Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 05.02.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 05.02.2016
АКАДЕМ╤К УКРА╥НСЬКО╥ КАРТОПЛ╤

2 ЛЮТОГО В╤ДСВЯТКУВАВ 85-Л╤ТТЯ ПЕТРО СЕРГ╤ЙОВИЧ ТЕСЛЮК — КЕР╤ВНИК ╤ ВЧЕНИЙ, ЯКОГО НАЗИВАЮТЬ «АКАДЕМ╤КОМ УКРА╥НСЬКО╥ КАРТОПЛ╤»
Народився в с. Пустович╕ Велик╕ на Холмщин╕ (Польща) в родин╕ укра╖нц╕в. У 1938 роц╕ розпочав навчання у польськ╕й народн╕й школ╕ в р╕дному сел╕, де слухав уроки в╕домого богослова та ╕сторика митрополита ╤лар╕она Ог╕╓нка. У липн╕ 1944 року, як ╕ б╕льш╕сть укра╖нц╕в-холмщак╕в, ╖хню с╕м’ю переселили в Запор╕зьку область. Тут в╕н продовжив навчання у 5-му клас╕ вже радянсько╖ школи. Проте с╕м’я намагалася повернутися поближче до д╕д╕вських земель. На Волинь, до Луцька, родина прибула вже в 1946 роц╕. У 1955 роц╕ Петро Серг╕йович зак╕нчив Уманський с╕льськогосподарський ╕нститут. В╕дтод╕ розпочався трудовий ╕ творчий шлях Петра Серг╕йовича на Волинськ╕й державн╕й с╕льськогосподарськ╕й досл╕дн╕й станц╕╖, у перший р╕к створення цього закладу. В╕н тут пройшов шлях в╕д молодшого наукового сп╕вроб╕тника до генерального директора.
Особливий внесок у розвиток творчо╖ ╕ виробничо╖ д╕яльност╕ досл╕дно╖ станц╕╖ зробив Петро Серг╕йович Теслюк, кандидат с╕льськогосподарських наук, який з с╕чня 1974 до травня 1981 року об╕ймав пост директора. Це був обдарований талантом вчений, ╕н╕ц╕ативний та енерг╕йний кер╕вник, який залишив глибокий сл╕д не т╕льки в ╕стор╕╖ досл╕дно╖ станц╕╖ та Рокин╕вського агром╕стечка, а й Волинського краю. Саме з його ╕н╕ц╕ативи та за особистою розробкою був вт╕лений проект розвитку колись забутого села Рокин╕. За його участ╕ та п╕д безпосередн╕м кер╕вництвом у 1974-1979 роках тут збудовано кращий в Укра╖н╕ науково-виробничий комплекс досл╕дно╖ станц╕╖ з обладнаними лаборатор╕ями, селекц╕йними прим╕щеннями, теплицями, машинно-тракторним парком та ╕ншою соц╕альною ╕нфраструктурою. Саме в╕н розробив ╕ заклав з науковцями парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва площею 13 гектар╕в, який з 1996 року став парком загальнодержавного значення. З його ╕н╕ц╕ативи в 1979 роц╕ було розпочато створення експозиц╕╖ Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕, якому в 1983 роц╕ присво╓но звання «Народний музей». Це — ╓диний музей такого типу в Укра╖н╕, що розширив свою експозиц╕ю п╕д в╕дкритим небом, створивши «Козацький зим╕вник», який став об’╓ктом м╕жнародного туристичного маршруту.
Петро Серг╕йович був сп╕вавтором розроблення генплану забудови Рокинь, нового агром╕стечка, ╕ активно вт╕лював його в життя. Саме в╕н вносив поправки арх╕текторам, а вже пот╕м, руками буд╕вельник╕в ╕ науковц╕в, закладали малий парк з альп╕йською г╕ркою, дендропарк, будинок культури з музе╓м, дитячий садок ╕ школу, спортивний комплекс, де передбачався ╕ плавальний басейн, селекц╕йний комплекс з теплицями, майданчик для с╕льськогосподарсько╖ техн╕ки та виставковий пав╕льйон, школу АПК та будинок селищно╖ Ради, банно-пральний комб╕нат та ╕нш╕ об’╓кти соц╕ального плану.
Не вс╕ плани-задуми вдалося зд╕йснити енерг╕йному, далекоглядному, ерудованому директору. У 1981 роц╕ все село проводжало шанованого директора, який не вписався в «обойму» парт╕йних верховод ╕ змушений був залишити Волинь та ви╖хати до Ки╓ва. В╕н був переведений на роботу в М╕н╕стерство с╕льського господарства Укра╖ни заступником кер╕вника Укра╖нсько╖ академ╕╖ аграрних наук (УААН). У 1985-1995 роках – в Укра╖нському ╕нститут╕ картоплярства УААН. З 1995 до 2004 року — голова правл╕ння асоц╕ац╕╖ «Картопля Укра╖ни», а з 2002 року — директор «╤нституту нас╕нництва картопл╕». Петро Серг╕йович — автор понад 150 наукових праць з картоплярства, б╕льше 20 монограф╕й, пос╕бник╕в, дов╕дник╕в та енциклопед╕й. Перебуваючи на пенс╕╖, сво╓му захопленню не зраджу╓. Повний творчих сил та ╕дей, Петро Серг╕йович нин╕ готу╓ до друку нову монограф╕ю «Укра╖нська картопля». А це понад 300 стор╕нок, десятки кольорових фото та ╕люстрац╕й. Тож нехай щастить йому на творч╕й нив╕ — ╕ довгол╕ття в козацькому житт╕!

Олександр СЕРЕДЮК,
директор Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕-скансен,
член Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 05.02.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16621

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков