Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 29.04.2016
«ЗОНА» ЧЕРЕЗ 30 РОК╤В...

ДЕСЯТЬ МАЛОВ╤ДОМИХ ФАКТ╤В ПРО ЧОРНОБИЛЬСЬКУ АЕС
ЗЕМЛ╤ ЗОНИ В╤ДЧУЖЕННЯ БУДУТЬ ПЕРЕТВОРЕН╤ НА ЗАПОВ╤ДНИК ╤ ЩЕ 100 ТИСЯЧ РОК╤В ЗАЛИШАТИМУТЬСЯ БЕЗ ЛЮДЕЙ...

Через 30 рок╕в п╕сля страшно╖ Чорнобильсько╖ катастрофи людина почина╓ поступово замислюватися над поверненням мертво╖ зони в╕дчуження у господарське користування. Не йдеться про проживання населення — у найближч╕ к╕лькадесят тисяч рок╕в про це можна нав╕ть ╕ не думати. Однак ц╕лком реально перетворити «зону» у господарський об’╓кт, що приноситиме користь науц╕ та кошти держав╕. Н╕де на Земл╕ (на щастя, зв╕сно) нема╓ под╕бних ун╕кальних умов для розвитку флори ╕ фауни. Виявля╓ться, що все зовс╕м не так, як у гр╕ S.T.A.L.K.E.R. чи у сер╕╖ роман╕в «Темна вежа» Ст╕вена К╕нга — рад╕ац╕я не перетворила тварин на мутант╕в, не спричинила появу нових вид╕в — принаймн╕ поки що (хто зна╓, що буде пот╕м). Досл╕дники зазначають, що деяк╕ органи у «м╕сцевих» вид╕в працюють ╕накше, н╕ж у ╖хн╕х родич╕в на ╕нших територ╕ях, у майбутньому це може спричинити певн╕ еволюц╕йн╕ зм╕ни. Сьогодн╕ ж «зона» може похвалитися неймов╕рно чистим пов╕трям, тишею, р╕зноман╕ттям флори та фауни ╕ повною в╕дсутн╕стю антропогенного впливу на сво╖ земл╕.
Напередодн╕ сумних роковин ми побували у зон╕ в╕дчуження, в╕дв╕дали промисловий майданчик Чорнобильсько╖ АЕС та п╕дготували доб╕рку малов╕домих факт╕в про Чорнобильську АЕС.
1. Близько 60% територ╕╖ зони в╕дчуження стануть придатними для проживання людини уже за 30-60 рок╕в, адже ц╕ земл╕ уже нав╕ть сьогодн╕ ╓ в╕дносно чистими. Однак нема╓ жодно╖ економ╕чно╖ доц╕льност╕ у поверненн╕ населення у «зону», адже п╕вн╕ч Укра╖ни ╓ малопридатною для ведення с╕льськогосподарсько╖ д╕яльност╕, тому у 6 раз╕в менш заселена, н╕ж решта рег╕он╕в. Власне, саме через невисоку продуктивн╕сть м╕сцевих земель б╕льш н╕ж п╕встол╕ття тому ця територ╕я була обрана для буд╕вництва Чорнобильсько╖ атомно╖ електростанц╕╖. Ще одна обов’язкова умова для буд╕вництва АЕС — наявн╕сть достатньо велико╖ водойми поруч, р╕чка Прип’ять ц╕лком п╕дходила для цих ц╕лей.
Сьогодн╕, щоб повернути населення на ц╕ земл╕, доведеться витратити чимал╕ кошти на проведення досл╕джень. Тому в╕д ц╕╓╖ ╕де╖ було вир╕шено в╕дмовитися на користь проекту з╕ створення особливого запов╕дника та проведення наукових роб╕т ╕з вивчення впливу рад╕ац╕╖ на орган╕зми вид╕в, що неймов╕рно розмножилися на територ╕╖ без людей.
2. Ще 40% територ╕╖ «зони» н╕коли не можна буде використовувати для проживання населення. Ну — як н╕коли? У 102014 роц╕ це теоретично було б можливо. Як в╕домо, земл╕ навколо ЧАЕС забруднен╕ к╕лькома типами рад╕онукл╕д╕в. Пер╕од ╖хнього нап╕врозпаду становить в╕д 29 ╕ аж до 24 тисяч рок╕в! Як пам’ята╓мо з курсу ф╕зики, у результат╕ нап╕врозпаду рад╕онукл╕ди не зникають повн╕стю, але ╖х ста╓ вдв╕ч╕ менше, н╕ж було. Отже, за б╕льш н╕ж 100 тисяч рок╕в чорнобильськ╕ земл╕ повн╕стю очистяться, ╕ там буде сприятливе для людини рад╕оеколог╕чне середовище.
3. Туристичний ╕нтерес до «зони» щороку лише зроста╓. Скор╕ше за все, це пов’язано з поширенням «культури постапокал╕псису» серед молод╕. Зокрема, у 2015 роц╕ зону в╕дчуження в╕дв╕дало б╕льш н╕ж 17 тисяч турист╕в, це б╕льше, н╕ж було у 2014 роц╕. У зв’язку з цим Державне агентство з управл╕ння зоною в╕дчуження плану╓ залучати приватний кап╕тал та розвивати туристичний напрямок. Це принесе додатков╕ кошти у бюджет та дозволить п╕дтримувати безпечн╕ маршрути у належному стан╕. Однак об’╓кти, як╕ в╕д часу та в╕дсутност╕ догляду починають руйнуватися, стануть закритими для в╕дв╕дувач╕в.
Для пор╕вняння, зона в╕дчуження у Б╕лорус╕ повн╕стю обмежена для в╕дв╕дування сторонн╕ми особами, жодного туризму там нема╓. Однак раз на р╕к туди може будь-хто потрапити на ц╕лком законних засадах — у день Радуниц╕. Так назива╓ться весняне свято поминання померлих у сх╕дних слов’ян, що оф╕ц╕йно в╕дзнача╓ться у Б╕лорус╕. Дозв╕л на в╕дв╕дування «зони» нада╓ться лише тим, у кого там були похован╕ родич╕, але цим залюбки користуються вс╕ охоч╕.
4. Близько 70% територ╕╖ зони в╕дчуження — це л╕с. Ще 30% займають поля, як╕ також поступово заростають. Тор╕к, п╕д час масштабних весняних пожеж, спричинених п╕дпалом, згор╕ло аж 7% територ╕╖. Однак до питання забезпечення пожежно╖ безпеки у «зон╕» ставляться б╕льш н╕ж серйозно. Роботи з чистки л╕су та п╕дготовки протипожежних траншей ведуть 500 прац╕вник╕в п╕дпри╓мства «П╕вн╕чна пуща».
5. П╕сля авар╕╖ на Чорнобильськ╕й АЕС р╕вень забруднення рад╕онукл╕дами р╕чки Дн╕про п╕двищився у 10-15 раз╕в пор╕вняно з доавар╕йними показниками. Попри це, р╕вень забруднення все ще не перевищу╓ допустим╕ сан╕тарн╕ норми. Однак рад╕онукл╕ди продовжують потрапляти у воду. Рад╕оактивн╕ грунтов╕ води «зони» ст╕кають у р╕чку Прип’ять, а зв╕дти потрапляють у Дн╕про, Чорне море та св╕товий океан.
6. Протягом 30 рок╕в загальний вплив рад╕ац╕╖ у зон╕ в╕дчуження зменшився у 10 тис. раз╕в. А завдяки буд╕вництву першого саркофага рад╕ац╕йн╕ викиди в атмосферу з ╕нженерних споруд 4 енергоблоку скоротилися у 125 раз╕в. За цими холодними цифрами стоять життя ╕ здоров’я майже 100 тисяч л╕кв╕датор╕в. У перш╕ роки люди працювали довкола реактора з розрахунком рад╕ац╕йно╖ дози 25 рентген на особу. Отримати таке опром╕нення можна було за л╕чен╕ хвилини, якщо не за секунди. Однак вибору не було, хтось мав встановлювати обладнання, зводити «Укриття-1», захоронювати рад╕ац╕йно заражен╕ земл╕, зносити будинки, вирубувати дерева ╕ нав╕ть в╕дстр╕лювати домашн╕х тварин, що залишилися на опром╕нен╕й територ╕╖...
7. Вага нового саркофага, об’╓кта «Укриття-2», становить 30 тис. тонн. Це найб╕льша аркова споруда ╢вропи ╕ найб╕льший рухомий об’╓кт такого розм╕ру. У листопад╕ цього року монтаж арки буде повн╕стю завершений, ╕ ╖╖ насунуть на старий саркофаг. Проектуванням та зведенням нового укриття зав╕ду╓ французька компан╕я «Novarka». Саме ╖╖ проект перем╕г на конкурс╕. До цього ж 4-й енергоблок хот╕ли просто залити бетоном. Однак таке р╕шення не дозволяло б контролювати майже 200 тонн рад╕ац╕йних в╕дход╕в — усе, що залишилося в╕д колишнього реактора. П╕сля введення конфайнменту в експлуатац╕ю у листопад╕ 2017 року Укра╖на поки що залиша╓ться сам на сам ╕з Чорнобильською катастрофою, адже нараз╕ нема╓ жодних домовленостей з донорами щодо подальшого ф╕нансування зняття ЧАЕС з експлуатац╕╖ та проведення роб╕т з перетворення «зони» в еколог╕чно безпечну систему.
8. Конструктивне р╕шення побудови саме аркопод╕бного саркофага да╓ можлив╕сть контролювати стан залишк╕в реактора. В╕н стоятиме сто рок╕в, ╕ за ц╕ сто рок╕в людство ма╓ придумати, яким чином роз╕брати та захоронити ус╕ 200 тонн в╕дход╕в. На жаль, поки що нема╓ н╕ в╕дпов╕дного проекту, н╕ ф╕нансування, н╕ напрацювань щодо концепц╕╖ майбутнього сховища для таких в╕дход╕в. Поки що передбача╓ться, що розбирати залишки реактора будуть роботи японського виробництва.
9. Найб╕льш забруднен╕ територ╕╖ зони в╕дчуження непридатн╕ для проживання населення, однак у теор╕╖ можуть принести Укра╖н╕ економ╕чну користь, якщо розвивати там альтернативну енергетику. Встановлення в╕тряк╕в та сонячних батарей вимага╓ величезних площ малопродуктивно╖ земл╕, ╕ в цьому план╕ найб╕льш забруднен╕ земл╕ «зони» виглядають досить привабливо. Ще б╕льш ц╕каво (╕ реально) вигляда╓ проект ╕з буд╕вництва у зон╕ в╕дчуження твердопаливних котл╕в одночасно з насадженням спец╕альних сорт╕в верби, яка швидко росте. Однак все це — поки що лише у планах.
10. У «зон╕» ще й до сьогодн╕ проживають 158 самосел╕в. Попри те, що вони вживають воду та продукц╕ю, взят╕ на заражених землях, середн╕й в╕к жител╕в чорнобильських територ╕й становить 80 рок╕в. Теоретично, людина могла б повернутися на менш забруднен╕ земл╕ уже за п╕встол╕ття, але у цьому нема╓ економ╕чно╖ доц╕льност╕. Варт╕сть досл╕джень, як╕ довелося б для цього провести, непор╕внювана з економ╕чною вигодою, яку могло б принести заселення зони в╕дчуження. Тому ц╕ земл╕ будуть перетворен╕ на запов╕дник ╕ ще 100 тисяч рок╕в в╕льно дихатимуть без людей...

Руслана ЧЕЧУЛ╤НА,
Дмитро СТРОКАЧ
ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17045

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков