Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2004 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 30.01.2004
"ЩЕ БІЛЬШЕ ПОЛЮБИЛА УКРАЇНСЬКУ МОВУ..."
Данило КОНОНЕНКО

До підсумків третього етапу IV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика в Автономній Республіці Крим

Ще зовсім недавно, в 2000 - 2001 роках, канадський меценат українського походження Петро Яцик зініціював і домігся проведення у нашій молодій незалежній державі першого конкурсу з української мови серед учнів загальноосвітніх шкіл. Мета конкурсу - сприяння утвердженню державного статусу української мови, піднесення її престижу серед учнівської молоді, виховання в підростаючого покоління любові до рідної мови свого народу, мови своїх предків.
Для того, аби надати престижності конкурсу, Петро Яцик вирішив його дещо "комерціювати". Тобто не просто вручати переможцям подарунки та дипломи, а й гроші, які вони, за його глибоким переконанням, заробили своєю інтелектуальною працею. І хоч щодо такого "комерціювання" конкурсу  в П. Яцика, зазначимо, людини ділової і практичної, було немало противників, усе ж таки здоровий глузд переміг, Петро Яцик довів, що гроші дитину не зіпсують. "Добре знання рідної мови - це велика робота, тож вона має бути належним чином і поцінована", - казав меценат.
Цього року в Криму вперше переможцям третього етапу конкурсу разом з дипломом І ступеня вручали й по 100 гривень (таких було вісім осіб). І можна було помітити, якою радістю світилися очі в юних переможців, певно ж, від усвідомлення того, що ці свої перші гроші вони заробили власною працею в дуже нелегкому змаганні.
І все ж, гроші - не головне в конкурсі, хоч і вони мають певний сенс. Головне те, що з кожним роком все більше й більше молоді підключається до благородної ідеї - досконалого вивчення і володіння державною мовою, а отже, піднесення її престижності, утвердження її державного статусу. Якщо у попередніх конкурсах в цілому по Україні змагалося понад десять мільйонів школярів і студентів, то в нинішньому їх значно більше, адже до конкурсу долучилися середні та вищі навчальні заклади міністерств оборони, охорони здоров'я, транспорту, зв'язку, економіки та багатьох інших.
Підбиття підсумків третього (обласного) етапу IV Міжнародного конкурсу з української мови імені П. Яцика в Автономній Республіці Крим за традицією відбувалося в сімферопольській загальноосвітній школі № 33. Тут, де директором працює добра, сердечна, поетичної натури людина - Людмила
Іванівна Горб (див. фото вгорі), панує дух товариськості, взаємоповаги і розуміння, а головне - дух українськості. До того ж в цій школі добре обладнані кабінети, де мають змогу виконувати свої творчі роботи конкурсанти з усього Криму, є чудово оформлена зала, де проходять церемонії нагородження і пошанування переможців. І навіть гарно написане змістовне й таке обнадійливе гасло: "Єднаймося, діти, батьки та внуки! Один у полі не воїн. Нас мільйони. Хай єднають нас свята земля, історія, мова, прадавні благородні звичаї", - налаштовує на продуктивну співпрацю.
Якщо торік в переможці третього етапу вийшло 27 учасників конкурсу, то нинішнього - вже 36. Серед них - 30 школярів і шість студентів вузів першого рівня акредитації. Ці 36 дітей-переможців, окрім отримання нагород за третій тур, мусили ще виконати завдання четвертого, заключного етапу, підсумки якого будуть підбиватися вже у Києві, куди надійдуть роботи з усіх регіонів.
Журі третього кримського етапу вирішило спочатку тільки привітати своїх переможців, а вже потім, коли вони напишуть роботи четвертого туру, вручити нагороди. У просторій актовій залі школи № 33, де зібралися всі 36 конкурсантів зі своїми наставниками, урочисто звучить Державний гімн України, а за ним і Гімн Автономної Республіки Крим. Потім члени журі - Валентина Анатоліївна Даньшова, методист вищої категорії науково-методичного центру вищої освіти Міністерства освіти і науки України, Володимир Юрійович Каврайський, перший заступник міністра освіти АРК, Наталя Петрівна Долгая, заступник начальника управління загальноосвітньої підготовки і гуманітарного розвитку, Тетяна Миколаївна Чудова - завідувачка навчально-методичної лабораторії розвитку освіти українськоою мовою КРІППО, Василь Васильович Деркач, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського сердечно привітали учнів та студентів з перемогою на третьому етапі, побажали їм успішного виконання завдання четвертого туру. Автор цих рядків, як певне й належить в таких випадках поету, переможцям міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика подарував свого напутнього вірша:
До щирої розмови
Я вас схиляю знов:
Шануйте рідну мову -
Найкращу серед мов.
Любіть її, як неньку,
Як рідний край, любіть!
У ній - душа Шевченка
І Лесі спів бринить!
В ній - тиша вечорова,
Широкий плин Дніпра...
Згадаймо теплим словом
І Яцика Петра.
Це ж він за рідну мову
Змагання відродив...
Ой, мово веселкова,
В тобі ж бо скільки див!
Ти - гілочка калини,
Ти - вишня у садку,
Ти - молода дівчина
В барвистому вінку.
Ти - пісня колискова,
Ти соловей в гаю...
Любімо ж рідну мову,
Як матінку свою.
Любімо нині й прісно,
А не вряди-годи.
Любімо, як Вітчизну, -
Навіки, назавжди!
Як зірку вечорову,
Як пісню, як любов.
Любімо рідну мову -
Найкращу серед мов!
(Данило Кононенко,
24 січня 2004 р.).
Після добрих щирих привітань, напучень і побажань діти розійшлися по кабінетах писати роботи. А через кілька годин, як тільки було виконано завдання четвертого туру, актову залу знову заповнили переможці. В. А. Даньшова та Н. П. Долгая вручали їм нагороди. Дипломи першого ступеня, цінні подарунки та грошову винагороду в сумі 100 гривень отримали вісім переможців, а саме: Олександра Бандуренко, учениця 3-го класу НВК № 84 "Лінгвіст" м. Сімферополя; Анастасія Осипенко, учениця 5-го класу НВК "Школа-ліцей" № 2 м. Красноперекопська; Христина Яцків (див. фото: Христинка зі своєю вчителькою В. М. Починок), учениця 6-го класу ЗОШ № 33 м. Сімферополя; Сервер Смаїлов, учень 7-го класу Нижньогірської ЗОШ № 2; Олександр Дейнеко, учень 8-го класу Нижньогірської ЗОШ № 2; Артем Головко, учень 9-го класу Гвардійської ЗОШ № 2 Сімферопольського району; Олександра Бондар, учениця 10-го класу ЗОШ № 15 м. Євпаторії; Костянтин Гарнага, учень 11-го класу ЗОШ № 9 м. Ялти.
Дипломом першого ступеню, але без грошової премії, нагороджено також Ганну Середенко, студентку 2-го курсу Сімферопольського коледжу Національного університету харчових технологій.
Дипломами другого та третього ступенів нагороджено 27 учнів і студентів, вручено цінні подарунки.
Церемонія вручення нагород перемежовувалася з чудовою концертною програмою, котру підготували для гостей господарі - учні та вчителі школи № 33. Лунали вірші відомих українських поетів про українську мову, про Україну. Натхненно виконували українські пісні шкільний хор та вокальний ансамбль "Соловейки". Упевненіше і завзятіше, ніж минулого року (підросла!) бринів ніжний голосочок шестикласниці Христини Яцків,
яка проспівала пісню "Вишиванка". Катерина Старостіна порадувала всіх українським таночком, а Арсен Меметов - кримськотатарським. Та коли вчителька української мови п. Наталя Вишиванок заспівала пісню "Одна калина під вікном...", і учні, і їхні батьки та вчителі, включаючи й членів журі, не втрималися - пішли у веселий темпераментний танок. Музика, чарівний спів, вигуки "браво" вінчали велике свято українського Слова. На душі було радісно від того, що ми усі - громадяни вільної держави - мужніємо і зростаємо духовно.
Свято закінчилося, свято триває. Попереду ще підсумки четвертого туру, які будуть підбиватися в Києві.
І хтозна, чи поталанить у ньому на перемогу кримським дітям, адже регіон наш у мовному відношенні дещо відмінний від багатьох інших регіонів України, в яких державна мова - основна в спілкуванні не лише дітей, а й дорослих. І все ж будемо сподіватися, що такі конкурси, як Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, не проходити-муть безслідно і для зрусифікованих дітей Криму. Адже цього року в ньому брали участь понад дві тисячі дітей.
У своїх коротеньких враженнях від IV Міжнародного конкурсу, написаних на прохання Ліги українських меценатів, діти висловлюють щиру вдячність організаторам і меценатам конкурсу (а їх, останніх, понад 200!) за ту дуже потрібну і необхідну справу, яку вони роблять. "Хочу висловити слова подяки Лізі українських меценатів за конкурс. У період підготовки і його проведення я взнала багато цікавого, значно поліпшила свої знання, ще більше полюбила українську мову. Дуже хочу перемогти в цьому конкурсі, але якщо не вдасться досягти мети, буду дуже рада й тому, що брала в ньому участь", - так написала Аліна Кищенко, учениця 3-го класу ЗОШ № 17 м. Феодосії.
Що ж, Алінка перемогла в третьому турі і виборола диплом другого ступеня, а це вже не так і погано. Але якщо хтось не переможе навіть і в одному з турів, не слід опускати руки. Адже, як пише інша учасниця і переможниця, п'ятикласниця Трудівської школи Ганна Куманська, "цей конкурс буде проводитись ще багато разів і в ньому братимуть участь все більше й більше дітей". А це значить, що вибороти перемогу зможе той, хто цього дуже захоче. Отож, до нових конкурсів, друзі, до ваших нових перемог у ньому!
Данило КОНОНЕНКО,
голова журі третього етапу IV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика в Автономній Республіці Крим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2004 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1692

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков