Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 21.10.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 21.10.2016
«ДОКИ Я ЖИВУ…»

╤ голка випала з руки…
Чи буде в н╕й ╕ще потреба?
Та закричали не круки –
То солов'╖ лоскочуть небо.

Такими рядками я розпочала св╕й в╕рш ш╕сть рок╕в тому – щойно д╕зналася, що не стало В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. Так само, як не викласти у в╕ршах наукове досл╕дження, повноц╕нно не висловити прозою сильн╕ емоц╕╖, для яких б╕льше пасують не слова, а крик, плач чи щось под╕бне.
Але у даному випадку я цитую не себе любу – нагадав мен╕ колись написане ╕ забуте Олександр Польченко, що в╕дштовхнувся у сво╓му виступ╕ на вечор╕ пам'ят╕ знаменито╖ вишивальниц╕ в╕д другого рядка – чи буде ╕ п╕сля не╖ потреба у голц╕, що випала з рук, чи ╓ кому ╖╖ п╕дхопити?
Про це – мо╖ роздуми у зв'язку з б╕╓нале, заключний етап якого стартував 14 жовтня, на Покрову, у Кримському етнограф╕чному музе╖. В╕н ма╓ назву «В╕зерунки на полотн╕», а в ╕ншому вар╕ант╕ – «Сх╕дно-слов'янськ╕ в╕зерунки».
╤ тут вже не виникало сумн╕в╕в: ╓ кому продовжувати улюблену справу В╕ри Серг╕╖вни! Це ╕ ╖╖ учениц╕, ╕ шанувальниц╕, ╕ т╕, хто йшов ╕ншою стежиною, але теж мимо калини ╕ сонях╕в, що ╓ яскравими прикметами нашо╖ Батьк╕вщини. А в тому, що на догоду сучасн╕й пол╕тиц╕ «укра╖нське» перетворилося на «сх╕дно-слов'янське», можливо, ╓ ╕ св╕й резон – формально це розширило географ╕ю учасник╕в б╕╓нале, хоча його душею, звичайно ж, залишилося укра╖нське декоративно-прикладне мистецтво. Залишилося, тому що б╕льше за ╕нших люблять вишивати саме укра╖нки, це у них – в╕д матер╕ ╕ бабус╕, в╕д кв╕тучо╖, розшито╖ оксамитовими килимами земл╕.
Участь у б╕╓нале, що носить ╕м'я В╕ри Ро╖к, взяли 33 вишивальниц╕ з 10 м╕ст ╕ район╕в Криму, вони надали на виставку-конкурс понад 100 роб╕т. ╤ навряд чи тому, що, ан╕ж томитись в╕д безд╕лля, краще зайнятись рукод╕ллям, як радить вишитими буквами авторка одн╕╓╖ з роб╕т, а тому, що хот╕ли под╕литися сво╓ю любов'ю до прекрасного, прагненням самовираження, самоствердження на ц╕й земл╕.
Ознайомитися з працями ╕ в╕ддати св╕й голос за ту, що найб╕льше сподобалася, аби ╖╖ авторка могла розраховувати на приз глядацьких симпат╕й, можна до 11 листопада, коли б╕╓нале завершуватиметься ╕ п╕дбиватимуться п╕дсумки. При╓мно було д╕знатися, що в╕дзначених учасник╕в буде переважна б╕льш╕сть, оск╕льки змагання проводитиметься у 7 ном╕нац╕ях, де ще й визначатиметься по 3 переможц╕.
А п╕д час урочистого в╕дкриття майже вс╕ промовц╕ згадували В╕ру Серг╕╖вну: ╕ т╕, хто ╖╖ добре знав, ╕ т╕, для кого вона – просто легенда. Не згадали ╖╖ х╕ба що представник б╕лоруського товариства та депутат «держради» пан Жил╕н, у якого була своя звична «мелод╕я на полотн╕» - в╕н наголосив на сп╕льному слов'янському кор╕нн╕ та синтез╕ культур, хоча люди, реально близьк╕ до культури, знають: ц╕нн╕сть не ст╕льки у сп╕льнослов'янському, ск╕льки в окрем╕шньому, нац╕ональному. Бо х╕ба скаже хлопець сво╖й наречен╕й: ти мен╕ дорога тим, що у тебе багато сп╕льного з ╕ншими д╕вчатами: бюст, довге волосся, високий тембр голосу… Н╕, в╕н назве ╖╖ ╓диною, незр╕внянною, неповторною, яко╖ нема╓ б╕льше у св╕т╕. А розмови про пресловуте сп╕льне кор╕ння – це та ж сама тема «русского мира» - ми ж ус╕ ╓дин╕, однаков╕, тому ╕ кра╖на ма╓ бути одна – Рос╕я…
А для музейних прац╕вник╕в важливе не сп╕льне – в ╕м'я розмивання нац╕онального, а насл╕дування ╕ збереження традиц╕й, що були взят╕ за основу творчост╕ ╕ мають особливост╕ нав╕ть на рег╕ональному р╕вн╕. Так, фах╕вцю не сплутати стиль льв╕вський, полтавський, гуцульський, терноп╕льський тощо ╕ не зрозум╕ти, чому з них треба варити сп╕льну кашу, як, скаж╕мо, з пшона, рису ╕ гречки в одному казан╕.
Запитую про враження в╕д б╕╓нале у Вадима Михайловича, сина В╕ри Ро╖к. Воно - позитивне, але хот╕лося б мати можлив╕сть б╕льше д╕знатися про автор╕в роб╕т, бо на табличках нема╓ нав╕ть повного ╕мен╕.
Дал╕ розмова перекинулася на минуле, оск╕льки ми вже знайом╕ рок╕в 15, а про В╕ру Серг╕╖вну вперше я писала ще у 1994 роц╕.
- Вадиме Михайловичу, вс╕ захоплюються Вашим ставленням до матер╕. Це ╕ урок для ╕нших, ╕ величезний внесок у збереження культури укра╖нського Криму, ╕, я б сказала, пропагандистський подвиг, бо, якби не Ваш╕ ╕н╕ц╕ативи, х╕ба б в╕дбулося нин╕шн╓ б╕╓нале? Хто Вас цьому навчив? Мати?
- Не сказав би. Просто перед╕ мною був приклад батька, його сповнене любов╕, поваги ╕ толерантност╕ ставлення до матер╕. В╕н завжди рахувався з ╖╖ думкою, коли вона наполягала, поступався, н╕коли не доходило до сварок. Можливо, тому, що п╕сля контуз╕╖ мати була слабою, а можливо, це був його житт╓вий принцип, оск╕льки так само шанобливо в╕н поводився ╕ з тещею, мо╓ю бабусею, Л╕д╕╓ю Еразм╕вною. Тож я ╕ сам по-особливому ставлюся до ж╕нок – як до особистостей б╕льш тонко╖ душевно╖ орган╕зац╕╖, котрих дуже ранять образи, що завдають ╖м чолов╕ки, ╕ це познача╓ться на благополучч╕ ус╕╓╖ с╕м'╖. А навчала мене мама передовс╕м любов╕ до книги, що теж певним чином вплинула на мо╓ виховання, та любов╕ до музики – до контуз╕╖ вона добре грала на п╕ан╕но, а пот╕м продовжувала грати одн╕╓ю л╕вою рукою, в голодн╕ во╓нн╕ роки нав╕ть викладала д╕тям музику.
- Коли на Ваш╕й пам'ят╕ в дом╕ вперше заговорили про вишивку?
- Мен╕ було рок╕в 5, коли чув, як мама дор╕кала бабус╕ через те, що та обм╕няла ╖╖ вишивки на харч╕, а бабуся ╖╖ заспокоювала, говорила: виши╓ш ╕ще. ╤ д╕йсно, мама вишила не сотню ╕ нав╕ть не тисячу – б╕льше - рушник╕в, серветок, килимк╕в та ╕нших найр╕зноман╕тн╕ших вироб╕в. А коли п╕сля контуз╕╖ в╕д╕брало праву руку, почала вишивати л╕вою, хоч на перенавчання було витрачено нав╕ть не м╕сяц╕, а роки. Так пот╕м ╕ вишивала все життя ╕ тод╕, коли функц╕╖ право╖ руки практично в╕дновилися.
Вадим Ро╖к – в╕дома в Криму людина. Свого часу в╕н очолював найб╕льше тут буд╕вництво – реконструкц╕ю аеропорту «Центральний», п╕зн╕ше очолив групу, що вирушила з аналог╕чною метою на Кубу, був кер╕вником Кримсько╖ територ╕ально╖ агенц╕╖ пов╕тряних сполучень, обирався ╖╖ президентом. Тож важко було не поц╕кавитися, яку роль в╕д╕грала матуся у вибор╕ ним профес╕╖, його становленн╕ як фах╕вця ╕ кер╕вника, що очолював тисячн╕ колективи.
- Сама творча людина, мама хот╕ла, щоб я був музикантом, але я мав ╕нш╕ нахили, ╕ вона змирилася. Я ╕ тут стиль повед╕нки запозичив у батька, який н╕кому н╕чого не нав'язував, м╕г поступитися у другорядному, але в╕дстоював те, що вважав принциповим. Це у нього я навчився будувати стосунки з людьми, що завжди виручало мене в робот╕.
- Для Вас ╕ для нас ╓ дуже важливим ув╕чнення пам'ят╕ В╕ри Серг╕╖вни, яким в ╕деал╕ Ви бачите результат спрямованих на це зусиль?
- Моя мр╕я – бачити ╖╖ пам'ятник на вулиц╕ Гоголя у С╕мферопол╕ з вишиванням в руках, а також бюст, встановлений б╕ля Етнограф╕чного музею, хоча розум╕ю, що сьогодн╕ це нереально. Але не можу не подякувати ус╕м, завдяки кому стали можливими ╕ т╕ заходи, що в╕дбуваються. Це – кер╕вництво б╕бл╕отек ╕м. О. Пушк╕на та ╤. Франка, де щороку в╕дзначаються день народження ╕ день пам'ят╕ мами, а також директори Етнограф╕чного музею, музею «Таврида» та музею м╕ста С╕мферополя, котр╕ завжди були на нашому боц╕. Те ж саме можу сказати ╕ про м╕н╕стра культури Арину Новосельську, в щир╕й зац╕кавленост╕ яко╖ не маю жодних сумн╕в╕в. А ще мр╕ю про видання альбому вишивок ╕ в╕зерунк╕в, створених мамою. Вже ма╓мо ╕ його макет. Дуже б хот╕лося, аби держава допомогла зд╕йснити цю досить реальну мр╕ю.
Пот╕м разом з Вадимом Михайловичем ми переглянули макет альбому, ╕ я в черговий раз подивувалася необмеженим можливостям людини, ╖╖ рук, а ще – т╕й велик╕й сил╕ ╕ влад╕, як╕ ма╓ справжн╓ мистецтво – воно в╕дчиня╓ двер╕ ╕ серця, двер╕ нав╕ть тих каб╕нет╕в, до яких, здавалося б, не п╕дступитися, ╕ серця, що мали б бути одягненими в броню по в╕дношенню до р╕дно╖ земл╕ В╕ри Серг╕╖вни, тож ╕ до не╖ само╖.
- Але ж щоб не згасло вже започатковане, треба, як то кажуть, пост╕йно тримати руку на пульс╕, - зауважую м╕ж ╕ншим.
- Доки я живий, буду робити все, що в мо╖х силах, - запевня╓ м╕й сп╕врозмовник.
А я тим часом думаю про внучку В╕ри Серг╕╖вни Марину та правнучку Ал╕ну, яких теж долучила майстриня до сво╓╖ улюблено╖ справи, ╕ чомусь н╕ск╕льки не сумн╕ваюся, що хтось ╕з них неодм╕нно в╕зьме на себе роль берегин╕ вже закладених традиц╕й ╕ в майбутньому.

Тамара СОЛОВЕЙ
м. С╕мферополь

На фото: Вадим Михайлович Ро╖к (у центр╕) з учасницями б╕╓нале ╕м. В╕ри Ро╖к
***
(Фоторепортаж В. Качули з в╕дкриття б╕╓нале – на Фейсбук-стор╕нц╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 21.10.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17526

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков