Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2963)
З потоку життя (6158)
Душі криниця (3392)
Українці мої... (1447)
Резонанс (1469)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1653)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА СКЛИКА╢ П╤ДПИСАНТ╤В БУДАПЕШТСЬКОГО МЕМОРАНДУМУ
Укра╖на звернулась до кра╖н-п╕дписант╕в Будапештського меморандуму з вимогою проведення...


США: НЕПРИПУСТИМО ЗВИНУВАЧУВАТИ КИ╥В У АЗОВСЬК╤Й КРИЗ╤, ВИННА ВИКЛЮЧНО РОС╤Я
Державний департамент наполяга╓, що вина за ескалац╕╖ конфл╕кту в Азово-Керченськ╕й акватор╕╖...


Серг╕й Гайдук, екс-командувач ВМС Укра╖ни: УКРА╥НА МА╢ ЗМ╤НИТИ СТАТУС КЕРЧЕНСЬКО╥ ПРОТОКИ НА М╤ЖНАРОДНИЙ
25 листопада у керченськ╕й протоц╕ рос╕йськ╕ в╕йськов╕ обстр╕ляли та захопили три укра╖нськ╕...


РАДА ПРИПИНИЛА Д╤Ю ДОГОВОРУ ПРО ДРУЖБУ М╤Ж УКРА╥НОЮ ТА РОС╤╢Ю
Законом припиня╓ться з 1 кв╕тня 2019 року д╕я Договору про дружбу, сп╕вроб╕тництво ╕ партнерство...


ПРЕЗИДЕНТ ЗВ╤ЛЬНИВ СВОГО ПРЕДСТАВНИКА ПО КРИМУ
Ще к╕лька м╕сяц╕в тому Президент Укра╖ни Петро Порошенко висловлював незадоволення роботою свого...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 04.11.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 04.11.2016
Дмитро Чекалк╕н, рад╕оведучий та шоумен: У БОРОТЬБ╤ ЗА ЩАСТЯ НАРОДУ МАЛО КОМУ З ПОЛ╤ТИК╤В ВДАЛОСЯ НЕ СТАТИ М╤ЛЬЙОНЕРОМ

Дмитро Чекалк╕н назива╓ себе «багатопроф╕льним дилетантом», оск╕льки займався 20-ма р╕зними сферами д╕яльност╕.
В╕н з в╕дзнакою зак╕нчив Московський в╕йськовий ╕нститут ╕ноземних мов, був в╕йськовим перекладачем ╕ дипломатом, писав словники та п╕дручники арабських д╕алект╕в. Пот╕м у його кар'╓р╕ стався р╕зкий поворот, завдяки якому в╕н здобув широку популярн╕сть як шоумен, автор ╕ ведучий багатьох теле-, рад╕о - та ╕нтернет-проект╕в.
В ╕нтерв'ю з ним ми збиралися говорити на тему гумору, але, як мовиться, життя взяло сво╓, ╕ розмова вийшла далеко за меж╕ ц╕╓╖ теми.

ТРЕБА ВМ╤ТИ САМОМУ СОБ╤ РЕЖИСИРУВАТИ МИТ╤ ЩАСТЯ
- Нещодавно Михайло Жванецький на питання про настр╕й в╕дпов╕в, що «настр╕й прекрасний, якби не життя». А який у вас зараз настр╕й?
- Насправд╕, поки нам не зрадило почуття гумору, все можна зм╕нити на краще!
- А як ви п╕дтриму╓те в соб╕ такий настр╕й?
- ╢ такий принцип, що кращий спос╕б розвеселитися - це розвеселити ╕ншого.
- Але наше життя начебто не дуже сприя╓ веселощам.
- Як сказав Оскар Уальд, см╕х - це найкращий спос╕б переживати житт╓в╕ трагед╕╖.
- Тобто ви для п╕дтримки цього настрою ма╓те цитати на вс╕ випадки життя?
- (См╕╓ться) У тому числ╕! У нас ╓ програма «Правила життя», для яко╖ з╕брали близько 2 тисяч цитат на р╕зн╕ актуальн╕ теми.
- А яке ваше основне особисте правило?
- Тримай посм╕шку ширше! Як сказав бердич╕вський ребе, якщо у тебе на обличч╕ зася╓ посм╕шка, то Господь знайде для тебе причину посм╕хнутися.
До реч╕, в Гарвард╕ ╓ предмет «Наука про прагнення до щастя», який вже протягом к╕лькох рок╕в збира╓ рекордну к╕льк╕сть бажаючих вивчати його студент╕в. Там нещодавно зак╕нчилося найдовше наукове досл╕дження - воно тривало 75 рок╕в ╕ базувалося на досв╕д╕ гарвардських медик╕в. Ус╕ ц╕ роки вони вивчали фактори, як╕ впливали на в╕дчуття щастя у людини ╕, в╕дпов╕дно, тривал╕сть та як╕сть ╖╖ життя.
Так ось, вчен╕ проанал╕зували фотограф╕╖ американських футбол╕ст╕в та баскетбол╕ст╕в, зроблен╕ наприк╕нц╕ 20-30-х рок╕в, ╕ виявилося, що т╕, хто на групових фотограф╕ях в к╕нц╕ кожного сезону посм╕хався, прожили на 6-7 рок╕в б╕льше тих, хто не посм╕хався. А т╕, хто посм╕хався так широко, що було видно зуби, додали до сво╓╖ б╕ограф╕╖ ще 2-3 роки.
- Але це Америка, у них «непристойно» бути нещасним. А у нас, навпаки, заведено приб╕днятися та жал╕тися, можливо, щоб не наврочити або не викликати заздр╕сть у ╕нших.
- Я згоден, що хвалитися та дражнити людей якимись розкошами в наш час недоречно.
Тобто, якщо говорити про житт╓в╕ принципи, то розк╕ш, яка виходить далеко за меж╕ середнього р╕вня життя в кра╖н╕, ганебна, аморальна. Тому я н╕коли не дозволяв соб╕ дорогих машин, годинник╕в, квартир тощо.
- Не дозволяли демонструвати?
- Н╕, взагал╕! У мене ╓ ще один принцип: не купуй речей, як╕ боявся б втратити. Головн╕ реч╕ у цьому житт╕ - зовс╕м не реч╕, тому я н╕коли не вкладав у як╕сь цеглини. Головне, що варто збирати та колекц╕онувати в цьому житт╕, - це гарн╕ емоц╕╖.
Життя вим╕рю╓ться не к╕льк╕стю подих╕в, як╕ нам судилося зд╕йснити, а к╕льк╕стю випадк╕в, коли у нас перехоплювало подих в╕д захоплення. Треба вм╕ти самому соб╕ режисирувати ц╕ мит╕ щастя та допомагати ╕ншим.
- Чи можна цього навчитися?
- Цього потр╕бно вчитися щодня. ╢ фрагмент з псалма Давида, який в ╕удейськ╕й традиц╕╖ заведено читати кожнього суботнього та святкового ранку. В╕н почина╓ться з╕ сл╕в: «Якби мо╖ уста були сповнен╕ радост╕, як море хвиль, на губах мо╖х вихваляння безмежне, як широч╕нь небосхилу, не зм╕г би я, Господи, г╕дно в╕ддячити Тоб╕ за чудеса Тво╖».
Тому треба кожний ранок починати з посм╕шки, красивого в╕рша та красиво╖ емоц╕╖, тому що ще один принцип поляга╓ у тому, що красиве життя почина╓ться з красивих думок, а гарн╕ думки - це красив╕ вчинки.

Я ПОГОДИВСЯ РОБИТИ «ВЕСЕЛ╤ ЯЙЦЯ», КОЛИ УСВ╤ДОМИВ Р╤ВЕНЬ АПАТ╤╥ В СУСП╤ЛЬСТВ╤
- Укра╖нський гумор у нас здеб╕льшого асоц╕ю╓ться з жартами про кума та сало. Яких ще тем не пом╕чають наш╕ гумористи?
- Я в╕дпов╕м вам як людина в╕йськова, що в оперативному мистецтв╕ ╓ поняття «напрям основного удару». Тобто, в ╕деал╕ жарти повинн╕ бути спрямован╕ на найважлив╕ш╕ больов╕ точки.
На м╕й погляд, сьогодн╕ головна загроза ╕снуванню Укра╖ни - це критична маса неосв╕ченого населення, яке голосу╓ за Ляшка та Тимошенко. Адже ще з час╕в стародавн╕х грек╕в в╕домо, що народ обира╓ з╕ свого середовища не кращих, а таких же, як в╕н сам.
Та й говорити про те, що ми позбулися «ватник╕в», по-мо╓му, рано.
Рос╕йський поет Орлуша, який п╕дтриму╓ Укра╖ну ╕ активно з нами сп╕впрацю╓, при╖жджаючи до Ки╓ва, завжди диву╓ться, яка у нас к╕льк╕сть «ватник╕в» серед таксист╕в. Та й м╕й звукорежисер розпов╕да╓, що його теща в ╤рпен╕ дивиться по супутнику рос╕йське телебачення та в╕рить, що «Пут╕н прийде, порядок наведе». ╤ таких людей в передм╕стях столиц╕ багато!
- То все ж таки напрямок основного удару гумору зараз - це...
- З одного боку, показати, яка страшна була ╕ ╓ радянська ╕ сьогодн╕шня Рос╕я. Це як антидот - якщо вам зробити вчасно щеплення, ви на це не зреагу╓те.
Я об'╖здив Рос╕ю вздовж ╕ впоперек - мо╖ програми виходили в 160 рос╕йських м╕стах, я два роки посп╕ль отримував «Золот╕ м╕крофони» за кращ╕ програми в Рос╕╖ - ╕ бачив, у яких умовах там живуть люди. Так, ╓ Рубльовка, Ризьке шосе та Садове к╕льце, а ╓ вся ╕нша Рос╕я. А там показують по телев╕зору сер╕али, як╕, до реч╕, зн╕мали у нас - у мого знайомого арх╕тектора було к╕лька непроданих будинк╕в на дамб╕, ╖х пот╕м орендували сп╕льн╕ продакшн-компан╕╖ для зйомок рос╕йських сер╕ал╕в про те, як педикюрниця живе в триповерховому особняку, а ф╕зрук роз'╖жджа╓ на «гелендваген╕». А люди ж це дивляться ╕ в╕рять...
Я теж свого часу обурювався, коли при╖жджав до Криму, сп╕лкувався з м╕сцевими таксистами та чув в╕д них: «Та що там ця Укра╖на? Подив╕ться, як в Рос╕╖!». Я ╖м говорив, що у Рос╕╖ задоволений життям т╕льки той, хто в дол╕, ╕ той, хто не в курс╕.
На жаль, там досить багато ╕ тих, хто в дол╕, ╕ тих, хто не в курс╕. ╥м зда╓ться, що поки погано т╕льки у них в ╤жевську, Орл╕ або Липецьку, а вся ╕нша Рос╕я процв╕та╓ - адже це показують по телев╕зору!
- А що можна протиставити ц╕й рос╕йськ╕й пропаганд╕?
- Гумор якраз ╕ може ╖╖ розв╕нчати! Те, що ста╓ см╕шним ╕ убогим, переста╓ бути страшним - ось рецепт ще за Вольтером.
Я свого часу погодився робити проект «Весел╕ яйця», тому що мене тод╕ вразило, що за опитуваннями 60 в╕дсотк╕в виборц╕в були готов╕ проголосувати за Ющенка, а в його перемогу в╕рили лише 15 в╕дсотк╕в. Це був д╕агноз - безв╕р'я, апат╕я, безсил╕сть. Для того, щоб це подолати, потр╕бен був у тому числ╕ гумор, тому перед виступами Ющенка та Тимошенко ляльки на сцен╕ роз╕грували анекдоти та танцювали п╕д п╕сн╕ з «Веселих я╓ць» ╕ у такий спос╕б п╕дн╕мали в людях якийсь градус оптим╕зму.
Тод╕ нов╕ сер╕╖ «Веселих я╓ць» скачували за веч╕р по 50 тис. чолов╕к, а дивилися м╕льйони. Це був перший прецедент, тому люди так реагували. Сьогодн╕, слава Богу, вистача╓ гумористичних проект╕в ╕ портал╕в.
- Вас влаштову╓ той р╕вень гумору, який, можна сказати, монопольно пропону╓ сусп╕льству «95 квартал»?
- Вони д╕йсно якоюсь м╕рою монопол╕зували ринок, з одного боку, тому, що, по-перше, д╕йсно талановит╕ хлопц╕ ╕ спочатку були практично ╓диним активним виробником такого контенту. По-друге, вони займаються улюбленою справою, ╕ по-трет╓, ╖м дали добр╕ кошти. Не буду приховувати, що т╕, хто ╖х ф╕нансу╓, свого часу ╕ мен╕ ╖х пропонували.
До реч╕, вони починали з того, що Медведчук дав ╖м грош╕. Коли ми зробили проект «Весел╕ яйця», хлопц╕ з «95 кварталу» - не знаю, вс╕ чи частина, але ╖хн╕ коп╕райтери робили тод╕ проект «Серпом по яйцях» на грош╕ Медведчука.
Кер╕вництво «1+1» теж пропонувало мен╕ роботу, але я в╕дмовився, як ╕ в╕д пропозиц╕й ╕нших власник╕в телеканал╕в.
- Чому?
- Тому що я хочу заробляти грош╕, а не випрошувати ╖х у когось, а все укра╖нське телебачення не просто збиткове, а надзвичайно збиткове: з тих 900 млн. долар╕в, як╕ ол╕гархи щор╕чно на нього витрачають, вони «в╕дбивають» рекламою лише 200 млн. тобто 700 млн. долар╕в - це м╕нус, який потр╕бно покрити.
Ол╕гархи знаходять грош╕ на сво╖ проекти, але мен╕ не хочеться займатися цим за ╖хн╕ грош╕ - я хочу, щоб робота, у першу чергу, в╕дпов╕дала мо╖м переконанням. Я люблю займатися тим, що приносить задоволення, а не виконувати чи╖сь вказ╕вки.

КОЛИ АУДИТОР╤Я РОСТЕ, А ГУМОРИСТ - Н╤, ДЛЯ НЬОГО ЦЕ ПОГАНО ЗАК╤НЧУ╢ТЬСЯ
- На ваш погляд, для того, щоб утриматися на гребен╕ гумористично╖ хвил╕, достатньо самих лише великих кошт╕в?
- У цьому сенс╕ я часто наводив приклад двох найб╕льш активних у план╕ пол╕ттелев╕з╕йного гумору кра╖н - Великобритан╕╖ та ╤зра╖лю. ╤ там, ╕ там створювалися ун╕кальн╕ телев╕з╕йн╕ проекти, як╕ пот╕м тиражувалися в ╕нших кра╖нах. ╤ там, ╕ там були дуже в╕дом╕ ком╕ки - Бенн╕ Х╕лл у Британ╕╖ ╕ Дуду Топаз в ╤зра╖л╕. До реч╕, Топаз свого часу поставив абсолютний св╕товий рекорд - у нього наприк╕нц╕ 90-х було шоу, яке мало рейтинг 51%, тобто його передач╕ дивилося б╕льше половини кра╖ни.
На жаль, ╕ Х╕лл, ╕ Топаз зак╕нчили погано, тому що в гонитв╕ за рейтингом обидва не змогли втриматися в╕д спокуси все б╕льше епатувати публ╕ку ╕ в якийсь момент перейшли межу. У Бенн╕ Х╕лла це було по в╕дношенню до корол╕всько╖ с╕м'╖ та Тетчер, а у Топаза - до марокканц╕в, через що його звинуватили у ксенофоб╕╖ та расизм╕. У якийсь момент люди почали стомлюватися в╕д жарт╕в Топаза - аудитор╕я росла, а в╕н не р╕с.
В принцип╕, щось под╕бне в╕дбува╓ться ╕ у нас ╕з «95 кварталом».
Сьогодн╕ нав╕ть т╕, хто не дивиться телев╕зор, пот╕м переглядають гумористичн╕ програми на Yotube, а там набагато б╕льш вимоглива аудитор╕я. ╤ якщо ран╕ше я регулярно бачив у сво╖й стр╕чц╕ як╕сь номери «95 кварталу», як╕ люди постили ╕ у такий спос╕б ╖х тиражували та популяризували, то зараз ╖х згадують виключно в якомусь негативному контекст╕.
╢ таке правило: предмет не пада╓, поки не втрача╓ швидкост╕ руху. А в даному випадку швидк╕сть руху - це нов╕ люди, нов╕ концепти, а вони в р╕зних вар╕ац╕ях повторюють самих себе. Я якось, перемикаючи телев╕зор, натрапив на мультверсию ╖хн╕х, скажемо прямо, другосортних скетч╕в. А те, що я подивився з приводу депутата Гаврилюка, взагал╕ якась туфта! Нав╕що взагал╕ таке зн╕мати - просто заради того, щоб заповнити час в еф╕р╕?
Коли Орлуша звернувся до мене за порадою, чи погоджуватися писати для ╖хньо╖ програми «Чистоньюс» як╕сь завершальн╕ чотирив╕рш╕, я в╕дпов╕в, що т╕льки «за» - нехай все ж таки р╕вень цього гумору росте!
- Але якась гумористична психотерап╕я потр╕бна. Хто, на ваш погляд, повинен бути ╖╖ замовником?
- Аудитор╕я та ╖╖ запити зростають, ╕ р╕вень ╖╖ осв╕ченост╕, дай Бог, буде й дал╕ зростати, тому виникатимуть нов╕ форми. Я просто, на жаль, не в╕рю, що це можна зробити ефективно на телебаченн╕ з т╕╓╖ просто╖ причини, що воно у нас збиткове.
- Гумористичн╕ ╕нтернет-проекти можуть стати альтернативою телебаченню?
- Це так ╕ ╓, ╕ в цьому можна переконатися на приклад╕ тих же наших «Веселих я╓ць».
- Над вашими проектами працю╓ велика команда?
- Н╕. Ран╕ше ми залучали б╕льше людей, оск╕льки оперували сол╕дними рекламними бюджетами, тобто список спонсор╕в ╕ рекламодавц╕в був досить довгим. Але сьогодн╕ рад╕о теж втрача╓ свою аудитор╕ю - його слухають т╕льки в машинах, а в оф╕сах ╕ вдома вже н╕. Тому потр╕бно взагал╕ перебудовуватися. Ось чому я прид╕ляю час Фейсбуку.
Публ╕чний проф╕ль у Фейсбуц╕ гарний ще й тим, що, на в╕дм╕ну в╕д рад╕о, де незрозум╕ло, як там складають рейтинги ╕ кожен б'╓ себе в груди ╕ каже, що в╕н на першому м╕сц╕, тут ч╕тко видно аудитор╕ю. За тиждень охоплення по Укра╖н╕ становить 1 млн. 200 тис., по Ки╓ву - 400 тис., а загалом, якщо брати Рос╕ю, Америку та Н╕меччину, воно досяга╓ 2 млн. чолов╕к.
- Ви давно зна╓те багатьох наших пол╕тик╕в, не т╕льки з публ╕чного боку, але й «за кадром». У них ╓ почуття само╕рон╕╖, чи вони «входять в образ» безповоротно?
- Все ╕ндив╕дуально, хоча, як казав, ╢жи Лец, лаври мають властив╕сть проростати кор╕нням у голову.
- Але хоча б когось з в╕домих нин╕ пол╕тик╕в з почуттям гумору ви можете назвати?
- Луценко завжди дуже дружив з почуттям гумору ╕ ум╕в ставитися до себе з само╕рон╕╓ю. Тимошенко свого часу, коли ╖й писав Чеп╕нога, част╕ше жартувала...
- Список виходить не дуже довгим ...
- Ну, ще Мустафа Най╓м. Мен╕ хочеться в нього в╕рити, тим б╕льше, що саме його ╕м'я зобов'язу╓ - арабською «мустафа» означа╓ «самоочищення». Я йому про це не говорив, треба буде сказати. Тобто у нього ╓ здатн╕сть до якогось зв╕льнення в╕д всього цього лушпиння.
- А у перших ос╕б як з гумором?
- У тому-то й справа... Свого часу Рейган ум╕в дуже вдало над собою пожартувати. Не дарма ж у американц╕в усе обмежено двома терм╕нами. Якби Пут╕н п╕шов у 2008 роц╕, то, напевно, не став би таким од╕озним ╕ злов╕сним персонажем з якихось страшних казок.
╤рон╕я - це техн╕ка безпеки буття, ╕ треба завжди знаходити приводи для не╖.

ПРАНКЕРИ ЗАЛЯКУЮТЬ ЛЮДЕЙ, А У МЕНЕ ЗОВС╤М ╤НШЕ ЗАВДАННЯ
- Ви давно займа╓теся роз╕грашами. Вам доводилося роз╕грувати когось ╕з високопоставлених укра╖нських пол╕тик╕в?
- Якщо я знаю людину - тих же Луценка, Порошенка чи Тимошенко, я можу з ними пожартувати, ╕ ми робили для них ус╕х як╕сь в╕тальн╕ сюжети.
А коли я близько людини не знаю, то буваю б╕льш обережним. Наприклад, якось до нас прийшла компан╕я друз╕в тод╕шнього голови СБУ ╤горя Др╕жчаного, як╕ хот╕ли замовити роз╕граш на його день народження. Я ╖м в╕дмовив, мовляв, це ж глава СБУ. А пот╕м з ним познайомився, ╕ виявилося, що в╕н дуже при╓мна ╕ компан╕йська людина, можна було погоджуватися.
Ще я в╕дмовлявся в╕д роз╕грашу перших ос╕б з т╕╓╖ причини, що не завжди був упевнений, що в╕н буде д╕йсно добрим - може, мен╕ щось таке п╕дкажуть, щоб пот╕м людину п╕дставити?
Тому в план╕ роз╕граш╕в, якими я займаюся вже 15 рок╕в, ми в╕дда╓мо перевагу корпоративним святам, тому що це можлив╕сть чесно заробляти на ун╕кальному креатив╕. Я роз╕грав уже близько 20 тис. чолов╕к, ╕ у вс╕х залишилися гарн╕ спогади.
- Тобто ви, можна сказати, один з перших пранкер╕в - так це зараз назива╓ться?
- Н╕-н╕! У тому-то ╕ справа, що пранкери людей лякають, ╕нод╕ ображають, а коли я роз╕грую людини, мо╓ завдання, щоб вона на другий-трет╕й хвилин╕ зрозум╕ла, що я несу повну ах╕нею, включилася в гру та сама почала см╕ятися. ╤накше, якби не було такого ефекту, то не було б тако╖ к╕лькост╕ замовлень. Тобто я см╕юся над сво╖м персонажем, а не над людиною, яку роз╕грую.
- В╕дом╕ в Рос╕╖ пранкери Вован ╕ Лексус з╕ сво╖ми дзв╕нками укра╖нським пол╕тикам уже стали елементами г╕бридно╖ в╕йни та пропаганди. Як ви до цього ставитеся?
- В тому-то й справа, що вони виконують замовлення! Мен╕ це свого часу теж пропонували, ╕ зараз я б╕льш або менш регулярно отримую пропозиц╕╖ виступити в рол╕ пранкера, але я в╕дмовляюся.
╢диний випадок, коли я погодився у цьому брати участь, був у листопад╕ 2004 року, коли сепаратисти з╕бралися проводити з'╖зд у С╓в╓родонецьку. Ющенко тод╕ сид╕в у каб╕нет╕ Стояна в зруйнован╕й зараз буд╕вл╕ Будинку профсп╕лок, там була «вертушка», по як╕й можна було дзвонити губернаторам. ╤ пок╕йний Олександр З╕нченко мен╕ каже: «У них же зараз ситуац╕я така, що вс╕ вони вагаються, сумн╕ваються, як вчинити, давай ╖х роз╕гра╓мо ╕ наляка╓мо».
╤ я дзвонив губернаторам по «вертушц╕» в╕д ╕мен╕ «командувача альтернативного штабу управл╕ння полковника Зубова», якого призначили Кучма з Януковичем. Одним я говорив, що «на жаль, у деяких органах прокуратури порушено керован╕сть, ви розбер╕ться». А ╕ншим, тому ж пок╕йному Кушнарьову, казав, що у них у будинку дос╕ перебува╓ в╕с╕м тонн печива (так тод╕ називали п╕дроблен╕ бюлетен╕). «Ви що? Терм╕ново знищити! Перев╕рте вс╕ п╕двали!» - командував «Зубов». Або ще комусь говорив, що одержав пов╕домлення, що ╖хн╕ перш╕ заступники забронювали квитки на вил╕т вс╕╓ю с╕м'╓ю ╕ наказував: «Терм╕ново в╕дм╕нити бронювання! Негайно роз╕братися, хто с╕╓ пан╕ку!»
Як правило, мен╕ в╕дпов╕дали, мовляв, ми зараз перев╕римо, ╕ в╕ддзвонимося. ╢диний губернатор Одесько╖ област╕ Гриневецький одразу сказав: «Так, Чекалк╕н, я зрозум╕в, що це ти!»

НА НАШУ АУДИТОР╤Ю В "ЛНР/ДНР" ПОТР╤БНО ВПЛИВАТИ, ЯК ПРИ ДЕНАЦИФ╤КАЦ╤╥
- Ви як л╕нгв╕ст ╕з п╕╓тетом ставитеся до слова взагал╕ ╕, у тому числ╕, як до засобу комун╕кац╕╖. На ваш погляд, як нам треба розмовляти з пут╕нською Рос╕╓ю та окупованим Донбасом?
- На жаль, я думаю, впливати на Пут╕на словом уже п╕зно - в╕н як загнаний в кут щур ╕з купою фоб╕й щоранку прокида╓ться ╕ бачить останн╕ години Каддаф╕ або Хуссейна. П╕сля того, що в╕н нако╖в, йому вже назад дороги нема╓, тому на нього впливати - навряд чи.
А стосовно простих обивател╕в... Наприклад, при денациф╕кац╕╖ Н╕меччини, щоб отримати пайок в американськ╕й зон╕, жител╕ Берл╕на повинн╕ були подивитися двогодинний ф╕льм про Освенц╕м. Думаю, так само треба впливати ╕ на нашу аудитор╕ю в «ЛНР/ДНР».
Якби людям, як╕ прийшли на похорон Мотороли, до цього показали ф╕льм про його зв╕ряч╕ вбивства укра╖нських полонених, я думаю, тако╖ к╕лькост╕ вони б не з╕брали.
╤ ще я думаю, що якби в Рос╕╖ дали можлив╕сть тому ж Навальному в прямому еф╕р╕ протягом двох-трьох годин подискутувати з якимось провладним пол╕ттехнологом, настро╖ зовс╕м зм╕нилися б.
Люди там стали заручниками Пут╕на, який сам соб╕ в╕др╕зав шляхи до в╕дступу. Я думаю, що сам Геббельс м╕г би позаздрити ефективност╕ рос╕йсько╖ пропаганди, яка створила нам ус╕м образ страшних фашистських бандер╕вц╕в.
- Ви вважа╓те, що ми повинн╕ це розв╕нчувати?
- Звичайно!
- Може, нехай бояться?
- Та н╕, нав╕що нас боятися? Нав╕що п╕д╕гравати Пут╕ну? Вони ж рано чи п╕зно зрозум╕ють, в як╕й кра╖н╕ живуть.
Наприклад, у мене були ситуац╕╖, коли я в╕в юв╕лей в ╤жевську або Набережних Челнах, а пот╕м через к╕лька дн╕в опинявся в Марбель╖ в ╤спан╕╖. ╤ я бачив, що в р╕дн╕й для мого д╕да ╕ батька ╤жевськ╕й област╕ повна розруха, хаос ╕ безлад, що в сел╕ Чекалки, де народився м╕й д╕д ╕ де сто рок╕в тому була тисяча усп╕шних господарств, сьогодн╕ не залишилося жодного ц╕лого будинку. Вони викачали зв╕дти все, що можна, а в передм╕ст╕ Марбель╖ побудували м╕сто, ╕ там рос╕йськомовна рад╕останц╕я, яка брала наш╕ програми, мовить сьогодн╕ для нащадк╕в рос╕йських чиновник╕в.
Найочевидн╕ший приклад - вони малюють страшний образ «Гейропи» та Америки, але чомусь ус╕ сво╖ кап╕тали та сво╖х д╕тей ховають там. Чому б про це не замислитись?
На жаль, Пут╕н зум╕в використати комплекси неповноц╕нност╕ рос╕ян. Синдром втрачено╖ велич╕, ц╕ фантомн╕ бол╕ ╕мпер╕╖ даються взнаки - вони в╕рять, що д╕йсно стали жертвами американц╕в, що Обама стромля╓ ╖м палиц╕ в колеса.
- ╤ як з цим боротися?
- Не треба винаходити н╕чого нового - в людин╕ закладен╕ як╕сь моральн╕ принципи, як╕ треба розкривати.
За Солжен╕циним, л╕н╕я, яка в╕дд╕ля╓ добро в╕д зла, проходить не через класи, кра╖ни або рег╕они, а через кожне людське серце. ╤ треба спробувати потрапити в резонанс ╕з нехай маленькою позитивною крихтою людсько╖ душ╕.
Тому я ╕ роблю програму «Людський фактор», щоб у людин╕ було б╕льше людського, а не тваринного.
- Тобто ви з╕ сп╕вчуттям ставитеся до рос╕ян як до жертв пропаганди. Але ж ми жертви ╖хньо╖ агрес╕╖.
- Справа у тому, що я сам був «по ту сторону барикад», тобто ╕деологом ╕ пропагандистом, ╕ «промивав м╕зки» арабам.
Я дос╕ заплющую оч╕ ╕ бачу ╖хн╕ обличчя, коли кажу ╖м, що с╕он╕сти - головний ворог арабського народу, що 5 млн. ╕зра╖льтян тероризують 200 млн. араб╕в, а американц╕ - це найб╕льша загроза для арабсько╖ нац╕╖. Т╕, хто зак╕нчував зах╕дн╕ виш╕, дивилися на мене, як на ╕д╕ота - вони бачили, як живуть люди в Америц╕ ╕ в Рос╕╖, а я ╖х переконував, що ми - оплот миру та стаб╕льност╕. А т╕, хто не ви╖жджав дал╕ сво╓╖ Кун╕три або Адена, мен╕ в╕рили.
Тобто арабськ╕ нац╕╖, як╕ мали найменше можливостей для ви╖зду за кордон, виявилися найб╕льш зазомбованими.

НЕ БУВА╢ АН╤ АБСОЛЮТНО╥ "ЗРАДИ", АН╤ АБСОЛЮТНО╥ "ПЕРЕМОГИ "
- Мен╕ зда╓ться, що ваша кар'╓ра руха╓ться якось «не в той б╕к» - ви почали з дипломат╕╖, а опинилися в сфер╕ розваг. Людям з вашою осв╕тою п╕д силу б╕льш в╕дпов╕дальн╕ завдання.
- Справа у тому, що в абсолютн╕й сво╖й б╕льшост╕ дипломати сьогодн╕ виконують функц╕ю обслуги, у них нема╓ жодно╖ самодостатньо╖ рол╕. Дипломат - це представник кер╕вника держави, але одна справа бути ад'ютантом у Наполеона, а ╕нша - у Януковича чи Кучми.
Я свого часу т╕сно сп╕лкувався з Кучмою, ╕ те, що майор Мельниченко записав на диктофон у 99-му роц╕, я слухав ще у 94-му. У мене не було жодних ╕люз╕й, навпаки, я в╕дчував марн╕сть ╕ недолуг╕сть ус╕╓╖ ц╕╓╖ машини.
Я часто наводив приклад, що коли виступав на ╕зра╖льських телеканалах, то моя роль в╕дпов╕дала «класичному» визначенню дипломата: це чесна людина, яку в╕дправляють брехати в ╕нтересах ╖╖ батьк╕вщини. Я тод╕ розписував як╕сь ун╕кальн╕ ╕нвестиц╕йн╕ можливост╕, як╕ чекають тут б╕знесмен╕в в Укра╖н╕, але абсолютна б╕льш╕сть тих, хто хот╕в сюди щось вкласти, пот╕м жахнулися в╕д р╕вня нашо╖ корупц╕╖, бюрократизму ╕ взагал╕ аморальност╕ населення.
- Тобто ви п╕шли з дипломат╕╖ в╕д сорому?
- Звичайно, було соромно та прикро, тому що я розум╕в, що шлях в╕домий - будь ласка, приклад Чех╕╖, Польщ╕ або Угорщини перед нами. Вони досягли такого економ╕чного зростання за рахунок того, що створили умови для ╕нвестор╕в. ╤ сьогодн╕, зг╕дно з╕ статистикою, в цих трьох кра╖нах перша сотня вс╕х великих п╕дпри╓мств - це м╕жнародн╕ транснац╕ональн╕ компан╕╖, у менеджер╕в яких завдання не вкрасти ╕ побудувати соб╕ особняк або найдорожчу квартиру в Лондон╕, як у Ахметова та П╕нчука, а п╕двищити кап╕тал╕зац╕ю цих компан╕й.
Якби у нас теж була критична маса таких п╕дпри╓мств, то ситуац╕я в Укра╖н╕ була б зовс╕м ╕ншою!
- Кучма зараз представник Укра╖ни у Тристоронн╕й контактн╕й груп╕. У зв'язку з цим ваше ставлення до нього не зм╕нилося?
- Я думаю, що цим в╕н певним чином н╕би замолю╓ сво╖ гр╕хи перед кра╖ною.
Напевно, в╕н усе ж таки усв╕домив, яку деструктивну роль в╕д╕грав, тому що перех╕д в╕д одн╕╓╖ когорти наближених до ╕ншо╖ в╕дбувався на мо╖х очах. В епоху Кравчука поруч з президентом все-таки були люди з високим ╕нтелектуальним р╕внем ╕ елементарними основами морал╕. А пот╕м прийшли ось ц╕ директори овочевих баз на кшталт Волкова. У тому-то й справа, що риба гни╓ з голови - це в╕н заклав те, що у парламент йшли не служити сусп╕льству, а заробляти.
Адже зараз чому в нас претенз╕╖ до того ж Лещенка? Тому що залиша╓ться д╕╓вою формула, що в боротьб╕ за щастя трудового народу р╕дко кому з пол╕тик╕в вдалося не стати м╕льйонером!
- А взагал╕ «зраду» в╕д «перемоги» ви сьогодн╕ як для себе в╕др╕зня╓те?
- Нема╓ ан╕ абсолютно╖ зради, ан╕ абсолютно╖ перемоги, все певною м╕рою умовно ╕ п╕дда╓ться налаштуванням.
До пол╕тик╕в завжди треба ставитися з п╕дозрою, це абсолютно природний процес, тому що на певному етап╕ корона деформу╓ ╖хню голову не т╕льки зовн╕, а й зсередини. Але треба в╕ддати належне Порошенков╕ як менеджеру за те, що в╕н усе ж таки не посварився з жодним з великих гравц╕в.
- Саме за це йому й дор╕кають!
- У тому-то й р╕ч! Але до чого б це призвело? Пол╕тик повинен оц╕нювати насл╕дки сво╖х вчинк╕в. Тому що можна махати шашкою ╕, умовно кажучи, на╖хати на Коломойського. Але завтра в╕н посадить 40 сво╖х комп'ютерник╕в на власний л╕так ╕ вивезе до ╢вропи, а в результат╕ ляже вся банк╕вська система Укра╖ни, адже у нас б╕льше 60 в╕дсотк╕в кредитних карток видан╕ «Приватбанком».
Або там кажуть заарештувати Ахметова. А у нас сьогодн╕ 30 в╕дсотк╕в валютних надходжень у кра╖ну в╕д металу, який продають його п╕дпри╓мства. Адже Порошенко не винен у тому, що Кучма дозволив Ахметову приватизувати вс╕ велик╕ металург╕йн╕ п╕дпри╓мства в Укра╖н╕, а не залучив туди ╕нвестор╕в.
- Але ви, в принцип╕, з оптим╕змом дивитеся в майбутн╓?
- Нема╓ сенсу бути песим╕стом, тому що вони всього лиш глядач╕, а оптим╕сти намагаються щось зм╕нити на краще.

Над╕я ЮРЧЕНКО
http://www.ukrinform.ua/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 04.11.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17591

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков