Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДУХОВНИЙ УЧИТЕЛЬ: ╢ВГЕН СВЕРСТЮК
Яким був ╢вген Сверстюк ╕ як╕ повчання залишив у спадок новим покол╕нням, нам розпов╕ла зав╕дувач...


ЗАБУТЕ ╤М’Я Л╤КАРЯ МАР’ЯНА ПАНЧИШИНА
«Знання ╕ досв╕д – в ╕м’я збереження здоров’я укра╖нц╕в”, - таким...


ДОВГИЙ ШЛЯХ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ОСВ╤Т╤
З ЮВ╤ЛЕ╢М! РЕКТОРУ НАЦ╤ОНАЛЬНОГО ПЕДАГОГ╤ЧНОГО УН╤ВЕРСИТЕТУ ╤МЕН╤ М.П. ДРАГОМАНОВА В╤КТОРУ...


«ПОЧЕСНА В╤ДЗНАКА» - ПИСЬМЕННИКУ-ЮВ╤ЛЯРУ
Гост╕ тепло в╕тали Василя Григоровича Латанського.


╤ВАН БОБЕРСЬКИЙ: «ДЕ СИЛА, ТАМ ВОЛЯ ВИТА╢»
╤ван Боберський походив з╕ славетного роду, кор╕ння якого сягало княжих час╕в.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 13.01.2017 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 13.01.2017
«ПЕЧАЛЬ ОГОРТА╢ ДУШУ…»

До 75-р╕ччя Данила Кононенка

Воно минуло 1 с╕чня 2017 року, душа ж самого Данила Андр╕йовича вже два роки вита╓ серед з╕р в╕чност╕. Й ця обставина теж зумовила м╕нор заголовка до цих нотаток. Але винесен╕ в заголовок слова взят╕ з останнього листа Данила Кононенка до автора цих рядк╕в, листа, датованого 14 лютого 2014 року, коли в С╕мферопол╕, в усьому Криму розгорталася рос╕йська окупац╕я. Нижче я подаю весь текст листа, бо надто виразно в ньому виписано атмосферу, в як╕й жив талановитий укра╖нський письменник, висловлено н╕би аж стог╕н поетово╖ душ╕.
Перед публ╕кац╕╓ю листа зауважу ще принаймн╕ на одному аспект╕. Не зупинятимусь на перел╕ков╕ тих творчих досягнень, добрих, патр╕отичних справ, як╕ зд╕йснив Данило Кононенко в укра╖нському письменств╕ як поет, перекладач, видавець, журнал╕ст. Про це можна прочитати в дов╕дниках чи енциклопед╕ях. Б╕льше варто було б мовити про заслуги Данила Андр╕йовича в питанн╕, сказати б, «укра╖н╕зац╕╖» ц╕лком зрос╕йщеного Криму. В╕н був одним ╕з небагатьох людей, як╕ «донк╕хотствували» за практично╖ безд╕яльност╕ в цьому ключовому питанн╕ державно╖ влади Укра╖ни. Керована ним Кримська письменницька орган╕зац╕я та редагована ним ╕ його наступниками «Кримська св╕тлиця» були невеликими, але пом╕тними форпостами укра╖нства серед «чорного моря» рос╕йсько╖ та пророс╕йсько╖ пропаганди.
Скажу трохи б╕льше про щиру прихильн╕сть ╕ в╕ддан╕сть Данила Кононенка не т╕льки Укра╖н╕, а й р╕дним йому Черкащин╕ й Кам’янщин╕. У мене назбиралась чимала папка р╕зних публ╕кац╕й митця в р╕дн╕й для нього «районц╕» «Трудова слава», як ╕ публ╕кац╕й на ╖╖ шпальтах про Данила Кононенка. Та любов ╕ прихильн╕сть м╕ж митцем ╕ його р╕дним кра╓м були вза╓мними. Поет ус╕ляко п╕дтримував молод╕ таланти, охоче публ╕кував у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» твори письменник╕в ╕з р╕зних куточк╕в Укра╖ни, та особливо охоче - з Черкащини. Практично в кожному з десяти лист╕в Данила Кононенка, мен╕ адресованих, в╕н заклика╓ надсилати твори, досл╕дження, реценз╕╖, в╕дгуку╓ться на творч╕ новинки знайомих йому краян, просить передати ╖м в╕тання… «Люблю тебе, Черкаський р╕дний краю…», «Везу онука й сина в Чигирин…» - то не т╕льки рядки конкретних в╕рш╕в, то духовний лейтмотив буття й сумл╕ння Данила Кононенка, його, якщо хочете, ф╕лософ╕я й ╕стор╕ограф╕я.
Поет-громадянин Данило Кононенко теж був б╕йцем укра╖нського гуман╕тарного фронту, й пол╕г в╕н у цьому протистоянн╕ як бо╓ць, не бажаючи схилятись перед ворогом-окупантом.
Дал╕ - останн╕й лист Данила Кононенка до автора цих рядк╕в ╕, певно, один ╕з останн╕х узагал╕…
«Дорогий друже-земляче Володимире Трохимовичу!
Ну ось, зда╓ться, я уже адм╕н╕стративно, не за сво╓ю волею, а навпаки, супроти вол╕, опинився за межами р╕дно╖ Укра╖ни… Сумно аж до сл╕з, печаль огорта╓ душу, прикро за те, що так незугарно керують наш╕ пол╕тики… Але уже тут, мабуть, н╕чого не вд╕╓ш. Я й дос╕ жив, як на наш╕й не сво╖й земл╕, а зараз – то вже точно, як од╕рвана галузка в╕д укра╖нського роду. ╤ хоч адм╕н╕стративно це, певно ж, буде так, бо за день – референдум, не нами вигаданий ╕ створений, але ж душею я в р╕дн╕й Укра╖н╕, на р╕дн╕й Черкащин╕, у мо╓му батьк╕вському краю. Зв╕сно, я лишуся ж тут, бо не залишу д╕тей, внук╕в… Та й де я матиму житло? То ж, певно, у ц╕й кам’янист╕й земл╕ буде м╕й ╕ останн╕й спочинок… ╤ ус╕ ц╕ под╕╖ спонукають мене до таких невеселих розмов.
Надсилаю Вам, дорогий Володимире Трохимовичу, к╕лька прим╕рник╕в
«Кримсько╖ св╕тлиц╕», яка, певно ж, також ск╕нчить тут св╕й останн╕й шлях до читача, бо ненависть тут до усього нашого – зашкалю╓… Може, при нагод╕, десь залишите в б╕бл╕отец╕, може, дасте по прим╕рнику Вас╕ Захарченку… А б╕льше уже н╕би й не лишилося у мене близьких друз╕в на р╕дн╕й земл╕…
Чи зустр╕немось – не знаю. Планував при╖хати на Шевченк╕вськ╕ свята на Черкащину, вклонитися батьков╕ Тарасу ╕ р╕дн╕й земл╕, але як воно тепер буде – не знаю…
Ви – ще ╓дина ниточка, яка зв’язу╓ мене з Черкасами, Черкащиною… Н╕ р╕дного рад╕о, н╕ телев╕з╕╖ – тут уже нема. Не чути р╕дно╖ мови, ╕ серце кра╓ться..
Об╕ймаю Вас щиро, по-братньому…
Ваш Данило Кононенко. В╕тайте мого давнього друга Васю Захарченка.
Крим
14.02.2014 р.
м. С╕мферополь
Як виявилось, дуже скоро самопророцтво Данила Андр╕йовича справдилось, в╕н в╕д╕йшов у в╕чн╕сть ╕ л╕г у ту «кам’янисту землю» Криму… Та св╕тла, вдячна пам’ять про поета-патр╕ота ╕ його талановите слово живе й житиме. В Укра╖н╕ запроваджено л╕тературний конкурс його ╕мен╕ для п╕дтримки юних талант╕в, у р╕дн╕й Кононенков╕й Ребедайл╕вц╕ та не менш р╕дн╕й Кам’янц╕ встановлен╕ на його честь мемор╕альн╕ дошки, проводяться л╕тературн╕ вечори. Тож твердо в╕риться, що слово й образ Данила Кононенка житимуть, не з╕труться й не забудуться.

Володимир Пол╕щук
доктор ф╕лолог╕╖, професор,
член НСПУ
***
Земляк Данила Кононенка, в╕домий вчений-ф╕лолог, письменник, кра╓знавець Володимир Трохимович Пол╕щук погодився ув╕йти до складу жур╕ Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!», щоб п╕дтримати його ╕ сприяти активному пошуку й в╕дкриттю молодих творчих укра╖нських талант╕в, чим впродовж багатьох рок╕в оп╕кувався наш Д. А. Кононенко. А ще Володимир Трохимович цим сво╖м дописом, який, на жаль, не встиг потрапити до щойно видруковано╖ книги спогад╕в про Д. Кононенка, пода╓ приклад колегам-письменникам, а «Кримська св╕тлиця» заклика╓ до продовження з╕брання матер╕ал╕в про Данила Кононенка для другого, доповненого видання ц╕╓╖ книги. Про це ж просить ╕ родина Д. Кононенка: «Будемо щиро вдячн╕ ус╕м читачам, землякам, знайомим, шанувальникам творчост╕ Д. А. Кононенка, представникам письменницького цеху, хто, можливо, у наш час роз╕рваних комун╕кац╕й ран╕ше не знав про видання ц╕╓╖ книги, але захоче доповнити ╖╖ сво╖ми спогадами про Данила Андр╕йовича, котрий сво╓ю творч╕стю й ус╕м сво╖м життям прагнув надихнути, окрилити, згуртувати людей довкола високих духовних ц╕нностей, стверджуваних ним у Слов╕».
Пиш╕ть нам:
kr_svit@meta.ua
irinadanilovna@mail.ru

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 13.01.2017 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17937

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков