Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 21.10.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 21.10.2016
ЩОДЕННИК МАРТИ

Мар╕я Мудрик, авторка з Червонограда, вже друкувала сво╖ твори “мало╖ прози” на стор╕нках газет “Нац╕онал╕стичний кур'╓р”, “Л╕тературний Червоноград”, у журнал╕ “М╕сцевий часопис”, в ╕нтернет-виданн╕ “Новий укра╖нський портал”, отримала схвальн╕ в╕дгуки читач╕в. ╥╖ новели, опов╕дання сповнен╕ високого патр╕отизму, духовност╕, не цура╓ться авторка питань сусп╕льно╖ морал╕, того, що пережива╓ молодь — ╖╖ найскровенн╕ших почутт╕в.
“М╕льйон за сина” - перший роман-есе у творчому доробку Мар╕╖ Мудрик. Дай Бог, не останн╕й, бо добре “почува╓ться” в цьому жанр╕. Ма╓ власний творчий п╕дх╕д до художнього розкриття д╕йсност╕, ц╕каву манеру письма, намага╓ться не нав'язувати читачев╕ свою думку, а невимушено спонука╓ його до розм╕рковувань, роздум╕в, пошуку в╕дпов╕дей на складн╕ запитання сьогодення, ╕стини, ориг╕нально вибудову╓ сюжетну л╕н╕ю, композиц╕ю роману.
Тема, яко╖ торка╓ться Мар╕я Мудрик, далеко не нова в укра╖нськ╕й л╕тератур╕ (як у класичн╕й, так ╕ в сучасн╕й) — зароб╕тчанство, ем╕грац╕я. ╤ все ж, проблема, попри плин часу (XIX-XXI стол╕ття), сп╕льна для вс╕х геро╖в — прагнення жити краще, достойно, “по-людськи” (╕ добре б це було на сво╖й, укра╖нськ╕й земл╕, а не на чужин╕), бо ╕ руки роботящ╕, ╕ ╓ бажання працювати. Однак у багатьох випадках дорога одна: вимушена ем╕грац╕я чи тимчасовий ви╖зд за кордон у пошуках щастя. Та, як це часто бува╓, ╕люз╕╖ швидко розв╕юються, доля в╕дверта╓ться, все ста╓ться далеко не найкращим чином, або ж доводиться чимось жертвувати. Однак людина повинна боротися за сво╓ життя, сво╓ щастя, нав╕ть приносити себе в жертву заради блага р╕дних, с╕м'╖, ближн╕х.
Марта — головна геро╖ня роману — не виняток. Вона, ж╕ночка з галицького, “Богом забутого” села, ╓ одн╕╓ю з м╕льйон╕в укра╖нських ж╕нок-зароб╕тчанок, як╕ подалися за кордон, аби п╕дзаробити грошей, облаштувати побут с╕м'╖ (бо й чолов╕к безроб╕тний, ╕ не з власно╖ вол╕ втратив роботу), дати осв╕ту д╕тям. Здавалося б, типовий образ. Та не зовс╕м... Марта — сильна, вольова натура. Йдучи кр╕зь терня, терп╕ння ╕ страждання, неймов╕рн╕ випробування, нав╕ть перебуваючи на меж╕ повного в╕дчаю, краху, завжди знаходить сили в╕дродитися, таки досяга╓ свого, при цьому н╕коли не втрача╓ духовност╕, беззастережно╖ в╕ри у Всевишнього. ╥╖ пост╕йно супроводжу╓ молитва. Наприклад, таке з роману: пожертва грошей на церкву, буд╕вництво власним коштом каплички — зовс╕м не “показуха” перед односельчанами. Це — дяка Богу ╕ за терп╕ння (Бог не дасть людин╕ важчого хреста, н╕ж вона зможе нести), ╕ за винагороду. Любов до малол╕тнього сина Марк╕яна, якого змушена залишити в Укра╖н╕ на догляд д╕дуся ╕ бабус╕, до чолов╕ка Серг╕я, з яким у церковному шлюб╕ (часто не зна╓, як склада╓ться його доля, що йому доводиться пережити, то та╖ть образу, то проща╓), не дають Март╕ впасти “на дно”, спустошитись нан╕вець. Важк╕ випробування, нав╕ть вимушен╕сть поступатися сво╓ю сов╕стю, честю, материнськими почуттями т╕льки гартують Марту. От╕ випробування пересл╕дують ╖╖ скр╕зь: ╕ в Грец╕╖, ╕ п╕сля повернення на Укра╖ну.
У п╕дсумку у головно╖ геро╖н╕ все склада╓ться напрочуд гаразд, хоча чекатимуть нов╕ п╕дводн╕ рифи на р╕ц╕ життя. На перший погляд, автор побудувала сюжетну л╕н╕ю роману на багатьох випадковостях (зустр╕ч з однокласницею Анною, яка прожива╓ у Грец╕╖, Н╕коласом, Михайлом, землетрус, авантюрне викрадення сина...). Та це лише на перший погляд. Випадков╕сть — непередбачена нами законом╕рн╕сть. Читача неодм╕нно триматимуть у напруз╕ детективн╕, “крим╕нальн╕” стор╕нки роману, що надають твору динам╕зму, кортить чимскор╕ш д╕знатися: а що дал╕?..
Ц╕лком доречними ╓ у роман╕ “М╕льйон за сина” нотатки з╕ щоденника Марти. Кому-кому, а листку паперу завжди можна в╕дверто з╕знатися, дов╕ритися, просто виспов╕датися на ньому, “вилити” б╕ль, сльози, тод╕ й легше стане на душ╕. Ц╕ нотатки дозволяють глибше розкрити характер Марти, думки, почуття, переживання, вони додають виразних штрих╕в до образу геро╖н╕. Автор фрагментарно “вирвала” з╕ щоденника Марти 31 запис. Але це не 31 день прожитого, осмисленого ╕ переосмисленого, це — 31 запис ╕з майже трьохр╕чно╖ “епопе╖”. Таке слово можемо вжити, зважаючи на те, що пережила ╕ перетерп╕ла укра╖нська зароб╕тчанка. Дати щоденника становлять сво╓р╕дн╕ глави двох розд╕л╕в роману-есе: “У далекому заруб╕жж╕” ╕ “Тягар зароб╕тчанства”. Вони (дати, часом нерегулярн╕ записи) вказують на стр╕мкий розвиток под╕й у твор╕ (у житт╕ геро╖н╕), або ж ╖х спов╕льнен╕сть, коли час, наче зупиня╓ться, “затишшя”, яке завжди виника╓ т╕льки перед бурею. Словом, у житт╕, як у житт╕...
Мар╕я Мудрик напрочуд вдало опису╓ природу, вимальову╓ пензлем образ л╕су, моря... Ц╕ пейзаж╕, замальовки (у твор╕ часто “пада╓ дощ”) також дозволяють глибше в╕дтворити настр╕й Марти (дощ — сльози, дощ — на щастя... Як коли).
Автор добре зна╓ матер╕ал, те, про що пише. Наприклад, коли Марта з Н╕коласом (також геро╓м твору) прогулю╓ться Аф╕нами, розгляда╓ пам'ятки старовини, арх╕тектуру, то склада╓ться враження, що це письменниця виступа╓ в рол╕ г╕да, а не Н╕колас, який знайомить Марту з Аф╕нами. Зрештою, волею автора, Марта сама добре зна╓ ╕стор╕ю. У цьому випадку роман аж н╕як не перенасичений художн╕ми деталями.
Не хочу сказати, що роман “М╕льйон за сина” - трохи не правдопод╕бна ╕стор╕я. Адже, як ми говорили, таких зароб╕тчанок м╕льйони. Можливо, комусь доля й посм╕хнулася, можливо, Мар╕я Мудрик хот╕ла зробити свою геро╖ню щасливою Попелюшкою. Вт╕м, л╕тератор не завжди облагороджу╓ свою геро╖ню, показу╓ ц╕лком натурал╕стично, хоча, подумки, таки сп╕вчува╓ ╖й. Але на це — право автора. Все одно останн╓ слово — за читачем.

Тарас ЛЕХМАН,
журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 21.10.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17545

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков