Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Оксана Бас-Кононенко, мовознавець: ЯКЩО ЛЮДИ СВОЮ МОВУ НЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ, ТО ПРИЙДЕ ╤НША МОВА, А ЗНАЧИТЬ - ╤НША КРА╥НА
М╕н╕стерство ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни презентувало нову програму "Укра╖нська – це...


«ЯКЩО У ВАС ╢ ХОЧ КРАПЛЯ ПАТР╤ОТИЗМУ ╤ КУЛЬТУРИ…»
кримчанин, укра╖нець ╤ван Лук'янович Лавтар не зда╓ться ╕ турбу╓ чиновницьку ки╖вську...


Остап К╤НДРАЧУК, ялтинський кобзар – на Майдан╕ Незалежност╕ у Ки╓в╕: КОЛИ СУСП╤ЛЬСТВО МОВЧИТЬ, ГОВОРЯТЬ КОБЗАР╤... ╤ Д╤ТИ
Сьогодн╕ призовий фонд Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖,...


ЯК ЗРОС╤ЙЩУВАЛИ УКРА╥НСЬКИЙ НАРОД
Чи про це не знали в Ки╓в╕? А якщо знали, то чому не реагували?


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Щиро дяку╓мо колегам-письменникам, журнал╕стам, ус╕м нашим читачам, хто вже в╕дгукнувся на наш...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 25.11.2016 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 25.11.2016
ДЕНЬ Г╤ДНОСТ╤ ╤ СВОБОДИ: КОЛИ СВЯТО СПРАВЖН╢

Перший Майдан прин╕с ейфор╕ю ╕ розчарування, другий – в╕йну, зл╕сть ╕ готовн╕сть жити. А свято - залиша╓ться святом: з горд╕стю, сумом, з над╕╓ю

Це символ╕чно, що обидва укра╖нських Майдани почалися в один день з ╕нтервалом в 9 рок╕в. Це зайвий раз п╕дкреслю╓ глибинну ╓дн╕сть причин. Свято люди ╕нод╕ придумують, а ╕нод╕ воно поста╓ саме, вироста╓, як дерево. Бува╓ свята приживаються, а бува╓, що й н╕. День Переяславсько╖ ради за три з половиною стол╕ття так ╕ не став святом, ск╕льки б зусиль до цього не прикладали, не називали на честь ╖╖ вулиць ╕ багатотонних пам’ятник╕в не ставили. А День Г╕дност╕ ╕ Свободи, йому виповню╓ться всього12 рок╕в, зда╓ться, був завжди. ╢ щось глибоко справжн╓, що з’╓дну╓  народ з його святом.

Укра╖нський Майдан неможливо «нашаманити»

Укра╖нц╕ довели, що Майдан – це ╖хн╓, глибинне, внутр╕шн╓, бо обидв╕ революц╕╖ – ╕ Померанчова, ╕ Г╕дност╕ – не були, ╕ не могли бути ╕нсп╕рованими ззовн╕.  У Москов╕╖ в це дос╕ н╕як не можуть пов╕рити, там наша Революц╕я й дос╕ сприйма╓ться ╕ пода╓ться, як ледве не найб╕льша образа, але не на укра╖нц╕в - на Зах╕д: мовляв, вл╕зли на «нашу канон╕чну територ╕ю», збурили, орган╕зували, проф╕нансували. Б╕льш╕сть там, за «пор╓бриком», ╕ дос╕ у це щиро в╕рить: в╕д люмпена – ╕ до кремл╕вського бонзи. А в╕дтак, вони дос╕ намагаються в╕дпов╕сти на «образу» тим самим - збурити, орган╕зувати, проф╕нансувати, нарешт╕, св╕й, «трет╕й Майдан», ╕ той поверне все назад, «як було». А тепер там знову засмучен╕: чому те, що вийшло у «Вашингтонського обкому», н╕як не виходить у «Московського ЦК»?..
Все тому, що Майдан неможливо «нашаманити». Укра╖нц╕, або п╕дн╕маються сам╕, або не п╕дн╕маються взагал╕, як ╖х до того не п╕дштовхуй. Н╕, зв╕сно, взяти 10-15 долар╕в за 3 години махання прапорцем – то у нас для декого святе, але й ц╕ дехто, н╕би зговорилися: т╕льки з «майданом» вашим в╕дчеп╕ться, заради Бога!

Укра╖нський Майдан не сто╖ть «за хл╕б ╕ сало»

Це «русская смута» ХХ стол╕ття починалася з марш╕в порожн╕х каструль. Укра╖нц╕ н╕коли не вдаються до Майдану через як╕сь матер╕альн╕ ╕нтереси ╕ вимоги. На укра╖нському Майдан╕ завжди йдеться про св╕тоглядне ╕ моральне. Це 1917 роц╕, в Петроград╕ п’яна матросня розносила винн╕ льохи. Ви чули про щось под╕бне п╕д час укра╖нських Майдан╕в? Це не можливо в принцип╕. У Ки╖в в так╕ дн╕ ╖дуть з ус╕╓╖ кра╖ни хори ╕ танцювальн╕ колективи, поети читають в╕рш╕, а у наметах проходять науков╕ конференц╕╖. Тому й приречен╕ заздалег╕дь на парод╕ю вс╕ ц╕ кредитн╕ ╕ тарифн╕ «майдани». А що стосу╓ться реальних, саме укра╖нських причин для народного повстання, то вони мають бути, ╖х не придума╓ш ╕, до того ж, народ ма╓ усв╕домити, що ╕ншого виходу у нього уже нема╓.

На укра╖нський Майдан виходять вс╕

Не бува╓ так в Укра╖н╕, щоб на Майдан виходили лише селяни, або сам╕ айт╕шники, чи т╕льки п╕дпри╓мц╕. Майдан неможливий без участ╕ ╕нтел╕генц╕╖. Його обов’язково мають п╕дтримати жител╕ столиц╕, без киян н╕чого не буде. Або, ви можете соб╕ уявити Майдан, на який виходять лише етн╕чн╕ укра╖нц╕, чи на якому взагал╕ нема╓ рос╕ян, ╓вре╖в, грузин╕в?.. Те, що виводить Укра╖ну на Майдан ма╓ бути насправд╕ сп╕льним – переживанням, обуренням, над╕╓ю. Укра╖нський Майдан здатна забезпечити лише укра╖нська пол╕етн╕чна нац╕я. Майдан два рази у нас був – значить така нац╕я у нас ╓.

Майдану в Рос╕╖ не було ╕ не буде

Ще один принциповий ╕ остаточний висновок Майдану: балачки про «ад╕н народ» - це маячня шов╕н╕ста ╕ уже непотр╕бно ╕ наукових досл╕джень – ╕сторичних, л╕нгв╕стичних, генетичних -  щоби це довести ╕ усв╕домити. Зг╕дно недавнього соц╕олог╕чного досл╕дження «Левада-центру», 64%; проценти рос╕ян не проти того, щоби Пут╕н продовжив керувати ╖хньою кра╖ною ╕ п╕сля 2018 року. Можете не сумн╕ватися, якщо великих потряс╕нь не станеться ╕ Рос╕я продовжить св╕й «п╕дйом з кол╕н» у тому ж дус╕ ╕ з тими ж зовн╕шн╕ми ╕ внутр╕шн╕ми насл╕дками, то ця на «виборах» цифра сягне ╕ 70-ти ╕ 80-ти в╕дсотк╕в. А в Укра╖н╕, згадайте, якщо кожний з ╖╖ наявних п’яти президент╕в мав через р╕к п╕сля вибор╕в 20-25% рейтингу, то це вважалось за ц╕лком пристойний результат, який залиша╓ дуже пристойн╕ шанси на боротьбу за другу каденц╕ю.  Н╕чого соб╕ «ад╕н народ»!

Майдан у укра╖нц╕в щоразу бува╓ один

Вс╕ 25 рок╕в незалежност╕ анал╕тики ╕ пол╕тики, до реч╕, не обов’язково пророс╕йськ╕ налаштован╕, Укра╖ну заповзято д╕лили. Мовляв, подив╕ться ск╕льки розлом╕в – мовний, конфес╕ональний, кл╕матичний, ментальний, ╕сторичний, географ╕чний тощо – лягло п╕д ╖╖ територ╕ю. Сво╓╖ вершини ця тенденц╕я сягнула у знаменитому «передвиборчому» ролику 2004 року з «тушею Укра╖ни» под╕леною на к╕лька сорт╕в. У наш час «туша» знайшла св╕й лог╕чний розвиток у план╕ федерал╕зац╕╖ «в╕д Суркова». ╤ що т╕льки не робили, ск╕льки грошей не с╕яли на «пол╕ чудес у кра╖н╕ дурн╕в» недоброзичливц╕ Укра╖ни,щоб вона таки розломилася по проведених ними л╕н╕ях - а вона не лама╓ться! При вс╕х сво╖х «трьох гетьманах на двох укра╖нц╕в», при вс╕й готовност╕ взяти пакет гречки ╕ проголосувати за пройдисв╕та та здатност╕ широких мас слухати в автобус╕ деб╕льну рос╕йську попсу ╕ дивитися в╕дпов╕дн╕ сер╕али – на грунт╕ укра╖нсько╖ нац╕╖ сто╖ть ╖╖ фундамент ╕ н╕чого йому не робиться. Тому ╕ виходили люди на Майдан сам╕, бо не могли ╕накше, а на антимайдан – лише за рознарядкою. Майдан в укра╖нц╕в бува╓ один – в цьому запорука того, що «розломи» не ламаються.  ╤ тому обидва справжн╕ Майдани – те, що вони стали, коли цього н╕хто не чекав ╕ те, що н╕кому не вда╓ться «поставити» ╖х штучно, ╕ засв╕дчило Укра╖ну, як суверенну частину людства.
З Днем Г╕дност╕ та Свободи, сп╕вгромадяни!
Серг╕й Тихий
www.ukrinform.ua

«ГН╤В – ЧЕСНИЙ, А НЕ ДЛЯ КАРТИНКИ…»

Шини, сутички ╕ погроми - саме так зак╕нчився у Ки╓в╕ день третьо╖ р╕чниц╕ початку Революц╕╖ г╕дност╕.
На Майдан╕ Незалежност╕ акц╕╖ минули в╕дносно спок╕йно. Основн╕ под╕╖ розгорнулися на площ╕ Льва Толстого. Там м╕тингувальники розтрощили два оф╕си, йдеться в сюжет╕ програми ТСН.Ранок.
Актив╕сти "Правого сектора", ОУН ╕ Автомайдану намагаються пронести з ╢вропейсько╖ площ╕ на Майдан заздалег╕дь п╕двезен╕ шини. На завад╕ ╖м ста╓ пол╕ц╕я. Виника╓ штурханина. Дек╕лька шин м╕тингувальникам до Стели Незалежност╕ таки вда╓ться пронести ╕ п╕дпалити. Згодом велика група людей руша╓ в б╕к площ╕ Льва Толстого. Тут вони виплеснули гн╕в на двох оф╕сах. Один – це прим╕щення руху "Укра╖нський виб╕р", його л╕дер – кум Пут╕на ╕ переговорник у М╕нському процес╕ В╕ктор Медведчук. Другий – "Сбербанк Рос╕╖".
Усе, що в╕дбувалося ввечер╕ у центр╕ Ки╓ва, транслював рос╕йський пропангандиський канал Life.ru (колишн╕й LifeNews). Учасники акц╕╖ запевняють, що ╖хн╕й гн╕в – чесний, а не для картинки. "У мирний час, зрозум╕ло, що громити буд╕вл╕ – це не дуже добре. Але коли трива╓ в╕йна, коли на територ╕╖ Укра╖ни д╕ють абсолютно окупац╕йн╕ д╕яч╕ та орган╕зац╕╖, структури, то що ще людям залиша╓ться робити", – говорить один ╕з учасник╕в акц╕╖.
Затриманих, заявляють у пол╕ц╕╖, нема╓. 10 людей постраждали п╕д час н╕чно╖ акц╕╖. Медики кажуть, до них зверталися переважно ╕з забоями та отру╓ннями димом. Одну д╕вчину, що впала з парапету, довелося шпитал╕зувати. Згодом акц╕я пам'ят╕ на Майдан╕ Незалежност╕ продовжилась. Уже мирно.
http://www.unian.ua

У СПРАВАХ ПРОТИ МАЙДАНУ ВЖЕ ЗАСУДЖЕН╤ 35 ОС╤Б

У справах проти актив╕ст╕в Майдану вже засуджено 35 ос╕б, ще 152 особи знаходяться в судових процесах, близько 190 ос╕б – п╕д досудовим сл╕дством.
Про це пов╕домив з Гааги в еф╕р╕ "Свободи слова" на ICTV глава ГПУ Юр╕й Луценко, пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу».
"Можу сказати про те, що зроблена гранд╕озна робота - 152 особи знаходяться в судових процесах ╕з врученими обвинуваченнями в╕д Генерально╖ прокуратури Укра╖ни, 35 ос╕б уже отримали судов╕ вироки, ще близько 190 ос╕б знаходяться п╕д п╕дозрою ╕ досудове сл╕дство трива╓", - сказав в╕н, коментуючи поширену серед багатьох укра╖нц╕в думку про те, що н╕кого з винних у справах проти Майдану не покарано.
Водночас, Луценко погодився з тим, що "не притягнут╕ до в╕дпов╕дальност╕ т╕, хто в╕ддавав наказ убивцям".
"Так, убивц╕ - на лав╕ п╕дсудних, але т╕, хто вкладав ╖м у руки зброю, хто давав наказ вбивати мирних людей - ховаються в Москв╕", - наголосив глава ГПУ.

***
М╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Арсен Аваков заявив про те, що депутат в╕д "Опозиц╕йного блоку" Льовочк╕н - автор розгону Майдану. Про це в╕н сказав 23 листопада п╕д час в╕дкриття нового серв╕сного центру в Луганськ╕й област╕.
"Пану Льовочк╕ну м╕сце в тюрм╕, а не в парламент╕, тому що в╕н автор розгону Майдану", - сказав глава МВС Укра╖ни. Так╕ звинувачення м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Арсен Аваков ран╕ше не висловлював.
ГПУ розсл╕ду╓ ф╕нансування тероризму компан╕╓ю Ф╕рташа ╕ Льовочк╕на. Зокрема, компан╕ю GDF Media Limited п╕дозрюють у перерахуванн╕ на 100 млн. долар╕в США на користь рос╕йського "Першого каналу" як плати за придбання 29% акц╕й телеканалу "╤нтер" у рамках удаваного контракту за ознаками крим╕нального злочину, передбаченого ч. 3 ст. 258-5 Крим╕нального кодексу. Зазначалося, що 80% компан╕╖ GDF Media Limited належить б╕знесменов╕ Дмитру Ф╕рташу, 20% - народному депутату в╕д "Опозиц╕йного блоку" Серг╕ю Льовочк╕ну.
Зазначимо, ран╕ше Льовочк╕на звинувачував у розгон╕ Майдану екс-президент Укра╖ни В╕ктор Янукович.
http://www.ukrinform.ua

***
Народний депутат в╕д "Опозиц╕йного блоку" Серг╕й Льовочк╕н назвав брехнею звинувачення м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Арсена Авакова на його адресу у причетност╕ до розгону Майдану. Про це УН╤АН пов╕домили у прес-служб╕ Льовочк╕на. «Про Майдан. Нагадаю, що саме невиправдана жорсток╕сть м╕л╕ц╕╖ проти студент╕в на майдан╕ Незалежност╕ 30 листопада 2013 року стала причиною мого протесту ╕ залишення посади глави Адм╕н╕страц╕╖ президента. Все це широко в╕домо ╕ краще за все демонстру╓, що чергова хамська заява Авакова, як ╕ попередн╕, вибудована на брехн╕», – сказав депутат. Льовочк╕н також зазначив, що заяви м╕н╕стра спрямован╕ на в╕двол╕кання уваги в╕д власно╖ провально╖ роботи.
Як в╕домо, в ╕нтерв'ю рос╕йськ╕й газет╕ «Аргументы и факты» в╕д 24 грудня 2014 р. колишн╕й президент Укра╖ни В╕ктор Янукович, який перехову╓ться в Рос╕╖, заявив, що п╕дозрю╓ колишнього главу сво╓╖ адм╕н╕страц╕╖ Льовочк╕на в орган╕зац╕╖ провокац╕й, для того, щоб перевести в радикальне русло мирн╕ акц╕╖ протесту на Майдан╕. «Безперечно, жодного наказу на розг╕н демонстрант╕в не було ╕ не могло бути. На м╕й погляд, це була добре орган╕зована провокац╕я, для того, щоб перевести мирн╕ акц╕╖ протесту в радикальне русло. У мене нема╓ прямих доказ╕в того, що за провокац╕╓ю 30 листопада сто╖ть Льовочк╕н. Однак так╕ п╕дозри мають п╕д собою довол╕ вагом╕ п╕дстави», - сказав Янукович.

НАСТУПНА РЕВОЛЮЦ╤Я ВИМАГАТИМЕ ЖЕРТВ УЖЕ В╤Д ПРАВЛЯЧОГО КЛАССУ

Перш╕ революц╕╖ незалежно╖ Укра╖ни були мирними. Попередня – Революц╕я г╕дност╕ – за зм╕ни вже заплатила кров’ю народу. В╕дтак наступна революц╕я, якщо така в╕дбудеться, може стати ╕ще радикальн╕шою ╕ вимагатиме жертв з числа правлячого класу. Таку думку висловив укра╖нський пол╕тик, учасник Помаранчево╖ революц╕╖ та Революц╕╖ г╕дност╕ Тарас Стецьк╕в п╕д час ╕нтелектуально-пол╕тичного шоу «Гра У Класику» з Серг╕╓м Рахман╕ним».
«Под╕╖ у св╕тов╕й пол╕тиц╕ п╕дтверджують, що стар╕ правила св╕тоустрою вже не д╕ють. В╕дтак, гасла ╢вромайдану, як╕ лунали у 2013 роц╕, мають оновитися в╕дпов╕дно до реал╕й сьогодення. В╕рог╕дна трансформац╕я ╢вросоюзу через вих╕д Британ╕╖, а також перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США п╕дтверджують, що Укра╖н╕ потр╕бно шукати ╕нше м╕сце у св╕тов╕й систем╕ координат», – вважа╓ пол╕тик.
Однак чинна влада, повторюючи помилки попередньо╖, не д╕╓ в╕дпов╕дно до оч╕кувань громадян. В╕дтак, у сусп╕льств╕ в╕дбува╓ться накопичення почуття несправедливост╕, ненавист╕ та протестного потенц╕алу.
«Укра╖нц╕ не забудуть про оприлюднен╕ е-декларац╕╖, пам’ятатимуть ╕ про зв╕льнення «беркут╕вц╕в», яких суди зараз в╕дпускають без пояснень. Якщо подивитися на сьогодн╕шн╕й контекст, то фактором, який запустить революц╕йний процес, може стати нав╕ть необачне р╕шення Президента щодо виконання пол╕тично╖ частини М╕нських домовленостей. Адже це сусп╕льство вважатиме зрадою нац╕ональних ╕нтерес╕в Укра╖ни», – зазначив Тарас Стецьк╕в.
Нагада╓мо, напередодн╕ Президент Петро Порошенко домовився з канцлером Н╕меччини Ангелою Меркель про проведення наприк╕нц╕ листопада зустр╕ч╕ м╕н╕стр╕в закордонних справ кра╖н «нормандсько╖ четв╕рки».
Зокрема, л╕дери обговорили п╕дготовку проекту Дорожньо╖ карти ╕мплементац╕╖ М╕нських домовленостей, в╕дпов╕дно до результат╕в берл╕нського сам╕ту «нормандського формату».
http://zik.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 25.11.2016 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17675

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков