Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2923)
З потоку життя (6092)
Душі криниця (3367)
Українці мої... (1441)
Резонанс (1461)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1647)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ТРИВОЖНЕ В╤ДЛУННЯ ╤ЧН╤
...слово “збер╕галися” тут явно нев╕дпов╕дне. Адже тримали ╖х здеб╕льшого п╕д...


ПРАГНЕННЯ СПРАВЕДЛИВОСТ╤
там, де вбивають в╕ру у справедливий суд, рано чи п╕зно приходить суд Л╕нча.


ЕРОСТАМ╤Н ╤ ПЕРСПЕКТИВИ УКРА╥НСЬКО╥ ЗАЛ╤ЗНИЦ╤
Мо', пора вибиратися з то╖ багнюки, доки ще зовс╕м не п╕зно? Вибиратися та вказати нашим щурам ╖х...


ЯК "КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ" ЦЬКУ╢ ГЕРО╥В ╤ ДИСКРЕДИТУ╢ УКРА╥НСЬКУ ПРЕСУ
18 вересня у виданн╕ Детектор Мед╕а було опубл╕коване ╕нтерв'ю пан╕ Олени Холоденко з в╕домими...


УКРА╥НА ПОКАЗУ╢ США, ЩО НЕ ХОЧЕ ЗАХИЩАТИ СВОЮ ТЕРИТОР╤Ю
"У Ки╓в╕ мають швидко визначитися з╕ стратег╕╓ю в Азовському мор╕"
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 27.01.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 27.01.2017
ДЕМОКРАТ╤Я, або ЯК ЗМУСИТИ ПИСЬМЕННИКА ВИЙТИ НА ПРОТЕСТИ

«Коли несправедлив╕сть ста╓ законом, спротив ╖й ста╓ обов'язком»
(Томас Джеферсон)

Тиждень, що минув, був насичений под╕ями. ╤ногурац╕я (вступ на посаду) сорок п'ятого президента Сполучених Штат╕в минуло╖ п'ятниц╕ була чи не найвидовищн╕шою з ус╕х. Ц╕й под╕╖ прид╕лили увагу найб╕льш╕ м╕д╕аагенц╕╖ св╕ту. ╤нтерес ц╕лком зрозум╕лий, з огляду на вагом╕сть рол╕, яку в╕д╕гра╓ перша особа найпотужн╕шо╖ держави св╕ту. Вперше Укра╖на могла спостер╕гати за т╕╓ю под╕╓ю в ус╕х ╖╖ подробицях. Видовище було повчальним з багатьох м╕ркувань. Найперше, що впадало в оч╕, це те, що президент Сполучених Штат╕в складав присягу не перед купкою законодавц╕в, як те практику╓ться у нас, в Укра╖н╕, а перед народом. Др╕бниця? Ось ╕ще одна, на яку автор вже звертав увагу в одн╕й з╕ сво╖х попередн╕х статей (http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16610), пор╕внюючи Преамбули Конституц╕╖ Сполучених Штат╕в ╕ Укра╖ни. В перш╕й, нагадаю, мовиться, що Конституц╕ю уклада╓ народ, в наш╕й, укра╖нськ╕й, що ╖╖ уклада╓ Верховна Рада в╕д ╕мен╕ народу. Здавалося б, невинна деталь — майже непом╕тна, на перший погляд, але диявол якраз ╕ кри╓ться в др╕бницях, в деталях. Насправд╕ ж, ╕ те й ╕нше ╕ багато ще чого ╓ показниками р╕зних принцип╕в, р╕зних пр╕оритет╕в, р╕зного бачення стосунк╕в народу ╕ влади. Згадан╕ нюанси, наприклад, засв╕дчують нам, що м╕ж прописаним в укра╖нськ╕й Конституц╕╖ джерелом влади ╕ реальною владою ╓ майже непом╕тна, на перший погляд, прокладка з с╕рих кардинал╕в, як╕ тою владою крутять, мов циган сонцем.
Але поверн╕мось до Трампово╖ ╕ногурац╕╖. Чи не вперше за дуже довгий час на посаду вступав кандидат, який примудрився викликати досить р╕зке несприйняття значно╖ частини американських громадян ще до вступу на не╖. Якщо хтось дума╓, що причиною того несприйняття стали висловлювання пана Трампа про його нам╕ри на зближення з добряче вже забризканим кров'ю укра╖нц╕в та сир╕йц╕в пут╕нським режимом, чи його толерування в╕дверто агресивно╖ пол╕тики Москов╕╖, то це не так. Насправд╕, американц╕в вив╕в з р╕вноваги зовс╕м не “прагматичний” потяг пана Трампа до стосунк╕в з Москов╕╓ю, не його негативне ставлення до накладених на агресора санкц╕й ╕ вже точно не проблеми, як╕ можуть виникнути через таку пол╕тику у далеких в╕д них в ус╕х сенсах Сир╕╖ чи Укра╖ни. Справжньою причиною збурення стали далеко не джентльменськ╕, а подекуди й в╕дверто груб╕ висловлювання пана Трампа, як╕ багато хто тракту╓ як сексистськ╕ (https://www.youtube.com/watch?v=FuHPRYkMEwI) та расистськ╕ (http://www.huffingtonpost.com/entry/donald-trump-racist-examples_us_56d47177e4b03260bf777e83). ╤ збурили вони не одних лише представниць прекрасно╖ стат╕ чи ем╕грант╕в. Вже в якост╕ президента, пан Трамп встиг скасувати заборону, накладену попередником, на прокладання нафтопроводу Дакота через територ╕ю ╕нд╕ансько╖ резервац╕╖ Стенд╕нг Рок, чим явно не додав соб╕ популярност╕ як серед сп╕льноти кор╕нних народ╕в, так ╕ серед тих, хто докладався до в╕дстоювання ╖хн╕х прав.
Реакц╕я принаймн╕ одн╕╓╖ групи невдоволених була негайною ╕ д╕╓вою. Вже наступного п╕сля ╕ногурац╕╖ дня, себто, минуло╖ суботи, найб╕льшими м╕стами США прокотився Ж╕ночий марш, в якому, за даними орган╕затор╕в, взяли участь понад два з половиною м╕льйони громадян. В одному лише Вашингтон╕ на авеню Незалежност╕ (м╕сце збору м╕ж Третьою та Четвертою вулицями) з╕бралося б╕льше п╕вм╕льйона протестувальник╕в. Про чотириста тисяч учасник╕в пов╕домляли з оф╕су мера Нью-Йорка. Сотн╕ тисяч вийшли на вулиц╕ Чикаго, Лос-Анджелеса, Бостона та сотень ╕нших м╕ст кра╖ни. Таких масових виступ╕в не було, певно, в╕д час╕в антиво╓нних протест╕в в'╓тнамсько╖ в╕йни. Панов╕ Трампу таки вдалося розворушити Америку.
Тут варто зазначити ще, одну вельми показову, як на мене, деталь, а саме те, що на в╕дм╕ну в╕д приб╕чник╕в пана Трампа, серед яких, судячи з тону ╕ногурац╕йно╖ промови нового президента, переважають любител╕ простих р╕шень непростих проблем, серед тих, хто ставиться до нього з╕ значною пересторогою, набагато б╕льше ╕нтелектуал╕в. Переконливим доказом того особисто для мене стала участь у Ж╕ночому марш╕ колеги-письменниц╕ Джоанни Яннас Кендр╕к, з якою ми були знайом╕ ще з час╕в сайту Authonomy Harper&Collins, де в╕дшл╕фовували сво╖ книжки, вза╓мно п╕дтримували ╖х просування до полиц╕ редактора. Ось що вона каже про мотиви, як╕ вивели ╖╖ на марш:
“Чому я при╓днуюсь до маршу:
Завтра я по╖ду до столиц╕ нашо╖ кра╖ни з групою дивовижних, нaтхненних ж╕нок, аби взяти участь у марш╕ 21-го с╕чня.
Я ╖ду не тому, що я вередлива невдаха. В минулому я була багато раз╕в розчарована результатами вибор╕в.
Я ╖ду не тому, що я плаксиве дитя. Той, хто зна╓ мене, розум╕╓ це.
Конкретних, ╕деолог╕чних причин, через як╕ я беру участь в марш╕, занадто багато, щоб пояснювати ╖х тут.
Основною ж причиною ╓ мо╓ переконання, що нам╕р Дональда Трампа не управляти ц╕╓ю великою кра╖ною — його нам╕р поляга╓ в тому, щоб панувати в н╕й, ╕ це ма╓ лякати кожного громадянина”.
В╕дверто ╕ гордо, чи не так? А ще — дуже в╕дпов╕дально. В листопад╕ 2013-го саме таке ж в╕дчуття в╕дпов╕дальност╕ за свою нац╕ю, за свою кра╖ну привело й мене п╕д Стелу на Майдан╕ Незалежност╕. Та й х╕ба лише одного мене? 
В нашому випадку все було, щоправда, значно серйозн╕ше за прим╕тивний сексизм чи один лише нам╕р панувати. Тут, в Укра╖н╕, бандити вже роками сид╕ли на нашому карку. Ми вийшли, бо бачили, що нас, мов безмовне бидло, знову намагаються загнати до бридкого ст╕йла. Це вже пот╕м була кривава н╕ч, п╕сля яко╖ ╕н╕ц╕ативу перехопили слизьк╕ “революц╕онери”, але т╕, хто вийшли першими — а то були далеко не одн╕ лише студенти, як тепер чомусь вважа╓ться — ось вони справжн╕й цв╕т нац╕╖, ╖╖ жива в╕бруюча душа. Глибока повага, замилування, горд╕сть ╕ вдячн╕сть — ось мо╖ почуття до тих, хто стояв в т╕ дн╕ поряд. Ц╕ ж сам╕ почуття замилування ╕ глибоко╖ поваги в╕дчуваю ╕ до Джоанни та ╖╖ подруг, до вс╕х небайдужих, в╕дпов╕дальних американок. Ж╕ночий марш ╓ живим прикладом того, як здоров╕ сили нац╕╖ реагують на те, що вони сприймають як загрозу демократ╕╖. Принаг╕дно, пор╕внюючи Ж╕ночий марш ╕ наш Майдан, хот╕лося б звернути увагу на те, наск╕льки важлив╕ше осмикнути сво╖х “управител╕в” в найперший момент ╖х “заносу”. Ми ж вич╕ку╓мо до останнього, безмовно споглядаючи, як знахабн╕л╕ в╕д вседозволеност╕ швондери роблять все, що ╖м заманеться, щодал╕, то б╕льше переконуючись у сво╖й “обраност╕”, у сво╖й безкарност╕.
Ще одним уроком, який варто, нарешт╕, вивчити, ╓ сконцентрован╕сть, найперше, на соб╕, в╕дстоювання в першу чергу сво╖х нац╕ональних ╕нтерес╕в, ясне усв╕домлення того, що не нав╕вши ладу у власному дом╕ власними руками, навряд чи варто спод╕ватися, що те зробить за нас якийсь за╖жджий мес╕я. Здоровий глузд, в усякому раз╕, п╕дказу╓ нам саме це, чи не так?
Чому ж тод╕ зачаровано кл╕па╓мо очима, коли бачимо, як зам╕сть того, щоб засукавши рукава, реан╕мувати колапсуючу економ╕ку, д╕ти пр╕снопам'ятного лейтенанта Шм╕дта, що так м╕цно окопалися на Печерських пагорбах, сидячи на товстих матрацах, набитих так-сяк в╕дмитими купюрами в╕д попереднього траншу кредиту, ╕ дал╕ простягають тремтячу в╕д надсилу стримувано╖ жаги руку до емвееф╕в, сл╕зно жебраючи про наступний? Нас переконують, що то ╓ вкрай необх╕дним задля того, щоб в Укра╖ну п╕шов заруб╕жний ╕нвестор. Але ж ми здогаду╓мося про те, що не створивши умов для того, щоб у в╕тчизняну економ╕ку почав енерг╕йно вкладати св╕й, в╕тчизняний ╕нвестор, нам навряд чи знадити ╕нвестора закордонного, х╕ба що здаючи сво╖ власн╕ ╕нтереси, чи не так? Здогаду╓мось, певно ж, ╕ про те, що в╕тчизняний ╕нвестор н╕защо не стане вкладати серйозн╕ грош╕ в укра╖нську економ╕ку доти, доки парламентськ╕ ком╕тети будуть очолювати рейдери пашинськ╕, шахра╖ в╕нники, доки “смотрящ╕╓” грановськ╕ будуть допомагати кумов╕ президента правильно генпрокурорити, доки ф╕скали будуть на замовлення пахан╕в руйнувати б╕знеси, нищити шустер╕в, а “справедлив╕” суди освячувати те д╕йство — загалом, доки зам╕сть нац╕╓ор╕╓нтовано╖ держави владою в Укра╖н╕ ╕ дал╕ буде державна маф╕я.
Не в╕дсторонивши в╕д влади свого часу злод╕йкувате партноменклатурне кодло, для якого Укра╖на була ╕ залиша╓ться не б╕льше, ан╕ж об'╓ктом наживи, ми занапастили свою кра╖ну, бо те кодло в намаганн╕ вивищитись над нами, обдираючи нас до нитки, зруйнувало ╖╖. Б╕льше того, воно робило все, аби перетворити нашу аж надто велику терпим╕сть на покору безмовного бидла. А що ж ми? Тих╕ та пок╕рн╕, ми допомагали ╖м, як могли — сво╓ю мовчанкою, сво╖м терп╕нням, смиренно спостер╕гаючи, як багатство, створене кров'ю ╕ потом наших д╕д╕в ╕ батьк╕в, нашими власними трудами, ╕ дал╕ перетворю╓ться на б╕знеси та банки, на розк╕шн╕ ма╓тки, блискуч╕ позашляховики, золот╕ батони та приватн╕ храми цих вчорашн╕х ╕дейних комсомольц╕в, ╖хн╕х ж╕нок, ╖хн╕х тещ, ╖хн╕х д╕тей, ╖хн╕х шльондр ╕ байстрюк╕в. ╤ це в той час, як нас випихали за прох╕дн╕ р╕заних на металобрухт завод╕в, в той час, як ми мусили подаватися в пошуках хоч якогось зароб╕тку у св╕ти, в той самий час, як наш╕ власн╕ д╕ти недо╖дали, мерзли в холодних квартирах, помирали через те, що ми не мали чим сплатити за ╖х л╕кування.
На жаль, т╕й ганебн╕й практиц╕ не покладено край нав╕ть п╕сля вс╕х “революц╕й”. Приходячи до влади, чергов╕ опозиц╕онери миттю припадали до корупц╕йних поток╕в, з яких щойно смоктала критикована ними злод╕йська влада попередник╕в. Не зм╕нивши системи, яка перетворилась на маф╕озну, чи можна було спод╕ватись, що сьогодн╕шня влада стане виключенням?
Г╕рко, але маючи вс╕ докази тотально╖ корумпованост╕ нашо╖ влади, один перел╕к яких вийшов би далеко за меж╕ ц╕╓╖ статт╕, ми й дал╕ вич╕ку╓мо. Чого? Невже не бачимо, що сьогодн╕шня влада сво╖ми незугарними д╕ями — ганебною здачею Криму, п╕д╕груванням ворогу тим, що в╕йну, розв'язану проти нас, вона вперто не визна╓ в╕йною, сво╓ю злочинною колаборац╕╓ю з Москов╕╓ю — скомпрометувала себе не зг╕рш, а може ще й б╕льше за попередник╕в, з огляду на свою, н╕бито, народн╕сть. Але ж вона й дал╕ компромету╓ нас перед св╕товою сп╕льнотою, чинячи в╕дчайдушний спротив реформам, консервуючи корупц╕йн╕ схеми, перетворивши державу на конгломерат маф╕озних клан╕в. При всьому тому, наша неймов╕рна влада намага╓ться позиц╕онувати себе реформаторами, видаючи те, до чого ╖╖ надсилу змусили за допомогою жорстких важел╕в МВФ — створення НАБУ, НАЗК, системи електронного декларування — за сво╖ власн╕ заслуги.
Ось ╕ нещодавно, в Давос╕, президент Укра╖ни пов╕домив про те, що в лютому м╕сяц╕ ма╓ нам╕р в╕дв╕дати новоспеченого президента США. Поза тим, що контакти з великою державою д╕йсно важлив╕, хот╕лося б знати, чи чека╓ сам американський президент свого укра╖нського колегу ╕ з чим, власне, ╖де пан Порошенко до пана Трампа? З пустопорожн╕ми в╕таннями та запевненнями в сво╖й в╕дданост╕ зах╕дним ц╕нностям? Але ж прагматик Трамп, який, схоже, через сво╖х радник╕в непогано по╕нформований про “ц╕нност╕”, спов╕дуван╕ укра╖нською привладною верх╕вкою, може й не пов╕рити. А може пан Порошенко збира╓ться поскаржитись новому американському президенту на його попередника, який так ╕ не дав Укра╖н╕ летально╖ збро╖? Може проситиме надати ╖╖ пана Трампа? Та чи розум╕╓ пан Порошенко, що просити можна лише р╕вного, але в жодному раз╕ не сильного. В╕д сильного можна взяти виключно те, що той сам пропону╓.
Укра╖на, яка сама здатна створювати сучасну зброю, яка й сьогодн╕ зам╕сть власного в╕йська поставля╓ найсучасн╕ш╕ зразки озбро╓ння в╕йськам чужих кра╖н, потребу╓ дещо ╕ншого. А саме - докладення вс╕х зусиль для реан╕мац╕╖ економ╕ки. А вже працююча економ╕ка дасть ╕ зброю, ╕ до збро╖, ╕ можлив╕сть розпрощатися з╕ злиднями, ╕ в╕дчуття захищеност╕, ╕ впевнен╕сть в завтрашн╕м дн╕, впевнен╕сть в перемоз╕. Ще одним надзвичайно важливим набутком потужно працюючо╖ економ╕ки для кра╖ни, яка перебува╓ в стан╕ в╕йни, була б дов╕ра до влади, яко╖ на сьогодн╕ не ╕сну╓. Не ╕сну╓, бо влада через причини, згадан╕ вище, лише ╕м╕ту╓ ╖╖ санац╕ю, насправд╕ ж сво╓ю безд╕яльн╕стю ╕ дал╕ нищить ╖╖.
Думаю, м╕й читач погодиться з╕ мною в тому, що ключ до в╕дродження Укра╖ни знаходиться не на Заход╕, не на Сход╕ — в╕н в нас самих.  Найперше, в╕н в нашому розум╕нн╕, що нема н╕кого в ц╕лому св╕т╕, хто був би б╕льш зац╕кавлений в нашому благополучч╕, в нашому процв╕танн╕, ан╕ж ми сам╕. В╕дтак, ма╓мо якнайшвидше позбуватися згубно╖ звички терп╕ти сваволю знахабн╕лих маф╕оз╕, як╕, загнавши в злигодн╕, фактично нищать нас. Невже хтось справд╕ оч╕ку╓, що станеться якесь чудо ╕ вони враз прозр╕ють? Насправд╕, довготерп╕ння пок╕рних породжу╓ ще б╕льше нахабство, ще розгнуздан╕шу сваволю. Лише наш активний спротив може змусити владу до адекватних д╕й. ╤ Ж╕ночий марш, приводом для якого стали всього лишень неадекватн╕ висловлювання щойнообраного л╕дера нац╕╖, ╓ гарним прикладом того, що в демократичн╕й кра╖н╕ нац╕я не терпить найменшо╖ свавол╕ влади.  

Валентин БУТ
Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 27.01.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17993

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков