Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У МОСКВ╤ ПОМЕРЛА ПРАВОЗАХИСНИЦЯ, ЯКА КРИТИКУВАЛА ПУТ╤НА ╤ П╤ДТРИМУВАЛА УКРА╥НУ
"Не звертайте уваги на те, що я рос╕янка. Мен╕ соромно за те, що ми робимо в╕дносно Укра╖ни....


НА ХАРК╤ВЩИН╤ СКАСУВАЛИ РЕГ╤ОНАЛЬНИЙ СТАТУС РОС╤ЙСЬКО╥ МОВИ
Про це у Facebook написав депутат Харк╕всько╖ обласно╖ ради Дмитро Булах.


«СУД» В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ЗААРЕШТУВАВ АКТИВ╤СТА БЕК╤РОВА ДО 11 ЛЮТОГО
Адвокати, посилаючись на здоров'я Бек╕рова, просили для свого п╕дзахисного як запоб╕жний зах╕д...


У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 18.11.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 18.11.2016
Н╤ - АМН╤СТ╤╥, Н╤ – ЕКСПРОПР╤АЦ╤╥! ТОД╤ ЩО?

Системн╕ реформи в Укра╖н╕ доведеться починати з «кадрових питань»

Кл╕нтон програла вибори, а Трамп ╖х виграв, тут вже н╕чого не зм╕ниш, ╕ укра╖нцям пора повертатися до власних проблем. А найголовн╕шою з них ось уже майже два тижн╕ ╓ питання: що нам робити з власними чиновниками п╕сля того, як вони задекларували конкретн╕ розм╕ри сво╖х статк╕в?
Йдеться не про однозначну в╕дпов╕дь, бо сусп╕льство наше досить численне, ╕ розма╖ття думок, в╕дпов╕дно, досить широке – в╕д «розстр╕ляти» до «зрозум╕ти ╕ пробачити». Але деяк╕ б╕льш-менш конкретн╕ висновки з ситуац╕╖ напрошуються.
Насамперед в╕дзначимо, що тема не вмира╓. Початковий шок в╕д оприлюднених цифр кешу минув, але люди, зв╕сно, н╕чого не забули, на що, можливо, спод╕валися власники того кешу. Тим б╕льше, що практично кожного дня ми отриму╓мо новини, що нав╕ть у верхах справа не обмежилася констатац╕╓ю в╕домого, в принцип╕, вс╕м факту супербагатства нашо╖ ел╕ти. Прим╕ром, новину про те, що МВФ (?!) вимага╓ подальшо╖ перев╕рки достов╕рност╕ поданих декларац╕й ╕ законност╕ набуття зазначеного у них добра. Основна реакц╕я сусп╕льства ще попереду.
Зрештою, яким розма╖тими не були коментар╕-рекомендац╕╖ на згадану тему за ц╕ два тижн╕, все зводиться до дилеми: або амн╕ст╕я, тобто легал╕зац╕я вже набутих статк╕в, або експропр╕ац╕я. ╢, зв╕сно, р╕зновиди цих вар╕ант╕в, котр╕, вт╕м теж зводяться до того чи того ╖х балансу, прост╕ше кажучи – на сп╕вв╕дношення часток задекларованих статк╕в, як╕ можна  легал╕зувати, ╕ як╕ потр╕бно в╕д╕брати.
Амн╕ст╕╖ вимага╓ лог╕ка еволюц╕йного, без ризикованих стрес╕в у вигляд╕ майдан╕в, бунт╕в, заколот╕в, розвитку кра╖ни, який гарантував би збереження хоча б в╕дносно╖ пол╕тично╖ стаб╕льност╕ заради збереження ╓дност╕ кра╖ни ╕ держави.
Експропр╕ац╕╖ вимага╓ укра╖нське сусп╕льство задля елементарно╖ справедливост╕.

Амн╕ст╕я? Мр╕я незд╕йсненна

Отже, чи можна зм╕нити Укра╖ну, перейти до етапу реформ через амн╕ст╕ю ус╕х «попередник╕в»? Теоретично – ц╕лком. Але на практиц╕ цьому ╓ дв╕ вагом╕ш╕ за зневажену справедлив╕сть перепони.
По-перше, амн╕ст╕я ма╓ бути безумовно по╓днана з ц╕лковитим вигнанням з╕ влади нин╕шнього складу ел╕ти. А це означа╓ не т╕льки зв╕льнення з посад, а й усунення ╖х в╕д контролю над мед╕а, насамперед – над загальнонац╕ональними телеканалами, а також руйнування ╖х монопол╕╖ на той чи той сектор економ╕ки. Тобто, виходить, треба забирати у ол╕гарх╕в не т╕льки посади у ╖х ставленик╕в у влад╕ (сам Ахметов, П╕нчук чи якийсь ╕нший Коломойський державних посад не займають), а й м╕льярди, завдяки яким вони ╕ контролюють мед╕а та економ╕ку, а отже – владу. Без цього реального усунення в╕д влади нин╕шньо╖ ел╕ти не в╕дбудеться (а за що тод╕ амн╕ст╕я?). Отже, по сут╕, амн╕ст╕я перетворю╓ться на експропр╕ац╕ю.
Друга перепона – ╕нстинкт самозбереження нашо╖ ел╕ти. Вона у нас не лише злод╕йкувата, але й загалом ╕нтелектуально нем╕чна. Тобто, вона не т╕льки не хоче реформ, а й елементарно не зна╓, як ╖х проводити. Додайте до цього моральну ниц╕сть, якщо казати в╕дверто, нашо╖ ел╕ти, яка показала сво╓ розк╕шне життя у той час, коли йде в╕йна, а б╕льш╕сть громадян не може вижити без державних субсид╕й. Н╕чого ╕ншого, як тримати владу як джерело особистого збагачення, наша ел╕та, на жаль, не вм╕╓. Забери у не╖ владу – ╕ вона перетвориться на н╕що, в тому числ╕ в б╕знесовому план╕, бо н╕коли не вела б╕знес у нормальних ринкових, тобто – конкурентних, умовах. У таких умовах наш╕ найбагатш╕ «б╕знесмени» швидко ╕ гарантовано програють, причому наст╕льки нищ╕вно програють, що ╖хн╕ нин╕шн╕ статки розтануть дуже швидко.
Якби нин╕шня ел╕та погодилася припинити грабунок кра╖ни ╕ в обм╕н на легал╕зац╕ю статк╕в (чи ╖х переважно╖ частини) провести справжн╕ реформи, то тод╕ й можна було б всерйоз говорити про амн╕ст╕ю ╕ прощення. У т╕м то й справа, що проводити реформи вона ╕ не хоче, ╕ не вм╕╓, бо чудово усв╕домлю╓: реформи – це ╖╖, ел╕ти, к╕нець. ╤ владний, ╕ майновий, а для багатьох, хто психолог╕чно не витрима╓ стр╕мкого пад╕ння з висот розк╕шного життя, де вони завдяки влад╕ крутили долями ╕нших, до р╕вня перес╕чного обивателя, коли вже крутитимуть тобою – ╕ житт╓вий.

Експропр╕ац╕я? Страшно

Експропр╕ац╕я (а отже – усунення в╕д влади), зв╕сно, кардинально вир╕шу╓ проблему зам╕ни ел╕ти, яка не здатна на реформи. Йдеться про масову експропр╕ац╕ю, бо т╕льки про таку ╓ сенс говорити. Перев╕рити можна декларац╕╖ двох, двох десятк╕в чи нав╕ть сотн╕ нег╕дник╕в, як╕ затесалися в тисячн╕ лави чесних укра╖нських чиновник╕в, але вс╕х поголовно не перев╕риш хоча б тому, що перев╕ряти мають чесн╕, а де ╖х взяти, коли контролер╕в якраз ╕ призначають т╕, кого треба перев╕ряти. Як любили гн╕вно кидати в оч╕ фашистам к╕ношн╕ партизани з радянських ф╕льм╕в ╕ книг – «Всех не перестреляете!» А всю ел╕ту неможливо усунути чинними демократичними процедурами, бо вона ж визнача╓ ╖х практичне застосування ╕ без докор╕в сумл╕ння ман╕пулю╓ ними за потреби – в╕дпов╕дн╕ «виборч╕ технолог╕╖» давним-давно розроблен╕ ╕ випробуван╕ практикою останн╕х 25 рок╕в. Р╕вень пол╕тично╖ зр╕лост╕ б╕льшост╕ виборц╕в нараз╕ явно поступа╓ться р╕вню досконалого волод╕ння ел╕тою згаданими «технолог╕ями». ╤ ось тут укра╖нське сусп╕льство вага╓ться. Страх перед стр╕мкими зм╕нами, та ще й п╕д силовим тиском, в авангард╕ якого неминуче опиняться радикали з умовного «Правого сектора», яким нараз╕ укра╖нц╕ в╕дмовляють у пол╕тичн╕й дов╕р╕, ╓ ц╕лком природн╕м почуттям обивателя будь-яко╖ нац╕ональност╕ та громадянства, почуттям, що, по сут╕, ╓ проявом елементарного ╕нстинкту самозбереження. ╤ тут важко щось заперечити, адже ╕ справд╕ силов╕ д╕╖ (революц╕я) аж н╕як не гарантують, що п╕сля них обов’язково буде краще. Може бути й г╕рше, в ╕стор╕╖ таке траплялося не раз ╕ не два.
Виходить так, що вибачай наш╕й ел╕т╕ (тобто, легал╕зуй награбоване ними), чи не вибачай (експропр╕ац╕я), але ╖╖ потр╕бно усувати в╕д управл╕ння державою. Але як? Добров╕льно вона не п╕де.
Розкрадання Укра╖ни ╖╖ ж ел╕тою зайшло надто далеко. ╤нерц╕я, задана ще радянською спадщиною у вигляд╕ пол╕тично╖ системи, скоп╕йовано╖ з рос╕йсько╖, виявилася дуже потужною Пол╕тично незр╕ле укра╖нське сусп╕льство не спромоглося ╖╖ зупинити, лише дв╕ч╕ – Майданами – дещо пригальмувати. Ситуац╕я, коли сусп╕льство могло б сказати ел╕т╕: ми залиша╓мо вам ваш╕ статки (чи ╖х ╕стотну частину), але б╕льше не крад╕ть, а починайте системн╕ реформи, ╕ отримати у в╕дпов╕дь: згода, ми б╕льше не крадемо, а в╕д завтра чесно почина╓мо ц╕ реформи, вже неможлива.
Неможлива, бо, схоже, системн╕ укра╖нськ╕ реформи доведеться починати нав╕ть не з╕ зм╕ни пол╕тично╖ системи чи головних правил економ╕чного господарювання, а з персонально╖ зм╕ни чинно╖ ел╕ти.
Як насл╕док – ма╓мо тупик, з якого компром╕сного виходу нема, але який мусимо знайти. Тут ╕ справд╕ ╓ над чим поламати голову, що там пор╕вняно з цим загадки президента Трампа.

Юр╕й Сандул
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 18.11.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17647

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков