Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 08.04.2016
НАМ Д╤ТИ НАД╤Ю ДАЮТЬ!

Через два дн╕ — 10 кв╕тня терм╕н подання заявок на Всеукра╖нський л╕тературний конкурс «Ми — д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕мен╕ кримського поета Данила Кононенка завершу╓ться. Дал╕ почне працювати компетентне жур╕ в ном╕нац╕ях «Поез╕я», «Проза» та «Публ╕цистика», яке ╕ в╕дбере десяток-п╕втора найкращих претендент╕в на нагороди. У юних талант╕в ще ╓ шанс встигнути долучитися до творчого змагання, а в дорослих — можлив╕сть п╕дтримати конкурс матер╕ально, вписавши сво╖ ╕мена в ╕стор╕ю його в╕дродження. А ми тим часом ще раз нагада╓мо ╕мена тих, хто буде оц╕нювати роботи юних конкурсант╕в — майбутн╕х письменник╕в, поет╕в, публ╕цист╕в.

Ном╕нац╕я «Поез╕я»: Василь Марсюк — член НСПУ (голова жур╕), м. Ки╖в; В╕ктор Качула, член НСПУ, м. С╕мферополь; Анастас╕я Дмитрук, поетеса, м. Ки╖в.
В ном╕нац╕╖ «Проза» роботи оц╕нять: В╕ктор Стус — член НСПУ, м. С╕мферополь; Олександр Гаврош — член Асоц╕ац╕╖ укра╖нських письменник╕в, м. Ужгород; Олена Сайчук — письменник-початк╕вець, лауреат конкурсу «Ми — д╕ти тво╖, Укра╖но!» 1999 р. (С╕мферополь – Харк╕в).
Роботам в ном╕нац╕╖ «Публ╕цистика» дадуть оц╕нку: Валентина Самар — в╕дома кримська журнал╕стка, кер╕вник «Центру журнал╕стських розсл╕дувань» (С╕мферополь – Ки╖в); Олександр Польченко – журнал╕ст (С╕мферополь); Ольга Лещенко — учений секретар Нац╕онального центру ╕м. Л. Курбаса, лауреат кримського конкурсу 1999 р. (С╕мферополь – Ки╖в).
Отже, нав╕ть за складом жур╕ вже зрозум╕ло, що наша дитяча л╕тературна «гра» в письменник╕в буде проходити насправд╕ серйозно, профес╕йно ╕ в╕дпов╕дально. А як же сам╕ учасники, хто вони? ╤ хоч жур╕ ще оф╕ц╕йно не приступило до виконання сво╖х обов’язк╕в, але мен╕ так захот╕лося подивитись ╕ почитати, про що пишуть д╕ти, чим ц╕кавляться, в яке русло направляють свою дитячу фантаз╕ю, енерг╕ю, про що мр╕ють ╕ що п╕дм╕чають у сво╖х творчих спостереженнях?
В╕дкриваю першу роботу, яка потрапила на оч╕. «Дорогами ╢вропи» — подорожня замальовка, яку нам над╕слав Марк╕ян Лехман, учень 9-Б класу Червоноградсько╖ спец╕ал╕зовано╖ школи №8. Марк╕ян також ╓ слухачем М╕жнародно╖ (Мало╖) Академ╕╖ л╕тератури ╕ журнал╕стики, ╕ це ╕нтригу╓ ще б╕льше.
У сво╖х подорожн╕х замальовках хлопець згаду╓ про те, як група учн╕в Червоно-градсько╖ спец╕ал╕зовано╖ школи №8 разом з педагогом Н╕ною Дмитр╕вною Осм╕рко вирушили автобусом у подорож ╢вропою. Червоноград – Льв╕в – Скола – Чоп – Будапешт – Рим – Ватикан – В╕день – Будапешт – Чоп – Льв╕в – Червоноград – саме такий маршрут обрали учн╕ та ╖хня вчителька. Перше закордонне м╕сто, яке в╕дв╕дали червоноградц╕, була столиця Угорщини – Будапешт. Марк╕ян под╕лився враженнями в╕д цього м╕ста: «Безл╕ч чудових м╕сць у столиц╕ Угорщини, що розкинулася на берегах блакитного Дунаю. Ми оглянули дв╕ ╖╖ частини: Буду ╕ Пешт. М╕сто схоже на г╕гантський амф╕театр, де розташувалися Корол╕вський палац, Середньов╕чний квартал, Будайська фортеця, знаменита церква Матяша, а ще безл╕ч «малих» арх╕тектурних пам’ятник╕в та скульптур, як от, прим╕ром, Танець варвар╕в. А ск╕льки при╓мних емоц╕й справила прогулянка на туристичному корабл╕ по Дунаю! Т╕льки з р╕ки можна побачити всю красу Рибальського баст╕ону, буд╕вл╕ Парламенту».
Дал╕ Марк╕ян, як справжн╕й екскурсовод, «везе» нас через Словен╕ю у Рим ╕, звичайно, по дороз╕ захоплю╓ться мальовничими кра╓видами Альп.
«…╤ ось воно – В╕чне М╕сто, яке збер╕га╓ всю ╕стор╕ю людства. Тут ми провели два дн╕. Але того замало, щоб побачити столицю ╤тал╕╖. Вт╕м, оглянули Кол╕зей, Пантеон, Форум, ╤спанську площу. Про ╖х ╕стор╕ю ц╕каво розпов╕дав г╕д.
З продавцями сувен╕р╕в, у закладах громадського харчування (турист╕в в ╤тал╕╖ годують смачно ╕ довол╕ дешево, як за ╖хн╕ми м╕рками, а якщо апетитно спожива╓ш страви, то ще й отрима╓ш добавку до порц╕╖ задарма), з прац╕вниками музе╖в сп╕лкувалися англ╕йською. Хоча б на побутовому р╕вн╕ у ╓вропейських кра╖нах ╖╖ необх╕дно знати. Принаймн╕, щоб купити значок, сувен╕р, буклет, п╕цу чи морозиво. У т╕ дн╕ в Рим╕ температура сягала +30. К╕лька сл╕в, заради етикету, вивчили ╕тал╕йською: «бонджорно» (доброго дня), «грац╕о» (дякую), «чао» (до побачення). Нав╕ть к╕лька «ламаних», але щиро сказаних сл╕в надзвичайно при╓мно впливають на сп╕врозмовника, створюють доброзичливу атмосферу сп╕лкування. Ти поважа╓ш його мову, культуру, державу, його самого, тож в╕н поважатиме й тебе. До реч╕, ╕тал╕йц╕ дуже прив╕тн╕, завжди люб’язно посм╕хаються, вв╕чливо ставляться до вс╕х».
...На цьому м╕сц╕ вир╕шив в╕д╕рватись в╕д «подорожн╕х записок», тому що виникла асоц╕ац╕я з Кримом, яка чомусь не на його користь. На кримському п╕востров╕ рос╕йська культура у вс╕ часи була у велик╕й пошан╕, а рос╕йською мовою тут не розмовляв, мабуть, т╕льки «╕нопланетянин». ╤ укра╖нц╕ в Криму не т╕льки говорили «добрый день», «спасиба» ╕ «досвидания», а навчались у рос╕йськомовних школах (коли укра╖нських не було, бо в тих, що в╕дкрились згодом, м╕сць не вистачало). П╕сля школи йшли навчатися в рос╕йськомовн╕ ВНЗ — ╕нших в Криму не було ╕ в╕дкривати ╖х н╕хто не збирався, тобто рос╕йську мову укра╖нц╕ в сво╖й б╕льшост╕ знали нав╕ть краще, н╕ж р╕дну. То чому ж у нас не склалася «доброзичлива атмосфера сп╕лкування», про яку пише Марк╕ян, згадуючи ╤тал╕ю? «Ти поважа╓ш його мову ╕ культуру, а в╕н поважа╓ тебе». А в Криму? Ск╕льки б ти не поважав тут мову ╕ культуру рос╕йськомовно╖ б╕льшост╕, як би не з╕знавався у д╕йсн╕й велич╕ рос╕йсько╖ культури, л╕тератури ╕ мови, але якщо ти заговорив р╕дною — укра╖нською, чи почав в╕дстоювати сво╖ нац╕ональн╕ права — ти «хохол», «нац╕онал╕ст», «бендер╕вець». На цьому «доброзичливе сп╕лкування» припинялось ╕ атмосфера ставала «агресивною ╕ войовничою». Що ж це за така кримська «особлива специф╕ка»?
Та повернемось знову до Риму ╕ до розпов╕д╕ Марк╕яна Лехмана. «Перебуваючи у Рим╕, гр╕х би було не в╕дв╕дати Ватикан. Д╕знавшись, що ми – юн╕ туристи з Укра╖ни, прац╕вники музею зробили нам сутт╓в╕ знижки на вх╕дн╕ квитки...
Прогулянка територ╕╓ю Ватикану тривала. Дуже хот╕лося побачити Папу Римського Франциска, хоча б з в╕кна його каб╕нету. ╤ таки побачили. Щоправда, на… великих екранах, повсюди встановлених у Ватикан╕. Побачили, коли Свят╕йший Отець в╕дправляв Богослуж╕ння ╕ благословляв мирян. Його близьку присутн╕сть в╕дчули духовно.
З Риму до В╕дня ми ╖хали Венец╕анським шляхом, повз Адр╕атичне море. Нав╕ть восени воно в╕дда╓ теплом, н╕жн╕стю. Мабуть, такою н╕жн╕стю, як ╕тал╕йська мова, п╕сня. Зрештою, укра╖нськ╕ мова ╕ п╕сня так╕ ж милозвучн╕, н╕чим не поступаються ╕тал╕йським. Але восени (вже у жовтн╕) Чорне ╕ Азовське моря у нас холодн╕».
З В╕дня додому учн╕ Червоноградсько╖ спец╕ал╕зовано╖ школи №8 повертались знову через Будапешт — Чоп — Льв╕в — Червоноград. Ще довго школяр╕ будуть згадувати по╖здку, яка в╕дкрила для них св╕т ╓вропейсько╖ культури. Учн╕ побачили, як збер╕гаються храми, музе╖, пам’ятники, з яким трепетом там сталяться до ╕стор╕╖ свого м╕ста чи сво╓╖ кра╖ни. В Укра╖н╕ також ╓ що показати ╕ що подивитись. Як пише Марк╕ян: «В╕день ╕ Льв╕в через ╕сторичн╕ под╕╖, культурн╕ зв’язки, ╕дентичн╕сть забудови часто пор╕внюють, ототожнюють, нав╕ть називають двома ╓вропейськими столицями. Але Льв╕в мен╕ таки мил╕ший, р╕дн╕ший».
Добре було б, якби «подорожн╕ замальовки» Марк╕яна Лехмана прочитали кримськ╕ школяр╕ ╕ разом з його класом хоч в уяв╕ в╕дв╕дали ц╕кав╕ ╕сторичн╕ м╕ста ╢вропи. Адже в сьогодн╕шн╕х пол╕тичних умовах кримськ╕ д╕ти не мають тако╖ змоги — с╕сти в автобус чи потяг ╕ майнути на кан╕кулах дорогами ╢вропи. Нав╕ть до Львова-красеня не можуть по╖хати, як це було ран╕ше. Та Марк╕ян у сво╓му твор╕ да╓ Великодню над╕ю на краще для вс╕х д╕тей Укра╖ни. В сво╓му конкурсному твор╕ хлопець пише: «У Ватикан╕, з-пом╕ж ╕ншого, екскурс╕йний маршрут прив╕в нас до Сикстинсько╖ капели – перлини м╕ста-держави, де М╕келанджело створив низку скульптур на замовлення Папи Римського Юл╕я II, розписав фресками склеп╕ння, ╕ то без пом╕чник╕в. Площа розпису – 600 квадратних метр╕в. Чотири роки в╕н вт╕лював цей проект. Пот╕м перемальовував сво╖ роботи в╕д старозав╕тних сюжет╕в до образу Страждального ╤суса Христа, бо зм╕нився понтиф╕к, у якого були ╕нш╕ смаки. Все ж те, що створив Майстер понад п╕втисячол╕ття тому, все, що збереглося, ╕ тепер вабить людей, ╕нтригу╓: а яким насправд╕ був первинний вар╕ант?..
Стверджують: той, хто побував у Ватикан╕ ╕ щиро помолився, то вже отримав Апостольське Благословення для себе, батьк╕в, друз╕в, свого народу. Головне – в╕рити в це. А я – в╕рю!»
Як хочеться долучитись до молитви Марк╕яна та його класу ╕ теж пов╕рити, що незабаром в Криму знову запрацюють укра╖нська г╕мназ╕я, укра╖нський театр, зразкова театральна дитяча студ╕я «Св╕танок» у С╕мферопол╕, укра╖нське рад╕о ╕ телебачення, ╕ буде в Криму не одна укра╖номовна газета «Кримська св╕тлиця», а ще й «Джерельце», «Кримспорт», «Будьмо!», а також знову в╕дчинить двер╕ музей Лес╕ Укра╖нки в Ялт╕. А кримськ╕ школяр╕ на кан╕кулах сядуть в потяг С╕мферополь-Льв╕в ╕ в╕дв╕дають одне з найкрасив╕ших м╕ст Укра╖ни! ╤ вс╕ ми, в╕таючи один одного з Великодн╕м святом, скажемо: «Христос Воскрес! Воскресне Укра╖на! Укра╖на ╓дина, соборна в╕д Сяну до Дону!». Учасники Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми — д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕мен╕ кримського поета Данила Кононенка в це в╕рять ╕ сво╓ю в╕рою дають нам, дорослим, над╕ю на щасливу, кв╕тучу Укра╖ну!

Олесь ТАВР╤ЙСЬКИЙ
м. С╕мферополь
* * *
Сердечно дяку╓мо за п╕дтримку конкурсу Василю Овчаруку, Анатол╕ю М╕л╕╓нку, Ольз╕ Корнюшин╕й (яка перерахову╓ кошти вже втрет╓!).
Юл╕я Табакова-Черр╕ та ╖╖ чолов╕к Ст╕вен Черр╕ ╕з Хьюстона, штат Техас, над╕слали на п╕дтримку конкурсу – на наш╕ грош╕ — понад 5 тис. гривень!
(Юл╕я, до слова, колишня випускниця Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ в С╕мферопол╕, однокласниця Олени Сайчук)
╤ пластуни з Вишгорода готуються до ярмарки, який збираються провести на користь конкурсу ╕м. Д. Кононенка. Дяку╓мо щиро вам ус╕м! ╤ вже востанн╓ нагаду╓мо умови конкурсу (див. нижче).

Кримсько-американська родина Табакових-Черр╕ п╕дтримала Всеукра╖нський дитячий л╕тературний конкурс ╕м. Д. Кононенка! (Див. стор. 12)

УВАГА! ТЕРМ╤Н ПОДАННЯ ЗАЯВОК НА КОНКУРС «МИ — Д╤ТИ ТВО╥, УКРА╥НО!» ЗАК╤НЧУ╢ТЬСЯ 10 КВ╤ТНЯ!

УМОВИ КОНКУРСУ:
— Мова конкурсу — укра╖нська.
— В╕к учасник╕в — учн╕ 8-11 клас╕в.
— Ном╕нац╕╖ конкурсу — «Пое¬з╕я», «Проза», «Публ╕цистика».
— У ном╕нац╕ю «Поез╕я» конкур¬сант ма╓ над╕слати 5-8 в╕рш╕в.
— У ном╕нац╕╖ «Проза» та «Публ╕цистика» надсилаються роботи на в╕льну тему обсягом 4-8 стор╕нок.
Учасники конкурсу повинн╕ вказати повн╕стю сво╓ пр╕звище, ╕м’я та по батьков╕, в╕к, адресу, навчальний заклад, телефон та елект¬ронну адресу.
Терм╕н подач╕ конкурсних роб╕т — з 1 лютого до 10 кв╕тня 2016 року на електронну адресу газети «Кримська св╕тлиця» — kr_svit@meta.ua
Твори учасник╕в Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми — д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕мен╕ Д. Кононенка публ╕куватимуться в газет╕ «Кримська св╕тлиця».
П╕дбиття п╕дсумк╕в конкурсу та нагородження переможц╕в в╕дбудеться в м. Ки╓в╕ 29 кв╕тня в Театр╕ на Подол╕. На переможц╕в чекають дипломи, подарунки та зб╕рка твор╕в молодих автор╕в — переможц╕в та учасник╕в конкурсу. Оргком╕тет
* * *
Просимо в╕дгукнутися на електронну адресу «КС» однодумц╕в, волонтер╕в, потенц╕йних спон¬сор╕в! (Кошти можна переказувати на картку «Приватбанку» № 4149 4378 4242 1362 на ╕м’я Лещенко Ольги Костянтин╕вни).
Впиш╕ть сво╖ ╕мена в ╕стор╕ю в╕дродженого конкурсу!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16928

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков