Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 03.06.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 03.06.2016
ПРОРОЧ╤ СЛОВА ╢ВГЕНА СВЕРСТЮКА

Якось потрапила мен╕ до рук зб╕рка статей, есе в╕домого укра╖нського письменника, ф╕лософа, дисидента ╢вгена Сверстюка (1928-2014 рр.) - “На земл╕, благословенн╕й апостолом”, яка дату╓ться 1990-м роком видання. Публ╕цистичн╕ твори, вм╕щен╕ у н╕й, були написан╕ в╕дразу п╕сля святкування 1000-л╕ття Хрещення Рус╕. Що ц╕каво: ╢вген Сверстюк — в╕рний УАПЦ, книга вийшла друком тод╕ в закордонному укра╖нському греко-католицькому видавництв╕ “Св╕чадо” (Рим-Любл╕н), а ╖╖ редактор — греко-католицький священик о. ╤ван Дацько. Це прояв того екумен╕зму, укра╖нсько╖ ╓дност╕ ╕ вза╓моповаги, до чого закликав у сво╓му Запов╕т╕ Патр╕арх Йосип Сл╕пий.
Окрем╕ думки, щодо Рос╕йсько╖ Православно╖ Церкви, висловлен╕ ╢вгеном Сверстюком ще у 1988-1989 роках, актуальн╕ ╕ тепер. Негативн╕ процеси в лон╕ РПЦ т╕льки поглибилися, вчинки (╕нколи антигуманн╕, антиморальн╕, нелюдськ╕) окремих представник╕в, якщо не б╕льшост╕, рос╕йського духовенства стали неприхованими, зухвалими, в╕дверто виразн╕шими, скаж╕мо, благословляти загарбницьку в╕йну проти Укра╖ни, що аж бере сумн╕в: чим можуть вони називатися духовними отцями?
╢вген Сверстюк проз╕рливо, ген╕ально спрогнозував розвиток под╕й. Дозволю соб╕ к╕лька цитат без коментар╕в, бо ╕ так все сказано.
“Рос╕йська православна церква, здавалося б, орган╕зац╕йно об”╓днана ╕ матер╕ально забезпечена... Але це не вогнище в╕ри ╕ високого духу. В дозволених рамках вона не може розвиватись н╕ ╕нтенсивно, н╕ екстенсивно. Вона живе старим рекв╕зитом. Життя ╖╖ не см╕╓ вид╕лятись так, щоб бути привабливим ╕ пом╕тним вогнищем у нин╕шньому св╕т╕. Досить того, що вона не може виконувати сво╓╖ елементарно╖ м╕с╕╖ — дати рел╕г╕йне виховання д╕тям ╕ молод╕...”.
“Треба було в день святкування тисячол╕ття на Володимирськ╕й г╕рц╕ подивитися на обличчя священик╕в, яким випало раз на в╕ку ус╕м з╕братись у Ки╓в╕ на свято, визнане державою ╕ нав╕ть висв╕тлене у прес╕... Треба було подивитися на в╕дправу просто неба у ц╕й нефункц╕ональн╕й частин╕ Ки╓во-Печерсько╖ Лаври, яку “милостливо” повернули церкв╕”.
“Особливим явищем стих╕╖ укра╖нського духовного життя ╓ в╕доме з глибини в╕к╕в тяж╕ння до сво╓╖ народно╖ церкви. ╤ в козацьк╕ часи, ╕ в наш час так╕ спонтанн╕ форми богослуж╕ння творяться в селах ╕ м╕стах Укра╖ни, бо мусить же знаходити св╕й вияв та нац╕ональна сила, що та╖ться в тисячах ╕ тисячах живих людей. Приписи русько╖ православно╖ церкви виконуються формально, бо священик ╕ дякон, ╕ церковний хор живуть у русл╕ укра╖нсько╖ традиц╕╖ ╕ по-справжньому оживають тод╕, коли розмовляють сво╓ю мовою. Це готова основа Укра╖нсько╖ автокефально╖ церкви. Вона корелю╓ з загальним станом нац╕онально╖ св╕домост╕, приховано╖ на глибин╕. Ця церква заборонена ще в╕д часу судилищ 1930 року, а природне прагнення народно╖ душ╕ до вислову в питом╕й мов╕ натрапля╓ на силу державного апарату”.
“Однак справа не лише в мов╕ — мова ╓ голосом нац╕╖ — ╕ндив╕дуальност╕, як╕й Провид╕ння дало землю п╕д небом, характер ╕ своб╕ну волю творити сво╓ життя, а не ламати чуже життя. Г╕ркий урок на вс╕ в╕ки мала б винести з╕ свого пол╕тичного краху рос╕йська православна церква. Вона довг╕ в╕ки була, здавалося б, ╕ с╕ячем Слова Божого, ╕ одночасно пол╕тично заангажованим сп╕вучасником злочин╕в Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, ╖╖ грубих завоювань, стандартизац╕╖ ╕ приглушення вс╕ляких джерел народного життя”.
“Великим впливом в народ╕, особливо на Заход╕ Укра╖ни, здавен користувалася Укра╖нська католицька церква. Вона дала багато в╕домих д╕яч╕в культури ╕ оборонц╕в народних прав”.
Береж╕мо сво╓!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 03.06.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17206

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков