Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 29.04.2016
ХАЙ ЛЮБОВ’Ю СП╤ВА╢ ДУША!

Р╕дна мати моя...

28 кв╕тня — день народження прекрасно╖ душ╕ людини, чудового композитора Валер╕ана Стратуци, який живе в Санкт-Петербурз╕. Дата не юв╕лейна, але мен╕ хочеться знову нагадати читачам, особливо у зв’язку з 105-р╕ччям в╕д дня народження мо╓╖ мами, про людину, яка ст╕льки зробила для ув╕чнення ╖╖ пам’ят╕ у сво╖х п╕снях.
Композитор написав — подумайте т╕льки! — 17 п╕сень, присвячених В╕р╕ Ро╖к, ╕, говорячи про них, я звичайно ж в╕дразу згадую першого виконавця цих п╕сень — талановитого сп╕вака, чудесну людину, кримчанина Ореста Мартин╕ва. Як сказав про нього сам композитор: «Мо╖ п╕сн╕ потрапили в над╕йн╕ руки справжнього профес╕онала». Я щиро дякую цьому вже сформованому тандему – композитора й сп╕вака. До цих подяк при╓дну╓ться моя родина, учениц╕ В╕ри Серг╕╖вни, шанувальники ╖╖ таланту. Вже було к╕лька презентац╕й цих п╕сень у С╕мферопол╕, ╕ я спод╕ваюся, що будуть ще.
Як композитор Валер╕ан Григорович заявив про себе в 1964 роц╕, написавши «П╕сню про Дн╕стер», причому ╖╖ слова теж були написан╕ ним. З тих п╕р у свою музичну скарбничку в╕н поклав 1421 п╕сню! Говорячи про Валер╕ана, мен╕ хочеться навести слова про нього одного ╕з сп╕вавтор╕в композитора – поетеси Л╕л╕╖ Стиславсько╖, яка под╕лилася сво╖ми думками у зв’язку з╕ статтею В. Стратуци, що була надрукована в газет╕ «Кримська св╕тлиця» за 29 с╕чня 2016 р., ╕ яка розпов╕да╓ про зустр╕ч ╕з мо╓ю мамою.
К╕лька сл╕в про цю шанувальницю його таланту. Л╕л╕я народилася в дуже гарному сел╕ Журавеньки над Дн╕стром, в ╤вано-Франк╕вськ╕й област╕. Талановита д╕вчина згодом стала писати в╕рш╕, сп╕вати в ансамбл╕. ╥╖ в╕рш╕ сподобалися композиторов╕, ╕ на них в╕н написав три п╕сн╕, у тому числ╕ «Ос╕ння мелод╕я». Зараз Л╕ля живе в Ки╓в╕ й пост╕йно ц╕кавиться творч╕стю Валер╕ана Стратуци.
От що вона пише композиторов╕: «Я щиро вдячна Вам, пане Валер╕ане, що Ви у сво╓му такому значному на под╕╖ житт╕ так багато робите для того, щоб тепер╕шн╓ молоде покол╕ння ХХ╤ стол╕ття все-таки знало ╕мена сво╖х талановитих предк╕в-земляк╕в, про ╖хн╕ золот╕ руки, майстерн╕сть, талант ╕ високий розвиток творчост╕ предк╕в, як╕ вже давно в╕д╕йшли в╕д нас... Та в╕д╕йшли саме завдяки Вам, пане Валер╕ане, не в небуття ╕ забуття, а живуть ╖хн╕ таланти в╕чно в наш╕й пам’ят╕. Ви показали, що це так важливо — вчитися в цих людей, як любити ╕ берегти свою р╕дну культуру, як зробити той дорогий, виплеканий люблячим серцем творчий доробок доступним для людей, щоб змолоду знали, що мають ким пишатися, на кого р╕внятися ╕ з кого брати особистий приклад у сво╓му житт╕... Кажуть, коли д╕ти бачать, як ╖хн╕ батьки ц╕нують стар╕сть сво╖х батьк╕в ╕ з повагою до них ставляться, прислухаються, дорожать ╖хн╕м надбанням, то ╕ сам╕ д╕ти будуть так само мати за велику ц╕нн╕сть те, що ╖м у спадок залишили ╖хн╕ талановит╕ родич╕, ╕ будуть ними завжди гордитися, чи то майстерними вишивками, як у В╕ри Ро╖к, чи прекрасними картинами, чи прекрасними п╕снями ╕ мелод╕ями, як у Вас. Талант живе в╕чно! В╕н збагачу╓ душ╕ прийдешн╕х покол╕нь уже Вашою любов’ю до створеного, прекрасного, яку хочеться продовжувати дал╕ для нових покол╕нь. ╤ це буде саме та основа, той старт для розвитку талант╕в молодих покол╕нь, який Ви ╖м показали з любов’ю ╕ повагою до талант╕в ╖хн╕х предк╕в... Я деколи дивуюся, зв╕дки у Вас береться та сила ╕ наснага для написання таких чудових п╕сень, тако╖ чудово╖ музики ╕ таких чар╕вних мелод╕й. Вони наст╕льки н╕жн╕, ц╕ мелод╕╖, як народн╕... Напевне, все йде у Вас з хорошо╖ с╕м’╖, з т╕╓╖ любов╕, що довкола Вас, в╕д д╕тей ╕ онук╕в, ╕ Ви черпа╓те ╖╖ в р╕дних людей. Ви ст╕льки робите, виступа╓те на концертах ╕ нав╕ть сво╖м прекрасним голосом несете людям прекрасне, св╕тле ╕ в╕чне... ╤ розум╕ю — ця сила у Вас з велико╖ любов╕ до людей ╕ всього р╕дного, яке, де б людина не жила, не може забути!
Я щиро рада за те, що ви так високо оц╕ню╓те ╕ наш талант — простих людей, як╕ так сильно люблять все сво╓ р╕дне... П╕дтриму╓те нас у вс╕х наших творчих починаннях...».
Л╕л╕я присвятила композиторов╕ ще й щиросердечний в╕рш:

Хай любов’ю сп╕ва╓ душа!
Я поважаю особливий
Ваш талант.
╤ низько голову додолу
 я схиляю!
Не кожний в нас —
в╕д Бога музикант,
Не кожного, як Вас,
 вс╕ поважають!
Хай мелод╕й бринять
пелюстки!
В╕чно в серц╕ живе ця краса!
Хай складуться слова у рядки.
У душ╕ хай кв╕ту╓
 сп╕вуча весна!

╤ ще один тандем ╓днання музики з поез╕╓ю: творча сп╕вдружн╕сть композитора Валер╕ана Стратуци й поетеси з Нижньог╕р’я Над╕╖ Риндич привела до створення багатьох п╕сень про В╕ру Серг╕╖вну Ро╖к, деяк╕ з них прекрасно виконав Орест Мартин╕в на творчому вечор╕ Над╕╖ у березн╕ цього року в с╕мферопольськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Пушк╕на. Зачарована музичним талантом композитора, Над╕я Риндич у знак вдячност╕ присвятила к╕лька в╕рш╕в до дня народження Валер╕ана, як╕ передала мен╕ на цьому вечор╕.

Композитору
Спасибо, что стихи
 взлетели птицей,
Такой красивой —
под названьем — песня!
Рванулась ввысь,
 ей в клетке не сидится,
А на просторе
 явно интересней.
Таланту композитора
 подвластны
Удачный ритм
 и рифмы переплет,
Ценить и создавать
 мотив прекрасный,
А песня так и просится
 в полет.
* * *

П╕сня — птах

Сп╕ва╓ серце ╕ душа сп╕ва╓,
Тод╕, коли загра╓ музикант.
Рад╕╓ птах,
 л╕таючи над пла╓м,
А птах – то п╕сня,
 то творця талант.
Такий талант в╕д Бога
 у людини,
У не╖ право п╕сн╕ крила дать.
Ця п╕сня – птах,
 вона у Всесв╕т лине,
А що для птаха краще,
н╕ж л╕тать?
Цими щирими рядками я й хочу зак╕нчити статтю та побажати композиторов╕ доброго здоров’я й подальших творчих усп╕х╕в!

Вадим РО╥К

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17050

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков