Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 08.04.2016
СЕНТИМЕНТАЛЬНА ОД╤СЕЯ

Л╕тература

(Продовження. Поч. у № 14)

С╕ль в╕ддавали за дуже невелику ц╕ну, але з умовою, що кожен десятий пуд хл╕ба буде в╕ддано ╖м ╕ теж за пом╕рною ц╕ною. Ще одн╕╓ю умовою була передача невелико╖ парт╕╖ яко╖сь особливо╖ сол╕ до ╖х константинопольсько╖ контори. Вс╕ погодились, що кращого не можна було й оч╕кувати. ╢дине, що тепер ц╕кавило – коли?
– Коли? – дядько Йван пригладив сво╖ коротк╕ шорстк╕ вуса. – Вийти, воно б можна було й завтра, – мовив розважливо. – «Митя» на ходу. Але ж треба ╕ харч, який вже там, приготувати й св╕жою водою запастись. Та й по хазяйству маю дещо владнати… Отож, ми домовилися, що станемо п╕д завантаження п╕слязавтра зранку, а там – вже як Бог дасть. Але й в╕дкладати з цим не можемо. – В╕н помовчав хвильку, обв╕в поглядом уважно слухаючих чолов╕к╕в ╕ мовив, вже наче знехотя: – Вони он-о, хоч ╕ проголосили НЕП – оту свою нову економ╕чну пол╕тику, але ж торг╕вл╕, яка була, нема. Як д╕знаються, що везеш щось ц╕нне, нал╕тають, мов круки. Тож, НЕП той т╕льки й того, що на папер╕. А як скасують його – бо ж ледве терплять, аби не накласти руку на чуже добро – то вже й по всьому буде.
Чолов╕ки сумно покивали головами. – А так, так…
– Знову ж таки, погода, – помовчавши, продовжував дядько Йван. – Завтра-он вже Покрова, а за два тижн╕ й попи про це згадають. Туди-сюди – й заду╓ таке, що тижнями по бухтах ховатись доведеться. Ну ╕… чекають нас вже з тою с╕ллю в Константинопол╕…
– Як то, «чекають»? Хто чека╓? – спитало одразу к╕лька здивованих голос╕в.
 – Контрагент м╕й чека╓, Папар╕д╕. На тому тижн╕, коли я стояв в ╢впатор╕╖, нав╕дала мене людина з його компан╕╖. Було сказано, що Папар╕д╕ хот╕в би, аби я знову поставляв йому зб╕жжя, але знаючи про голод, про наш╕ б╕ди, ц╕кавився й ╕ншими товарами, в тому числ╕ мовилося й про с╕ль. Я тод╕ в╕дразу змикитив, що це саме те, що дасть нам протриматись протягом ц╕╓╖ скрути, тож просив того чолов╕ка передати Папар╕д╕, щоб чекав нас за два тижн╕.
Тепер ви зна╓те, за яких обставин я опинився на борту «Мит╕» того ранку.
Микола, дядькойван╕в син, такий же сухорлявий та жилавий, як ╕ сам дядько, вже вкотре поглядав на берег. Хазя╖н мав бути з хвилини на хвилину, та я знав, що Микола вигляда╓ не так його, як нашу Тетянку. Ще рок╕в зо два тому в╕н почав залицявся до мо╓╖ старшо╖ сестри. Тетяна, за маминими словами, «закрутила йому голову», а виходити зам╕ж не посп╕шала. В сел╕ тод╕ посм╕ювались, кажучи, що Микола вже витоптав новий т╕к п╕д нашими в╕кнами, що п╕дгодовуван╕ ним наш╕ пси скоро на нас почнуть брехати, а Тетяна все звол╕кала й звол╕кала. Причиною тому був посаг, який, на ╖╖ думку, мав бути не зг╕рший, н╕ж в ╕нших. ╤ н╕як╕ умовляння Миколи, н╕ вс╕ його клятви, що йому потр╕бна вона, а не той ╖╖ посаг, на Тетяну не д╕яли. Щиро кажучи, я сп╕вчував Микол╕. Врешт╕-решт, попри свою природну замкнут╕сть, в╕н був непоганим хлопцем ╕ добрим товаришем. А що вже любив ╖╖, то й говорити н╕чого.
Тетяна при╖хала з дядьком Йваном на його тачанц╕*. Кр╕м не╖ та т╕тки Мар╕╖, котра незм╕нно проводжала нас в моря, на воз╕ був ще якийсь чолов╕к, рок╕в так двадцяти п’яти. Був в╕н середнього зросту, б╕лявий, з коротко стриженим волоссям ╕ бризками ластовинням на бл╕дих вилицях ╕ руках. Чорна кожанка метлялась на його худих плечах, коли в╕н п╕днявся, мов на опудал╕, зате шк╕ряний картуз з червоною з╕ркою на лоб╕ сид╕в м╕цно. Спершу я подумав, було, що то хтось з прикордонно╖ сторож╕, але ж т╕ вс╕ були мен╕ знайом╕ – при╖жджали зазвичай перед самим в╕дходом на сво╖х власних конях ╕ н╕коли не ходили в такому чудному вбранн╕. Може, новий м╕л╕ц╕онер? Але що йому до нас? Щось було не так. Ми з Миколою те одразу в╕дчули. Я, щоправда, не мав часу розглядатися, бо саме рахував завантажуван╕ м╕шки, вкидаючи до капшука* за кожним з них по гладенькому кам╕нцю. Микола, що був саме на пуп╕*, облишив шмарувати салом петл╕ тимона*, випростався на весь св╕й великий зр╕ст, пильно придивляючись до при╖жджого. Щось таки сталося. Похмурий вид дядька Йвана, який перед в╕дплиттям перебував зазвичай в доброму гумор╕, заплакан╕ оч╕ т╕тки Мар╕╖ не в╕щували н╕чого доброго.
– А що там, тату? – не стримався Микола.
Дядько Йван блиснув на нього гостро з-п╕д кущуватих бр╕в ╕ лиш рукою махнув. А вже коли в╕н отак махав рукою на когось, то з розпитуваннями краще було постриматись.
Микита Григорович, прикажчик соледобувно╖ компан╕╖, що клопотався тут же, задр╕бот╕в до чолов╕к╕в ╕ пов╕в ╖х до сво╓╖ контори.
Микола не втерп╕в. Сплигнув на причал ╕ п╕д╕йшов до ж╕нок. Я не чув, що вони йому там розказували, але судячи з погляд╕в, як╕ вони раз-по-раз кидали на незнайомця, який скоро вийшов з контори сам-один, судячи з того, як потемн╕ло Миколине обличчя, я зрозум╕в, що справи кепськ╕.
Доки дядько Йван завершував справи з прикажчиком, шк╕ряний ком╕сар, як я його про себе прозвав, спершу стовбичив без д╕ла б╕ля м╕стк╕в, пот╕м п╕днявся на причал, м╕ряв його кроками деякий час туди-сюди. Зрештою, це йому набридло. Збивши на потилицю картуза, в╕н хвацько зб╕г по прогонист╕й сходн╕ на борт ╕, потинявшись трохи по палуб╕ та зазирнувши до камори*, зупинився навпроти мене. Притупнувши ногою, взутою в блискучий хромовий чоб╕т, об дзв╕нку палубу, скрутнув головою.
– Эвон, как звенит! Ладное суденышко, верно? Ну, а ты кто таков будешь? Работник? Батрачишь на ентих? – в╕н кивнув стриженою потилицею на берег. – Как зовут-то?
Я здивовано витр╕щився на нього, ледь не забувши вкинути чергового кам╕нця до капшука. Ну й ну! Невже не видно, що людина при справ╕? Та п╕д час рахунку, коли вантажники снують по сходн╕, немов мурахи, мене нав╕ть хазя╖н не займа╓, бо збитися тут дуже просто.
– Чё, язык от счастья проглотил? – ком╕сар вишк╕рив р╕дк╕ прокурен╕ зуби. – Нич-чё, ещё почирикаем! – Крутнувся на п╕дборах ╕, ледь не з╕ткнувшись з вантажником, в╕д╕йшов до парапету*.
Найб╕льше тод╕ мене вразили його оч╕ – с╕р╕, холодн╕ й пронизлив╕, мов леза багнет╕в, в обрамленн╕ б╕лих пухнастих в╕й, вони справляли враження чогось чужор╕дного на його хворобливо-бл╕дому веснянкуватому обличч╕. ╤ ще те, як в╕н рукавом кожанки немов стер оту свою чудну усм╕шку.
Нарешт╕ ми завантажились ╕ були готов╕ рушати. Тут якраз нагодились прикордонц╕. ╤ знов неспод╕ванка. Ран╕ше вони здоровкались з хазя╖ном за руку, а тут, ледь кивнувши йому, п╕днялися на борт ╕ спустилися разом з ком╕саром в камору. Така безцеремонн╕сть прикро вразила, як я пом╕тив, не лише мене. Не знаю, про що вже вони там радились – конопатячи кришку трюмного люка, я чув лише приглушений гом╕н – та за хвилину один з прикордонник╕в висунувся з камори ╕ гукнув хазя╖на. Владно так гукнув, з притиском. Не знаю чому, але мен╕ стало прикро за дядька Йвана. Почувався так, наче при мен╕, в нашому дом╕ гримнули на мого власного батька.
Я н╕коли не задумувався над тим, як ставлюся до дядька Йвана. В╕н мав надто круту вдачу, аби розраховувати на н╕жну любов до себе. Але нав╕ть запотиличники, якими в╕н, бувало, нагороджував, не сприймалися бол╕сно, бо в жодному раз╕ не робив того зн╕чев’я чи задля образи, а лише, як в╕н сам казав, для закр╕плення науки. Зате ж в╕н н╕коли не вимагав в╕д людей неможливого ╕ в сво╖ ш╕стдесят першим брався за найважчу роботу. Особисто мен╕ подобалось, що в╕н терп╕ти не м╕г п’яниць, ╕ якщо виявлялось, що хтось ╕з винайнятих ним матрос╕в дозволив соб╕ напитися в мор╕, безжально гнав такого втриши╖ в першому ж порту. ╤ не допомагали тут ан╕ жал╕сн╕ прохання «зглянутися на д╕ток», н╕ сл╕зн╕ клятви, н╕ Бог, н╕ диявол. Сказане зовс╕м не означало, що на «Мит╕» панував сухий закон. Аж н╕як. Вино пост╕йно було на стол╕, ╕ за об╕дом чи вечерею н╕кому не заборонялось перехилити чарочку. Йшлося лиш про те, щоб не переступати межу, яка в╕дд╕ля╓ людину в╕д бидла. На глибоке переконання дядька Йвана, та межа якраз ╕ визначалась в╕дчуттям м╕ри.
╤ треба ж було так тому статися, що саме гор╕лка та пиятика, яких дядько Йван ╕ на дух не терп╕в, врятували ╕ його, ╕ «Митю», ╕ вс╕х нас. Про це, власне, й моя опов╕дь.
Отож, попрощавшись з ж╕нками, ми прибрали за прикордонцями сходню, п╕дняли в╕трила ╕ в╕ддали к╕нц╕. Мен╕ завжди подобалась ця мить: смужка води м╕ж бортом ╕ причалом шириться, росте; земля ще поряд, але ти вже не належиш ╖й. Берег в╕дступа╓, в╕дсову╓ться непом╕тно, та доки згорнеш швартовн╕ к╕нц╕ та зми╓ш з палуби береговий бруд, в╕н вже ген-ген позаду. Ще можна бачити постат╕ проводжаючих, але вже не розр╕знити облич, не почути голос╕в. Лише поскрипування конопляних линв в блоках, тихий посвист в╕тру в такелунку та бульг╕т носово╖ хвил╕, краяно╖ водор╕зом, порушують тишу. В так╕ хвилини не хочеться говорити. Кожен дума╓ про сво╓. Про що саме? Про берег, про тих, хто на ньому лишився й чека╓ на тебе. Про море, яке теж чека╓ на тебе, про його миси й скеляст╕ береги, про в╕три й теч╕╖, про зор╕ над головою, та мало ще про що!
Цього разу й погот╕в було про що подумати. В╕д Тетяни я вже знав, що цей наш рейс останн╕й. В дядька Йвана забирали його «Митю», «проспри╖рували», як сказала т╕тка Мар╕я. Чули ми вже про ту «просприяц╕ю»! Вперше з╕ткнулися з нею ще два роки тому. То були продзагон╕вц╕, що мов саранча впали на наш╕ голови. Говорили, що «проспри╖рують» надлишки продукт╕в, а вибирали майже все. В╕дтод╕ вони нав╕дувались до нас щор╕чно, ╕ л╕том, ╕ на початку осен╕. ╤ хоч села нашого заледве тридцять двор╕в, майже до кожного з них заглядала ╖х просмерд╕ла сивухою ватага. Обминали лише кособоку обдерту хату с╕льського п’янички Костика та зарослий будяками дв╕р пок╕йного д╕да Стаха, де жив тепер Михайло Р╕дкокаша. Був то похмурий в╕длюдькуватий чолов╕к, якого дядько Йван п╕д╕брав ледь живого десь п╕д ╢впатор╕╓ю зо три роки тому. В╕дтод╕ в╕н жив у нашому сел╕ сам-один, немов вовгур. Часом ходив з нами в море, а бувало, зникав кудись надовго. Подейкували, що в╕н був одним з небагатьох, кому вдалося вижити п╕сля спроби знищення червоними якогось корпусу Каретника*. Чи правда то була, чи н╕, н╕хто не знав, бо спитати в самого Р╕дкокаш╕ н╕хто не наважувався, а дядько Йван теж не любив про те згадувати.
От ╕ останнього разу наскочили, немов дика орда, вигр╕бали все, що знаходили – хл╕б, овець, рибу ╕ нав╕ть городину. Не допомагали н╕ умовляння, н╕ сльози. А маминого брата – мого дядька Семена та старого Сервера-агу, як найзаможн╕ших ╕ таких, що опиралися тому грабунков╕ особливо вперто, об’явили м╕ро╓дами та кулаками, змотузували привселюдно, немов якихось злодюг, ╕ потягли з собою. Вс╕ спроби родич╕в, сус╕д╕в не допустити того були н╕нащо. Що, справд╕, можна було зробити гол╕руч супроти п╕всотн╕ озбро╓них до зуб╕в мародер╕в?
Щоправда, до буцегарн╕ наш╕ «м╕ро╓ди» так ╕ не до╖хали. Наступного дня, п╕сля того, як ╖х забрали, в село наскочила к╕нна м╕л╕ц╕я. Шукали Сервера-агу та дядька Семена! Не знайшли, зв╕сно, н╕ того, н╕ ╕ншого. Дуже лютилися, погрожували розстр╕лом, якщо виявиться, що до втеч╕ «злочинц╕в» причетний хтось ╕з наших. Дядьки стояли н╕ в сих, н╕ в тих, витр╕щали оч╕, крутили скрушно головами, гомон╕ли глухо. От, мовляв, харцизи! Нал╕тають, грабують, хапають людей за те лиш, що т╕ не згодн╕, н╕ с╕ло, н╕ впало, в╕ддавати сво╓ добро, а пот╕м знов приходять за ними ж…
Не знаю, чи був хто з наших сус╕д╕в причетний до втеч╕ «м╕ро╓дов», але пам’ятаю, як по в╕д’╖зду м╕л╕ц╕янт╕в хтось в гурт╕ чолов╕к╕в стиха засм╕явся, зауваживши, що в червоних кожного разу трапляються як╕сь негаразди, коли Р╕дкокаша вируша╓ в сво╖ мандри.
Тепер-от добрались ╕ до нас. Сторожа приставили, мов до якихось босяк╕в… Я зиркнув на ком╕сара, що стояв на пров╕*, розкарячивши обтягнут╕ блискучими халявами ноги, й чвиркав зн╕чев’я за борт. От лиха година!
За мисом стужав╕в в╕тер, п╕шла хвиля. «Митя» прил╕г на л╕вий борт ╕, зариваючись в шипучу п╕ну, шпарко погнав уперед, наввипередки з б╕лими баранцями, що все густ╕ше мигт╕ли – ген аж до самого горизонту. З’явилися хмарки, спершу поодинок╕, та щодал╕, то ╖х ставало все б╕льше й б╕льше ╕ скоро вже все небо затягнулося с╕рою непроникною пеленою, об╕цяючи св╕жу погоду, принаймн╕, до наступного ранку. Якийсь особливо спритний гривач п╕д╕брався з нав╕тру й лунко бухнувши в борт, с╕конув зливою колючих солоних бризок через всю палубу. З неспод╕ванки ком╕сар охнув ╕ прис╕в, ч╕пляючись скарлюченими пальцями за накритину*. Я не стримався ╕ засм╕явся, хоч ╕ в самого сорочка була хоч викручуй.
– Чё ржешь, мать твою… – пробурмот╕в той, розпрямляючись. – Цирк тебе? А ты, мореходец хренов, – зиркнув сп╕длоба на Миколу, – давай-ка, ворочай ближе к берегу! Али теперь не твоё, так и потопить можно?
Микола й вусом не пов╕в – наче й не чув. Сид╕в трохи згорбившись, затиснувши рук╕в’я дебело╖ бари* тимона, допомагаючи «Мит╕» торувати не раз ходжений шлях.
Така непоштив╕сть ╕ в╕дверте ╕гнорування його персони прикро вразили нашого цербера. Я це в╕дразу пом╕тив. Але ж я був звичайним соб╕ с╕льським хлопцем, що хоч ╕ побачив вже трохи св╕ту, та все ж нав╕ть уявити не м╕г, як реагують на «непоштиве» до себе ставлення маленьк╕ людц╕ з великими повноваженнями. Кров в╕длила в╕д ╕ без того бл╕дих, забризканих ластовинням щ╕к ком╕сара, а тонк╕ губи аж зат╕палися в╕д лют╕.
– Эй, ты! Тебе говорю! – п╕двищив в╕н голос.
Микола мовчав. То було гр╕зне мовчання. Хтось би, може, пор╕вняв його до мовчання каменю, але то радше було мовчання велико╖ флотсько╖ м╕ни, як ото╖, що море, було, винесло минулого року в косу*. Та ком╕сар не пом╕чав того. В╕н бачив перед собою звичайного с╕льського упертюха, тупого ╕ неотесаного, якого треба було гарненько провчити, показати йому його м╕сце, показати хто тут тепер хазя╖н.

(Продовження в наступному номер╕)

ПОЯСНЕННЯ

*Олександр╕я - м╕сто ╕ порт в ╢гипт╕, засноване ще Олександром Македонським
*Константинополь - нин╕ ╤станбул (Стамбул), найб╕льше м╕сто Туреччини, розташоване на ╓вропейському берез╕ протоки Босфор
*В╕три, як вони звалися на Чорному мор╕ за давн╕х час╕в:
Гарб╕й - п╕вденно-зах╕дний
Гострий - п╕вденний в╕тер
Грего - п╕вн╕чно-сх╕дний в╕тер
Левант - сх╕дний в╕тер
Майстро (ма╕стра) п╕вн╕чно-зах╕дний в╕тер
Поненто - зах╕дний в╕тер
Трамонтан - п╕вн╕чний в╕тер
Широкий (с╕рокко) - п╕вденно-сх╕дний в╕тер
*Калкан - Scophthalmus maeoticus вид риб родини калканових. Т╕ло калкана може досягати довжини 80-85 см ╕ маси 12-15 кг
*Басамахи - велик╕ рибальськ╕ гачки на велику рибу
*Тачанка - легкий ресорний возик
*Капшук - невеличка шк╕ряна торбинка з зашморгом
*Пупа - задня частина судна, корма
*Тимон - стерно
*Камора - прим╕щення з надбудовкою на пуп╕ - традиц╕йно помешкання кап╕тана та його пом╕чника. Також, воно служило кают-компан╕╓ю. К. на пров╕ - помешкання залоги, м╕сце збер╕гання допом╕жних та штормових в╕трил. Оск╕льки в цьому прим╕щенн╕, окр╕м всього, готували ╖жу, його звали ще камбуза
*Парапет - частина борту, що виступа╓ над палубою, убезпечу╓ ек╕паж в╕д пад╕ння за борт (фальшборт)
*Корпус Каретника - один з п╕дрозд╕л╕в арм╕╖ Н. ╤. Махна, що разом з Червоною арм╕╓ю штурмував Перекоп, забезпечив його взяття та перемогу над в╕йськами генерала Я. О. Слащева. Був, за наказом М. В. Фрунзе, п╕дступно атакований Червоною арм╕╓ю на вузькому перешийку м╕ж Саками ╕ ╢впатор╕╓ю, де майже весь в╕н був знищений. Лише невелика частина махновц╕в змогла вирватись з пастки ╕ з боями вийти з Криму
*Прова - передня частина, н╕с судна
*Накритина - тонка планка, що оформлю╓ парапет зверху, планшир
*Бара - горизонтальний брус, за допомогою якого повертають тимон - тимонять. Б╕льше в╕дома сучасним яхтсменам як румпель
*Коса - намите хвилями чи теч╕╓ю м╕лководдя б╕ля самого узбережжя, або частина самого берега

Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16966

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков