Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 01.04.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 01.04.2016
В╤РА РО╥К. ЖИТТЯ П╤СЛЯ ЖИТТЯ...

«Життя п╕сля життя» — так назива╓ться книга доктора Моуд╕, де узагальню╓ться досв╕д пац╕╓нт╕в, який т╕ одержали п╕д час кл╕н╕чно╖ смерт╕, що да╓ п╕дстави фантазувати про позажитт╓ве майбутн╓ людини.
Але життя п╕сля смерт╕ може бути й ╕ншим, не в╕ртуальним, насиченим под╕ями, коли нав╕ть переста╓ш пом╕чати, що дорого╖ людини нема╓ поряд. Але як же треба для цього наповнити собою, сво╖м натхненням, сво╖м талантом, сво╓ю любов’ю цей св╕т, щоб вони не вичерпувалися з роками! Про це вже думаю я не вперше, в╕дв╕дуючи заходи, присвячен╕ пам’ят╕ велико╖ укра╖нсько╖ майстрин╕, вишивальниц╕, Героя Укра╖ни В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. Ось написала слово «пам’ят╕» ╕ воно вже зда╓ться мен╕ недоречним, оск╕льки в ньому сум ╕ траг╕зм, а т╕, хто з╕брався в с╕мферопольському Будинку художника на виставку роб╕т В╕ри Серг╕╖вни, присвячену ╖╖ 105-л╕ттю, прийшли сюди не горювати, бо В╕ра Ро╖к – це наше надбання, яке не в змоз╕ в╕д╕брати у нас н╕ смерть, н╕ час. Ми ж не плачемо, святкуючи р╕чниц╕ Великого Кобзаря, швидше рад╕╓мо, що в╕н у нас ╓, що ╓дна╓ укра╖нц╕в ╕ благословля╓ на боротьбу й терп╕ння.
Даремно чекали п╕д час в╕дкриття виставки до слова представника кримсько╖ влади, його прекрасно зам╕нив колишн╕й м╕н╕стр культури АРК Анатол╕й Литвиненко, який очолю╓ сьогодн╕ Л╕вад╕йський палац, де до 100-р╕чного юв╕лею готувалася виставка В╕ри Серг╕╖вни, та, на жаль, свого свята майстриня не дочекалася. А нин╕ д╕юч╕ чиновники… В╕ра Ро╖к н╕коли не була до них близькою, бо завжди любила правду ╕ справедлив╕сть, як╕ не часто гостюють у високих каб╕нетах.
╤нша справа голова Сп╕лки художник╕в Криму Микола Моргун, котрий в╕в зах╕д. Знаю, як майстриня пишалася приналежн╕стю до ц╕╓╖ сп╕лки, тож тепл╕ слова ╖╖ голови, який ╕ тепер збер╕га╓ подарований йому В╕рою Серг╕╖вною з╕ сво╓╖ колекц╕╖ наперсток, думаю, означали б для не╖ значно б╕льше, н╕ж вимучен╕ фрази в╕дряджено╖ чиновниц╕ третього розряду. Тим б╕льше, що голов╕ сп╕лки, котрий добре зна╓, як передати образ людини з ╖╖ духовним св╕том на полотн╕, було що сказати – в╕н зосередив увагу на певних деталях портрета В╕ри Серг╕╖вни, н╕би малюючи ╖╖ власним пензлем. ╤ зобразив так, що важко було не вп╕знати: ╕ св╕тлий, не затьмарений пережитими б╕дами погляд, ╕ не сп╕врозм╕рну з╕ слабеньким, виснаженим роками т╕лом, енерг╕ю. Проте найб╕льше вразило, здавалося б, очевидне, але у вустах голови сп╕лки воно набувало особливого значення ╕ достов╕рност╕: життя п╕сля смерт╕ – це б╕льш як наполовину заслуга с╕м’╖ неординарно╖ людини, художника, скульптора, поета, музиканта. Бо мина╓ час, приходять ╕нш╕ покол╕ння, п╕дростають ╕нш╕ геро╖. ╤ тут, як завжди, прозвучали слова захоплення на адресу сина вишивальниц╕ Вадима Михайловича, який робить все, щоб життя матус╕ продовжувало наповнюватися реальним смислом, щоб збиралися люди, обм╕нювалися спогадами, оглядали чар╕вн╕ вироби майстрин╕, заряджаючись новою енерг╕╓ю.
Та подбала В╕ра Ро╖к не лише про виховання сина. Долучила вона до улюбленого мистецтва ╕ внучку Юлю та правнучку Ал╕ну, ╕ ця далекоглядна стратег╕я да╓ над╕ю, що перспектива в укра╖нського рушничка у Криму довгострокова.
А поки що в позажитт╓вому житт╕ В╕ри Серг╕╖вни в╕дбуваються все нов╕ под╕╖. Зда╓ться, т╕льки-но д╕лилися враженнями про рушник ╕з зображенням майстрин╕ та символ╕кою, пов’язаною з ╖╖ долею, вишитий Юр╕╓м Савкою, як з’явилася картина Маргарити Василь╓во╖, що стала центром уваги на тепер╕шн╕й виставц╕. Дивна у не╖ ╕стор╕я. Картину з аналог╕чним сюжетом викупив свого часу у художниц╕ для свого Будинку культури колгосп ╕м. Дружби народ╕в, але вона не встигла ╖╖ зак╕нчити — п╕двело серце. ╥╖ пензля п╕дхопив чолов╕к – заслужений художник АРК Юр╕й Петрович Фастенко, але вир╕шив, що вишивальниц╕ повинн╕ мати жив╕ обличчя реальних людей, що стали прототипами, ╕ звернувся по допомогу до Вадима Ро╖ка, який ╕ уявлення не мав про ╕стор╕ю з картиною. Тепер на н╕й В╕ра Ро╖к з Ал╕ною, Мариною та улюбленою ученицею Св╕тланою Лавринюк, а також маленька донечка Марини ╕ сп╕вроб╕тниця ки╖вського л╕тературного музею Мирослава. Юр╕й Петрович назвав цю сп╕льну з дружиною працю «Пам’ят╕ В╕ри Ро╖к», а я б назвала ╖╖ «Щастя». Бо на н╕й д╕йсно щаслив╕ люди, як╕ н╕куди не посп╕шають, не хвилюються, не рвуть соб╕ душ╕ — просто вишивають п╕д весняним кв╕тучим деревом.
Продовжують народжуватись ╕ нов╕ п╕сн╕, присвячен╕ В╕р╕ Ро╖к. Лише сп╕вак Орест Мартин╕в, голос укра╖нсько╖ громади Криму, записав ╖х близько тридцяти. Засп╕вав ╕ тепер, хоч без музики ╕ м╕крофона, але, як завжди, глибоко ╕ зворушливо, бо п╕сн╕ – про мат╕р, а В╕ра Серг╕╖вна за в╕ком була мат╕р’ю для переважно немолодо╖ публ╕ки, що з╕бралася у Будинку художника, мат╕р’ю ╕ за нашим глибинним духовним зв’язком.
Але серед ╕нших був виступ ╕ «в╕д молод╕». Саме так означив сво╓ слово Олег Кравченко, що назвався головою м╕сцево╖ укра╖нсько╖ нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ м╕ського округу С╕мферополя. В╕н д╕йсно був молодим ╕ н╕кому з присутн╕х не знайомим, тож хот╕лося запитати: хлопче, зв╕дк╕ля ти взявся ╕ як збира╓шся очолювати людей, у яких не користу╓шся н╕ дов╕рою, н╕ авторитетом? З коротенько╖ розмови ╕з Олегом зрозум╕ла, що з укра╖нською мовою в╕н теж знайомий у межах стандартно╖ шк╕льно╖ програми, ╕ оск╕льки працю╓ в «м╕н╕стерств╕ ф╕зкультури ╕ спорту», д╕йшла висновку, що головою укра╖нсько╖ громади Криму його призначила оф╕ц╕йна влада. Це, попри те, що в Криму чимало шанованих укра╖нц╕в, хтось ╕з яких очолював просв╕тянськ╕ осередки, хтось працював на нив╕ осв╕ти, а хтось прикрашав сво╖м талантом профес╕йн╕ укра╖нськ╕ мистецьк╕ колективи, що було б особливо доречно, якщо йдеться про культурну автоном╕ю.
То чому ж виб╕р впав саме на цю людину, яка н╕чим себе не зарекомендувала на нив╕ укра╖нства? Чи це той самий вар╕ант, що ╕ Руслан Бальбек, теж «в╕д молод╕», який безцеремонно виступа╓ в╕д ╕мен╕ кримськотатарського народу, котрий, м’яко кажучи, його не любить ╕ не поважа╓? У чеченц╕в теж под╕бний л╕дер ╕ теж – «в╕д молод╕» — улесливий щодо влади, жад╕бний до слави ╕ багатства, як╕ знадобляться ще на довг╕ роки. Зда╓ться, про щось под╕бне любили жартувати свого часу колишн╕ обком╕вц╕: якщо пиятиц╕ неможливо запоб╕гти, ╖╖ треба очолити. Д╕йсно, якщо укра╖нц╕ в Криму таки ╓, то ╖х потр╕бно взяти п╕д контроль, якось «окультурити», аби влада могла повсюди демонструвати такого ╖хнього л╕дера, який говоритиме лише те, що йому дозволено.
Дуже хот╕лося б помилятися, ╕ якщо нав╕ть О. Кравченка призначено з такою метою, бачити його людиною гнучкою ╕ мудрою, яка зможе легал╕зувати хоча б м╕н╕мум спод╕вань укра╖нц╕в Криму за нин╕шн╕х умов.
А у сво╖й промов╕ в╕н себе практично не проявив, та й, можливо, ╕м’я В╕ри Ро╖к чув уперше. Але ж таки назвав ╖╖ перлиною, отже, до почутого ╕ побаченого байдужим не лишився.
А попереду нов╕ заходи, присвячен╕ 105-р╕ччю В╕ри Серг╕╖вни, нов╕ враження, нов╕ зустр╕ч╕, бо життя – трива╓…

Тамара СОЛОВЕЙ
Фото В╕ктора КАЧУЛИ
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 01.04.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16896

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков