Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 12.02.2016 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 12.02.2016
РАДЯНСЬК╤ ОКУПАНТИ ПЕРЕД ДЕПОРТАЦ╤╢Ю ДО СИБ╤РУ ВИКЛИКАЛИ ШТУЧН╤ ПОЛОГИ У Ж╤НОК

Уроки ╕стор╕╖

3 лютого у Львов╕ на Личак╕вському цвинтар╕ перепоховали 511 останк╕в людей, як╕ пролежали у земл╕ понад 70 рок╕в. Ус╕ вони були в’язнями пересильно╖ тюрми, яку створила у 1944 роц╕ радянська влада й у н╕й до 1955 року утримували людей перед виселенням на спецпоселення на Далекий Сх╕д. Ця в’язниця була створена за зразком табор╕в ГУЛАГу. Серед в╕днайдених останк╕в ╓ й малюки.
Серед 511 перепохованих останк╕в людей 67 належать немовлятам. Новонароджен╕ малюки, кажуть досл╕дники, померли в╕д жахливих антисан╕тарних умов утримання у пересильн╕й тюрм╕. А ненароджених вбили штучними пологами, як╕ спец╕ально проводили у ж╕нок, щоб перервати ваг╕тн╕сть.
«У ж╕нок, яких утримували у в’язниц╕, перед етапуванням стимулювали штучн╕ пологи, щоб вони ╖хали працювати на далеку п╕вн╕ч без д╕тей. На деяких останках ╓ сл╕ди х╕рург╕чного втручання, ╓ сл╕ди зламаних к╕нц╕вок. Це св╕дчить про те, що при тюрм╕ був лазарет», – розпов╕в Тарас Чол╕й, директор музею «Територ╕я терору».
Поховання людей виявили два роки тому на одн╕й ╕з дачних д╕лянок у Львов╕ садового кооперативу «Св╕точ». Пов╕домив про людськ╕ к╕стки власник земельно╖ д╕лянки, який проводив там буд╕вельн╕ роботи. Дерев’ян╕ ящики були поскладен╕ один на один, в кожному були к╕стки п’яти-шести людей, як╕ хаотично лежали, тобто мертвих людей просто кидали у скрин╕. Також були знайден╕ ╕ реч╕ – хрестики, греб╕нц╕, медальйони, ампули в╕д л╕к╕в. На м╕сц╕ ц╕╓╖ траг╕чно╖ знах╕дки з 1944 року до 1955-го, коли д╕яла пересильна в’язниця, було спецкладовище НКВС. Сюди т╕ла людей перевозили та╓мно вноч╕ ╕ закопували у землю.
«Так╕ страшн╕ м╕сця ще ╓ по укра╖нських м╕стах. Це дуже страшне м╕сце ╕ нашим пошук╕вцям було важко працювати психолог╕чно. По к╕стках експерти визначили, що люди померли в╕д хрон╕чного недо╖дання, це св╕дчить про те, в яких жахливих умовах утримували цих людей. Найб╕льш цин╕чно те, що коли перестала д╕яти л╕карня пересильно╖ тюрми, де було спецкладовище, цю територ╕ю в╕ддали п╕д дач╕ ╕ льв╕в’яни нав╕ть не п╕дозрювали, що перебувають на цвинтар╕», – зазнача╓ Святослав Шеремета, кер╕вник пошукового комунального п╕дпри╓мства «Доля».
Жодно╖ ╕нформац╕╖ про спец╕альн╕ цвинтар╕ у Львов╕ нема╓. Багато документ╕в знищен╕ у радянський час, а особливо у роки незалежно╖ Укра╖ни, коли арх╕ви понищили т╕, хто був причетний до злочин╕в.
Експерти надал╕ проводитимуть пошуков╕ роботи на м╕сц╕ колишнього спеццвинтаря, бо припускають, що там ще багато людських останк╕в. Адже через пересильну тюрму, що д╕яла 10 рок╕в, пройшло понад п╕вм╕льйона людей, як╕ стали жертвами тотал╕тарного радянського режиму. У льв╕вську пересильну в’язницю привозили мешканц╕в з ус╕╓╖ Зах╕дно╖ Укра╖ни ╕ тут – у нелюдських умовах – вони оч╕кували на етап у Сиб╕р.
Для прикладу, у барац╕ площею 25 квадратних метр╕в перебувало близько 60 в’язн╕в, до яких застосовували тортури, вважаючи ╖х «соц╕ально ╕ пол╕тично небезпечними» для комун╕стичного режиму. Лише у 1947 роц╕ з ц╕╓╖ пересильно╖ тюрми до табор╕в ГУЛАГу (Головне управл╕ння табор╕в при НКВС СРСР) в╕дправили 55 етап╕в, зг╕дно з арх╕вами МВС, а це майже 60 тисяч ос╕б, яких перевозили у вагонах-телятниках.
Виселяли категор╕ю людей, як╕, зг╕дно з документами М╕н╕стерства державно╖ безпеки СРСР, квал╕ф╕кувались як «члени родин учасник╕в ОУН та бандпособники» ╕з областей Зах╕дно╖ Укра╖ни. Протягом 1949-1950 рок╕в виселили понад 20 тисяч родин, а це майже 70 тисяч людей. На зб╕рн╕ пункти привозили нав╕ть важкохворих людей, як╕ не давали соб╕ самост╕йно ради. В одному ╕з пов╕домлень, що збереглось у Держарх╕в╕ МВС Укра╖ни, опису╓ться ситуац╕я так: «Серед вилучених УМВДБ Льв╕всько╖ област╕ перебува╓ Бакур, 1870 року народження, сл╕па, самост╕йно пересуватися не може, Вайдер ма╓ туберкульоз хребта, Пастерняк стражда╓ на еп╕лепс╕ю. На решту пункт╕в доставлено ос╕б з╕ старечою дряхл╕стю, ╕нвал╕д╕в ╕ тяжкохворих...».
Однак ск╕льки ос╕б померло чи було замордовано у пересильн╕й тюрм╕ у Львов╕ та зб╕рних пунктах, а також ╕ на зб╕рних пунктах ╕нших м╕ст, донин╕ нев╕домо.

Галина ТЕРЕЩУК
radiosvoboda.org

***

У РФ в╕дмовилися розсекречувати арх╕ви ГПУ-НКВС-КДБ про роботу спецслужб у пер╕од ╕з 1917 до 1991 року. Про це пов╕домля╓ «Медуза». «В╕домост╕ про методи роботи, як ╕ ран╕ше, збер╕гають актуальн╕сть», — йдеться в пов╕домленн╕. У березн╕ 2014 року ком╕с╕я з держта╓мниц╕ продовжила терм╕н засекречування документ╕в ╕з арх╕в╕в радянських орган╕в КДБ на 30 рок╕в. Нагада╓мо: на сайт╕ Change.org петиц╕я за розсекречення арх╕в╕в з╕брала 60 тисяч п╕дпис╕в рос╕ян.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 12.02.2016 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16655

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков