Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПОГОДИВ КАНДИДАТУРУ ЗАЛУЖНОГО НА ПОСАДУ ПОСЛА У БРИТАН╤╥
Про це йдеться у пов╕домленн╕ М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни…


БУДЕ ДЕНЬ, КОЛИ ╤ ШВЕЦ╤Я ЗМОЖЕ ПРИВ╤ТАТИ УКРА╥НУ З╤ ВСТУПОМ В АЛЬЯНС
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 17.06.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 17.06.2016
╢встрат╕й ЗОРЯ, арх╕╓пископ, речник Ки╖всько╖ патр╕арх╕╖: ВСЕПРАВОСЛАВН╤ СОБОРИ В╤ДБУВАЮТЬСЯ НЕ НА ОСНОВ╤ КОНСЕНСУСУ, А НА ОСНОВ╤ ╤СТИНИ

╢встрат╕й Зоря, арх╕╓пископ, речник Ки╖всько╖ патр╕арх╕╖, залиша╓ться найзатребуван╕шим церковним експертом. Останн╕ к╕лька тижн╕в в╕н в╕в сво╓р╕дний щоденник у соцмережах - про под╕╖, що передують Всеправославному собору. Простою мовою в╕н намагався пояснити головн╕ церковн╕ зв’язки та ╕нтриги Московсько╖ патр╕арх╕╖ навколо собору. У день Синоду РПЦ, р╕шення якого владика прогнозував, його акаунт у Фейсбуц╕ було заблоковано. Мовляв, справжн╓ (мирське) ╕м’я арх╕╓пископа не в╕дпов╕да╓ його проф╕лю. Поки адм╕н╕страц╕я Фейсбука розбира╓ться з документами арх╕╓рея, ми запропонували владиц╕ для продовження теми майданчик «Укр╕нформу» ╕ попросили прокоментувати вчорашн╓ р╕шення Синоду РПЦ.

- Владико, вчора РПЦ оф╕ц╕йно пов╕домила, що наполяга╓ на перенесенн╕ дати Всеправославного собору. Як ви це прокоменту╓те?
- Абсолютно оч╕куване р╕шення. Я про це говорив ще р╕к тому. В нин╕шн╕й ситуац╕╖ для Московського патр╕архату найбажан╕шим вар╕антом ╓, щоб Собор ╕ не провели, але ╕ не скасували зовс╕м. Чому для Москви це найбажан╕ший вар╕ант? Тому що ╕ проведення Собору, ╕ його остаточне скасування розв’язують руки Константинопольському патр╕архату ╕ зв╕льня╓ його в╕д дипломатичних пут Москви. Роблячи вигляд, що Моспатр╕арх╕я готова зд╕йснити стол╕тню мр╕ю Константинополя про собор, Москва тим самим змушувала Константинопольський патр╕архат бути дуже обережним у кроках по врегулюванню церковно╖ ситуац╕╖ в Укра╖н╕. Бо для Константинополя, як би нам це не було боляче визнавати, вираження ╓дност╕ церкви, нав╕ть у такому ур╕заному формат╕ так званих загальновизнаних пом╕сних церков, яким мав бути оцей собор, це дуже важлива под╕я. ╤ нам це абсолютно зрозум╕ло ╤ ми мусимо це сприймати ╕ розум╕ти. Ми можемо зрозум╕ти позиц╕ю Константинополя, який робив все для того, щоб цей собор, п╕дготовка до якого трива╓ вже понад 50 рок╕в, в╕дбувся. Але для Москви цей собор абсолютно непотр╕бний. Бо якщо для Константинополя цей собор ╓ вираженням ╓дност╕ та п╕дтвердженням того ╕сторичного ╕ канон╕чного статусу першост╕ Вселенського патр╕архату, який склався в минулому (зрозум╕ло, що в╕н потребу╓ живих прояв╕в у сучасност╕), то Московському патр╕архату все це не потр╕бно, бо в╕н в╕дчува╓ себе таким мажоритарним акц╕онером св╕тового православ’я. ╤ це лише на п╕дстав╕ того, що Московський патр╕архат просто б╕льший за сво╓ю структурою, н╕ж вс╕ решта пом╕сних православних церков, разом узятих.
- Формально б╕льший, але живих параф╕й н╕хто реально не рахував. Чула, що там в╕д села до села тисяч╕ к╕лометр╕в, ╕ одна порожня церква...
- У Москв╕ ╕сторично н╕коли не звикли рахувати чи звертати увагу на звичайних людей. У Москв╕ завжди рахуються лише з владою... За ╖хньою спиною ╓ найб╕льша держава, бо очевидно, що Рос╕йська Федерац╕я ╓ б╕льш впливова держава, н╕ж, скаж╕мо, Болгар╕я, Серб╕я, Румун╕я, Грец╕я. На ╖хньому боц╕ статистично б╕льше ╓пископ╕в, б╕льше параф╕й, б╕льше монастир╕в ╕ т. д. А що стосу╓ться п╕дтримки людей, то ╖х це не турбу╓, людей автоматично записують, якщо вони живуть на певн╕й територ╕╖, отже вони автоматично ╓ православними. Ось такий п╕дх╕д у них був завжди. ╤ тому Москва завжди вважала, що вона ╓ по сут╕ першою церквою православ’я ╕, власне, отаким вираженням цього бачення була зустр╕ч з Папою Римським на Куб╕, де Патр╕арх себе поводив як хтось, р╕вний за статусом Пап╕, говорив про наш╕ сп╕льн╕ глобальн╕ завдання захисту християн тощо. Тобто ось ╓ Папа ╕ ╓ я, н╕бито це дв╕ р╕вновелик╕ особи. Хоча Папа ╓ глава вс╕╓╖ Католицько╖ церкви, а Московський патр╕арх ╓ просто главою одн╕╓╖ з п╕втора десятка пом╕сних православних церков.
Отож, Моспатр╕арх╕я спробувала з╕рвати собор. Але не розрахувала ступ╕нь несприйняття таких д╕й з боку грецько╖ сп╕льноти. ╤ ми це теж прогнозували. Нагадаю, що Москва вже робила спробу оформити свою перш╕сть. 1948 року в╕дбулася Всеправославна нарада в Москв╕. Москва хот╕ла провести Вселенський собор ╕ над╕лити Московського патр╕арха статусом Вселенського. ╤ тод╕ грецьк╕ церкви не послали туди предстоятел╕в, а по╖хали лише делегац╕╖ як на святкування 500-р╕ччя Автокефально╖ рос╕йсько╖ церкви. (В╕дсутн╕сть предстоятел╕в, перших ос╕б понижу╓ статус заходу - авт.). Отак ╕ тут. Бо всередин╕ м╕ж церквами грецько╖ традиц╕╖ завжди ╓ консенсус з важливих питань. Вони не готов╕ в╕ддавати перш╕сть Москв╕.
- Перерахуйте, прошу, церкви грецько╖ традиц╕╖.
- Це: Константинопольський патр╕архат, Олександр╕йський патр╕архат, ╢русалимський патр╕архат, Церква Грец╕╖, Церква К╕пру ╕ Албанська церква. Албан╕я, до реч╕, була ╓диною в св╕т╕ кра╖ною, де в часи соц╕ал╕зму оф╕ц╕йно було в Конституц╕╖ проголошено заборону рел╕г╕╖, в╕дпов╕дно церква зазнала жахливих пересл╕дувань ╕ втрат як в людях, так ╕ в храмах. ╤ тому сус╕дня Грец╕я по сут╕ в╕дновила цю Албанську церкву ╕ на чол╕ ц╕╓╖ церкви сто╖ть грецький арх╕╓пископ Анастас╕й. Тому традиц╕йно в╕н завжди ╓ в союз╕ з церквами грецько╖ традиц╕╖. Також оц╕ вс╕ церкви грецько╖ традиц╕╖ м╕ж собою можуть мати дуже складн╕ в╕дносини. ╤ з Константинопольським патр╕архатом, ╕ Ф╕нською арх╕╓пископ╕╓ю в╕дносини дуже непрост╕. Але коли йдеться про честь грецьких церков вс╕х, яка виража╓ться в чест╕ Вселенського патр╕арха, то тут вони в╕дкладають вс╕ сво╖ внутр╕шн╕ суперечност╕ ╕ стають на б╕к Константинопольського патр╕арха, що власне, ╕ спостер╕га╓мо.
- Собор в╕дбудеться за будь-яко╖ погоди та р╕шень Москви?
- Так. Собор в╕дбудеться. Чому? Тому що заяви Московського патр╕архату про н╕бито необх╕дн╕сть присутност╕ вс╕х церков на цьому собор╕ для того, щоб в╕н в╕дбувся, ╓ лукавими. По-перше, ╕значально не вс╕ церкви присутн╕ на цьому собор╕. Бо там не присутня, зокрема, укра╖нська церква н╕ в як╕й якост╕. Хоча це одна з най-б╕льших православних церков св╕ту.
- Так мала ж бути делегац╕я УПЦ МП...
- Мала бути делегац╕я Рос╕йсько╖ православно╖ церкви, яка б включала член╕в УПЦ. Укра╖нська православна церква н╕ в як╕й якост╕ там не присутня. Не присутн╕ ╕нш╕ церкви, як╕ ╓ по сут╕ автокефальними, але з боку б╕льшост╕ православних церков не визнан╕.
Друге: ╕сторично собори в╕дбувалися не на основ╕ консенсусу, а на основ╕ ╕стини. ╤ нав╕ть неприсутн╕сть одн╕╓╖ чи дек╕лькох церков не зупиняло авторитету Собору. Цей Собор збирався ╕ проголошував ╕стину. Найяскрав╕шим прикладом ╓ 3-й Вселенський собор, в якому не брала участь Константинопольська делегац╕я. Але без ╖х участ╕ Собор в╕дбувся ╕ утвердив постанови проти ╓рес╕ ╕ також утвердив вшанування Д╕ви Мар╕╖ як Богородиц╕. ╤ з часом ╕ Константинопольська церква до цих р╕шень при╓дналися. Незважаючи на те, що не було консенсусу ╕ не було двох найб╕льших церков на той час на цьому Собор╕, але його р╕шення ╓ ╕стинними ╕ д╕йсними, бо вони були проголошен╕ на п╕дстав╕ ╕стини. Тому цей Собор в╕дбудеться ╕, як сказав один з богословських радник╕в патр╕арха, в╕н прийме цей Собор на п╕д-став╕ ╕стини. ╤ нав╕ть якщо там не будуть присутн╕ як╕сь церкви, це буде сказано в╕д ╕мен╕ всього православ’я.
- У мене виникла ╕сторична аналог╕я. Свого часу наш╕ дипломатичн╕ в╕домства дуже хот╕ли провести в Криму ╕нвентаризац╕ю Чорноморського флоту. Тому що там нев╕домо що в╕дбувалося, корабл╕ зм╕нювалися, дообладнувалися, площ╕ Чорноморського флоту здавалася як комерц╕йн╕, при цьому Севастополь не отримував грошей, ╕ ось кожен раз, коли президентськ╕ ком╕с╕╖ збиралися обговорити ╕нвентаризац╕ю, рос╕яни по 5 годин сперечалися на тему, як тлумачити терм╕н "╕нвентаризац╕я". Десь таку ж штуку РПЦ-ФСБ хоче провести з собором. В╕дкласти ще на 50 рок╕в, зв’язати руки Вселенському патр╕арху. Це така "╕нвентаризац╕я" соборних документ╕в...
- У мене ╕нша аналог╕я. Патр╕арх Кирило хоче провести той самий сценар╕й щодо Собору, який був застосований щодо Укра╖ни в 1991-92 роках. От тод╕ в укра╖нському ╓пископат╕ була повна ╓дн╕сть для автокефал╕╖, висловлена на Собор╕ 1-3 листопада 1991 року, коли вс╕ проголосували за автокефал╕ю. Москва тод╕ не в╕дмовила в автокефал╕╖, але вона почала роботу всередин╕ ╓пископату для того, щоб знайти в╕дступник╕в в╕д ц╕╓╖ ╓дност╕. ╤ коли ╖х знайшла, тод╕ посилаючись вже на цих в╕дступник╕в, сказала: ну бачите, не вс╕ ж ╓ за автокефал╕ю. Нема╓ консенсусу. Раз нема╓ консенсусу, треба це питання в╕дкласти в розгляд╕. Не в╕дмовити, але в╕дкласти. А в цей час нападати на того, хто сто╖ть на чол╕. ╤ от буквально вчора головний рос╕йський телеканал ц╕лих 15 хвилин у випуску новин присвятив поливанню брудом патр╕арха Варфолом╕я за те, що в╕н ╖здив в Укра╖ну на запрошення Президента Ющенка в 2008 роц╕, в тому числ╕ за зустр╕ч з Президентом Порошенком ╕ т.д. Р╕зноман╕тн╕ звинувачення були на його адресу ╕ ось ця метода як у Марка Твена в «Пригодах Тома Сой╓ра». Тьотя Поля казала, що стару собаку не вивчиш новим фокусам. Ось так ╕ Московська патр╕арх╕я. Вона н╕чого не може придумати ╕ тому використову╓ ту саму схему. Але якщо тод╕ це була трагед╕я для православ’я в Укра╖н╕, то тепер це фарс.

Розмовляла
Лана САМОХВАЛОВА
«Укр╕нформ»


ТИМ ЧАСОМ...
МОСКОВСЬКОГО ПАТР╤АРХА В ДН╤ПР╤ ПОЗБАВИЛИ ПОЧЕСНОГО ЗВАННЯ

Вчена рада Дн╕пропетровського нац╕онального ун╕верситету позбавила звання почесного доктора вишу Московського патр╕арха Кирила (Гундя╓ва).
╤нформац╕ю про це Рад╕о «Свобода» п╕дтвердили в прес-служб╕ ун╕верситету. Як пов╕домили в прес-служб╕, р╕шення ╕н╕ц╕ювали викладач╕ ун╕верситету. Вони вважають, що висловлювання голови Рос╕йсько╖ православно╖ церкви ╓ «грубим порушенням м╕жнародних норм та етикету», завдають шкоди ╕м╕джев╕ Укра╖ни в св╕т╕, а також суперечать нормам про присво╓ння звання «почесного доктора» ун╕верситету.
Звання почесного доктора ДНУ Кирило отримав 2010 року, нагаду╓ веб-видання. Тод╕ в╕дбувся скандальний в╕зит Кирила до Дн╕пропетровська: влада затримала б╕льше десятка актив╕ст╕в, як╕ збирались п╕кетувати його при╖зд.
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 17.06.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17262

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков