Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 29.04.2016
«ЛЮБИЛА МАМА СВЯТКУВАТИ У «СВ╤ТЛИЦ╤»...

Р╕дна мати моя...

М╕сяць кв╕тень для мо╓╖ мами, В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к, завжди був одним ╕з найголовн╕ших у житт╕. Посуд╕ть сам╕: 16 кв╕тня народилась ╖╖ правнучка Арина – сво╓р╕дний подарунок в╕д внучки Марини, 22 кв╕тня – мо╖ ╕менини, 25 кв╕тня – день народження мами. Саме цього дня в ╖╖ дом╕ збиралися гост╕. Вона завжди хвилювалась: чи сподобаються гостям ╖╖ страви, серед яких пир╕жки з р╕зними начинками (а найулюблен╕шою ╖╖ начинкою були варен╕ яйця ╕з зеленню), запечений перець ╕з майонезом, плавлен╕ терт╕ сирки з часником, борщ з пампушками. Ст╕л мама завжди прикрашала сама ╕ сл╕дкувала, щоб б╕ля тар╕лок прибори лежали на п╕дставках, с╕ль подавалась у дерев’яних солонках, виготовлених у Карпатах, вода м╕неральна ставилась миргородська або кримська, хр╕н обов’язково з буряком. Все це було традиц╕йно ╕ непорушно довг╕ роки.
За столом вона була головною, ╕ не т╕льки тому, що була ╕менинницею, а через те, що справд╕ була чудовим опов╕дачем. Я звернув увагу – вона не повторювалась, завжди ╖╖ чудова пам’ять видавала все нов╕ еп╕зоди з ╖╖ життя ╕ життя ╖╖ друз╕в ╕ родич╕в. Н╕коли за столом вона не показувала, що ╖й погано. Трималась, поки не п╕де останн╕й г╕сть, а тод╕ зовс╕м знесилена падала на диван. Вона любила приймати гостей, тому наступного дня народження все повторювалось.
Взагал╕ в мамин╕й квартир╕ завжди було багато гостей ╕ в ╕нш╕ дн╕ – учениц╕, друз╕, родич╕ не лише з Криму, а й з ус╕╓╖ Укра╖ни, Рос╕╖, Б╕лорус╕. Не знаю, як витримувала вона такий пот╕к гостей – завжди прив╕тна, елегантно одягнута, обов’язково в туфлях, незважаючи на в╕к. Коли я пропонував ╖й зустр╕чати гостей у домашн╕х капцях, бо особливо останн╕ми роками бол╕ли й опухали ноги, то страшенно сердилась на мене й обурено казала: «Як ти не розум╕╓ш! Зустр╕чати гостя в капцях, нав╕ть найближчого, це ж виявляти неповагу до нього!».
Любила мама зустр╕чати св╕й день народження ╕ в редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕», де завжди рад╕ли ╖╖ приходу й в╕тали ╕менинницю тепло ╕ щиро, перетворюючи кожну таку зустр╕ч у справжн╓ свято.
Свята проходили ╕ починалися нов╕ творч╕ дн╕. Щоденна пост╕йна робота над створенням узор╕в, вишивання приносили ╖й таке творче задоволення, що вона забувала на час св╕й пост╕йний ниючий б╕ль у спин╕, болях у правому плеч╕ ╕ ногах. Т╕льки сильне загострення хвороби змушувало ╖╖ лягти в л╕жко. В молод╕ роки мен╕ важко було зрозум╕ти хворобливий стан мами. Т╕льки з в╕ком я зрозум╕в, наск╕льки мужньою людиною вона була, наск╕льки великою була ╖╖ жага до життя.
Особливо оживала мама п╕д час п╕дготовки до ново╖ виставки – знову нову ╕де╖, вт╕лен╕ в узорах ╕ вишивках. У не╖ завжди було негласне правило – п╕дготувати до ново╖ виставки щось нове, ориг╕нальне, вона творила це, розум╕ючи, що треба зац╕кавити, здивувати глядач╕в. Я не в╕дразу звернув увагу на те, що ╖╖ роботи мають ще й практичне значення для побуту, для повсякденного життя, а не лише естетичне. За роки свого життя вона створила так╕ реч╕, якими пот╕м кожна господиня, що вм╕╓ вишивати, могла прикрасити св╕й д╕м. Посуд╕ть сам╕: сумочки дамськ╕, господарськ╕, для всяких др╕бних предмет╕в, для греб╕нц╕в, штори, ф╕ранки, салфетки, дор╕жки, чохли на табуретки, ст╕льц╕, скатертини, килимки для д╕тей, панно, блузи, сорочки ╕ багато ╕ншого, я вже не кажу про рушники, як╕ вона створювала для р╕зних випадк╕в ╕ торжеств у родинному житт╕.
Минуло п’ять з половиною рок╕в, як не стало мо╓╖ мами – В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. Звичайно, вс╕ ми смертн╕, ╕ н╕куди в╕д цього не втекти. П╕сля життя на земл╕ залиша╓ться якийсь сл╕д в╕д д╕яльност╕ людини. В╕н може бути маленьким, ледь пом╕тним, або великим, який не зникне у в╕ках. Спод╕ваюсь, що не дуже короткий сл╕д на земл╕ залишила моя мама, ╕ що нав╕ть п╕сля того, як не стане мене, пам’ять про не╖ залишиться у серцях майбутн╕х покол╕нь, насамперед, творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖.
Зак╕нчуючи цей л╕ричний в╕дступ, хочу навести деяк╕ факти про те, що моя мама розум╕ла, що ╖╖ д╕яльн╕сть залишила св╕тлий сл╕д у душах, серцях не лише ╖╖ учениць, а й музейних прац╕вник╕в, мистецтвознавц╕в, художник╕в ╕ простих людей, для яких не байдужа доля народного мистецтва.
За пер╕од, що минув п╕сля смерт╕ мами, тобто з жовтня 2010 р. до 25 кв╕тня 2016 р. у загальному в Укра╖н╕, у т. ч. в Криму, пройшло 33 виставки п╕д назвою «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учениц╕»;
5 виставок, присвячених ╖╖ пам’ят╕;
5 виставок, приурочених до р╕зних под╕й, де експонувались роботи В╕ри Серг╕╖вни;
15 творчих вечор╕в, присвячених ╖╖ пам’ят╕;
18 презентац╕й книг про творч╕сть художниц╕;
б╕╓нале «Укра╖нський рушничок» у Криму ╕ наукова конференц╕я в Полтавському нац╕ональному ун╕верситет╕ ╕м. В. Г. Короленка «Укра╖нська вишивка в творах В╕ри Ро╖к».
У багатьох школах ╕ б╕бл╕отеках п╕вострова пройшли конкурси творчих роб╕т учн╕в про знаменитих людей Криму, в т. ч. про В╕ру Ро╖к. В╕дбулась презентац╕я нових п╕сень, присвячених Майстрин╕, написаних композиторами Валер╕аном Стратуцою (Санкт-Петербург) ╕ Дмитром Малим (С╕мферополь) на слова талановито╖ поетеси з Нижньог╕рського району Над╕╖ Риндич. Б╕льш╕сть цих п╕сень виконав заслужений д╕яч культури АРК Орест Мартин╕в. У загальн╕й к╕лькост╕ написано б╕льше 30 п╕сень, присвячених пам’ят╕ мами, у т. ч. композиторами В. Бобровим, А. Могильницьким, Л. Тимофе╓вою, Г. Б╓логорцевим, В. Лазаренком, С. Дронь на слова Л. Пшенично╖, С. Сурмача, Т. Соловей, Д. Кононенка, Н. Харасайло, Л. Данилейченко та ╕н.
Кр╕м О. Мартин╕ва, ц╕ п╕сн╕ виконували Ф. Марченко, А. Б╓ляковська, Л. Сахарова, Г. Куберська, Л. Тимофе╓ва. Хочу зазначити, що цього м╕сяця на Полтавщин╕ повинен вийти музичний диск з п╕снями, присвяченими мо╖й мам╕, але про це я ще окремо розпов╕м читачам «Кримсько╖ св╕тлиц╕», як ╕ про те, як в╕дзначили 105-р╕ччя знаменито╖ вишивальниц╕.
Завершуючи цей матер╕ал, не можу не навести лише один запис ╕з книги в╕дгук╕в про виставку, що до 105-р╕ччя В. Ро╖к проходила з 25 березня до 8 кв╕тня у С╕мферопол╕ в Будинку художника:
«Вишиванка – це мамин╕ руки,
Зустр╕ч, прощання, розлуки,
Колос й зерно з того поля,
Де мо╓╖ кра╖ни ╓ доля.
Сорочку мати сину вишивала,
╤ душу, й серце в вишивку вкладала,
Де кожен хрестик – це житт╓в╕ мит╕,
Щаслив╕ дн╕, на ц╕й земл╕ прожит╕.
Лягала ниточка до ниточки мр╕йливо,
Дитин╕ долю вишили щасливу –
Щоб оберегом стала для синочка
Руками неньки вишита сорочка.
Вишивка – це обер╕г, що захища╓ в╕д усього недоброго, бо кожен ст╕бок – це душа вишивальниц╕. Орнаменти, чудов╕ в╕зерунки — надзвичайно ц╕кав╕, як╕ хочеться подовгу розглядати, милуючись ними. Це — традиц╕йна культура Укра╖ни, що розпов╕да╓ про життя ╖╖ народу.
З повагою – Мирослава Роман╕вна, кв╕тень 2016 року, м. С╕мферополь».
Краще, напевне, ╕ не скажеш, а це звичайний в╕дв╕дувач виставки, який виклав сво╖ враження в╕д вишивок ╕ в╕ршами, ╕ прозою. Я щиро вдячний шановн╕й пан╕ Мирослав╕ за такий прекрасний в╕дгук!

Вадим РО╥К

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17049

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков