Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 24.06.2016
CНИ РОЗУМУ

Чомусь згадався сон, який наснився Григор╕ю Сковород╕ оп╕вноч╕ 24 листопада 1758 року в сел╕ Ковра╖… Як демони в розк╕шному храм╕ розшарпують т╕ло вбогого спрацьованого чолов╕ка ╕ пожирають його плоть. В╕д такого сну прокидаються враз ╕ в╕н не стира╓ться з пам’ят╕, ск╕льки б не дивився у в╕кно. Для Григор╕я Сковороди в╕н м╕г означати виправдання його виходу з Системи. В╕н не хот╕в бути ан╕ стовпом церкви, н╕ стовпом ╤мпер╕╖. В╕н м╕г прославити Укра╖ну так, як прославили ╖╖ Максим Березовський чи Дмитро Бортнянський, яких розд╕лили ╕ розд╕ляють дос╕ навп╕л ╕мперськ╕ та колон╕альн╕ ╕сторики культури, кожен тягне на св╕й б╕к. Зв╕дси, власне, веде початок мовна та культурна шизофрен╕я, що наче моровиця косить обидва сусп╕льства. Снують л╕кар╕ в масках голуб╕в, щоб прищепити толерантн╕сть ╕ примирення, але насправд╕ вони практикують евтаназ╕ю для тих, хто бореться з хворобою, бо сам╕ хвор╕.
Укра╖на потерпа╓ в╕д ╕нформац╕йно╖ чуми ╕ соц╕ального кан╕бал╕зму. Але тепер у нас ╓ ╤нтернет, який одночасно ╓ л╕ками ╕ отрутою, це залежить в╕д осв╕ти й ╕нтелекту. Кожна под╕я тлумачиться вс╕ляко. Всяк по-сво╓му пережива╓ травматичний досв╕д. Люди, як╕ пережили Голодомор, здогадувались, що на мет╕ було не знищити селянство як клас, а знищити укра╖нц╕в. Тому чимало з них зр╕калось сво╓╖ нац╕╖ св╕домо, зм╕нюючи нав╕ть пр╕звища. З╕ мною в ун╕верситет╕ навчалась одна д╕вчина, яка вимагала, щоб ╖╖ укра╖нське пр╕звище Полова (те, що лиша╓ться в╕д зв╕яного зерна) вимовляли на рос╕йський штиб Полова (в╕д п╕длога). Не думаю, що вона це сама вигадала, за нею стояли щонайменше два покол╕ння малорос╕в, упокорених голодом. Кордон м╕ж малоросами ╕ укра╖нцями не проходить по Збруч╕. У декого в╕н проходить нав╕ть через серце». Т╕льки ╓сть у нас ворог – наше серце, – писав Павло Тичина, який вижив, залишившись у Систем╕. – Благослови, мати, шукати з╕лля. Шукати з╕лля на людське божев╕лля». А де ж його шукати? Сковорода п╕дказу╓: в сумл╕нн╕. Не дати приспати сво╓ сумл╕ння, бо, як п╕дказу╓ Тарас Шевченко, ув╕ сн╕ нас обкрадають. Присплять лукав╕, ╕ в огн╕ ╖╖ окраденую збудять».
Там, де ще нема вогню, продовжують спати. Дехто вже заснув нав╕ки. ╢ ще над╕я, що прокинуться ╖хн╕ онуки, бо д╕ти теж приспан╕ ╕ нап╕всонно вмикають тупу попсу з-за поребрика. ╥хн╕й бог – грош╕ й усп╕х. Це все симптоми ╕нформац╕йно╖ чуми.
Не знаю, що г╕рше, чума чи кан╕бал╕зм. Держава пожира╓ сво╖х д╕тей, бо вважа╓ ╖х п╕дданими, а не громадянами. А т╕, споглядаючи безчестя, оплакують вбитих на в╕йн╕, парал╕зован╕, наче ув╕ сн╕, не можуть пов╕рити, що це в╕дбува╓ться зараз, одночасно: тисяч╕ пол╕цейських охороняють гей-парад у столиц╕, коли укра╖нських солдат╕в впритул розстр╕люють на Донбас╕. ╢дине, що ми можемо нараз╕ зробити, це в╕дгородити себе в╕д зачумлених, сп’ян╕лих в╕д безкарност╕ потвор у людськ╕й подоб╕.

Галина ПАГУТЯК,
укра╖нська письменниця, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖ з л╕тератури
http://pahutyak.com/cни-розуму/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17302

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков