Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 01.04.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 01.04.2016
СЕНТИМЕНТАЛЬНА ОД╤СЕЯ

Л╕тература

ВСТУПНЕ СЛОВО АВТОРА

Ця пов╕сть була нав╕яна опов╕дями старого рибалки, який народився ще до б╕льшовицько╖ революц╕╖, багато чого пам’ятав сам, ще б╕льше знав з розпов╕дей сво╖х батьк╕в, сус╕д╕в, односельц╕в. Його опов╕д╕ та розпов╕д╕ про те, як жилось тут, на Тарханкут╕, за давн╕х час╕в були простими й невигадливими як саме життя, проте захоплювали слухач╕в сво╓ю безпосередн╕стю, докладн╕стю, дотичн╕стю до них самих. Опов╕далося ж не взагал╕ ╕ в ц╕лому, а про певних людей, яких багато хто з╕ слухач╕в ╕ сам добре знав або ж чув про них в╕д сво╓╖ р╕дн╕, йшлося про ц╕лком реальн╕ випадки з життя, про лихол╕ття, як╕ довелося пережити маленьк╕й громад╕.
Тяжк╕ то були часи, з голодом, з шкуродернею примусово╖ колектив╕зац╕╖, з безправ’ям комуняцько╖ «демократ╕╖», у пор╕внянн╕ з якою нав╕ть старорежимн╕ порядки сприймалися як воля. Старий розпов╕дав, що за царя в мор╕ було куди як в╕льн╕ше плавати. В багатьох м╕сцях на узбережж╕ дядьки будували фелюги ╕ нав╕ть велик╕ в╕трильники, на яких безперешкодно плавали по всьому Чорному морю, ╕ то не лише м╕ж сво╖ми портами, але ходили до Румун╕╖, Болгар╕╖, Туреччини, нер╕дко вибиралися й дал╕ – до Грец╕╖ ╕ нав╕ть ╢гипту. Торгували поц╕нним тавр╕йським зерном, овечим руном, рибою, с╕ллю…
На початку дев’яностих все те звучало неначе казка, адже в т╕ роки ми жили зовс╕м в ╕нш╕й реальност╕. Кадеб╕стська шизофрен╕я, де п╕д маркою шпигунофоб╕╖ правляча комун╕стична парт╕я намагалася не допустити контакт╕в сво╖х громадян з в╕дкритим св╕том, призвела до того, що в пово╓нн╕ роки прибережна зона мор╕в навколо СРСР була перетворена на таку соб╕ зону в╕дчуження. Нав╕ть рибоколгоспи, що займались промисловим рибальством у територ╕альних водах, нав╕ть велик╕ яхт-клуби мусили погоджувати кожен вих╕д сво╖х суденець в прибережн╕, а тим б╕льше в територ╕альн╕ води з прикордонними в╕йськами КДБ СРСР, кожно╖ мит╕ перебували п╕д ╖хньою нав’язливою оп╕кою. Не дивно ж, що в той час, коли в св╕т╕ тисяч╕ яхт щор╕чно вирушали в далек╕ плавання, за вс╕ с╕мдесят рок╕в ╕снування СРСР радянськ╕ любител╕ плавання п╕д в╕трилами лише п’ять раз╕в вийшли за меж╕ його територ╕альних вод ╕ вже буквально в останн╕ роки його конвульс╕й дв╕ яхти об╕йшли навколо св╕ту.
За таких обставин, що вже там говорити було про перес╕чних любител╕в посид╕ти в човнику з вудкою чи пройтися уздовж берега п╕д в╕трилом! Концтаб╕рна дисципл╕на загратованих зус╕б╕ч причал╕в, з ц╕лодобовим несенням вахти ╕ погодинними допов╕дями на найближчу прикордонну заставу, з круговою порукою, коли за порушення режиму кимось одним карали невиходом в море на тиждень, а то й на м╕сяць ц╕лий колектив, коли заскочених п╕д берегом любител╕в повудити рибку з надувних човник╕в (були п╕д тотальною забороною в прикордонн╕й зон╕) хапали, а ╖хн╕ нещасн╕ суденця там же, на м╕сц╕, пороли багнетами – ось як виглядали реал╕╖ тих рок╕в, ось як виглядав хвалений соц╕ал╕стичний рай. В т╕й задушлив╕й атмосфер╕ тотально╖ п╕дозр╕ливост╕ ╕ н╕велювання елементарних людських прав уже не сприймалися як щось неймов╕рне ╕ десятки штатних сексот╕в в ек╕пажах суден пароплавних компан╕й, ╕ в’╖зд виключно за спец╕альними перепустками до Севастополя, Балаклави, до розкиданих уздовж берег╕в численних чорноморськ╕в, б╕ломорськ╕в, с╓вероморськ╕в, балт╕йськ╕в. Лише на╖вшись досита того комун╕стичного ╖дла, можна уявити з яким зачудуванням сприймалися в т╕ дн╕ д╕дов╕ опов╕дки.
Аби не склалося враження, що старий рибалка т╕льки тим ╕ займався, що з ранку до вечора опов╕дав ╕стор╕╖, посп╕шу запевнити, що за дев’ять рок╕в знайомства ╕ найближчого сус╕дства (його ял ╕ моя фелюга стояли поряд на причал╕) розговорити його вдалося раз╕в зо три. Власне, в╕н був дуже негов╕рким.
Попри справд╕ ц╕кав╕ ╕стор╕╖, найб╕льше мо╓ враження було все ж не в╕д них, а в╕д морсько╖ терм╕нолог╕╖, якою старий просто ╕ невимушено послуговувався. То було щось неймов╕рне! Звиклий до усталено╖ в рос╕йському флот╕ ╕ в╕дпов╕дно в╕ддзеркалено╖ в марин╕стиц╕ терм╕нолог╕╖ з голландськими коренями, я з подивом пом╕тив, що тут вона не прижилась. Роззявивши рота, прислухався я, як, готуючи свого яла до сезону, д╕д ганя╓ сво╖х «хлопц╕в», кожному з яких було тод╕ десь за ш╕стдесят, загадуючи одному проциклювати лавки на пров╕ та пуп╕, проол╕фити ╖х, проол╕фити п╕дшиви та пармизан, ╕ншому – зачистити та пофарбувати шкарми, кадини та сидоро, а сам, тим часом, вовтузився з╕ стерном, ╕менуючи його чомусь тимоном. На запитання, що це в нього за назви так╕, в╕н лише знизував плечима, мовляв, назви як назви, з д╕да-прад╕да уживан╕.
Як ф╕лологу, мен╕ було ц╕лком очевидно, що використовувана старим рибалкою терм╕нолог╕я була романського походження, запозичена, найпевн╕ше, ще в╕д генуезц╕в та передавана в╕д покол╕ння до покол╕ння. Але ж що то означало! По сут╕, невинне вживання д╕дом старосв╕тсько╖ терм╕нолог╕╖ виставляло на глум непосильн╕ потуги сов╓цько╖ ╕стор╕ограф╕╖ представити Петра Романова засновником руського флоту. Попри велик╕ заслуги перед державою Московською, для яко╖ в╕н справд╕ створив флот, Петро Олекс╕йович не мав жодного стосунку ан╕ до заснування руського флоту, н╕, зрештою, до само╖ Рус╕. Адже ми, руси, плавали чорноморськими аквенами ще в╕д IX стор╕ччя, задовго до появи на св╕т засновника московитського флоту, перетинали ╖х уздовж ╕ впоперек великими в╕йськовими флотами, посольствами та торговельними експедиц╕ями. П╕зн╕ше, в козацьку добу, попри ном╕нальне дом╕нування Туреччини в Чорному мор╕, ми не раз здобували перемогу над ╖╖ флотом, що висилався супроти нас, десятками рок╕в шарпали розташован╕ по його берегах фортец╕ Падишаха, не раз здобували передм╕стя самого Стамбула.
Здавалось би, що таке терм╕нолог╕я? – Так, деталь… А проте ж як багато вона каже тому, хто не позбавлений ум╕ння мислити, анал╕зувати, робити висновки. В нашому випадку морська терм╕нолог╕я, якою широко користувалися в Криму, в П╕вн╕чному Причорномор’╖, на Кубан╕ ще на початку XX стор╕ччя ╓ безперечним св╕дченням того, що традиц╕╖ руського мореплавства ╓ значно давн╕шими за традиц╕╖ мореплавства московського.
Не можна заперечувати, зв╕сно, того, що флот, заснований Петром I, пройшов довгий шлях розвитку, мав ряд славних перемог, ряд видатних досягнень. Але варто не забувати при тому про те, що серед видатних особистостей, хто творив його славу, окр╕м питомих рос╕ян, були швейцарець Франц Якоб Лефорт, шотландець Патр╕к Леопольд Гордон оф Охлухрис, данець В╕тус Йонассен Беринг, тюрки за походженням Фед╕р Матв╕йович Апракс╕н та Фед╕р Федорович Ушаков (нащадок ординського хана Редега), укра╖нц╕ Юр╕й Федорович Лисянський, Петро Степанович Нах╕мов, Петро Маркович К╕шка, н╕мц╕ Адам Йоган фон Крузенштерн, Фаб╕ан Готтл╕б Тадеус Белл╕нгсгаузен, прусак Отто фон Коцебу – список можна продовжувати ╕ продовжувати. Безумовно, вс╕ згадан╕ достойники перебували на служб╕ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, як, власне, ╕ руськ╕ (не плутати з рос╕йськими) ек╕паж╕ корабл╕в Чорноморського флоту, як╕ ╕мпер╕я упродовж ус╕╓╖ сво╓╖ ╕стор╕╖ набирала майже виключно з малорос╕йських губерн╕й.
З огляду на це ста╓ зрозум╕лим, чому сьогоденна пут╕нська Рос╕я намертво пришвартована до свого ╕мперського минулого. Адже без внеску вс╕х отих незчисленних тюрк╕в, укра╖нц╕в, н╕мц╕в слава рос╕йська якось блякне ╕ мал╕╓, а без сприйняття себе ╕мпер╕╓ю чи принаймн╕ спадко╓мицею ╖╖ вс╕ претенз╕╖ ╕менувати сво╖ми «╕сконними» землями кра╖ни, при╓днан╕ свого часу до ╕мпер╕╖ як не мечем, то лукавством та в╕роломством, стають не вартими ви╖деного яйця. Пам’ятаймо ж свою ╕стор╕ю, укра╖нц╕!

Валентин БУТ
Серпень 2015 р., Ярилгач, Крим

СЕНТИМЕНТАЛЬНА ОД╤СЕЯ
Пам’ят╕ Г.М.Л., старого рибалки, який знав море ╕ св╕т такими, якими вони вже не ╓.

Був ясний золотавий ранок, прохолодний ╕ прозорий, один з тих, якими лаг╕дна ос╕нь згаду╓ минуле л╕то. Бл╕де сонечко ще ледь п╕дн╕малося над кра╓м Тарханкутського кряжу1, благословляючи Божий св╕т м’яким теплом п╕знього бабиного л╕та, а наш «Митя» вже стояв б╕ля невисоких дерев’яних м╕стк╕в соляного причалу, приймаючи в св╕й череватий трюм останн╕ пуди поц╕нно╖ тавр╕йсько╖ сол╕.
Завдяки тому, що дядько Йван накинув арт╕л╕ вантажник╕в червонець, вони розпочали роботу щойно почало с╕р╕ти ╕ тепер вже зак╕нчували.
Аби оминути Тарханкут2 завидна, нам конче треба було вийти в море до об╕ду. Посп╕шали ще й тому, що нас чекали з ц╕╓ю парт╕╓ю сол╕ в Константинопол╕ не п╕зн╕ше, як за чотири доби, а дядько Йван ще н╕коли не п╕дводив сво╖х контрагент╕в.
З компан╕╓ю А╕неаса Папар╕д╕ в╕н торгував ще з дово╓нних час╕в. Вперше вони здибались, як розпов╕дав сам дядько Йван, в Олександр╕╖3, куди в╕н возив на продаж пшеницю. Нашу тавр╕йську пшеницю там знали ╕ давали за не╖ гарну ц╕ну. Одна б╕да – далеко. Не дивно, що коли Папар╕д╕ запропонував йому за ту ж ц╕ну доставляти зб╕жжя до його Константинопольсько╖4 ф╕л╕╖, дядько, не вагаючись, погодився. ╤ не прогадав. Справи п╕шли весел╕ше. Наст╕льки весел╕ше, що вже навесн╕ чотирнадцятого року в╕н зм╕г закласти нову хату, ╕ до к╕нця л╕та його велика с╕м’я перебралася до не╖.
Та ж тут раптом вибухнула в╕йна. Мого батька, що завжди товаришив дядьку Йвану в його виправах, та ще двох чолов╕к╕в з нашого села моб╕л╕зували. Батько як п╕шов, то не було в╕д нього н╕ слуху, н╕ духу. Якщо до цього ми жили хоч ╕ небагато, але й не б╕дно, то тепер настали скрутн╕ш╕ часи.
В╕йна практично зупинила заморську торг╕влю, об╕рвала вс╕ зв’язки, тож дядькова хл╕бна справа занепала. Аби прогодувати с╕м’ю, в╕н взявся до риболовл╕. Не забував ╕ про нас. Щоразу п╕сля повернення з моря, або в╕н сам, або його ж╕нка, т╕тка Мар╕я, або ж Микола, його син, приносили нам як не п╕впудового калкана5, то кошик ставриди чи кефал╕. Це та ще п╕дтримка дядька Семена, материного брата, дозволяло матер╕ за найг╕рших обставин не впадати в розпач в╕д думок про те, що покласти до рота мен╕ та мо╖й старш╕й сестр╕ Тетян╕.
Мен╕ щойно минуло дев’ять рок╕в, коли стався жовтневий переворот. Скоро б╕льшовизац╕я докотилася ╕ до Криму. То були кривав╕ часи грабунку ╕ беззаконня. В╕йська УНР витурили було б╕льшовик╕в, але й сам╕ не затримались. Пот╕м була н╕мецька окупац╕я, б╕логвард╕йщина ╕ повернення влади б╕льшовик╕в. Та все те в╕дбувалось десь там, за с╕рим пасмом Тарханкутського кряжу. В╕длунням вс╕╓╖ то╖ верем╕╖ тут, в сел╕, були продовольч╕ загони, як╕, бувало, на╖жджали ╕ за влади б╕лих, аби полегшити капловухим селюкам оту ╖хню щор╕чну мороку, яка зветься «куди-под╕ти-з╕браний-врожай», але саме б╕льшовики взялися до того упритул, в найб╕льш безжал╕сний спос╕б вигр╕баючи, бувало, геть все ╖ст╕вне, що лишень потрапляло перед ╖хн╕ захланн╕ оч╕. Не знаю, як там де, але в нашому сел╕ така пильна увага до нашого зб╕жжя сприймалася чомусь без жодно╖ вдячност╕.
Кажуть, б╕да йде, б╕ду веде. За безсн╕жною зимою 1921 року прийшла така ж скупа на вологу весна. За кв╕тень ╕ травень не випало жодного дощу. Розжарене сонце випалювало пос╕р╕л╕ поля, над якими злов╕сно висвистували сво╖х пекельних п╕сень гаряч╕ брати леванти6, зд╕ймаючи куряву та безжально шарпаючи миршаву прор╕сть пос╕в╕в. Все чекало дощу, а його все не було й не було…
З╕браний врожай був м╕зерний, але ╕ його мало не до зернини вигребли щуруват╕ продзагон╕вц╕. Н╕чого й говорити, що врожай наступного року був ще г╕ршим через недос╕в ╕ саранчу, що налет╕ла нев╕домо зв╕дки, пожираючи кожну зелену стеблину. Те, що вдалося виростити й з╕брати, повиносила саранча б╕льшовицька.
Наш╕ дядьки були вражен╕. Мешкаючи все сво╓ життя тут, на краю земл╕, вони н╕коли не були обтяжен╕ надм╕рною увагою з боку держави, сприймаючи ╖╖ б╕льше як заваду ╖хньому в╕льному життю, ан╕ж як зас╕б опори та п╕дтримки, але щоб держава, та ще й така, яка назвала себе державою роб╕тник╕в ╕ селян, винищувала самих же трудар╕в – такого ╖м не снилося ╕ в найжах╕тн╕ших снах. ╥х не просто полишили без допомоги, сам на сам з пов╕льною бол╕сною смертю, бо ж голод вже другий р╕к косив людей не зг╕рш за моровицю, – б╕льшовицька держава, немов той упир, намагалася висотати з них нав╕ть квол╕ рештки життя.
На в╕дм╕ну в╕д внутр╕шн╕х район╕в, голод у нашому сел╕ був пом’якшений двома щасливими обставинами: його в╕ддален╕стю в╕д влад та розташуванням на самому берез╕ моря. Вс╕ наш╕ дядьки були непоганими рибалками ╕ кебетними людьми. Змикитивши, що тримати запаси ╖ж╕ в сам╕й осел╕ нема сенсу, оск╕льки здобичники наб╕гали неждано, вони поробили сховки в скелях ╕ тим порятували себе ╕ сво╖ с╕м’╖. Н╕чого й говорити, що «Митя» в╕д╕грав при тому пом╕тну роль. На ньому потай, аби не принаджувати здобичник╕в, виходили в море, аби посипати басамахи7, поставити с╕т╕ п╕д час ос╕ннього ходу кефал╕, а пот╕м перев╕ряти ╖х. На ньому ж вибирались к╕лька раз╕в ╕ в б╕льш ризикован╕ виправи, бо риба рибою, але вона не могла зам╕нити хл╕ба.
З дванадцяти рок╕в дядько почав брати мене в море ╕ до тринадцяти я вже встиг побувати не лише в найближчих до нас кримських портах, а й у Скадовську, Херсон╕, Констант╕, Варн╕, але у виправи за хл╕бом в╕н мене не взяв. Лише з╕ скупих пояснень Миколи я знаю, що ходили на Одесу ╕ там, якимось чином п╕дкупивши охорону, вантажились пшеницею, яку б╕льшовики готували до вивозу за кордон. У вересн╕ все з╕йшло гладко, але наступна виправа, наприк╕нц╕ листопада, мало не стала останньою. Чи то був випадковий патруль, а чи проговорився хто з само╖ охорони, та не встигли наш╕ завантажити й п╕всотн╕ м╕шк╕в, як приб╕г перестрашений начальник варти ╕ звел╕в негайно в╕дчалювати. Миттю прибрали сходню ╕ доки одн╕ скидали швартови, ╕нш╕ вже п╕дняли в╕трило. В╕дштовхнулися ╕ безшелесно ковзнули в╕д тьмяно осв╕тлено╖ ст╕нки, розтанули в темряв╕. Добре, що в╕яв св╕жий трамонтан8! Щойно «Митя» викотився за хвилелам, як позаду зд╕йнявся шарварок, бахнув постр╕л, другий. Десь поряд вискнули кул╕, але «Митя» вже вибрався на оперативний прост╕р ╕, зм╕нивши галс, стр╕мко р╕зав шипучу хвилю. Вискочив катер, довго гасав п╕д берегом паралельними курсами, але на н╕м не було потужного л╕хтаря, як ото на м╕ноносцях, тож небезпечна пригода зак╕нчилась лише напруженням нерв╕в та здогадом, що потикатися туди ще раз не варто.
Саме тод╕ дядько Йван ╕ запропонував отой, як в╕н висловився, реверс. Йшлося про те, аби придбати м╕сцево╖ сол╕, яку ╓впатор╕йська компан╕я «Соль Таврии» добувала на протилежному берез╕ бухти, та, продавши ╖╖ в тому ж таки Константинопол╕, закупити бодай ск╕льки там вийде хл╕ба. Це дозволило б пережити зиму, не ч╕паючи вже здобутого на пос╕в зерна.
Наш╕ дядьки радо пристали на ту пропозиц╕ю. Сказано – зроблено. Того ж таки дня дядько Йван з к╕лькома сус╕дами с╕ли в ялик та погребли на той б╕к. Повернулися лише п╕д веч╕р. ╥х виглядали. На берез╕ купкою стояли чолов╕ки, смалили цигарки, поглядаючи з-п╕д козирк╕в вигор╕лих кашкет╕в на лискуче дзеркало бухти. Ми, хлопц╕, були тут же. Незважаючи на те, що вересень вже минув, пекло ще добряче, але нав╕ть д╕твора не пол╕зла в море поплюскатися в тепл╕й водичц╕. Вс╕ чекали: а з чим там повертаються?
Ще на п╕дход╕ стало ясно, що справа залагодилась. Весляр╕ перемовлялися м╕ж собою якось в╕льно, з полегк╕стю, як люди, як╕ впоралися з нелегким, але важливим д╕лом. Щойно ялик ткнувся носом у рипучий п╕сок, ми з хлопцями притримали його, даючи дорослим вийти, а дал╕ вс╕ разом витягли його подал╕ в╕д води.
Вс╕ дивилися на дядька Йвана, а в╕н, наче й не пом╕чаючи того, прив’язував ялика до вбитого в землю к╕лка. Нарешт╕ п╕дв╕в оч╕, поглянув на сус╕д╕в, а пот╕м до мене. – А що, Грицю, п╕деш з╕ мною до Константинополя?
В мене з неспод╕ванки аж долон╕ потерпли. Вже ж не раз просив його, а в╕н все: «Не сп╕ши з козами на торг, вс╕ вовки тво╖ будуть…». А тепер от, таки надумав.
– Та, зв╕сно ж, – кажу. Т╕льки ви те╓… з мамкою поговор╕ть…
За спиною засм╕ялися.
– Ти, Грицько, спершу визначся, хто в тебе шк╕пер – дядько чи мамка! – прокаркав старий Принь. Я поглянув на його усм╕хнену пику, але промовчав – цьому лише попадися на язика…
– Гаразд, гаразд, – усм╕хнувся дядько. – Поговорю я з нею. За такого пом╕чника варто попросити. – В╕н п╕дморгнув мен╕, наче кажучи, «Не хвилюйся – все владна╓ться!» ╕, обернувшись до чолов╕к╕в, коротко розпов╕в про перемовини.

(Продовження в наступному номер╕)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 01.04.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16924

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков