Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 09.09.2016 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 09.09.2016
ПОВЕРНУТИ МАТ╤Р В ХАТУ

Черга на КПП «Джанкой». Тро╓ митник╕в швидко пропускають групу з нашого автобуса. Коротк╕ питання: «Откуда? Куда?» Клацання штемпеля ╕ – наступний. Попереду с╕м’я – тро╓ д╕ток, мати, бабуся. Жваво розмовляють, згадуючи в╕дпочинок. Мимовол╕ – це вже профес╕йне – намагаюсь за вимовою визначити, зв╕дки вони. Попри явно укра╖нське походження – у вимов╕ це важко приховати – розмовляють московською, ╕ це сутт╓во ускладню╓ справу. Зрештою, за ледь пом╕тними ознаками роблю несм╕ле припущення: х╕ба полтавчани?
На переход╕ за московським КПП обганяю б╕льшу частину групи, випереджаю й цю с╕м’ю, але жвава, наче ртуть, д╕твора не в╕дста╓, тож в черз╕ перед КПП «Чонгар» ми знову поряд. Тут темп руху дуже упов╕льню╓ться. Не в╕домо, з яких м╕ркувань – певно, щоб привести до тями розслаблених на кримських пляжах в╕дпочивальник╕в – на паспортному контрол╕ укра╖нського КПП всього один прикордонник. Зрештою, н╕хто не нар╕ка╓. Згодн╕ стояти п╕д палючим пром╕нням сонця ск╕льки треба, бо ж думками вже там – вдома. Малеча крутить зн╕чев’я в руках паспорти, горта╓ стор╕нки. Хлопчик – йому рок╕в дев’ять – почина╓ читати: «Улица Ломоносова, дом… квартира… город… Черновцы». – Та год╕ вже тоб╕ перекладати, – каже мати, цього разу укра╖нською ╕ аж н╕би засоромлено. – Читай, як написано: «Черн╕вц╕». «От тоб╕ й полтавц╕!» - майнула думка. В╕к живи, в╕к учись…
Згадав про те не випадково, бо вже сидячи в швидкому шкод╕вському «Intercity», н╕як не м╕г позбутися в╕дчуття, що ╖ду не Укра╖ною, а десь там Курщиною чи Б╓лгородщиною. Люди заходили й виходили, жартували, обговорювали сво╖ нехитр╕ житейськ╕ справи, телефонували коханим, батькам - ╕ все те на «общепонятном, общедоступном, великом и могучем». Не лише мешканц╕ Криму, Мел╕тополя, а й сьогодн╕шн╕ мешканц╕ земель козацьких вольностей, ╖х серця – Запор╕жжя, легко й невимушено послуговуються в побут╕ мовою Москов╕╖. То╖ само╖ Москов╕╖, що попри ╕снуюч╕ м╕жнародн╕ угоди, всупереч м╕жнародному праву, зухвало порушивши двосторонн╕й догов╕р «Про дружбу ╕ добросус╕дство», вчора «в╕дтиснула» Крим. То╖ само╖, що до сьогодн╕, не надто криючись, продовжу╓ умивати кров’ю Донбас, чи не кожного дня вбиваючи, кал╕чачи укра╖нських вояк╕в – напевно, й брат╕в, син╕в когось з мо╖х попутник╕в.
– Какая разница,– кажуть нам, – на каком языке разговаривать? Главное – быть патриотом своей земли.
Н╕як не можливо погодитися з вами, землячки мо╖ московомовн╕, бо патр╕отом бути, зв╕сно, треба, але «своя земля» набува╓ аж надто розпливчатих, шизофрен╕чно-роздво╓них обрис╕в у категор╕ях мови чужого, хай ╕ сус╕днього народу – народу, який, до того ж, довгий час тримав вас за пок╕рних, безязиких попихач╕в, зневажав ╕ вс╕ляко викор╕нював мову вашо╖ нац╕╖, мову ваших д╕д╕в ╕ прад╕д╕в, дов╕в ╖╖ до меж╕ ╕снування. З огляду на це, намагання гидких каченят гелгот╕ти в сво╓му двор╕ вишуканою мовою ╕спанських качок не виклика╓ н╕чого ╕ншого, окр╕м жалю з одного боку та почуття зверхност╕, а подеколи й неприхованого презирства з боку тих, кому так самов╕ддано намагаються уподобитись. Власне, на як╕ ╕нш╕ почуття може розраховувати публ╕ка, яка, зневажаючи на сво╖й земл╕ мову свого роду, вперто послугову╓ться зб╕дненим, та ще й скал╕ченим, шокаюче-гакаючим сурогатом мови чужо╖! Чи ╓ ще приклад б╕льш в╕дверто╖ демонстрац╕╖╖ сво╓╖ меншовартост╕!
Це не означа╓, зв╕сно, що автор заклика╓ укра╖нц╕в – а це мультиетн╕чна нац╕я – негайно, за методом Енея, зас╕сти за п╕дручники укра╖нсько╖ мови ╕ вже взавтра п╕д загрозою нагло╖ смерт╕ послуговуватись виключно солов’╖ною. Але держава, яка спод╕ва╓ться бачити завтрашн╕й день, не може безвольно спостер╕гати його нищення сьогодн╕. Вона мала б вже давно – в╕дразу по осягненн╕ Незалежност╕ – розробити ╕ впровадити д╕╓ву програму повноц╕нного в╕дродження нап╕взнищено╖ в Краю укра╖нсько╖ мови. З╕ зрозум╕лих причин, одна з яких - уникнення соц╕ально╖ напруги - така програма не може бути вт╕леною за р╕к чи два, потребу╓ натом╕сть, принаймн╕, десятил╕ття. На жаль, несм╕л╕ спроби впровадження тако╖ програми на початку 2000-х не були зреал╕зован╕. Хтось пов’язу╓ цю невдачу з брудними ╕грами наших безв╕дпов╕дальних пол╕тик╕в, та насправд╕ ма╓мо бути св╕дом╕ того, що всередин╕ кра╖ни й дос╕ продовжу╓ться протистояння п╕дживлювано╖ ззовн╕ вчорашньо╖ системи, в як╕й Укра╖на була на п╕дтанцьовках Московсько╖ ╕мпер╕╖, з Укра╖ною новою. ╤ мова в ц╕м протистоянн╕ займа╓ ключове м╕сце.
Дуже важливо розум╕ти, що мова – то не лише ╕нформативне поле чи прим╕тивний зас╕б комун╕кац╕╖. За сво╓ю природою вона якнайт╕сн╕шим чином пов’язана з процесами мислення, св╕тосприйняття, ╓ основою само╕дентиф╕кац╕╖ нац╕╖. З матусино╖ колисково╖, з казок дитинства вона творить наш внутр╕шн╕й св╕т, визнача╓ наше сприйняття св╕ту навколишнього, нашого м╕сця в ньому, тисячами невидимих нейрон╕в на п╕дсв╕домому р╕вн╕ пов’язу╓ нас з╕ сво╓ю нац╕╓ю.
Historia est magistra vita – ╤стор╕я – навчителька життя, казали давн╕ латиняни. Щоправда, навча╓ вона лише тих, хто робить висновки з ╖╖ урок╕в. Чи робимо ми висновки з того широко в╕домого факту, що, починаючи з незапам’ятних час╕в, найперше, що нав’язували народи-завойовники п╕дкореним ними народам, була мова? Саме мова розширила елл╕нський св╕т за меж╕ материково╖ Грец╕╖. Саме мова була тим цементом, що упродовж в╕к╕в склеював в ╓дине ц╕ле р╕зномастн╕ цеглини римсько╖ ╕мпер╕╖. Саме вона, нав╕ть п╕сля розвалу ╕мпер╕й, залиша╓ться одним з найважлив╕ших фактор╕в тяж╕ння вчорашн╕х колон╕й до сво╖х колишн╕х метропол╕й. Британська Сп╕вдружн╕сть нац╕й ╓ чи не найяскрав╕шим прикладом тому. Але якщо, скаж╕мо, т╕й же Голланд╕╖, Франц╕╖ чи Британ╕╖ стало глузду в╕дпустити майже вс╕ сво╖ колон╕╖ у в╕льне плавання, то ╕мпер╕я Московська ╕ сьогодн╕, в XXI стор╕чч╕, агресивно нав’язу╓ свою волю не лише тим, хто ╓, чи колись був ╖╖ частиною, але й усьому св╕тов╕. ╤ насаджувана на ╖╖ теренах мова в╕д╕гра╓ в цьому процес╕ чи не найважлив╕шу роль. Ось один з приклад╕в того, як це в╕дбува╓ться. Спершу створю╓ться–вишуку╓ться, притягу╓ться за вуха – прив╕д для ╕нформац╕йного шельмування, розпочина╓ться кампан╕я, в ход╕ яко╖ з’являються заяви од╕озних пол╕тик╕в про мовн╕ утиски «соотечественников», луною ╖м озива╓ться перша особа держави, наголошуючи на неприпустимост╕ порушення ╖х прав, на р╕шимост╕ в╕дстоювати ╖х «попран╕» ╕нтереси будь-де ╕ вс╕ма засобами. Негайно усл╕д за тим законодавчий орган держави послужливо продуку╓ закони, як╕ дозволяють без обмеження використовувати для того захисту весь в╕йськовий потенц╕ал. А дал╕ – справа вже за отим потенц╕алом. При тому, геть ╕гнору╓ться той факт, що у розс╕яних по св╕тах «соотечественников» ╓ власне отечество, де вони мають вс╕ засоби ╕ можливост╕ захищати сво╖ мовн╕, ╕ не лише мовн╕, права. При тому, жодним словом не згаду╓ться, що народи, як╕ мали необережн╕сть допустити на свою землю те агресивне кодло, як не дивно, також мають право розмовляти в сво╖й кра╖н╕ сво╓ю власною мовою, р╕вно як ╕ захищати ╖╖. В╕дтак, д╕╖ под╕бних борц╕в за права «соотечественников» важко трактувати ╕накше, як обгрунтування, легал╕зац╕я приводу для агрес╕╖.
Найсумн╕шим ╓ те, що бурхлива д╕яльн╕сть цих стурбованих «правозахисник╕в» не обмежу╓ться неадекватними закликами ╕ б╕льш н╕ж сумн╕вною законотворч╕стю. Чи не кожного разу (виключенням поки що ╓ кра╖ни Прибалтики) п╕сля «╕нформац╕йно-правово╖» атаки в х╕д ╕де в╕йськова сила. Так, свого часу у под╕бний спос╕б, з акцентом на правах «русскоговорящих», в╕д Молдови в╕дторгли Придн╕стров’я. Не минуло п╕сля того й двох десятк╕в рок╕в, як п╕д приводом захисту прав етн╕чних абхаз╕в та осетин в╕д Груз╕╖ в╕д╕рвали Абхаз╕ю та П╕вденну Осет╕ю, а вже в 2014 роц╕ черга д╕йшла ╕ до Укра╖ни. ╤ знову роз╕грування мовно╖ карти, знову тези про захист прав «соотечественников»…
Безперечно, в укра╖нському Криму упродовж вс╕х рок╕в Незалежност╕ мешкало ск╕лькись там десятк╕в, а чи й сотень (п╕сля бурхливо╖ д╕яльност╕ консульства Москов╕╖ в С╕мферопол╕ ) громадян Москов╕╖. Решта етн╕чних московитян були все ж громадянами Укра╖ни, тож на «соотечественников» у юридичному сенс╕ н╕як не тягнули. Але сердобольн╕ «правозахисники» були готов╕ в╕дстоювати не лише права «соотечественников», не лише укра╖нських громадян московського походження, а геть ус╕х «русскоязычних». Нав╕ть поза тим, що жодного порушення ╖хн╕х прав насправд╕ не було. Д╕йсно, про яку укра╖н╕зац╕ю могла вестися мова, якщо в доанекс╕йному Криму, окр╕м семи шк╕л з укра╖нською мовою навчання на 576 650 етн╕чних укра╖нц╕в (одна школа на 82 378 укра╖нц╕в) та чотирнадцяти шк╕л на 245 300 етн╕чних киримли, де викладання велося мовою кримськотатарською ( одна школа на 17 521 кримських татар), решта шк╕л, а саме 620, обслуговували 1 450 400 етн╕чних московитян, тих, хто назвався такими ╕ тих… кому не вистачило м╕сця в укра╖нських та кримськотатарських школах (одна школа на 2 339).
╤ це тод╕, коли в Австрал╕╖, де мешка╓ 35 тисяч укра╖нц╕в, функц╕онують 15 укра╖нських шк╕л, коли для 220 тисяч укра╖нц╕в Аргентини в╕дкрито 73 школи, для 155 тисяч укра╖нц╕в Бразил╕╖ - 12, а у розпорядженн╕ 150-тисячно╖ укра╖нсько╖ громади Словаччини 156 шк╕л.
Про як╕ утиски на мовному грунт╕ можна було говорити, якщо рад╕о-, телееф╕р п╕вострова були майже повн╕стю московомовними, коли Укра╖на вид╕ляла з державного бюджету м╕льйони на п╕дтримку московомовно╖ преси п╕вострова нав╕ть тод╕, коли ╓дина укра╖номовна газета Криму «Кримська св╕тлиця» часто-густо залишалася без коп╕йки.
Отож, все вигляда╓ так, що у вс╕х названих випадках Кремль ц╕кавили зовс╕м не права «соотечественников», як╕ в╕н, до слова, люто утиска╓ ╕ у власному отечеств╕, а вже тим б╕льше не права якихось там «косноязычных» осетин, абхаз╕в чи сир╕йц╕в. Його ╕нтересом було ╕ ╓ набуття статусу наддержави, можлив╕сть, в╕дтак, диктувати свою волю якщо й не всьому св╕тов╕, то принаймн╕ як╕йсь його частин╕, сво╖м найближчим сус╕дам щонайменше. Саме по соб╕ бажання те не м╕стить в соб╕ крим╕налу з точки зору м╕жнародного права, якщо шлях до нього веде через розвиток економ╕ки, через збагачення св╕тово╖ науки, культури, з пошаною до прав як ╕нших нац╕й, так ╕ окремо╖ людини, але ж Кремль обрав ╕нший шлях – шлях попрання м╕жнародних закон╕в, шлях тероризму та в╕йни, шлях, вимощений шантажем та олжею. Кривавий сл╕д тягнеться уздовж того шляху. Тисяч╕ вбитих, десятки тисяч покал╕чених, м╕льйони зламаних доль… Хто наступний стане жертвою розшал╕лого в╕д безкарност╕ агресора? Як зупинити його?
Хтось нар╕ка╓ на неефективн╕сть м╕жнародних орган╕зац╕й, ╕нш╕ докоряють в недостатн╕й р╕шучост╕ Сполученим Штатам, звинувачують в недалекоглядност╕ Стару ╢вропу. Найб╕льше звинувачень, зрозум╕ло, спада╓ на голову самого агресора. П╕дстав для тих нар╕кань, докор╕в ╕ звинувачень б╕льш н╕ж достатньо. Справд╕, людство ╕ п╕сля двох св╕тових во╓н не зум╕ло створити ефективних важел╕в пациф╕кац╕╖ агресора. Кра╖ни-л╕дери, добиваючись гарант╕й власно╖ безпеки, як показу╓ практика, часто вельми легковажно ставляться до гарант╕й безпеки, як╕ вони надають ╕ншим кра╖нам. Так, змусивши Укра╖ну передати Москов╕╖ трет╕й у св╕т╕ арсенал стратег╕чно╖ ядерно╖ збро╖, кра╖ни, як╕ цього добивалися, не надали ╖й жодних реальних гарант╕й безпеки. Б╕льше того, кра╖на-бенеф╕ц╕ар то╖ оборудки, Москов╕я – вона ж одна з кра╖н-гарант╕в – невдовз╕ повною м╕рою скористалася з беззахисност╕ роззбро╓но╖ сус╕дки.
Але чи вся вина за те, що н╕як не подужа╓мо звестися з кол╕н, за те, що стали найб╕дн╕шою нац╕╓ю ╢вропи, за те, що проти нас розв’язано в╕йну, лежить на комусь, а ми ╓ лише невинними жертвами чужих п╕дступ╕в, чужо╖ нечулост╕?
Якось в спонтанн╕й дискус╕╖ на стор╕нц╕ ФБ колега з «Крим.Реал╕╖» Володимир Притула, не погоджуючись, очевидно, з мо╖м баченням причин втрати Криму, перепитував: «Х╕ба не Пут╕н ╓ причиною втрати Криму?»
– Н╕, не Пут╕н, – стверджую й сьогодн╕, нав╕ть попри те, що саме за його наказом (пам’ята╓мо в╕домий самодонос у ф╕льм╕ «Крым – путь на родину») московити захопили Крим. Пут╕н був лише тим вовком, якого довго кликали, пускаючи соб╕ кров. Чи м╕г в╕н не прийти?
На мо╓ глибоке переконання, причиною втрати Криму, зрештою, як ╕ причиною вс╕х наших сьогодн╕шн╕х негаразд╕в ╓ н╕хто ╕нший, як ми сам╕. Якби ми в╕д перших дн╕в Незалежност╕ не ховалися по хатах скраю, якби були б╕льш розб╕рливими у вибор╕ тих, кого приводили до влади, якби не сахалися в╕д пол╕тики, а з перших дн╕в поставили свою владу п╕д контроль, то вже це одне убезпечило б Край в╕д розграбування, в╕д розорення економ╕ки, в╕д знекровлення нац╕╖. Контрольована народом влада фах╕вц╕в не понищила б заводи ╕ фабрики, не знерухомила б одн╕ з найпотужн╕ших у св╕т╕ верф╕, не розпродала б забезц╕нь морськ╕ пароплавства, як╕ наповнювали бюджет, не довела б ф╕нансову систему до г╕пер╕нфляц╕╖, а народ до тотального зубож╕ння. Перебуваючи на момент осягнення Незалежност╕ в тридцятц╕ найрозвинут╕ших економ╕к св╕ту, Укра╖на мала прекрасн╕ шанси для подальшого розвитку ╕ процв╕тання. Чи можна уявити, щоб якомусь Пут╕ну чи кому ╕ншому спало б на думку випробовувати на соб╕ м╕ць друго╖ найсильн╕шо╖ арм╕╖ в ╢вроп╕, на озбро╓нн╕ яко╖, до того ж, знаходився трет╕й за потугою ядерний потенц╕ал св╕ту, йти на конфл╕кт з економ╕чно здоровою, процв╕таючою кра╖ною? Вовки та шакали нападають лише на слабких.
Зв╕сно, можна кивати на нефахову, злод╕йкувату у вс╕ часи, антинародну за сво╓ю суттю владу, але хто ж бездумно обирав ╖╖? Х╕ба Пут╕н? Х╕ба Пут╕н позав’язував вам язики, коли вир╕зали на метал заводи, коли випихали вас за прох╕дну? Х╕ба Пут╕н в╕дводив ваш╕ оч╕ в╕д того, як безсов╕сно здавався Чорноморський флот, як нищилося в╕йсько? М╕ць кра╖ни не створю╓ться за один день, а зруйнувати ╖╖ можна, як зна╓мо тепер, дуже швидко. Знекровлена ж кра╖на безальтернативно п╕дпада╓ п╕д владу сус╕д╕в. Москов╕я докладала чимало зусиль для ослаблення Укра╖ни, для повернення ╖╖ в ╕мперське ст╕йло. ╤ план той ще не завершений.
Саме тому ма╓мо добре затямити соб╕, що найстрашн╕ший ворог наш не зовн╕ – в╕н усередин╕ нас, а отже, не можемо дозволити соб╕ в╕дсторонюватись в╕д пол╕тики, бо ж все те, що в╕дбува╓ться у Кра╖, ма╓ прямий стосунок не лише до добробуту, а й до безпеки, до життя ╕ смерт╕ кожного з нас. На жаль, того усв╕домлення нема й дос╕. Так, децентрал╕зац╕я, яка повол╕ впроваджу╓ться нин╕, показу╓, що ╕ сьогодн╕ укра╖нц╕ не дозр╕ли до того, аби перебирати владу у сво╖ руки. Створення громад, за невеликим виключенням, в╕дбува╓ться з великим скрипом. З одного боку цей процес щосили гальму╓ корумпована система ╕снуючо╖ влади, та найб╕льшою перепоною ╓ глибоко вкор╕нений в середовищ╕ сусп╕льства ще в╕д час╕в есересеру штам бездумного бидла. Вражене ним сусп╕льство нав╕ть п╕сля тако╖ жорстко╖ науки, яку воно отримало, все ще жде доброго пастуха, який зробить ╖м щастя.
╤ це нащадки козацького роду, який ще в середн╕ в╕ки утворив на С╕ч╕ вельми ефективну систему демократично╖ влади, де оч╕льники В╕йська Запорозького переобиралися щор╕чно, зв╕туючи ╕ в╕дпов╕даючи за сво╓ правл╕ння перед товариством? Власне, демократ╕я в╕дома людству з давн╕х давен. Багато грецьких пол╕с╕в у Тавриц╕ – залишки одного з них поряд з мо╖м домом – мали демократичне самоврядування, коли вс╕ громадяни м╕ста, окр╕м раб╕в брали безпосередню участь в управл╕нн╕ сво╖м м╕стом-державою. Невже ж наша св╕дом╕сть наст╕льки нижча за св╕дом╕сть наших далеких пращур╕в-козак╕в, за св╕дом╕сть елл╕н╕в, як╕ жили б╕льше двох тисячол╕ть тому, що ми легко м╕ня╓мо свою волю ╕ г╕дн╕сть на гречку, на замусолен╕, викраден╕ з нашо╖ ж кишен╕ дв╕ст╕ гривень, на об╕цянку ситого ст╕йла хай ╕ з таволгою?! О,укра╖нц╕…
Не в╕дродивши в душ╕ сво╖й вол╕, а в серц╕ г╕дност╕, не можемо й мр╕яти, аби вибрьохатися з болота нап╕врабського свого тепер╕шнього стану, аби стати в ряд з усп╕шними народами. Хтось скаже, мовляв, про яку волю йдеться? Ми ж в╕льн╕.
– Не в╕льн╕, раз не можете впливати на свою долю, раз передов╕ря╓те ╖╖ щоразу лукавим, продажним пастухам сво╖м, як╕, в сутност╕ сво╖й так╕ сам╕ раби, завтра перепродадуть вас якщо не Пут╕ну, як нас, кримчан, то ще кому. Але воля неможлива без в╕дпов╕дальност╕, без щоденно╖ наполегливо╖ прац╕ задля ╖╖ забезпечення, без моральност╕, без г╕дност╕, без гордост╕ за свою нац╕ю, ╕ вже точно – без об’╓днання нац╕╖ в лон╕ в╕дроджено╖ укра╖нсько╖ мови. Пишу: «в╕дроджено╖», бо ж за стол╕ття заборон, витискування з активного життя – з науки, виробництва, з таких сфер, як ав╕а-, корабле-, ракетобудування, косм╕чн╕ технолог╕╖, в╕йськова справа, вона втратила дуже багато, як та дитинка, яку не пускали на пор╕г школи. Красна л╕тература ще й сьогодн╕ – чи не ╓диний ╖╖ притулок.
 Почавши з мови, мовою ╕ завершу╓мо. ╤ це не випадково. Не повернувши ╖╖, як мат╕р нашу, виштовхану за двер╕ доброд╕ями, як╕ упродовж такого довгого часу панували в наш╕й хат╕, не захистивши ╖╖ в╕д ╖х численного пор╕ддя, яке ╕ сьогодн╕ напористо в╕дстою╓ право на панування в наш╕м дом╕ то╖ зозул╕, що нас╕яла ╖х, не см╕╓мо нав╕ть спод╕ватися н╕ на г╕дн╕сть, н╕ на волю, а тим б╕льше на якесь процв╕тання.

Валентин Бут
Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 09.09.2016 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17379

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков