Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 30.09.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 30.09.2016
ВЕСЕЛКОВ╤ ПЕРЕВЕСЛА

Письменник ╕ час

Нотатки про нову зб╕рку поез╕й Володимира Лущана «Озимина»

Нещодавно у полтавському видавництв╕ «Дивосв╕т» вийшла четверта зб╕рка в╕рш╕в Володимира Лущана «Озимина». Як ╕ в попередн╕х поетичних книжках «Степ», «Ковила», «Небокрай», у н╕й кожен тв╕р – не просто ориг╕нальне полотно, майстерно змальоване, а сво╓р╕дна молитва. Таке враження, що його л╕ричний герой сто╖ть навкол╕шки перед образами ╕ самов╕ддано шепоче чи виголошу╓ молитви, а т╕льки для нього╕кона – то природа, велична, житт╓дайна, чар╕вна, з вражаючими кра╓видами, пахощами, мелод╕ями. ╤ на тому дивному обшир╕ - людина з ╖╖ переживаннями, радощами ╕ печалями.
Принаг╕дно завважити, що зб╕рка в╕дзнача╓ться св╕ж╕стю ╕ неповторн╕стю образ╕в – вони лише його, Володимира Лущана. Це та традиц╕я, яку в╕н започаткував у попередн╕х сво╖х книгах ╕ збер╕г та примножив у «Озимин╕». Вона й названа за однойменним в╕ршем.
Щоб не бути голосл╕вним, тр╕шки затримаю увагу саме на цьому твор╕, аби зрозум╕ти, чому та як автор молиться, взявши, як мовиться, в руку перо:
Тулився сн╕г щокою до р╕лл╕,
Колючий веч╕р хмуро супив брови,
Край неба люльку скупо запалив,
Примружив мудре око загадково.
З’явився бл╕дий м╕сяць на меж╕,
Сипнувши жменю з╕р по темн╕м неб╕.
Хисткий мороз п╕д весну зубож╕в,
Та все ж хапав за пальц╕ без потреби…
Отак ╕ вимальову╓ться на тл╕ зимового поля образ хл╕бороба, господаря степу, який вийшов глянути та пересв╕дчитися – як там його озимина. ╤, зрозум╕ло, про себе в╕н молився, аби з нею все було гаразд - бо то над╕я та спод╕ванки на благополучне життя. Так завжди було у людей степу, трудар╕в з д╕да-прад╕да. Володимиру Лущану це близьке ╕ зрозум╕ле. Адже в╕н сам родом ╕з степняк╕в – народився ╕ вир╕с у сел╕ Барв╕н╕вц╕ на Запор╕жж╕, серед безмежних лан╕в, що розкинулися поб╕ля берег╕в р╕чки Верхньо╖ Терси. У в╕рш╕ «Цнота» в╕н так завершу╓ опис свого р╕дного краю:
Краса… Незайман╕ простори –
Мов наречена до в╕нця.
Н╕, це не море, л╕с чи гори –
Це степ без краю ╕ к╕нця.
У творах автора степ ожива╓, нурту╓, зачарову╓. Кожен поетичний образ – то диво, в╕дкриття. В╕н малю╓ величну картину буття, до того ж не статичну, а рухливу, що весь час зм╕ню╓ться. Точн╕ше буде сказати – то така соб╕ к╕ностр╕чка, яка прокручу╓ться в уяв╕. ╤ наповню╓ душу величчю, горд╕стю, любов’ю ╕ рад╕стю до св╕ту та людей. Бо то образ Батьк╕вщини, витканий дбайливо д╕браними словами, мов р╕знобарвними нитками. В╕н прогляда╓ться у кожн╕й детал╕. Скаж╕мо, у в╕рш╕ «Березень» в╕дчува╓мо, як «уже посвисту╓ синиця, ╕ день росте, як той школяр». Або у в╕рш╕ «Просто л╕то» - «стелився день, як вишитий рушник, в пром╕ннях сонця посм╕халось л╕то». ╤ таких поетичних знах╕док у Володимира Лущана безл╕ч. А х╕ба не дивина у в╕рш╕ з алегоричною назвою «Шибеник»:
Гойдавсь на клен╕ в╕терець.
За мить подр╕бот╕в подв╕р’ям,
Побавився пташиним п╕р’ям,
Пот╕м все кинув. П╕д к╕нець
Л╕г б╕ля двору на колоду,
Мов прича╖вся в холодку.
Бешкетник вдачу мав легку,
Та й став чекати на негоду.
Не можна без захоплення читати ╕ його поез╕╖ «День», «Пан╕», «Стежка», «Та╖на», «В╕нниччя», «Хата» тощо. Проте автор не обмежу╓ться лише поетичним описом степу, на просторах якого вир╕с ╕ формувався як поет. В╕н бачить прекрасне у всьому ╕ скр╕зь. Не менш привабливим поста╓ у його творах природа Полтавщини, на теренах яко╖ в╕н нин╕ мешка╓. Нав╕ть сльота у його рядках зачарову╓. У в╕рш╕ «В межир╕чч╕» автор н╕би хоче переконати, що, як мовиться, у природи нема╓ погано╖ погоди, а тому все, що робиться з ласки Божо╖, сл╕д сприймати як належне, як дар чи благодать.
Як начебто овець отару
З╕гнав в╕трець хмаринки в хмару
╤ нею сонце затулив.
А згодом десь аж в╕д Сули
Загуркот╕ло, й блискавиця
Метнулась небом, як жар-птиця…
…╤ негода,
Немов в╕дчувши насолоду,
Впер╕щила, як батогом,
Др╕бним дощем над сивим Пслом.
Автор не обмежу╓ться описом ус╕х принад природи, а намага╓ться ф╕лософськи осмислити д╕йсн╕сть, ╕сторичн╕ под╕╖, як╕ так чи ╕накше впливають ╕ на сьогодення, на життя кожного укра╖нця. ╤ це законом╕рно. Поет не може лише захоплюватися кра╓видами, його тривожить ╕ хвилю╓ все, що в╕дбува╓ться навколо. Його покликання втручатися у х╕д под╕й, допомагати людям роз╕братися у ╖хн╕х хитросплет╕ннях. Така вже доля поета – бути ╕ порадником, ╕ наставником, ╕ критиком, а нер╕дко й поводирем. ╤ це пробива╓ться у його в╕рш╕ «Запорожц╕»: «Т╕льки ваше кор╕ння в землю м╕цно вросло. Не одне покол╕ння козаками було». Тим самим в╕н нагаду╓ землякам, що вони як нащадки запорожц╕в мають берегти ╖хню славу ╕ для майбутн╕х покол╕нь. У в╕рш╕ «До виток╕в» Володимир Лущан п╕дкреслю╓ велич Богдана Хмельницького, який зум╕в згуртувати народ супроти поневолювач╕в, водночас зазнача╓:
В одному лиш твоя провина,
А, може, ╕ великий гр╕х,
Що п╕сля себе свого сина,
Сказати, майже ще – дитину,
За гетьмана лишив на см╕х.
Як насл╕док, «╕ розбрат загубив державу, лишивши на поталу славу, яку так тяжко здобував». Цей тв╕р – н╕би нагадування для сучасних керманич╕в Укра╖ни, як╕ ще продовжують ганебну практику призначати на державн╕ посади сво╖х кум╕в, брат╕в, д╕тей, друз╕в, скубуться за булаву, забуваючи про нагальн╕ потреби укра╖нц╕в. Адже головними критер╕ями владоможц╕в мають стати патр╕отизм, профес╕онал╕зм, порядн╕сть. Про це чимало балачок, а на д╕л╕ - на посадах багато людей, як╕ в╕ддан╕ не народу, а сво╖м начальникам…
В ц╕лому зб╕рка «Озимина» - ще один вагомий творчий здобуток Володимира Лущана, який св╕дчить про те, що в укра╖нську л╕тературу прийшов неперес╕чний поет. ╤ ╓ спод╕ванки – в╕н ще не раз пораду╓ читач╕в сво╖ми витонченими поетичними образами та майстерним зображенням сьогодення у всьому його розма╖тт╕.

В╕ктор СТУС,
член НСПУ, заслужений журнал╕ст Укра╖ни, заслужений журнал╕ст АРК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 30.09.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17462

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков