Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 07.10.2016 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 07.10.2016
Михайло Сохацький, ╕сторик, археолог-спелеолог, досл╕дник Трип╕льсько╖ культури ЦИВ╤Л╤ЗАЦ╤Я, ДРЕВН╤ША ЗА ШУМЕРСЬКУ, БЕРЕЖЕ СВО╥ ТА╢МНИЦ╤ В ПЕЧЕР╤ ВЕРТЕБА НА ТЕРНОП╤ЛЬЩИН╤

Сто двадцять рок╕в тому археолог В╕кент╕й Хвойка на Кирил╕вських висотах у Ки╓в╕, а згодом - у Трип╕лл╕ розкопав залишки найдавн╕шо╖ у св╕т╕ цив╕л╕зац╕╖, що отримала назву "Трип╕льська культура". ╥╖ витоки губляться у п'ятому тисячол╕тт╕ до нашо╖ ери. Вона виявилася давн╕шою за шумерську цив╕л╕зац╕ю, що доти вважалася найстар╕шою на планет╕. Саме трип╕льц╕ мали прекрасно розвинене землеробство, ╖м належить винах╕д колеса ╕ сонячного календаря, виробництво керам╕ки ╕ створення к╕лькаповерхових житлових буд╕вель.
Учених завжди ц╕кавило запитання: хто так╕ трип╕льц╕? Зв╕дки вони з'явилися на територ╕╖ Укра╖ни? Де ╖хн╓ генетичне кор╕ння? В╕дпов╕дь, хоча б частково, на ц╕ та ╕нш╕ запитання можна отримати лише там, де ╓ трип╕льськ╕ некропол╕ - м╕сця масового поховання чи окремих залишк╕в прадавн╕х людей. ╤ чи не ╓дине м╕сце, де сконцентрована така, поки що нерозкрита ╕нформац╕я, розташоване на Терноп╕льщин╕. Саме там, на Терноп╕лл╕, живе й людина, яка не одне десятил╕ття присвятила вивченню Трип╕льсько╖ культури - Михайло Петрович Сохацький.

ДЕВ'ЯТЬ К╤ЛОМЕТР╤В ЗАГАДОК
- Пане Михайле, ви - директор Борщ╕вського обласного кра╓знавчого музею, ╕сторик-науковець, спелеолог, в╕дкривач печери "Музейна", кер╕вник низки археолог╕чних та спелеолог╕чних експедиц╕й. Знаю, що ви обстежили ╕ вивчили десь до п╕всотн╕ археолог╕чних пам'яток, з них - половина була знайдена та досл╕джена вперше. Та сьогодн╕, з огляду на те, що мина╓ 120 рок╕в з часу виявлення залишк╕в Трип╕льсько╖ цив╕л╕зац╕╖, поговоримо саме про це. Що ж пов'язу╓ Терноп╕лля ╕ Трип╕льську культуру?
- Передус╕м, скажу, межир╕ччя р╕чок Серету ╕ Н╕члави, що на п╕вдн╕ Терноп╕льсько╖ област╕ - ун╕кальна територ╕я. Тут, у Борщ╕вському район╕, зосереджен╕ найб╕льш╕ г╕псов╕ печери св╕ту. Одна з них - Оптим╕стична, ма╓ протяжн╕сть у 220 км, ╕нша, Озерна - 117. Але, це т╕льки т╕ в╕дстан╕, як╕ досл╕джено ╕ нанесено на карту. Реальна ж протяжн╕сть п╕дземних лаб╕ринт╕в цих двох печерних г╕гант╕в та ╕нших печер зб╕льшу╓ться п╕сля кожного досл╕дження спелеолог╕в.
- Зрештою, терноп╕льськ╕ печери ц╕кавлять на т╕льки спелеолог╕в, але й учених-археолог╕в, ╕сторик╕в, антрополог╕в, етнограф╕в.
- Так, особливо, коли йдеться про одну ╕з п╕дземних порожнин довжиною у майже дев'ять к╕лометр╕в. Це - печера Вертеба, що б╕ля села Б╕льче Золоте.
- Це село, де ви народилися. А що ж означа╓ така назва печери, що вам у дитинств╕ розпов╕дали про не╖?
- У багатьох селах Зах╕дного Под╕лля, в тому числ╕ й у мо╓му р╕дному Б╕льче-Золотому, м╕сцев╕ жител╕ карстов╕ провалля на земн╕й поверхн╕ завжди називали "вертебами". Тож назва походить в╕д старослов'янського "вертеб", що означа╓ "печера, важкодоступна яруга, балка". Так ось, за писемними згадками, ще на початку 1820 року (зауважте, задовго до виявлення зразк╕в Трип╕льсько╖ культури), у ц╕й печер╕ було знайдено сл╕ди вогнищ, людськ╕ к╕стки, залишки глиняного посуду. А вже п╕зн╕ше м╕сцевий магнат Леон Сап'╓га разом ╕з прац╕вником антрополог╕чно╖ ком╕с╕╖ Крак╕всько╖ академ╕╖ пройшов п╕дземними коридорами перших в╕с╕мсот метр╕в.
- ╤ що ж в╕н там побачив?
- Знову ж таки, було виявлено к╕стки зв╕р╕в, людей, розмальований посуд, крем'яне ╕ м╕дне знаряддя. Знайдене вражало: понад триста ц╕лих посудин, б╕льш як 35 тисяч глиняних та керам╕чних фрагмент╕в, майже 120 людських глиняних ф╕гурок, 200 знарядь з к╕сток та рог╕в, триста вироб╕в з к╕сток ╕ каменю… М╕сцевий пан так захопився знайденим, що вив╕льнив величезн╕ прим╕щення, де збер╕галося вино, ╕ позавозив туди печерн╕ скарби, як згодом виявилося, ун╕кальн╕ зразки Трип╕льсько╖ культури. Б╕льше того, Сап'╓га за допомогою челяд╕ взявся за склеювання побитих посудин, збудував над входом у печеру спец╕альну буд╕влю, щоб туди н╕хто не заходив.
- Яка ж подальша доля знайдених артефакт╕в?
- Через деякий час, коли Леон Сап'╓га помер, його вдова зг╕дно ╕з запов╕том, передала вс╕ знах╕дки у Крак╕в та В╕день. Це був пер╕од, коли територ╕я нин╕шньо╖ Терноп╕льщини належала Австро-Угорщин╕. Ось так, дев'яносто, ви соб╕ уявля╓те, дев'яносто запряжених к╕ньми воз╕в по╖хали до Кракова ╕ В╕дня! Знайдених у печер╕ речей було наст╕льки багато, що одразу ж виникло запитання: а куди ж це все пом╕стити? У Польщ╕ вчинили лог╕чно - на основ╕ трип╕льських знах╕док заснували археолог╕чний музей, який й дос╕ д╕╓ у Краков╕.
- Б╕льше того, ви колись розпов╕дали, що емблемою цього музею обрано голову бика - точн╕с╕ньку коп╕ю амулета, знайденого у Вертеб╕.
- Це д╕йсно так. М╕ж ╕ншим, цей ун╕кальний екземпляр тривалий час був одним-╓диним. ╤ лише нещодавно аналог╕чний амулет ми знайшли у Вертеб╕.
- А чому така велика к╕льк╕сть св╕дчень Трип╕льсько╖ культури була саме у ц╕й печер╕?
- Я вам скажу, що нин╕ кожен ╕з майже дев'яти досл╕джених к╕лометр╕в Вертеби, ставить нов╕ ╕ нов╕ запитання. Передус╕м, що змусило жити у н╕й трип╕льц╕в? Адже дос╕ - в археолог╕╖ не було жодного схожого факту, коли житло трип╕льц╕в розташовувалось п╕д землею. Учених ц╕кавить й ╕сторичний час, у якому жили "п╕дземн╕" трип╕льц╕. Зрештою, зв╕дки вони прийшли у цю м╕сцев╕сть, якого вони роду-племен╕, чи ╓ вони окремою етн╕чною в╕ткою, пращурами, що дали майбутн╕м покол╕нням свою родинну галузку?
- ╤ що ж, ╓ в╕дпов╕д╕ хоча б на деяк╕ з цих запитань?
- Скажу в╕дверто, Вертеба м╕цно трима╓ сво╖ п╕дземн╕ та╓мниц╕. ╤ потр╕бен був час, щоб тр╕шки прив╕дкрити оту зав╕су та╓мничост╕. Потр╕бен був час ╕ люди, справжн╕ ентуз╕асти, фанати, у доброму розум╕нн╕ цього слова, як╕ ц╕лковито присвятили себе досл╕дженню от╕╓╖ "под╕льсько╖ Помпе╖", що у глибоких ходах-залах земно╖ кори зберегла для нас фрагмент ╕сторично╖ епохи, про яку ми з р╕зних причин не так уже й багато знали.

╢ДИНИЙ У СВ╤Т╤ П╤ДЗЕМНИЙ МУЗЕЙ ТРИП╤ЛЬСЬКО╥ КУЛЬТУРИ
- Михайле Петровичу, у св╕тов╕й науц╕ якось так уже повелося, що н╕бито св╕й в╕дл╕к сусп╕льство почало в╕драховувати в╕д давн╕х шумер╕в, прадавн╕х цив╕л╕зац╕й Риму ╕ Грец╕╖, Месопотам╕╖ та Китаю, або ж - ╤нд╕╖. А тут раптом - Трип╕лля. Така обставина якось вписувалась у загальноприйняту концепц╕ю розвитку цив╕л╕зац╕╖?
- Звичайно, н╕хто в науковому св╕т╕ не заперечував, що були соб╕ колись так╕ люди, ну жили, щось робили, дещо залишили п╕сля себе - посуд, р╕зн╕ там глечики. Але те, що ц╕ люди жили за к╕лька тисячол╕ть до нашо╖ ери? Це дещо суперечило усталеним канонам науки. ╤ т╕льки рад╕овуглецевий метод досл╕дження трип╕льських знах╕док п╕дтвердив, що що це - д╕йсно зразки одн╕╓╖ ╕з найдавн╕ших цив╕л╕зац╕й. ╤ поки оф╕ц╕йна наука в Радянському Союз╕ замовчувала тему Трип╕лля, прадавн╕ реч╕, знайден╕ археологами, поступово перекочовували в музе╖ ╢вропи та ще дал╕ - за океан, у приватн╕ колекц╕╖.
- Тобто, Укра╖на тихенько позбувалася ц╕нних св╕дчень про сво╖х прадавн╕х предк╕в?
- Саме так. ╤ т╕льки вже в часи проголошення Незалежност╕ те, що збереглося у глибоких музейних фондах-сховках, поступово почало ставати доступним широкому загалу. Нав╕ть з'явилася ун╕кальна двотомна енциклопед╕я про Трип╕льську цив╕л╕зац╕ю.
- Знаю, ви - один ╕з автор╕в цього видання, де ╓ слова, що "…результати археолог╕чних досл╕джень... беззаперечно п╕дтверджують ╕снування на територ╕╖ сучасно╖ Укра╖ни в давн╕ часи ун╕кально╖ цив╕л╕зац╕╖ - Трип╕льсько╖"...
- Це справд╕ так, бо саме наш╕ далек╕ предки опанували культурне землеробство, виплавлення ╕ обробку метал╕в, гончарне ремесло, буд╕вництво житла у складн╕й кл╕матичн╕й зон╕.
- ╤ це все за тисячу рок╕в до появи Шумерсько╖ цив╕л╕зац╕╖!
- Б╕льше того, доказано, що вже тод╕ трип╕льц╕ використовували кол╕сн╕ в╕зки, будували величезн╕ поселення, вм╕ли користуватися м╕сячним календарем. Так що досягнення Трип╕льсько╖ цив╕л╕зац╕╖, беззаперечно, з╕грали величезну роль у розвитку людства, а матер╕альн╕ св╕дчення, як╕ д╕йшли до наших дн╕в, говорять про те, що саме Трип╕лля, ╕мов╕рно, було колискою ╕ндо╓вропейських народ╕в.

- Тож як так могло трапитися, що маючи таку високорозвинену цив╕л╕зац╕ю, культуру, трип╕льц╕ раптом опинилися п╕д землею - у темн╕й ╕ сир╕й печер╕ Вертеба? Що ╖х туди спонукало перекочувати, покинувши земну поверхню?
- Почну з того, що у нашому музе╖ з╕брано багатющу колекц╕ю артефакт╕в, знайдених у Вертеб╕. Б╕льше того, у ц╕й печер╕ ми створили ╓диний у св╕т╕ п╕дземний музей Трип╕льсько╖ культури…
- Ви зна╓те, там я побував ╕з десяток раз╕в. ╤ завжди дивувався, яка то подвижницька робота - розчистити багаток╕лометров╕ ходи, прокласти туди дорогу, в╕дтворити сцени з життя трип╕льц╕в ╕з ╖хн╕ми скульптурними зображенням там, у печер╕...
- Все це продовжу╓ться й зараз. Проводимо розкопки, розчища╓мо п╕дземн╕ ходи-лаб╕ринти, облаштову╓мо п╕дсв╕тку окремих трип╕льських артефакт╕в. Ви згадали про ф╕гури, то ╖х ╕з г╕псу зробили тутешн╕ майстри. Б╕ля цих "трип╕льц╕в" полюбляють фотографуватися п╕д час екскурс╕╖ туристи.
- Але поверн╕мося до мого запитання - чому ж оц╕ сонцелюби-трип╕льц╕, як╕ мали розвинене землеробство, мешкали на просторах Укра╖ни, опинилися тут, у печер╕ Вертеба?
- Це ун╕кальний випадок. Видно з усього, зазнаючи загрози в╕д сус╕дн╕х племен, трип╕льц╕ змушен╕ були залишити сво╖ добротн╕ селища ╕ перебратися у п╕дземн╕ катакомби, як╕ у г╕псах створила природа ще м╕льйони рок╕в тому. Тому тут ╕ було виявлено ст╕льки трип╕льських речей ╕ останк╕в самих трип╕льц╕в.
- Тут часто в╕дбуваються археолог╕чн╕ експедиц╕╖?
- Щор╕чно. Ось подив╕ться, - Михайло Петрович кладе на долоню ж╕ночу ф╕гурку з глини. - Оце знайшли цього л╕та. Ф╕гурц╕ - понад 5 тисяч рок╕в, але гляньте, як збереглася, як╕ тонк╕ обриси! - емоц╕йно каже археолог.
- А що вт╕лювали трип╕льц╕ у таких речах?
- У под╕бних знах╕дках, р╕зних за стилем ╕ формою ж╕ночих зображеннях, трип╕льц╕, очевидно, вт╕лювали образи шанованих божеств, як╕ уособлювали у землеробсько-скотарських племен ╕дею родючост╕ ╕ загального добробуту. Трип╕льц╕ залишили нам у спадок багато невеличких ж╕ночих ф╕гурок. Вони зображали богинь родючост╕ голими й наносили на ╖хн╕ т╕ла особлив╕ символ╕чн╕ знаки. Часто на м╕сц╕ грудей богинь накреслювалася подв╕йна сп╕раль. На живот╕ або на лон╕ малювався ромб, перехрещений на чотири дол╕. По╓днання обох символ╕в означа╓ шлюб стих╕й Неба ╕ Земл╕.
- Яке ж призначення цих ф╕гурок?
- Це також залиша╓ться для нас загадкою. Чи це були дитяч╕ ╕грашки, чи, може, культов╕ ф╕гурки, як╕ закладалися у фундамент з ц╕ллю оборонити себе в╕д злих дух╕в? Жодна з цих теор╕й точно не доведена.
- Ж╕ноча ф╕гурка - не ╓дина знах╕дка, яка поповнила фонди музею п╕д час цьогор╕чно╖ археолог╕чно╖ експедиц╕╖?
- Цього року з нами працювали студенти антрополог╕чного факультету В╕сконського ун╕верситету, що у м╕ст╕ Ошкош та одного з ун╕верситет╕в штату М╕чиган. Чим нам це корисно? Тим, що люди хочуть не т╕льки опрацьовувати знайдений матер╕ал - давн╕ к╕стки, але й беруть безпосередню участь в археолог╕чних досл╕дженнях. Студенти разом з нами розчищають п╕дземн╕ ходи в печер╕, виносять землю, виконують ус╕ роботи, що й ми.
- ╤ вони не цуралися, здавалося б, тако╖ "чорно╖ роботи"?
- А зна╓те, н╕. Це для нас неабияка допомога. Так ось, цього року в нас працювали 25 стажер╕в ╕ два фах╕вц╕-антропологи з╕ США. Вони вивчають давн╕ к╕стки людей, тварин, роблять в╕дпов╕дн╕ досл╕дження. По сут╕, це - б╕оархеологи. Тобто, вивчають ск╕льки, скаж╕мо, у знайден╕й к╕стц╕ тих чи ╕нших х╕м╕чних елемент╕в.
- Який же результат ц╕╓╖ експедиц╕╖?
- Як на мене - дуже ц╕кавий. Розкопки проводили у двох м╕сцях Вертеби: при вход╕ ╕ в досить в╕ддаленому к╕нц╕. ╤ ось, при головному вход╕ у печеру було знайдено так╕ реч╕, як╕ ми ще дос╕ не бачили. По-перше, ми знайшли м╕сце, де трип╕льц╕ обробляли крем╕нь. Це р╕дк╕сна знах╕дка для Вертеби. Там знайдено ц╕кав╕ артефакти - добре збережен╕ сл╕ди вогнищ, давн╕ лежанки, на яких в╕дпочивали трип╕льц╕, попередньо ╖х нагр╕ваючи. Ми нав╕ть виявили х╕д, який спец╕ально було прокладено на поверхню, щоб туди виходив дим. Кр╕м ж╕ночих ф╕гурок, знайшли ╕ ф╕гурки тварин ╕, вперше - ф╕гурку птаха, з усього видно, це - качка. В╕дкопали ╕ крем'ян╕ знаряддя прац╕, емальований посуд - миски, ориг╕нальн╕ кубки, частини мотик з оленячого рогу, якими трип╕льц╕ обробляли землю, знайшли ╕ давн╕ зернотерки, якими розтирали зерно на муку.

У ПОШУКУ ГЕНА ТРИП╤ЛЬЦ╤В
- Тобто, це ще раз п╕дкреслю╓ вашу тезу, що Вертеба була сво╓р╕дним сховищем трип╕льц╕в?
- Правильно, Вертеба, це те м╕сце, куди трип╕льц╕ вт╕кали в╕д т╕╓╖ чи ╕ншо╖ небезпеки, ╕ брали вони з собою сюди р╕зн╕ потр╕бн╕ предмети.
- А як довго вони тут були - десятки чи б╕льше рок╕в?
- Досл╕джено, що в печер╕ трип╕льц╕ перебували упродовж щонайменше 500 рок╕в. Тому тут ╕ ╓ ст╕льки залишк╕в ╖хньо╖ матер╕ально╖ культури, яко╖ нин╕ ми ма╓мо можлив╕сть торкнутися ╕ досл╕джувати.
- Ви згадали про американських студент╕в-антрополог╕в. Щось вже з'ясовано з тих орган╕чних залишк╕в, як╕ вони знайшли п╕д час розкопок у Вертеб╕?
- Скажу, що антрополог, б╕олог Джордан Карстен ╕з США, який працював ще в╕с╕м рок╕в тому у Вертеб╕, тепер щороку надсила╓ сюди на стажування сво╖х студент╕в. Така обставина дуже важлива, адже нос╕╖ Трип╕льсько╖ культури жили на величезн╕й територ╕╖ - в╕д румунських Карпат до Дн╕пра, аж до л╕вого берега.
Але майже н╕де не зустр╕чаються залишки ╖хн╕х к╕сток. Тому важко говорити про нос╕╖в ц╕╓╖ культури, - ск╕льки рок╕в вони жили, як проходило ╖хн╓ життя, який середн╕й ╖хн╕й в╕к був, як вони харчувалися, чим переважно хвор╕ли, ╕ тому под╕бне. Ось чому так важливо досл╕джувати к╕стки трип╕льц╕в.
- Тому цим ╕ зац╕кавилися генетики, особливо т╕, як╕ досл╕джують генетичну ╕стор╕ю давн╕х народ╕в?
- Безумовно. Вони ╕ взяли проби з цих к╕сток ╕ передадуть ╖х в одну ╕з лаборатор╕й у Дубл╕н╕. Це дуже складна ╕ коп╕тка робота, бо у к╕стках за тисячол╕ття накопичились гени ДНК бактер╕й, як╕, так би мовити, зайв╕ ╕ не стосуються трип╕льц╕в. Але для антрополог╕в це все ж р╕дк╕сна можлив╕сть, бо трип╕льц╕ почали ховати сво╖х пок╕йник╕в т╕льки наприк╕нц╕ ╕снування ╖хньо╖ культури - нев╕домо т╕льки, як саме вони хоронили померлих.
- Як гада╓те, що можна буде стверджувати п╕сля таких досл╕джень?
- Це, зрозум╕ло, залежить в╕д результат╕в. Загадувати наперед не буду, але упевнений, що в подальшому можна буде сказати, чи були трип╕льц╕ м╕сцевими мешканцями, чи пов'язан╕ з якимось ╕ншим рег╕оном, наприклад Зах╕дною ╢вропою або Аз╕╓ю. Зрештою, це не ╓дина проблема, яку намагаються вир╕шити науковц╕, досл╕джуючи Вертебу. За ╖хн╕ми припущеннями, трип╕льц╕ ╓ н╕би пром╕жною ланкою м╕ж першими мешканцями ╢вропи ╕ сучасними. ╥х вивчення доповнить картину заселення ╢вропи ╕ може полегшити пошук в╕дпов╕д╕ на запитання про те, чи прийшли давн╕ люди спершу в Зах╕дну ╢вропу чи в П╕вденну ╕ Сх╕дну.

…П╕сля розмови з Михайлом Сохацьким я вкотре побував у Вертеб╕, аби б╕льш зримо в╕дчути присутн╕сть тут духу тисячол╕ть… А п╕зн╕ше покидав ╖╖, оцю сво╓р╕дну "Под╕льську Помпею" ╕з двояким в╕дчуттям. З одного боку, розум╕в, що без минулого нема╓ майбутнього. ╤ саме в генетичному код╕, по сут╕, сконцентрована ╕нформац╕я про походження людства. Саме в╕н, отой генетичний код, в╕ддзеркалю╓ ус╕ зм╕ни, як╕ в╕дбувалися з людьми упродовж тисячол╕ть. Бо кожна цив╕л╕зац╕я на тому чи ╕ншому в╕др╕зку часу ма╓ виб╕р - або розвиватися дал╕, або зайти у глухий кут ╕ загинути, зникнути. Тож, зрозум╕ло, ц╕каво д╕знатися, яким був шлях т╕╓╖ чи ╕ншо╖ цив╕л╕зац╕╖. А з ╕ншого боку - як стверджують б╕оенергетики ╕ генетики, з╕ смертю людини генетичний код не зника╓. В╕н збер╕га╓ться у генофонд╕ нащадк╕в ╕ таким чином, форму╓ться людська популяц╕я. Адже генетичний код - сво╓р╕дна родосл╕вна, ╕нформац╕я, залишена предками майбутн╕м покол╕нням. Це стосу╓ться, зокрема, ╕ трип╕льц╕в.
То чи вдасться вченим досл╕дити отой протоген трип╕льц╕в? Чи зум╕ють вони з'ясувати: ╕снували трип╕льц╕ окремо, чи перетиналися з ╕ншими групами? Зрештою, чи сп╕впадуть гени трип╕льц╕в ╕з нашими сучасними? Хтозна, можливо анал╕з ╕ вивчення древн╕х ДНК трип╕льц╕в, що жили понад п'ять тисяч рок╕в тому у печер╕ Вертеба, ╕ дасть в╕дпов╕дь на ц╕ та ╕нш╕ питання.
Принаймн╕, у це в╕рить Михайло Сохацький, коли вкотре спуска╓ться у п╕дземн╕ лаб╕ринти чи схиля╓ться у сво╓му каб╕нет╕ над новим знайденим у Вертеб╕ артефактом Трип╕льсько╖ культури…

Олег СН╤ТОВСЬКИЙ
м. Терноп╕ль
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 07.10.2016 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17483

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков