Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 11.03.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 11.03.2016
КРИМСЬКОТАТАРСЬКА ПРОБЛЕМА КОЛИСЬ ╤ ТЕПЕР

Наприк╕нц╕ лютого в столичн╕й книгарн╕ «╢» в╕дбулося обговорення кримськотатарсько╖ проблеми в СРСР ╕ в Укра╖н╕. В розмов╕ взяли участь народний депутат Укра╖ни, голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров, кримський ╕сторик, член Укра╖нського ПЕН-клубу Гульнара Бек╕рова, експерт ╤нституту демократ╕╖ ╕мен╕ Пилипа Орлика Наталя Бел╕цер ╕ експерт Укра╖нського незалежного центру пол╕тичних досл╕джень Юл╕я Тищенко. Модератором заходу виступив кримський ╕сторик, сп╕вроб╕тник ╤нституту нац╕онально╖ пам’ят╕ Серг╕й Громенко.
Учасники розмови висв╕тлили р╕зн╕ аспекти обговорювано╖ теми ╕ в╕дпов╕ли на запитання присутн╕х.
Проблема кримських татар розпочалася ╕з окупац╕╖ царською Рос╕╓ю Криму. Втрата державност╕ спричинила зменшення к╕лькост╕ населення. Багато кримських татар мусили залишити р╕дну землю. П╕д час ╕ п╕сля Кримсько╖ в╕йни близько 195 тисяч кримських татар ви╖хали з Криму. П╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни комун╕стична влада депортувала кримських татар з ╖хньо╖ Батьк╕вщини. Тод╕ з р╕дних м╕сць були виселен╕ й ╕нш╕ народи. Але п╕сля ХХ з’╖зду Компарт╕╖ репресованим народам було дозволено повернутися на р╕дн╕ земл╕, окр╕м кримських татар, турк╕в-месхетинц╕в ╕ поволзьких н╕мц╕в. Влада не хот╕ла повернення ╕ чеченц╕в. Але чеченц╕ масово повернулися на батьк╕вщину.
Вс╕ кримськ╕ татари брали участь у рус╕ за повернення на батьк╕вщину. Ще в 1956 роц╕ вони говорили про в╕дновлення автоном╕╖ в склад╕ Укра╖ни. Рефат Чубаров зазначив, що розмови про те, н╕би укра╖нська влада не хот╕ла повернення кримських татар, а влада Узбецько╖ РСР хот╕ла залишити ╖х у себе, не в╕дпов╕дають д╕йсност╕. Москва н╕коли не керувалася побажаннями кер╕вництва союзних республ╕к. Навпаки, це вони озвучували р╕шення Москви. Також м╕фом ╓ твердження, що Горбачов повернув кримських татар у Крим. Михайло Горбачов ╕ пол╕тбюро ЦК КПРС були категорично проти цього. Якби кримськ╕ татари сам╕ не поверталися на Батьк╕вщину, то вони б ╕ дос╕ лишалися далеко в╕д Криму.
Рефата Чубарова запитали, чому укра╖нська влада 23 роки не займалася кримськими татарами? В╕н в╕дпов╕в: «Укра╖нська влада 23 роки не займалася Укра╖ною. Чому ╖й займатися кримськими татарами? П╕д час рос╕йсько╖ анекс╕╖ Криму укра╖нська держава виявилася неспроможною захистити сво╖х громадян».
В Рос╕╖ кримських татар завжди розглядали, як щось вороже.
Окупац╕йна влада Криму створю╓ штучн╕ структури, як╕ демонструють лояльн╕сть до не╖, ╕ водночас арештами, обшуками намага╓ться вит╕снити з Криму вс╕х незгодних, або хоча б змусити ╖х сид╕ти тихо. Водночас п╕днялася потужна хвиля анти╕сламсько╖ ╕ антикримськотатарсько╖ пропаганди. Рос╕йськ╕ шов╕н╕стичн╕ сайти наповнен╕ вигадками, що кримськ╕ татари ось-ось почнуть р╕зати православних на Херсонщин╕. Провокатори закликають розпочати збройну боротьбу проти кримських татар. Под╕бний провокатор чи обдурений знайшовся ╕ на цьому заход╕. В╕н допитувався, чому кримських татар називають кор╕нним народом ╕ якими критер╕ями визнача╓ться це поняття?
Наталя Бел╕цер пояснила, що кор╕нним народом ╓ той, який сформувався на дан╕й територ╕╖ ╕ не ма╓ ╕ншо╖ батьк╕вщини. Етногенез кримських татар дуже складний. Вони ув╕брали в себе р╕зн╕ племена, як╕ здавна жили в Криму. В Укра╖н╕ проживають, ╕ дуже давно, нац╕ональн╕ меншини, наприклад, румуни, угорц╕ та ╕нш╕, але вони мають сво╖ держави поза межами Укра╖ни. Тому ц╕ нац╕ональн╕ меншини не ╓ кор╕нними народами.
Чи в╕дбудеться деокупац╕я Криму ╕ що для цього треба зробити?
Рефат Чубаров зауважив, що це питання сл╕д розглядати ширше: «Як весь св╕т виходитиме з кризи, яка розпочалася агрес╕╓ю Рос╕╖ проти Укра╖ни?» Рос╕я буде до останнього ч╕плятися за Крим. Але чим зак╕нчиться в╕йна Рос╕╖ в Сир╕╖? Рефат Чубаров все-таки спод╕ва╓ться, що рос╕яни сядуть за ст╕л переговор╕в. В╕н визнача╓ три чинники в╕дновлення укра╖нсько╖ влади в Криму:
1) Посилення м╕жнародно╖ допомоги – тиск на Рос╕ю. Цим самим зах╕д захища╓ себе. Голова Меджл╕су Р. Чубаров, буваючи в зах╕дних кра╖нах, заклика╓: «Думайте про себе. Московська агрес╕я не зупиниться на Укра╖н╕». ╢вропарламент у сво╖й недавн╕й резолюц╕╖ закликав поважати виборний орган кримських татар – Меджл╕с ╕ р╕зко засудив д╕╖ проти нього.
2) Обороноспроможн╕сть укра╖нсько╖ арм╕╖ зросла. Однак наша арм╕я не ма╓ сучасно╖ вдосконалено╖ збро╖. Зах╕д ма╓ допомогти нам такою збро╓ю.
3) Наше внутр╕шн╓ становище. Необх╕дно забезпечити справедлив╕сть судових орган╕в, вести р╕шучу боротьбу з корупц╕╓ю ╕ зм╕цнити економ╕ку.
Вс╕ три чинники однаково пр╕оритетн╕. В нин╕шн╕х умовах головну в╕дпов╕дальн╕сть несе парламент. В Укра╖н╕ форму╓ться громадянське сусп╕льство. Наше сусп╕льство в сво╓му розвитку п╕шло дал╕ за тих людей, яких ми обира╓мо до влади.
Наталя Бел╕цер додала, що необх╕дно вести ╕нформац╕йну, просв╕тницьку роботу в сам╕й Укра╖н╕. Теоретично — наш╕ ╕нформац╕йн╕ ресурси достатн╕ для в╕дс╕ч╕ агресору. Але на практиц╕ робиться недостатньо.
Один ╕з основних аргумент╕в за повернення Криму в Укра╖ну: кримськ╕ татари хочуть бути в Укра╖н╕. Це ╖хн╓ право.

Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 11.03.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16796

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков