Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФРАНЦ╤Я ПОЧАЛА РОЗСЛ╤ДУВАННЯ ЩОДО ПРИЧЕТНОСТ╤ РОС╤╥ ДО ПРОТЕСТ╤В «ЖОВТИХ ЖИЛЕТ╤В»
«Зараз ведеться розсл╕дування», — сказав м╕н╕стр закордонних справ Ле Др╕ан.


ПУТ╤Н «ПООБ╤ЦЯВ ПОДУМАТИ» ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ СЕНЦОВА
Про це в╕н сказав у в╕дпов╕дь на прохання к╕норежисера Олександра Сокурова


ПАЛАТА ПРЕДСТАВНИК╤В США ВИЗНАЛА ГОЛОДОМОР ГЕНОЦИДОМ УКРА╥НСЬКОГО НАРОДУ
Таким чином, на сьогодн╕ обома палатами Конгресу США ухвалено р╕шення, у яких Голодомор визнано...


НИЖНЯ ПАЛАТА КОНГРЕСУ США ЗАСУДИЛА АГРЕС╤Ю РОС╤╥ НА МОР╤
Про це пов╕домило Посольство Укра╖ни в Вашингтон╕


М╤ЖНАРОДНИЙ СУД У ГААЗ╤ П╤ДТВЕРДИВ: АНЕКС╤Я КРИМУ – М╤ЖНАРОДНИЙ КОНФЛ╤КТ
Канцеляр╕я Прокурора М╕жнародного крим╕нального суду оприлюднила зв╕т ╕з попереднього...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 18.11.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 18.11.2016
«У ЗВ'ЯЗКУ З ВТРАТОЮ ДОВ╤РИ…»

Президент РФ Володимир Пут╕н зв╕льнив Олекс╕я Улюка╓ва, якого викрили на отриманн╕ хабара, з посади м╕н╕стра економ╕чного розвитку.
Про це пов╕домив прес-секретар рос╕йського л╕дера Дмитро П╓сков, переда╓ рос╕йське агентство «╤нтерфакс».
"Пут╕н сво╖м указом зв╕льнив Улюка╓ва з посади у зв'язку з втратою дов╕ри", - сказав П╓сков журнал╕стам у в╕второк.
Як пов╕домлялося, Улюка╓в був затриманий напередодн╕ при отриманн╕ хабара – 2 м╕льйони долар╕в - за видану М╕некономрозвитку позитивну оц╕нку "Роснефти", що дозволила викупити у держави 50,08% акц╕й "Башнефти". За ╕нформац╕╓ю Сл╕дчого ком╕тету, йдеться про вимагання хабара, пов'язане ╕з погрозами на адресу представник╕в "Роснефти".
В╕дносно Улюка╓ва порушено крим╕нальну справу, йому пред'явлено звинувачення за ч.6 ст.290 КК РФ ("Отримання хабара особою, яка об╕йма╓ державну посаду Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, ╕з вимаганням хабара ╕ в особливо великому розм╕р╕").
У в╕второк увечер╕ Басманний суд столиц╕ в╕дправив його п╕д домашн╕й арешт до середини с╕чня, задовольнивши клопотання сл╕дства.
У Сл╕дчому ком╕тет╕ РФ пов╕домили, що у розпорядженн╕ сл╕дства ╓ вагом╕ докази провини м╕н╕стра.
Сам Улюка╓в сво╓╖ провини не визна╓.
www.ukrinform.ua


TRANSPARENCY НАЗВАЛА НАЙКОРУМПОВАН╤Ш╤ КРА╥НИ: УКРА╥НА Й РОС╤Я - У СПИСКУ

М╕жнародний антикорупц╕йний рух Transparency International у середу представля╓ результати глобального досл╕дження "Барометр св╕тово╖ корупц╕╖" (БМК, Global Corruption Barometer). Результати опубл╕кован╕ на сайт╕ орган╕зац╕╖.
"Дан╕ досл╕дження засв╕дчують, що корупц╕я сприйма╓ться рос╕янами як третя за важлив╕стю проблема в кра╖н╕ п╕сля економ╕чного стану ╕ стану охорони здоров'я. Корупц╕я представля╓ться респондентам важлив╕шою темою, н╕ж осв╕та, безроб╕ття ╕ злочинн╕сть", - йдеться у допов╕д╕.
П╕д час досл╕дження респонденти в╕дпов╕дали на питання про найсерйозн╕ш╕ проблеми, як╕ стоять перед ╖х кра╖нами, про те, як вони оц╕нюють корумпован╕сть владних ╕нституц╕й ╕ зусилля кер╕вництва кра╖ни по протид╕╖ корупц╕╖.
Також опитан╕ рос╕яни сказали, що не пов╕домляють про корупц╕ю. Оц╕нюючи причини цього, 17% респондент╕в заявили, що це просто небезпечно, 16% - що це не ма╓ сенсу, 14% не в╕рять у можлив╕сть щось довести, а 11% бояться з╕знатися у сво╖й причетност╕ до злочин╕в.
Окр╕м Рос╕╖, найб╕льш корумпованими кра╖нами, зг╕дно з досл╕дженням, опинилися В╕рмен╕я, Босн╕я ╕ Герцеговина, Литва, Молдав╕я, Серб╕я та Укра╖на.
"Барометр св╕тово╖ корупц╕╖" публ╕ку╓ться вдев'яте, попередн╓ досл╕дження було оприлюднено 2013 року. Цього року БМК охоплю╓ 42 кра╖ни ╢вропи та Середньо╖ Аз╕╖, що включають кра╖ни ╢вросоюзу, кра╖ни-кандидати в ╢С ╕ кра╖ни СНД.

КОМЕНТАР
ЦЕ НЕ УЛЮКА╢ВА ЗВ╤ЛЬНИЛИ, ЦЕ КР╤СЛО П╤Д ПУТ╤НИМ ХИТА╢ТЬСЯ

У Рос╕╖ 15 листопада заарештували м╕н╕стра економ╕чного розвитку Олекс╕я Улюка╓ва н╕бито за хабар у 2 м╕льйони долар╕в. Поки що в╕н ма╓ домашн╕й арешт ╕ браслет на ноз╕. Зараз у Рос╕╖ це пол╕тична новина № 1. Коментар╕в у рос╕йських ЗМ╤ – ц╕ла купа. Пол╕тики, пол╕тологи, журнал╕сти гадають, що це все означа╓.

Яке нам д╕ло до Улюка╓ва?

Але ск╕льки ви б не читали цих гадань, правди про причини усунення Улюка╓ва ви з них не д╕зна╓теся. Навпаки, ще б╕льше заплута╓теся. Прим╕ром, ось що говорить Анатол╕й Чубайс, давн╕й знайомий Улюка╓ва ╕ його колега по робот╕ в рос╕йському уряд╕ ще в 90-т╕ роки: «В╕н робив свою справу, яку вм╕в ╕ знав, не особливо на когось озираючись». Чубайс дуже хвалить Улюка╓ва, можна сказати – захоплю╓ться ним, ╕ весь його панег╕рик Улюка╓ву – прямий натяк на те, що того вигнали з посади за незалежну позиц╕ю. Додамо до цього ╕нформац╕ю, що м╕н╕стерство економ╕чного розвитку к╕лька тижн╕в тому оприлюднило прогноз розвитку кра╖ни, в якому стверджу╓ться, що найближч╕ 20 рок╕в у Рос╕╖ буде економ╕чна стагнац╕я, ╕ такий висновок н╕бито дуже не сподобався Пут╕ну. А ось що каже Григор╕й Явл╕нський, теж не останн╕й знавець рос╕йських пол╕тичних реал╕й: «Улюка╓в — абсолютно в╕дданий президенту чиновник. Очолюючи М╕некономрозвитку, в╕н п╕дтримав ╕ все, що стосувалося г╕бридно╖ в╕йни з Укра╖ною та при╓днання Криму, ╕ в╕йну в Сир╕╖, ╕ вс╕ репресивн╕ закони».
Як бачимо, оц╕нки Улюка╓ва у Чубайса ╕ Явл╕нського не просто р╕зн╕, вони протилежн╕. А причини його арешту перший взагал╕ в╕дмовля╓ться коментувати, стверджуючи, що у нього для цього «нема жодно╖ об’╓ктивно╖ ╕нформац╕╖», а другий впевнений, що «лог╕ка Пут╕на в тому, що арешт саме лояльного ╕ дуже крупного чиновника Улюка╓ва – потужна показова акц╕я залякування насамперед чиновництва: «Н╕ч, арешт, м╕н╕стр… Ус╕ мають знати: з будь-ким у будь-який момент може статися що завгодно. Ось головне послання».
Марна справа пробувати з’ясувати, хто тут ближчий до правди. Та й нам, в Укра╖н╕, яке д╕ло до внутр╕шн╕х кремл╕вських сварок?
В Укра╖н╕ про арешт Улюка╓ва заледве згадали. Це нормально ╕ законом╕рно. Однак все-таки ╓ дв╕ загальн╕, але ц╕лком поважн╕ п╕дстави проявити нам увагу до ╕стор╕╖ з Улюка╓вим.
По-перше. Нам потр╕бно знати, як функц╕ону╓ пол╕тична система нашого стратег╕чного ворога. Адже очевидно, що усунення Улюка╓ва – акц╕я пол╕тична, це прояв боротьби за владу серед найвищого кремл╕вського кер╕вництва.
По-друге. Нам важливо знайти в╕дпов╕дь на питання: загострення пол╕тично╖ боротьби в Кремл╕ (а усунення м╕н╕стра економ╕ки з публ╕чним звинуваченням у крим╕нальному злочин╕ про це беззаперечно св╕дчить) пол╕тично послаблю╓ чи посилю╓ чинний режим Пут╕на?

З Кремля виносять «см╕ття»

Будемо виходити з акс╕оми, що боротьба за владу трива╓ пост╕йно, а не т╕льки п╕д час передвиборчих кампан╕й. Це стосу╓ться вс╕х пол╕тичних систем ╕ державних механ╕зм╕в, що в Рос╕╖, що в Укра╖н╕, що, прим╕ром, у США. Р╕зниця, щоправда – сутт╓ва, лише у ╖╖ формах ╕ правилах (писаних ╕ неписаних) та склад╕ – широкому чи вузькому – ╖╖ учасник╕в. Одне з таких правил (неписане), притаманне т╕льки Рос╕╖, поляга╓ у тому, що сусп╕льство н╕чого не повинно знати про змагання за владу у Кремл╕. Народ ма╓ бути впевнений, що «в Багдад╕ все спок╕йно», себто – у Кремл╕ пану╓ мир ╕ злагода м╕ж найвищими кер╕вниками, яку забезпечу╓ незаперечний авторитет, блискучий розум ╕ винятков╕ д╕лов╕ якост╕ першо╖ особи – царя, генсека, президента. Це правило, яке ╕люстру╓ в╕дома рос╕йська приказка «не выноси сор из избы», - один з тих нар╕жних камен╕в, на яких трима╓ться рос╕йська пол╕тична система. Зв╕сно, це правило не раз в рос╕йськ╕й ╕стор╕╖ порушувалося т╕╓ю чи т╕╓ю м╕рою, однак так╕ випадки поодинок╕, ╕ якщо таке трапля╓ться – це найперша ознака гостро╖ пол╕тично╖ кризи в Кремл╕.
Так ось, усунення м╕н╕стра економ╕чного розвитку з таким публ╕чним скандалом означа╓, що перманентна боротьба за владу в Кремл╕ досягла такого ступеня напруги, що вже вирива╓ться з кремл╕вських каб╕нет╕в та коридор╕в на публ╕ку. См╕ття таки виносять з хати! У «Багдад╕» не все спок╕йно, отже з’являються сумн╕ви у «незаперечност╕, блискучост╕ та винятковост╕». Прост╕ше: перша особа, тобто – Володимир Пут╕н, не контролю╓ боротьбу за владу.
Система влади в Кремл╕ побудована зовс╕м не на диктаторств╕ чи авторитаризм╕ одн╕╓╖ особи. Одна особа в принцип╕ не може правити, як йому хочеться. Завжди потр╕бна п╕дтримка ел╕тно╖ групи, сусп╕льного прошарку, арм╕╖, тощо. По сут╕, це те, про що говорить приказка «свита гра╓ короля». Свита – це колектив. ╤ у Кремл╕ завжди правило ╕ править колективно (колег╕ально) обмежене коло л╕дер╕в ф╕нансово-бюрократичних клан╕в. М╕ж ними ╕ йде пост╕йна боротьба за розм╕р владних повноважень. Роль першо╖ особи – це роль арб╕тра, роль стримувача пристрастей, як╕ виникають в процес╕ боротьби, до т╕╓╖ м╕ри, п╕сля яко╖ ц╕ пристраст╕ вже загрожують зруйнувати саму систему. Тому найголовн╕ший обов’язок першо╖ особи – забезпечення балансу сил у кол╕ кер╕вних клан╕в, аби вони не перегризли один одного.

Не треба зазирати у голову Пут╕на

Якщо у Кремл╕ все спок╕йно, арб╕траж першо╖ посадово╖ особи вс╕ визнають, вона м╕цно сидить у сво╓му кр╕сл╕, тод╕ пол╕тичн╕ б╕йки за владу (а це насамперед – так зван╕ «кадров╕ питання») проходять в абсолютному секрет╕ в╕д сусп╕льства. Переможен╕ у цих б╕йках чиновники йдуть на персональну пенс╕ю, послами в далек╕ кра╖ни або, принаймн╕, отримують нов╕ може й гучн╕, але зовс╕м не «хл╕бн╕» посади. Як-от нещодавно Серг╕й ╤ванов зам╕сть «канцелярсько╖» посади глави президентсько╖ адм╕н╕страц╕╖ отримав посаду спец╕ального уповноваженого президента Рос╕╖ у справах природоохоронно╖ д╕яльност╕, еколог╕╖ та транспорту Тобто, перша особа справля╓ться з обов’язком гасити особливо «гаряч╕» фази пол╕тично╖ боротьби клан╕в так, щоб вони не виплескувалися скандалами за мури Кремля.
Якщо ж чиновника такого високого рангу, як м╕н╕стр економ╕ки, виганяють з публ╕чним звинуваченням у хабарництв╕ ╕ заарештовують, значить «арб╕траж» дав тр╕щину. Тобто, хтось могутн╕й у Кремл╕ явно п╕дставля╓ «арб╕тра». Бо як не повертай, а м╕н╕стр-хабарник – це п╕дрив авторитету першо╖ особи (як же в╕н проглед╕в такого нег╕дника?). Спос╕б, у який сьогодн╕ розправляються з Улюка╓вим, св╕дчить: р╕шення ухвалював хтось ╕нший, а Пут╕н т╕льки вимушений був з ним погодитися. До реч╕, сьогодн╕ в Рос╕╖ вистача╓ скандальних арешт╕в чиновник╕в високого рангу, Улюка╓в зовс╕м не виняток. Прим╕ром, сьогодн╕ над╕йшла новина про арешт голови Сл╕дчого ком╕тету Кемеровсько╖ област╕, там явно «копають» п╕д багатор╕чного губернатора Амана Тул╓╓ва. ╤ вс╕ ц╕ скандали – не на користь авторитету Пут╕на. ╤ до Чубайса вже нав╕дуються з обшуками.
Нам треба позбавлятися небезпечно╖ в╕ри в рос╕йський пол╕тичний м╕ф про всевладн╕сть першо╖ особи. Нам треба усв╕домити, що р╕шення в Кремл╕ ухвалюються не з примхи Пут╕на, а як колективна воля певно╖ групи людей. Досить вже пояснювати наше нерозум╕ння тих чи тих крок╕в Кремля «аргументом» типу «хтозна, що там у Пут╕на в голов╕».
А щодо питання, чи послаблю╓ рос╕йський режим посилення напруги в пол╕тичних кремл╕вських сварках, то нам, як-то кажуть, не варто розслаблятися. Ст╕йк╕сть пол╕тичного режиму в Рос╕╖ залежить в╕д розм╕р╕в матер╕альних ресурс╕в, як╕ режим може або згоден дати народу, аби той не бунтував, а не в╕д того, з якою ╕нтенсивн╕стю клани гризуть один одному горлянку. Випадок з Улюка╓вим да╓ нам п╕дстави говорити лише про послаблення особистих позиц╕й Пут╕на. За великим рахунком, в Рос╕╖ нема режиму Пут╕на, ╓ звичний московський (рос╕йський) пол╕тичний режим, котрий сьогодн╕ теж ослаб, але зовс╕м з ╕нших причин - через те, що в Рос╕╖ економ╕чне пад╕ння, конфл╕кт ╕з Заходом, скорочення ресурс╕в, ростуть злидн╕ ╕ витрати на в╕йну, тощо. Але це вже ╕нша тема.
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 18.11.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17644

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков