Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 28.10.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 28.10.2016
Ганна Гопко, голова Ком╕тету у закордонних справах ВР Укра╖ни: НА ЗАХОД╤ ╢ РОЗУМ╤ННЯ, ЩО ПРИХОДИТЬ К╤НЕЦЬ МАСКАРАДУ

Голова Ком╕тету Верховно╖ Ради у закордонних справах Ганна Гопко бачить позитив недавньо╖ зустр╕ч╕ «нормандського квартету» в Берл╕н╕ у тому, що вдалося зрушити М╕нський процес з мертво╖ точки. А ось терм╕ни отримання Укра╖ною довгооч╕куваного безв╕зу називати бо╖ться. Р╕зн╕ аспекти укра╖нсько-н╕мецьких ╕ укра╖нсько-╓вропейських в╕дносин вона обговорювала в Берл╕н╕ у понед╕лок, про що розпов╕ла в ╕нтерв'ю «Укр╕нформу».

ЗАХ╤Д НЕ ПОВИНЕН ЧЕРЕЗ СИР╤Ю ЗАБУВАТИ ПРО УКРА╥НУ
- З ким ви зустр╕чалися в н╕мецьк╕й столиц╕ та як╕ питання обговорювали у першу чергу?
- Це один з важливих в╕зит╕в, п╕д час якого ми (укра╖нська делегац╕я - ред.) зустр╕лися з радником ╕з зовн╕шньопол╕тичних питань канцлера Кр╕стофом Хойсгеном та начальником в╕дд╕лу кра╖н Сх╕дно╖ ╢вропи у в╕домств╕ федерального канцлера Кнутом Абрахамом, держсекретарем МЗС Маркусом Эдерором, у Фонд╕ Кьорбера - з експертами анал╕тичних центр╕в, депутатами бундестагу, тими, хто займа╓ться гуман╕тарною допомогою. Вони з╕брали кращих експерт╕в, зац╕кавлених в укра╖нсько-н╕мецьких в╕дносинах.
Дуже важливо продовжувати працювати з громадською думкою, розпов╕дати, пояснювати ситуац╕ю в Укра╖н╕, на сход╕. Багато зараз фокусуються на Сир╕╖, ╕ укра╖нський парламент висловив свою сол╕дарн╕сть, прийнявши минулого тижня резолюц╕ю по Сир╕╖, в як╕й ми заклика╓мо зупинити Пут╕на, який веде в╕йну ╕ на Донбас╕, ╕ в ╕нших м╕сцях. Але, зг╕дно з оф╕ц╕йною статистикою, починаючи з 1 вересня ми втратили 21 людину, вбиту на сход╕, ╕ ма╓мо 136 поранених. Ми (укра╖нц╕ - ред.) повинн╕ пост╕йно заявляти, що компонент безпеки в мирному врегулюванн╕ ситуац╕╖ на сход╕ - один з ключових, незважаючи нав╕ть на сумн╕ цифри.
Часто запитують: як змусити Пут╕на виконувати його зобов'язання, зупинити обстр╕л, забезпечити тривалий режим припинення вогню? Кр╕м санкц╕й, як╕ повинн╕ бути посилен╕ (зрозум╕ло, що весь акцент на Сир╕╖, особливо п╕сля вбивства д╕тей в Алеппо), тим не менш, ╓ так╕ реч╕, як зменшення споживання енергонос╕╖в, газу з Рос╕╖. Треба думати, ╕ я про це говорила, що ╢вропа ф╕нансу╓ рос╕йську агрес╕ю в Сир╕╖ та в Укра╖н╕ саме через споживання енергонос╕╖в. ╤ тому треба шукати ╤ран, Казахстан, Туркмен╕стан, Азербайджан, ╕нш╕ шляхи. Потр╕бно обговорювати нац╕ональну безпеку та безпеку ╢С, розвивати енергетичну дипломат╕ю.
Так само ╕ «П╕вн╕чний Пот╕к - 2». Це одне ╕з завдань, особливо п╕сля зустр╕ч╕ «Вишеградсько╖ четв╕рки». ╢ деяк╕ глобальн╕ реч╕, де ╢С ма╓ зайняти ч╕тку позиц╕ю. ╤ також ма╓ бути р╕шення ╢С, ╢вроком╕с╕╖ щодо антимонопольного розсл╕дування проти Газпрому.
Хочу ще сказати, що укра╖нський парламент готу╓ резолюц╕ю, в як╕й констату╓мо т╕ позитивн╕ зрушення, як╕ у нас зд╕йснюються в реформуванн╕ енергетичного сектора.
Нам дуже важливо, враховуючи критичну роль Н╕меччини ╕ в Нормандському формат╕, ╕ у стримуванн╕ тенденц╕╖ розколу ╢С (у тому числ╕ в питанн╕ санкц╕й), говорити про ц╕ реч╕.

МИ ПРИ╥ХАЛИ ЗА КОНКРЕТИКОЮ
- Минуло╖ середи в Берл╕н╕ в╕дбувся сам╕т «нормандсько╖ четв╕рки», основним п╕дсумком якого стала домовлен╕сть розробити Дорожню карту виконання М╕нських угод. Ви обговорювали це?
- Фокус п╕сля Берл╕нсько╖ зустр╕ч╕ - це те, що ма╓ означати Дорожня карта щодо безпеки. Особливо нас ц╕кавлять детал╕, як це бачать н╕мц╕, як╕ зараз головують в ОБС╢. Як вони бачать пол╕цейську м╕с╕ю.
- ╤ як же вони ╖╖ бачать? Розпов╕ли вам?
- Укра╖на в╕дправляла ще п╕вроку тому наше бачення, в якому було представлено: в╕д 2 тисяч пол╕цейських до контингенту в 12 тисяч, як╕ повинн╕ були б забезпечувати безпеку ╕ п╕д час виведення в╕йськ, ╕ при п╕дготовц╕ на м╕сц╕ локал╕зац╕╖ ц╕╓╖ збро╖, ╕ так дал╕.
Зараз у них - якась велика дискус╕я про те, наск╕льки Пут╕н насправд╕ п╕сля тих домовленостей, як╕ були досягнут╕ в Берл╕н╕, не з╕стрибне, а почне обговорювати цю тему.
Ми ж прекрасно розум╕╓мо, що ОБС╢ - це 57 кра╖н, як╕ приймають р╕шення консенсусом, ╕ це р╕шення буде обговорено у В╕дн╕ на одн╕й з найближчих зустр╕чей.
╤ треба готувати мандат ц╕╓╖ пол╕цейсько╖ м╕с╕╖, оск╕льки не було ран╕ше досв╕ду в ╕стор╕╖ ОБС╢ таких м╕с╕й. Але, знову таки, не було ╕ таких виклик╕в, як╕ ми бачимо, з абсолютною непередбачуван╕стю Рос╕╖, яка бомбила д╕тей (в Алеппо - род.), з розсл╕дуванням МН17, пром╕жний зв╕т по якому говорить про причетн╕сть Рос╕╖, ╕ т.д. Тому тут ╓ вс╕ аргументи, щоб почати говорити про те, що може робити ОБС╢.
- На прес-конференц╕╖ по завершенн╕ зустр╕ч╕ Президент Порошенко сказав, що ми чека╓мо саме в╕д головуючо╖ в ОБС╢ Н╕меччин╕, що вона подасть до В╕дня свою пропозиц╕ю.
- Тепер Н╕меччина, ╖хн╕ анал╕тичн╕ експерти повинн╕ с╕дати та розробляти. ╤ так, щоб погодилися ус╕.
- Тобто зараз у них нема╓ жодного бачення?
- Зараз трива╓ обговорення. Наш в╕зит - це черговий крок у доведенн╕ важливост╕ цього кроку. Оск╕льки без тако╖ м╕с╕╖ у нас виникають проблеми. ╤ ми при╖хали озвучити ц╕ проблеми, як╕ йдуть в╕д громадськост╕, людей, як╕ живуть ╕ на окупованих територ╕ях, ╕ на зв╕льнених. Вони кажуть: слухайте, якщо буде розведення в╕йськ, хто буде нам гарантувати безпеку? СММ - це цив╕льн╕, у них нема╓ в╕йськового мандата.
Ми говоримо: шановн╕, якщо ви не хочете, щоб це був черговий програш, повинна бути Дорожня карта щодо безпеки... Ми чудово розум╕╓мо, що у нас ╓ м╕сяць на розробку, може б╕льше. ╤ будуть зустр╕ч╕ контактно╖ групи в М╕нському тристоронньому формат╕. Розмови на р╕вн╕ пол╕тичних радник╕в президент╕в вже запланован╕: ╢л╕с╓╓в - Сурков - Хойсген ╕ т.д. тобто, вже ╓ певний календар тих пропозиц╕й, що робити дал╕. Плюс, ми ч╕тко розум╕╓мо, що ╓ певна прив'язка до того, якими будуть результати вибор╕в у США. Це теж дуже важливо.
Тому для укра╖нсько╖ сторони зараз дуже важливо, щоб вс╕ наш╕ ╕нтереси, де укра╖нський президент, уряд ╕ парламент мають дуже узгоджену принципову позиц╕ю, а це, насамперед, компонент безпеки, який передбача╓ припинення обстр╕л╕в, виведення повн╕стю рос╕йських в╕йськ з укра╖нсько╖ територ╕╖ (там 700 танк╕в, 1250 одиниць артилер╕йсько╖ техн╕ки), розм╕нування, доступ ОБС╢ до окупованих територ╕й, зв╕льнення вс╕х заручник╕в, полонених ╕ доступ Червоного Хреста – були врахован╕.
Ми при╖хали за конкретикою, для яко╖, нарешт╕, прийшов час. Тому що те, що прописано в М╕нську, - це наб╕р загальних напрям╕в. А тепер ми хочемо ц╕ напрямки прописати конкретно з певними тимчасовими обмеженнями. Потр╕бн╕ гарант╕╖ на випадок, якщо одна сторона не буде цього виконувати. Якими будуть тод╕ методи нових санкц╕й? Щоб вже було усв╕домлення в╕дпов╕дальност╕ ╕ зах╕дними партнерами, ╕ Пут╕н ч╕тко розум╕в, що цього разу так дурити, два роки не виконуючи, вже не вийде.

ДЛЯ ПОЧАТКУ ПОТР╤БНО ПЕРЕМИР'Я ХОЧА Б НА ДВА М╤СЯЦ╤
- Тобто, ми висува╓мо умови та наполяга╓мо на визначенн╕ рамок. А на нас як ╕ ран╕ше чиниться тиск? З питання законодавства, зокрема?
- Я вважаю, що останн╕ п╕втора м╕сяц╕ був надзвичайно великий тиск.
Але за два тижн╕ до берл╕нсько╖ зустр╕ч╕, коли ми вс╕ ч╕тко, ╕ в парламент╕ теж, проартикулювали, що зустр╕ч можлива т╕льки за умови пр╕оритетност╕ питань безпеки та гуман╕тарного блоку...
- Ну, про безпеку якраз ╕ говорили найб╕льше...
- Тому ми, можна сказати, виграли цю зустр╕ч. Питання, як╕ обговорювалися, вони нав'язан╕ укра╖нською стороною. Тому що саме це - правильний шлях до реального миру, а не до г╕бридного миру, який буде значно б╕льш витратним ╕ для Укра╖ни, ╕ для наших зах╕дних партнер╕в. Тому що г╕бридний мир з його насл╕дками буде г╕рше, н╕ж ця г╕бридна в╕йна, яка трива╓ вже 2,5 року.
- ╤ все ж, п╕дсумки берл╕нського сам╕ту наближають або ще б╕льше в╕ддаляють перспективу прийняття ВР законодавства з вибор╕в на тимчасово окупованих територ╕ях?
- Ми сказали: поки не буде розроблена ця Дорожня карта, поки не побачимо на м╕сцях реального прогресу, який мав би починатися з припинення вогню хоча б на 60 дн╕в, нема╓ в парламент╕ за втрачену дов╕ру до рос╕йсько╖ сторони нав╕ть можливост╕ починати розмови про вибори.
Тому зараз ключове завдання на тл╕ под╕й в Сир╕╖, розсл╕дування МН17, в╕дсутност╕ зрушень у припинення обстр╕л╕в ╕ т.д, домогтися, щоб спочатку Пут╕н показав, що в╕н робить. А Пут╕н, природно, зараз почне розтягувати, дивитися, що там - на виборах в Америц╕.
Хоча по ситуац╕╖ з санкц╕ями, у тому числ╕ ╕ на сам╕т╕ в Брюссел╕ минулого тижня, ╓ ч╕тке розум╕ння, що зараз приходить к╕нець маскараду. ╤ Зах╕д повинен розум╕ти, що два роки життя в ╕люз╕ях, у такому спогляданн╕ зам╕сть реальних механ╕зм╕в, некараност╕ веде до нових жертв, нових траг╕чних стор╕нок, таких як бомбардування в Сир╕╖.
- Тобто ви оц╕ню╓те нормандський сам╕т швидше позитивно...
- Була мертва точка. У Пут╕на була повна в╕дмова та невизнання. Згадаймо заяви про те, що в Нормандсько╖ четв╕рц╕ в╕н не прийма╓ участ╕; або бажання перед сам╕том Велико╖ двадцятки в Кита╖ за спиною Укра╖ни провести зустр╕ч; звинувачення Укра╖ни у п╕дготовц╕ якогось терористичного акту в Криму...

Тобто ми бачили бажання Пут╕на взагал╕ вийти (з переговор╕в - ред.) ╕, як Пилат, умити руки. А так в╕н змушений був ╖хати, змушений був дивитися у в╕ч╕ л╕дерам, змушений був в╕дпов╕дати на жорстк╕ питання, в╕н повинен був реагувати на дан╕ ОБС╢ щодо обстр╕л╕в.
- Тобто все-таки певна наша перемога?
- Перемога буде, коли буде мир в Укра╖н╕. Це ключове.
А до цього моменту ми повинн╕ набратися терп╕ння, тому що р╕шення, особливо - шляхом мирного врегулювання на сход╕ Укра╖ни може зайняти три, може п'ять рок╕в...Це дуже складно спрогнозувати. ╤, можливо, парламент наступного скликання буде цим займатися.
Тому нам треба посилювати антипут╕нську коал╕ц╕ю, незважаючи на те, що нас оч╕кують певн╕ виклики, в яких ми повинн╕ в╕ддавати соб╕ зв╕т. Це вибори в США, у Н╕меччин╕ та у Франц╕╖. ╤ один з головних меседж╕в - хто б не перем╕г на виборах, нав╕ть незважаючи на зм╕ну ел╕т, повинна збер╕гатися позиц╕я держав ╕ зобов'язання. Особливо у тому, що стосу╓ться санкц╕й, те, що санкц╕╖ повинн╕ тривати до тих п╕р, поки не буде в╕дновлений суверен╕тет ╕ територ╕альна ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни, нав╕ть без прив'язки до виконання М╕нська. Пропорц╕йно - не пропорц╕йно, забути про це, д╕яти дуже жорстко. ╤ це повинно бути сп╕льне завдання ╢вропейського Союзу. Ми б чекали, що ╢С на р╕вн╕ оф╕ц╕йних документ╕в визнав факт рос╕йсько╖ агрес╕╖ в Укра╖н╕, як це зробила ПАР╢ на минулому тижн╕.
- Як╕ шанси того, що кра╖ни визнають Рос╕ю агресором? Багато кер╕вник╕в, навпаки, намагаються шукати д╕алог з Кремлем...
- Якщо ПАР╢ це зробила, Норвег╕я минулого тижня, коли Президент Порошенко п╕дписав сп╕льну декларац╕ю з норвезьким прем'╓р-м╕н╕стром, вони теж наголошують на рос╕йськ╕й агрес╕╖ в Укра╖н╕. Балт╕йськ╕ кра╖ни, зокрема, Литва п╕сля вибор╕в, теж...

ТРЕБА ПРАЦЮВАТИ, А НЕ ДУМАТИ ПРО ДАТИ ОТРИМАННЯ БЕЗВ╤ЗУ
- У ФРН, яка ╓ одн╕╓ю з найб╕льш посл╕довних кра╖н ╢С в питанн╕ санкц╕й, також, тим не менше, нер╕дко звучать р╕зн╕ думки щодо...
- Н╕-н╕. Ми хот╕ли б подякувати н╕мецьк╕й сторон╕, особисто канцлеру Меркель за ╖╖ тверду, незм╕нну позиц╕ю в питанн╕ санкц╕й, як╕ вона особисто прив'язу╓ до в╕дновлення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ та суверен╕тету Укра╖ни, не п╕ддаючись на як╕сь спроби прив'язати до пропорц╕йного виконання. Це для не╖ абсолютно неприйнятно.
- Питання безв╕зового режиму ви, звичайно ж, теж обговорювали з н╕мецькими колегами. ╤ ось в цьому питанн╕ якраз Н╕меччина зайняла, мабуть, найб╕льш жорстку позиц╕ю, що ╕ гальму╓ отримання Ки╓вом безв╕зового режиму. Берл╕н, як в╕домо, вимага╓ механ╕зму, що дозволя╓ зупинити д╕ю безв╕зу у випадку форс-мажорних обставин. Ви в одному сво╓му недавньому виступ╕ сказали, що ╢вропа, можливо, хоче отримати в╕д Укра╖ни як╕сь гарант╕╖ того, що п╕сля позитивного р╕шення про безв╕з держава не заморозить процес реформ. Що це за так╕ гарант╕╖ можуть бути?
- Тиск укра╖нського сусп╕льства, аргументи про те, що саме з усп╕хом реформ буде продовження надання п╕дтримки Укра╖н╕ та продовження антипут╕нсько╖ коал╕ц╕╖. Дуже важливо, що ми зац╕кавлен╕ в тому, щоб укра╖нське сусп╕льство розум╕ло, що в Укра╖н╕ влада п╕клу╓ться про людей. ╤ це не дасть можливост╕ Пут╕ну дестаб╕л╕зувати ситуац╕ю. Ми дуже спод╕ва╓мося, що до к╕нця року пол╕тичне р╕шення буде. ╤ ми зна╓мо, що в цьому важливу роль гра╓ саме Н╕меччина. Незважаючи на те, що нам говорять про серйозну боротьбу м╕ж людьми, як╕ займаються безпекою та зовн╕шньопол╕тичними питаннями.
Безв╕з - це не т╕льки питання подорожей, це все ж символ╕чне питання. ╤ це елемент внутр╕шньо╖ пол╕тично╖ стаб╕льност╕ в держав╕. Безв╕зовий режим, до якого ми так довго йшли (╕ Укра╖на виконала вс╕ критер╕╖) - це ще один сигнал, у тому числ╕ ╕ для Пут╕на, що ╢С як сп╕льнота - з укра╖нським народом, в╕н допомага╓ нам. Це ще один спос╕б вираження протид╕╖ рос╕йськ╕й агрес╕╖.
- По-вашому, чи буде безв╕з до к╕нця року?
- Я боюся називати дати. П╕сля вс╕х спроб, як╕ робили пол╕тики... Ми повинн╕ працювати та продовжувати реформи, ╕ залучати ╕нвестиц╕╖.

Ольга Танас╕йчук,
Берл╕н

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 28.10.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17556

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков