Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 02.09.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 02.09.2016
«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» (ТА, ЩО В╤ДМОВИЛАСЬ ПОЛИШАТИ КРИМ) ГОТУ╢ ДО ДРУКУ КНИГУ СПОГАД╤В ПРО ДАНИЛА КОНОНЕНКА

Редакц╕╓ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕» завершу╓ться п╕дготовка до друку книги спогад╕в про колегу ╕ побратима, одного ╕з засновник╕в газети, поета, публ╕циста – «св╕тличанина» Данила Андр╕йовича Кононенка. Пропону╓мо уваз╕ читач╕в деяк╕ фрагменти з майбутньо╖ книги ╕ заклика╓мо долучитися до ╖╖ написання: надсилайте ваш╕ спогади про незабутнього Данила Андр╕йовича та фото на електронну адресу «Кримсько╖ св╕тлиц╕» kr_svit@meta.ua (нагаду╓мо, що книга вже майже завершена – просимо не звол╕кати!)

   ЗАМ╤СТЬ ПЕРЕДМОВИ, АБО ПЕРЕДН╢ СЛОВО ПРО ПОЕТА
  
   Данило Кононенко… Важко уявити, що його, нашого л╕тературного побратима, який близько п╕встол╕ття послуговувся красному письменству, зробивши значний внесок в утвердження ╕ популяризац╕ю р╕дного укра╖нського слова на теренах Криму, де його поетичний талант розкв╕тнув уповн╕, вже не стало.
   Народжений на Черкащин╕, славн╕й батьк╕вщин╕ Тараса Шевченка, в╕н ус╕м сво╖м серцем був щиро закоханим у чар╕вну кримську землю, куди завели його житт╓в╕ дороги. Й до не╖, сво╓╖ друго╖ батьк╕вщини, звертався поет як до матер╕:

   Земле моя кримська,
   Ласка материнська,
   Земле моя р╕дна,
   Сторона пог╕дна…

   Та це ╕ не дивно, бо саме тут, у Криму, пройшла його молод╕сть, тут служив в арм╕╖, здобув вищу осв╕ту, зак╕нчивши укра╖нське в╕дд╕лення ф╕лолог╕чного факультету С╕мферопольського державного ун╕верситету. Тут, у Криму, зустр╕в сво╓ перше ╕ ╓дине кохання, подругу на все життя, яка подарувала йому двох д╕тей – доньку ╕ сина, а вони – улюблених онук╕в. Тут, у Криму, продовжив ╕ трудовий шлях, бо розпочав його ще на р╕дн╕й Черкащин╕ кореспондентом районно╖ газети. П╕сля строково╖ служби працював в обласн╕й газет╕ «Кримська правда», що виходила рос╕йською та укра╖нською мовами, дал╕ – редактором у книжковому видавництв╕ «Тавр╕я», директором Кримського будинку письменник╕в, в╕дпов╕дальним секретарем, головою Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. Та мабуть найб╕льше знайшов себе в «Кримськ╕й св╕тлиц╕», очоливши в ц╕й ╓дин╕й у Криму укра╖номовн╕й газет╕ в╕дд╕л л╕тератури та мистецтва.
   Тут, у Криму, розпочався ╕ його творчий шлях. Тут в╕н утвердився як поет, видавши п’ять поетичних зб╕рок, кожна з яких засв╕дчувала творче зростання автора. ╤ зв╕дси, з Криму, його поетичне слово долучилося до всеукра╖нського письменства, усе част╕ше з’являючись на шпальтах пер╕одичних видань Укра╖ни – газет, часопис╕в, колективних зб╕рник╕в.
   Особливо багато зробив поет для популяризац╕╖ в Криму укра╖нського слова, працююючи в р╕дн╕й йому «Кримськ╕й св╕тлиц╕», добираючи до друку в н╕й художн╕ твори як кримських л╕тератор╕в, так ╕ письменник╕в з р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни, нер╕дко супроводжуючи ц╕ публ╕кац╕╖ профес╕йним судженням про творч╕сть репрезентованих автор╕в.
   Варто пам’ятати ╕ його пл╕дну перекладацьку роботу з р╕зних мов укра╖нською, ╕ перш за все з б╕лорусько╖, рос╕йсько╖ та кримськотатарсько╖. Сво╖ми перекладами в╕н знайомив читач╕в з поетичним святом р╕зних автор╕в, зближуючи культуру ╖х народ╕в, спов╕дуючи, як колись писав про сво╓ слово Павло Тичина, «аркодужне перевисання до народ╕в». Так само ╕ наш поет будував мости дружби м╕ж ними.
   Н╕коли не забував в╕н ╕ про л╕тературну зм╕ну, в╕дшукуючи ╕ пестуючи молод╕ таланти серед обдарованих школяр╕в, орган╕зуючи або беручи участь в р╕зноман╕тних мовно-л╕тературних заходах аж до редагування ╕ видання за сво╖м редакторством колективних зб╕рок в╕рш╕в творчо╖ молод╕. ╤ не один ╕з сучасних кримських профес╕йних письменник╕в завдячу╓ йому тим, що допом╕г сво╓ю п╕дтримкою й оп╕кою вийти на велику л╕тературну дорогу, стати членом Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.
   В╕н мав багато друз╕в ╕ знайомих не лише в Криму. Мен╕ як учаснику р╕зних м╕жнародних ╕ всеукра╖нських наукових конференц╕й, опоненту на захистах дисертац╕й чи науковому кер╕внику власних асп╕рант╕в при захист╕ ними ╖хн╕х досл╕джень, приймаючи участь у л╕тературних заходах – презентац╕ях книг, у м╕жнародних Шевченк╕вських святах «В с╕м’╖ вольн╕й нов╕й», як делегату чотирьох останн╕х з’╖зд╕в НСПУ тощо доводилося бувати в багатьох м╕стах ╕ рег╕онах Укра╖ни. ╤ де б я не був, мене нер╕дко запитували друз╕, колеги, просто знайом╕, а то й незнайом╕: «А як там Данило Кононенко?», передавали йому в╕тання чи сво╖ власн╕ книги.
   Багато ще доброго ╕ заслуженого можна сказати про Данила Кононенка. Та передовс╕м в╕н сам перш за все був справжн╕м майстром поетичного слова, поетом «з любов╕ й добра» з╕ сво╖м власним художн╕м баченням св╕ту в яскравих барвах ╕ образах, у людських печалях ╕ радощах. В╕н не шукав якихось надмодерних та ╕же з ними штукенц╕й, а кохався в музично-мелод╕йних ╕ яскраво-виразних барвах р╕дного слова, успадкувавши у сво╖й поез╕╖ традиц╕╖ класичного укра╖нського в╕рша. Писав щиро, вкладаючи у сво╖ твори талант, яким над╕лив його Господь. ╤ вже з перших сво╖х публ╕кац╕й Данило Кононенко означився як поет-л╕рик, як автор мелод╕йно-ритм╕чного в╕рша, удосконалюючи його в╕д в╕рша до в╕рша, в╕д книги до книги.
   Широкий ╕ тематичний д╕апазон поез╕╖ Данила Кононенка. Та про що б в╕н не писав, йому притаманна глибока поетизац╕я в╕ршовано╖ опов╕д╕. ╤ ця ознака пом╕тна не лише в його, так би мовити, традиц╕йн╕й «чист╕й» л╕риц╕, а й у творах громадсько-сусп╕льного чи публ╕цистичного звучання. Прагнув поет уникати й багатосл╕в’я, яким «хвор╕╓» чимало автор╕в.
   А сказати багато коротко – це справжн╕й талант. Ним волод╕в наш поет. ╤ як тут не навести його 13-рядковий л╕ричний етюд «Останн╕й день в╕йни», який можна без усяких знижок в╕днести до справд╕ хрестомат╕йного в╕рша:

   Ой, не грала гармонь,
   а плакала,
   Ой, ридала гармонь ридма…
   Тихо зойкнула
   хв╕ртка злякано:
   — Мамо! Ма…
   А в сел╕ «перемога» -
   чулося,
   Б╕гли з поля
   худ╕ ж╕нки.
   Мати в чорну
   печаль запнулася
   на в╕ки.

   ╤ х╕ба не викликають так╕ рядки ц╕лу гаму почувань? Через образно-емоц╕йний ряд виразних троп╕в автор зум╕в передати весь траг╕зм найжорсток╕шо╖ в ╕стор╕╖ людства минуло╖ в╕йни з фашизмом, звузивши його до сприйняття л╕ричним геро╓м – одним з ╖╖ невинних жертв.
   А ск╕льки душевного палу, тривоги й любов╕ до р╕дного народу вкладено ним в ╕нший вже розлогий публ╕цистичний тв╕р-звертання «Слово до кримських укра╖нц╕в»?
   Багато ще доброго ╕ заслуженого можна сказати про слово поета. I хоч поета вже нема пом╕ж нас, та розрадою ╓ те, що це його слово лиша╓ться. ╤, мабуть, найкраще мовив про нього в╕домий учений ╕ письменник, професор Альбертського ун╕верситету з далеко╖ Канади, з яким я мав нагоду познайомитися ще 1993 року на М╕жнародн╕й Шевченк╕вськ╕й науков╕й конференц╕╖ в Одес╕. В╕н назвав поета «окрасою укра╖нського письменства Криму».
   Тож нехай ця невеличка книжечка стане скромним пошануванням подвижницького служ╕ння на л╕тературн╕й нив╕ нашого побратима Данила Кононенка на кримськ╕й земл╕. ╤ хай кожен, хто прочита╓ ц╕ спогади, а пот╕м захоче п╕знати ╕ його поез╕ю, упевниться в тому, що жив у Криму справжн╕й Поет, закоханий ус╕м серцем у цей прекрасний свiт ╕ людей в цьому свiтi.
 
Михайло Вишняк

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 02.09.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17371

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков