Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У МОСКВ╤ ПОМЕРЛА ПРАВОЗАХИСНИЦЯ, ЯКА КРИТИКУВАЛА ПУТ╤НА ╤ П╤ДТРИМУВАЛА УКРА╥НУ
"Не звертайте уваги на те, що я рос╕янка. Мен╕ соромно за те, що ми робимо в╕дносно Укра╖ни....


НА ХАРК╤ВЩИН╤ СКАСУВАЛИ РЕГ╤ОНАЛЬНИЙ СТАТУС РОС╤ЙСЬКО╥ МОВИ
Про це у Facebook написав депутат Харк╕всько╖ обласно╖ ради Дмитро Булах.


«СУД» В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ЗААРЕШТУВАВ АКТИВ╤СТА БЕК╤РОВА ДО 11 ЛЮТОГО
Адвокати, посилаючись на здоров'я Бек╕рова, просили для свого п╕дзахисного як запоб╕жний зах╕д...


У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 18.11.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 18.11.2016
МАЙДАН СЬОГОДН╤ НЕ ПРИЙШОВ. АЛЕ ЙОГО ВСЕ ЩЕ ЧЕКАЮТЬ

В Укра╖н╕ нараз╕ ╓ чотири основн╕ групи пол╕тичних суб’╓кт╕в, котр╕ кожен по сво╓му намагаються п╕дготуватися до Майдану.

Н╕чого схожого на справжн╕й Майдан, третю р╕чницю якого ми за два тижн╕ в╕дзначатимемо, сьогодн╕ не було. У центр╕ столиц╕ з╕бралося чимало людей, котр╕ щиро чи нещиро (за гривн╕) протестували чи робили вигляд, що протестують, проти влади. Хрещатик, ╤нститутську, Грушевського перекрили для автотранспорту, на ╤нститутськ╕й нав╕ть з’явилася новинка для Укра╖ни – металошукач╕, але те все виглядало аж надто бл╕до, якщо пор╕внювати з╕ стих╕╓ю трир╕чно╖ давнини. Х╕ба що застережн╕ заходи влади у вигляд╕ велико╖ концентрац╕╖ правоохоронц╕в в урядовому квартал╕ мали повну аналог╕ю з д╕ями Януковича, ╕ нав╕ть, на думку деяких, ╖х переважали.
Зак╕нчилося все, як за укра╖нськими м╕рками, тихо ╕ мирно. Майдан сьогодн╕ не прийшов.

В Укра╖н╕ у Майдан вже пов╕рили вс╕

Ма╓мо нин╕ в Укра╖н╕ загальну ситуац╕ю, коли вс╕ розум╕ють високу ймов╕рн╕сть Майдану ╕ готуються до нього, аби максимально скористатися ним.
Така ситуац╕я – справд╕ ун╕кальна для нов╕тньо╖ Укра╖ни. Помаранчевий Майдан н╕хто не прогнозував ╕ до якого, в╕дпов╕дно, н╕хто не готувався – н╕ тод╕шня влада, н╕ тод╕шня опозиц╕я. Зауважимо, йдеться не просто про масов╕ протести (вони якраз були до Помаранчевого Майдану, згадаймо хоча б акц╕ю «Укра╖на без Кучми»), а саме про Майдан, тобто – про переможне повстання народу. Окремих ╕ндив╕дуум╕в-пророк╕в не раху╓мо, вони були, ╓ ╕ будуть у вс╕ часи у вс╕х народ╕в; ╖хн╕ пророкування зазвичай збуваються, але це ста╓ вс╕м очевидно т╕льки постфактум, а до того вони – марг╕нали, в╕д сл╕в яких просто в╕дмахуються.
Другий Майдан 2013-2014 рок╕в теж вибухнув неспод╕вано для пол╕тик╕в, хоча його пров╕сники («податковий майдан», «мовний майдан») були. ╥м довелося на нього реагувати – гасити чи, навпаки, п╕дтримувати ╕ очолювати – паралельно з розвитком под╕й.
А ось з трет╕м Майданом – принципово ╕нша ситуац╕я: Майдану ще нема, н╕хто не зна╓, коли ╕ в як╕й форм╕ в╕н буде ╕ нав╕ть чи буде взагал╕, але вс╕ до нього вже готуються. Причому, знову зауважимо, готуються саме до Майдану, а не до масових протест╕в, як╕ влада добре зна╓ (╓ багатющий досв╕д попередник╕в), як пережити без особливих потряс╕нь.
В Укра╖н╕ нараз╕ ╓ чотири основн╕ групи пол╕тичних суб’╓кт╕в, котр╕ кожен по сво╓му намагаються п╕дготуватися до ймов╕рного Майдану.
Перша – чинна укра╖нська влада.
Друга -  парламентська опозиц╕я та ╖╖ пол╕тичн╕ союзники поза парламентом.
Третя – укра╖нськ╕ радикали-нац╕онал╕сти.
Четверта – Кремль, без участ╕ якого дос╕ не в╕дбува╓ться н╕чого важливого в укра╖нськ╕й пол╕тиц╕, та його сател╕ти в Укра╖н╕.

Влада, опозиц╕я, радикали: хто чого хоче?

Влада прагне зробити так, щоб майбутн╕й Майдан ним так ╕ не став, щоб все звелося до розр╕знених протест╕в, проти яких можна встояти. Для цього потр╕бно представити протест як виступ проти держави, котрий сам по соб╕ ╓ неприпустимим з точки зору закону, а тим б╕льше в умовах фактично╖ в╕йни з Рос╕╓ю. Зв╕дси ╕ виходить вся риторика та д╕╖ влади, концентровано виражена як протид╕я плану «Шатун» (неважливо – справжньому чи фальшивому). За великим рахунком, н╕чого аморального в такому бажанн╕ влади нема. Якщо й справд╕ б╕льш╕сть активно╖ частини сусп╕льства (саме вона ╓ руш╕йною силою Майдан╕в) вир╕шить, що у даний момент така д╕я проти чинно╖ влади як повстання ╓ згубною для сусп╕льства ╕ кра╖ни, то так тому ╕ бути (а Майдану не бути). ╤нша справа, що влада  часто «перегина╓ палку» з оц╕нкою сво╖х пол╕тичних опонент╕в як «агент╕в Кремля».
Парламентська опозиц╕я бачить Майдан чи загрозу Майдану як ╕нструмент усунення влади в╕д влади (достроков╕ вибори) або, як м╕н╕мум, примус останньо╖ до перерозпод╕лу владних повноважень на користь представник╕в опозиц╕╖. Щоб мати такий ╕нструмент опозиц╕я не чека╓ пасивно, поки Майдан сам вибухне, а п╕дштовху╓ його, у тому числ╕ збираючи платних протестувальник╕в. Взагал╕-то, парламентська опозиц╕я побою╓ться Майдану як стих╕╖, насл╕дки яко╖ неможливо нав╕ть спрогнозувати, а не те що гарантовано скористатися ними у сво╖х ц╕лях. Але згодна, заради отримання доступу до влади, ризикнути, маючи над╕ю, що завдяки ретельн╕й попередн╕й п╕дготовц╕ ╖й вдасться отримати в╕д Майдану «прибуток».
Радикальн╕ укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти теж, зв╕сно, мають сво╖ плани щодо Майдану, ╕ теж по-сво╓му готуються до нього. Однак це важко назвати п╕дготовкою, з╕ставною з п╕дготовкою влади чи опозиц╕╖. Нац╕онал╕сти не орган╕зовують ╕ не оплачують протести ошуканих вкладник╕в чи «антитарифник╕в». У них на це нема н╕ орган╕зац╕йних, н╕ ф╕нансових ресурс╕в. Тому ╖хня п╕дготовка, по сут╕, зводиться до просто╖ формули: коли Майдан (саме повстання, а не звичайн╕, нав╕ть масов╕, демонстрац╕╖ протесту) вибухне, на той час у нас ма╓ бути хай нечисленна, але м╕цно згуртована орган╕зац╕я людей, здатних не за грош╕ п╕ти на штурм влади. Як показав досв╕д другого Майдану, така орган╕зац╕я, коли справа д╕йде до жорсткого силового протистояння, неминуче стане головною силою Майдану. Тод╕ для радикал╕в завданням стане скористатися плодами перемоги краще, н╕ж це вдалося «Правому сектору» в 2014 роц╕.

Кремль ╕ Опозиц╕йний блок: не Майдан, а придушений бунт

Якщо ми згодн╕, що стратег╕чна мета Кремля – контроль над Укра╖ною, що неможливе без контролю над укра╖нською владою, то його ставлення до ймов╕рного Майдану таке: хай в╕н буде, але з одним принциповим застереженням - цей Майдан ма╓ обов’язково програти. Тобто, щоб був не Майдан, а придушений бунт. Переможне повстання, яке зм╕нить чинну укра╖нську владу, вкрай небезпечне для Кремля. По-перше, в╕н не хоче ще одного доказу усп╕шност╕ антивладних виступ╕в на пострадянському простор╕. По-друге, нова укра╖нська влада най╕мов╕рн╕ше буде ще б╕льш антирос╕йською, н╕ж нин╕шня.
Кремлю потр╕бне в Укра╖н╕ силове протистояння сусп╕льства з владою, яке та вигра╓, проливши кров нових майдан╕вц╕в. Тобто, Порошенко ма╓ зробити, мр╕╓ Пут╕н, те, чого не зм╕г Янукович – розстр╕ляти Майдан, в╕др╕завши тим самим соб╕ будь-яку п╕дтримку Заходу ╕ втративши владну лег╕тимн╕сть всередин╕ Укра╖ни. Така укра╖нська влада неминуче стане сател╕том Кремля, з яким той зможе робити все, що захоче, в обм╕н на п╕дтримку – пол╕тичну та економ╕чну. Зрозум╕ло, що саме з такою владою Кремль зможе досягти ус╕х сво╖х стратег╕чних ц╕лей щодо Укра╖ни: вирвати дозв╕л на узаконення анекс╕╖ Криму, особливий статус для Донбасу, федерал╕зац╕ю Укра╖ни ╕ гарант╕ю пророс╕йсько╖ геопол╕тично╖ ор╕╓нтац╕╖ Укра╖ни.
Хоча ╕ в Ки╓в╕, ╕ в Москв╕ однаково не хочуть перемоги Майдану, п╕дкреслимо об’╓ктивну р╕зницю у ставленн╕ до Майдану укра╖нсько╖ ╕ рос╕йсько╖ влади: у Ки╓в╕ хочуть, щоб його або взагал╕ не було, або щоб в╕н зак╕нчився пшиком, тобто без застосування сили з боку влади (власне, це Майданом ╕ не буде); у Москв╕ хочуть, щоб було жорстке силове протистояння з перемогою влади, бажано кривавою.
 
"Т╕тушки" б╕ля Верховно╖ Ради

Ключове питання для Кремля у план╕ тактики п╕дготовки до ймов╕рного Майдану: яким ма╓ бути укра╖нський Майдан, щоб його гарантовано перемогла укра╖нська влада? Очевидно, в╕н ма╓ бути т╕льки за назвою Майданом, а фактично – фейковим, слабосильним. Щоб саме таким був в╕н, в його лавах ма╓ бути Опозиц╕йний блок – в╕рний ╕ над╕йно керований союзник Кремля. Саме в цьому ╕ проявля╓ться ╕нтенсивна п╕дготовка Кремля до ймов╕рного Майдану – його попередн╓ послаблення через дискредитац╕ю. Тому ми зараз ╕ чу╓мо заклики Опозиц╕йного блоку до протест╕в, а також бачили сьогодн╕ демонстрац╕ю з╕браних ним нових «т╕тушок» з жовто-син╕ми пов’язками, адже його участь у Майдан╕ – найкраща гарант╕я, що в╕д нього в╕дсахнуться ус╕, хто не любить цю «опозиц╕ю». А без них Майдан приречений на поразку.
Отже: ус╕ готуються, але Майдану поки нема. В╕н живе сво╖м незалежним в╕д пол╕тик╕в життям десь глибоко нев╕домо де, ворушиться там, лякаючи одних чи сповнюючи над╕╓ю ╕нших, але не показу╓ться. ╤ коли це станеться, ╕ чи станеться – н╕кому не в╕домо. Вс╕ – влада, опозиц╕я, Кремль, радикали – нервують, боячись пропустити найважлив╕ший момент. Ось так ╕ живуть сьогодн╕ Укра╖на ╕ укра╖нц╕ – боротьбою з б╕дн╕стю ╕ корупц╕╓ю, в╕йною, суперечками за владу ╕ оч╕куванням Майдану.

Юр╕й Сандул
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 18.11.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17657

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков