Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 15.04.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 15.04.2016
ДИРЕКТОР ДЕРЖАРХ╤ВУ РОС╤╥ ВИКРИВ ФАЛЬСИФ╤КАЦ╤Ю ╤СТОР╤╥ Й П╤ШОВ ╤З ПОСАДИ

НАЙГУЧН╤ШИМ ВИСТУПОМ СЕРГ╤Я МИРОНЕНКА СТАЛО ОПРИЛЮДНЕННЯ ДАНИХ ПРО ТЕ, ЯК У СРСР СТВОРЮВАЛИ М╤Ф ПРО «28 ПАНФ╤ЛОВЦ╤В»

У Рос╕╖ зв╕льнили з посади директора Державного арх╕ву, який виступав проти м╕фолог╕зац╕╖ ╕стор╕╖ рос╕йською владою. Найгучн╕шим виступом Серг╕я Мироненка проти державно╖ фальсиф╕кац╕╖ ╕стор╕╖ стало оприлюднення даних про те, як у СРСР створювали м╕ф про «28 панф╕ловц╕в».
Спершу Серг╕й Мироненко заявив, що залишив посаду директора Державного арх╕ву Рос╕╖ за власним бажанням. Пот╕м в ╕нтерв’ю Рад╕о «Свобода» уточнив: р╕шення про його в╕дх╕д було «колективним».
Як сказав ╕сторик, який залишиться в Держарх╕в╕ вже як його науковий кер╕вник, ╕стор╕я з критикою його д╕яльност╕ з боку м╕н╕стра культури Рос╕╖ Володимира Мединського «не була вир╕шальною» для р╕шення про в╕дставку. Але Мироненко при цьому наголосив, що «нав╕ювати золотий сон» ╕ займатися м╕фолог╕зац╕╓ю ╕стор╕╖ — це «не його фах».
Доктор ╕сторичних наук, професор Серг╕й Мироненко очолював Державний арх╕в Рос╕╖ майже чверть стол╕ття, в╕д самого його створення 1992 року. Власне, саме створення цього закладу в╕дбулося на хвил╕ в╕дкритост╕, що настала п╕сля розпаду Радянського Союзу.
Але 2015 року Мироненко наразився на критику, зокрема, з боку м╕н╕стра культури, коли к╕лька раз╕в виступив ╕з розв╕нчуванням в╕домо╖ радянсько╖ геро╖чно╖ ╕стор╕╖ з час╕в Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, чи, як дос╕ називають у Рос╕╖ ╖╖ радянсько-н╕мецьку частину, «Велико╖ В╕тчизняно╖». Йдеться про так званих «28 панф╕ловц╕в».
Власне кажучи, розв╕нчала вигадану радянськими пропагандистами ╕стор╕ю Головна в╕йськова прокуратура СРСР ╕ще 1948 року, але про це мало кому було в╕домо. Мироненко в к╕лькох публ╕чних виступах нагадав про той документ ╕ оприлюднив його на сайт╕ Держарх╕ву.
Спершу, в червн╕ 2015-го, розпов╕дь Серг╕я Мироненка, що «28 панф╕ловц╕в» узагал╕ не ╕снувало, викликала фурор — ╕ несприйняття багатьох учасник╕в — на Всесв╕тньому конгрес╕ рос╕йсько╖ преси в Москв╕. П╕зн╕ше увагу привернуло ╕нтерв’ю ╕сторика Рад╕о «Свобода», в якому в╕н прямо заявив: «Це — не м╕ф, а фальсиф╕кац╕я, називаймо реч╕ сво╖ми ╕менами. Фальсиф╕кац╕я рано чи п╕зно завжди буде викрита. Той, хто займа╓ться фальсиф╕кац╕ями, ма╓ розум╕ти: 10, 20, 30, може, 100 рок╕в… Але ╕стор╕я — така «страшна» наука. Взагал╕ завдання ╕стор╕╖, якщо сказати коротко, — це пошук ╕стини». «╤стор╕я ╕ пропаганда — це р╕зн╕ реч╕», — наголосив в╕н.
В╕дома в радянськ╕ часи легенда стверджувала: 28 б╕йц╕в див╕з╕╖ п╕д командуванням генерал-майора ╤вана Панф╕лова п╕д час оборони Москви восени 1941 року в бою п╕д рос╕йською столицею зупинили наступ понад 50 танк╕в н╕мецьких нацист╕в, 18 ╕з них знищили ╕ вс╕ при цьому геро╖чно загинули. Розпов╕дь про це розкрутила в╕йськова газета «Красная звезда». П╕зн╕ше газета оприлюднила ╕ вс╕ 28 ╕мен. Урешт╕ ╖х посмертно нагородили званнями Геро╖в Радянського Союзу. Але «загибл╕», д╕знавшись ╕з преси про нагороду, почали звертатися по сво╖ з╕рки… «Коли 6 ╕з тих 28, що лежать н╕бито в могил╕ б╕ля роз’╖зду Дубос╓ково, з’явилися живими, як могла радянська влада не з’ясувати, що в╕дбува╓ться: ви ж мали лежати в земл╕, а ви з’явилися», — каже Мироненко.
Як нагаду╓ ╕сторик, за з’ясування справи взялися правоохоронн╕ органи, ╕ врешт╕ головний в╕йськовий прокурор СРСР склав зв╕т: уся ╕стор╕я про «28 панф╕ловц╕в» вигадана, ╖хнього подвигу не було, ╕ все це вигадка кореспондент╕в арм╕йсько╖ газети.
Ба б╕льше: один ╕з названих загиблими ╕ нагороджених званням Героя насправд╕ дв╕ч╕ побував у н╕мецькому полон╕ й обидва рази служив там у н╕мецьк╕й пол╕ц╕╖, так що п╕сля його арешту ╕ звинувачення у зрад╕ Батьк╕вщини його довелося позбавляти цього звання. Власне, цей випадок ╕ став головним приводом для розсл╕дування.
При цьому Мироненко наголошу╓: те, що вигадкою виявилася ця конкретна опов╕дь, н╕як не применшу╓ д╕йсного подвигу багатьох б╕йц╕в «панф╕ловсько╖» див╕з╕╖ при оборон╕ Москви. За даними розсл╕дування, 16 н╕мецьких танк╕в знищив тод╕ весь полк, а не сам╕ лише вигадан╕ 28 геро╖в — але, скаж╕мо, з╕ складу 4-╖ роти, до яко╖ мали належати т╕ 28, загинуло в бою насправд╕ значно б╕льше людей — близько ста.
╤нтерв’ю Серг╕я Мироненка викликало обурення м╕н╕стра культури Рос╕╖ Володимира Мединського. Згадавши про ще дв╕ традиц╕йн╕ геро╖чн╕ радянськ╕ опов╕д╕ час╕в т╕╓╖ в╕йни, що, як з’ясувалося п╕зн╕ше, були ╕деолог╕чними фальсиф╕кац╕ями, м╕н╕стр заявив: «Думаю, що до еп╕чних радянських геро╖в — ╕ до молодогвард╕йц╕в, ╕ до панф╕ловц╕в, ╕ до Зо╖ (Космодем’янсько╖, — ред.) — треба ставитися так, як у церкв╕ ставляться до канон╕зованих святих». «Цими копирсаннями навколо 28 панф╕ловц╕в нас спокушають, намагаються спотворити свят╕ для нас реч╕, хочуть, щоб ми зрадили пам’ять ╕ справи наших предк╕в», — так Мединський прокоментував пошуки правди в ╕нтерв’ю державн╕й «Рос╕йськ╕й газет╕».
Окремо м╕н╕стр, коментуючи виступи директора Держарх╕ву, заявляв, що кер╕вник арх╕ву не ма╓ бути письменником, журнал╕стом чи борцем ╕з ╕сторичними фальсиф╕кац╕ями, й наголошував, маючи на уваз╕ Мироненка: «Якщо ╓ бажання зм╕нити профес╕ю, — ми це зрозум╕╓мо».
Та нав╕ть документи не здатн╕ розв╕яти м╕фи й фальсиф╕кац╕╖. У Рос╕╖ продовжують зн╕мати новий художн╕й ф╕льм «28 панф╕ловц╕в» — цей проект виграв грант в╕д М╕н╕стерства культури Рос╕╖ на 30 м╕льйон╕в рубл╕в — половину в╕д оф╕ц╕йно планованого кошторису. Ф╕льм зн╕мають уже к╕лька рок╕в, його вих╕д на екрани вже не раз в╕дкладали; нин╕ об╕цяють випустити його вже цього року. Автори його в╕дкидають звинувачення, що беруть участь у фальсиф╕кац╕╖ ╕стор╕╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 15.04.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16993

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков