Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…


СТАЛЕВ╤ ДУХОМ
Фотовиставка Костянтина Сови «Сталев╕ духом» - це вираження шани б╕йцям ╕ розпов╕дь...


«ФАРС НА БОЛОТАХ»: п╕сля 17 березня пут╕н ма╓ стати «так званим президентом»
Як╕ ще зм╕сти та смисли можна знайти в беззм╕стовних рос╕йських «виборах»...


ПОСЛАННЯ ПУТ╤НА ПАРЛАМЕНТУ ТА ПОХОРОН НАВАЛЬНОГО
Як вони характеризують стан кремл╕вського режиму…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 03.02.2017
ПРОВ╤ДНОГО МОСКОВСЬКОГО АГЕНТА З К╤БЕРЗЛОЧИННОСТ╤ ЗААРЕШТОВАНО ЗА ЗВИНУВАЧЕННЯМ У ЗРАД╤

Ендрю ╤. Крамер, Нью Йорк Таймз, 25 с╕чня 2017 р.

За пов╕домленням одн╕╓╖ московсько╖ газети, в середу в Москв╕ було заарештовано за звинуваченням у зрад╕ одного з ч╕льних посадовц╕в в╕дд╕лу московсько╖ к╕беррозв╕дки, який, як говорили американськ╕ посадовц╕, курував гакерство на минулор╕чних виборах.
Арешт Серг╕я Михайлова, старшого оф╕цера Федерально╖ служби безпеки, або ж ФСБ, головно╖ спадко╓миц╕ КДБ, ╓ р╕дк╕сним прикладом сум'яття в зат╕нен╕й зазвичай служб╕ к╕бербезпеки, що вислизнув на людськ╕ оч╕.
Пан Михайлов служив в Центр╕ ╕нформац╕йно╖ безпеки — в╕дд╕л╕ к╕беррозв╕дки ФСБ, яка була уплутана у гакерство в ход╕ вибор╕в в Америц╕. Проте не ясно, чи пов'язаний арешт з тими втручаннями.
Його було затримано разом з одним з пров╕дних експерт╕в приватного сектору к╕бербезпеки Москов╕╖ Русланом Стояновим, головою в╕дд╕лу розсл╕дувань комп'ютерних ╕нцидент╕в Лаборатор╕╖ Касперського, яка виготовля╓ антив╕русн╕ програми.
В сво╖й заяв╕ компан╕я п╕дтвердила що пана Стоянова було заарештовано, але пов╕домила, що арешт “не ма╓ н╕чого сп╕льного з д╕яльн╕стю Лаборатор╕╖ Касперського”.
А проте ж арешти ос╕б, як╕ займалися в Москов╕╖ наглядом за к╕берзлочинцями, пролила св╕тло на перетин к╕берзлочинност╕, приватних антив╕русних компан╕й та Службу безпеки Москов╕╖.
Зах╕дн╕ анал╕тики к╕бербезпеки пов╕домили про ознаки того, що секретн╕ служби рекрутували крим╕нальних гакер╕в для виконання пол╕тизованих комп'ютерних втручань перед к╕бератакою на Нац╕ональний ком╕тет демократично╖ парт╕╖ Сполучених Штат╕в, надаючи гакерам в обм╕н на ╖х експертн╕ послуги дозв╕л вчиняти ф╕нансово мотивован╕ к╕берзлами.
Арешт може означати причетн╕сть п.п. Михайлова та Стоянова до того сп╕вроб╕тництва. Стаття в Комерсант╕, яка циту╓ не╕дентиф╕коване джерело в ╤ндустр╕╖ високих технолог╕й Москви та ФСБ, заявля╓, що звинувачення в державн╕й зрад╕ стосу╓ться досл╕джень в сфер╕ крим╕нального гакерства.
Як ╕нша опц╕я, затримання чиновника, який, можливо, мав стосунок до ком'ютерного зламу в ход╕ виборчо╖ кампан╕╖ в Америц╕, може св╕дчити про жест добро╖ вол╕ щодо Сполучених Штат╕в, як╕ покарали Москов╕ю за втручання у вибори.
Американськ╕ спецслужби звинуватили ФСБ та ╕ншу службу, арм╕йське Головне розв╕дувальне управл╕ння, чи ГРУ, у злам╕ серв╕с╕в Нац╕онального ком╕тету демократично╖ парт╕╖ та ╕нш╕ електоральн╕ об'╓кти.
Санкц╕╖ спрямовано проти двох згаданих розв╕дувальних служб. Проте приватн╕ американськ╕ досл╕дники з к╕бербезпеки кажуть, що ФСБ, де Михайлов ╓ другою за рангом ф╕гурою в Центр╕ ╕нформац╕йно╖ безпеки, керувала групою Cozy Bear (певно, Шалтай-Болтай? - В.Б.), яка крала ╕нформац╕ю, але не поширювала ╖╖. А ГРУ, як кажуть американськ╕ к╕бернишпорки, керувала групою Fancy Bear (?), яка викрадала електронну ╕нформац╕ю ╕ поширювала ╖╖, в намаганн╕ сприяти Дональду Дж. Трампу в його виборч╕й кампан╕╖.
У раз╕ п╕дтвердження, цей арешт став би одним з найгучн╕ших затримань за зраду в ФСБ з час╕в розпаду Радянського Союзу.
╤ншим св╕дченням шарварку на високому р╕вн╕ у справ╕ к╕беррозв╕дки всередин╕ служби безпеки ╓ пов╕домлення Комерсанта в╕д 13 с╕чня про те, що директора Центру ╕нформац╕йно╖ безпеки Андр╕я Герасимова буде зв╕льнено. Його усунення пов'язують з досл╕дженнями в рамках кооперац╕╖ спецслужби з Касперським у справах крим╕нального гакерства.
Про пана Герасимова, який очолював Центр ╤нформац╕йно╖ безпеки з 2009 року, говорять як про такого, що вибудову╓ т╕сн╕ зв'язки з компан╕ями на кшталт Лаборатор╕╖ Касперського, в рамках пол╕тики к╕бербезпеки Москов╕╖. В╕н також ╓ заступником директора контррозв╕дки ФСБ.
На запити електронною поштою щодо арешт╕в ФСБ не в╕дпов╕да╓.

Переклад Валентина БУТА
https://www.nytimes.com/2017/01/25/world/europe/sergei-mikhailov-russian-cybercrimes-agent-arrested.html?mabReward=CTM&recp=0&version=readinglist&action=click&pgtype=Homepage&clickSource=story-heading&module=c-column-middle-span-region&region=c-column-middle-span-region&WT.nav=c-column-middle-span-region&_r=0

САГА ПРО ХИТРУНА ╤ОНУ
(коментар перекладача до статт╕ Ендрю ╤. Крамера)

За пов╕домленнями ЗМ╤ Москов╕╖, Серг╕я Михайлова заарештували ще на початку грудня минулого року, але вит╕к ╕нформац╕╖ стався лише минулого тижня, п╕сля арешту одного з топ-менеджер╕в Лаборатор╕╖ Касперського Руслана Стоянова. Як ╕ Михайлову, Стоянову також висунуто звинувачення у державн╕й зрад╕. Невдовз╕ з'явився ще один затриманий — п╕длеглий пана Михайлова оперуповноважений Дмитро Докуча╓в, в╕домий в певних колах п╕д псевдо Forb. Проте н╕яких оф╕ц╕йних заяв ФСБ щодо арешту пана Михайлова сотовар╕щ╕ ╕ дос╕ нема╓. А раз мовчить ФСБ, то не дивно, що н╕ один суд Москви не нада╓ жодно╖ ╕нформац╕╖ про те. Тим не менш, сумн╕в╕в щодо затримання, схоже, нема╓ н╕ в кого. Особливо п╕сля того, як адвокат одного з заарештованих, пан Павлов, заявив Комерсанту таке: “Я поки не можу розкривати ╕м'я ╕ пр╕звище того, кого ми захища╓мо. У дан╕й справ╕ проходить б╕льше двох ос╕б, вони вс╕ заарештован╕ в грудн╕ 2016 року ╕ вже знаходяться в статус╕ обвинувачуваних. Крим╕нальну справу веде сл╕дче управл╕ння ФСБ ╕ стосу╓ться розкриття ╕нформац╕╖, що становить державну та╓мницю”.
Треба сказати, що Мережею — ╕ то не в╕д сьогодн╕ — гуляють чутки про глибоке проникнення московських спецслужб в компан╕╖, як╕ мають стосунок до ╕нтернет-продукту чи ╕нтернет-послуг ╕ знаходяться на територ╕╖ Москов╕╖, про ╖х контроль над популярними ресурсами та програмами. В цьому ряду ╕ нав'язливий понад всяк╕ розумн╕ меж╕ Яндекс, ╕ не так давно придбаний Viber. В числ╕ згадуваних компан╕й, зокрема, ╕ Лаборатор╕я Касперського. За даними Комерсанта, вона сп╕впрацю╓ з ФСБ та МВС в╕д 2013 року.
Чи можемо мати хоч як╕сь сумн╕ви щодо тако╖ сп╕впрац╕ (напевно ж таки, не надто добров╕льно╖ з боку зазначено╖ ╕ под╕бних ╖й компан╕й), якщо нав╕ть соц╕альн╕ мереж╕ домашнього, так би мовити, розливу — вс╕ от╕ Одноклассники, Вконтакте — знаходяться п╕д ╖х тотальним наглядом, ╕нф╕кован╕ ц╕лими арм╕ями смотрящ╕х, тролей та бот╕в?
Взагал╕, починаючи з введенням в д╕ю (серпень 2014 р.) закону № 428884-б, ухваленого Держдумою в третьому читанн╕ ще в кв╕тн╕ того ж року, можна говорити про те, що густа задушлива павутина спецслужб накрила практично весь московський сегмент ╤нтернету.
Суд╕ть сам╕, читачу, чи це так, коли, зг╕дно того закону, власники сайт╕в ╕ серв╕с╕в, що надають можлив╕сть обм╕ну ╕нформац╕╓ю, повинн╕ пов╕домляти Роскомнадзор ╕ збер╕гати конф╕дец╕йну ╕нформац╕ю. П╕д д╕ю закону п╕дпада╓ будь-який орган╕затор поширення ╕нформац╕╖, який зд╕йсню╓ д╕яльн╕сть ╕з забезпечення функц╕онування ╕нформац╕йних систем чи програм для електронних обчислювальних машин (в тому числ╕ ╤нтернет-сайт╕в, моб╕льних додатк╕в ╕ т.п.), як╕ призначен╕ або вже використовуються для прийому, передач╕, доставки та обробки електронних пов╕домлень користувач╕в ╤нтернету. Причому, сайт може бути взагал╕ не в╕дв╕дуваним, а лише призначеним для зазначеного вище.
Обм╕н ╕нформац╕╓ю на сайт╕, ╖╖ напрямки, ╖╖ отримання передбача╓ обов'язкове пов╕домлення про кожний такий факт Роскомнадзору — такий соб╕ самодонос.
Окр╕м того, необх╕дно збер╕гати логи вс╕х д╕й користувач╕в ╤нтернету - учасник╕в сп╕лкування, а також ╕нформац╕ю про таких користувач╕в протягом п╕вроку для ╖╖ надання за першим-л╕пшим запитом державних орган╕в.
В перспектив╕ утрудню╓ться доступ до ╕ноземних поштових серв╕с╕в, месенджер╕в ╕ под╕бних ресурс╕в.
Таким чином, власники сайт╕в ╕ серв╕с╕в, де передбача╓ться обм╕н ╕нформац╕╓ю, зобов'язан╕:
а) пов╕домляти Роскомнадзор,
б) збер╕гати на територ╕╖ Москов╕╖ ╕нформац╕ю про факти прийому, передач╕, доставки та обробки голосово╖ ╕нформац╕╖, письмового тексту, зображень, звук╕в чи ╕нших електронних пов╕домлень користувач╕в ╤нтернету та ╕нформац╕ю про самих користувач╕в упродовж 6 м╕сяц╕в.
в) надавати таку ╕нформац╕ю за запитами державних орган╕в.
Окр╕м того, треба мати на уваз╕, що формулювання закону дозволя╓ п╕д орган╕затора поширення ╕нформац╕╖ п╕двести взагал╕ будь-який сайт з функц╕╓ю коментування.
Особливу увагу прид╕лено блогерам. Таким вважа╓ться кожен користувач ╤нтернету, на стор╕нц╕ якого упродовж доби бува╓ б╕льше трьох тисяч в╕дв╕дувач╕в. Блогер, зг╕дно цього закону, ма╓ зобов'язання не лише перев╕ряти ╕нформац╕ю перед ╖╖ розм╕щенням на стор╕нц╕, але й видаляти недостов╕рну ╕нформац╕ю. Окр╕м того, блогер вже не може бути анон╕мним. Хостинг-провайдер (в раз╕, коли блогер ╓ власником сайту) або власник ╤нтернет-ресурсу (якщо блогером ╓, скаж╕мо, користувач соц╕ально╖ мереж╕) зобов'язаний протягом трьох робочих дн╕в п╕сля отримання запиту надавати дан╕, що дозволяють ╕дентиф╕кувати блогера.
Штрафи за невиконання закону сягають в╕д одн╕╓╖ тисяч╕ до трьохсот тисяч рубл╕в, залежно в╕д категор╕╖ громадян.
Таким чином, ми бачимо, що пол╕цейська держава заповзялася тримати в пол╕ свого зору створення будь-яко╖ соц╕ально╖ мереж╕, поштового серв╕су, месенджера, намага╓ться тримати п╕д контролем кожного, хто продуку╓, збира╓ чи поширю╓ ╕нформац╕ю в ╤нтернет╕.
Повертаючись до неординарних арешт╕в Михайлова-Стоянова-Докуча╓ва, зроблених за м╕сяць до ╕ногурац╕╖ пана Дональда Трампа, а тепер ще й зв╕льнення пана Герасимова, важко абстрагуватися в╕д думки, що вс╕ т╕ под╕╖ певним чином пов'язан╕ з минулор╕чними президентськими виборами. Точн╕ше, з втручанням в ╖х процес московських гакер╕в. Про те втручання в╕дразу ж п╕сля зламу поштово╖ скриньки конкурентки пана Трампа на тих виборах пан╕ Кл╕нтон заявляли американськ╕ спецслужби. Неординарн╕стю под╕╖, небезпечн╕стю ╖╖ для держави поясню╓ться ц╕лком зрозум╕ла стурбован╕сть, яку вона викликала в Сполучених Штатах. Про те йшлося, зокрема, у сп╕льн╕й заяв╕ посадовц╕в попередньо╖ адм╕н╕страц╕╖ — директора Нац╕онально╖ розв╕дки США Джеймса Клеппера, голови Агентства нац╕онально╖ безпеки Майкла Роджерса та заступника м╕н╕стра оборони з питань розв╕дки Марселя Леттре п╕д час зустр╕ч╕ з конгресменами п'ятого с╕чня.
Не будучи ознайомленими з доказами московського сл╕ду того к╕берзламу, нам важко судити про ╜рунтовн╕сть, а чи ╕люзорн╕сть звинувачень. Беззаперечно одне: зламаними виявились не сервери Республ╕кансько╖ парт╕╖, кадидат в╕д яко╖ не приховував сво╖х симпат╕й до Москов╕╖ аж наст╕льки, що об╕цяв зняти накладен╕ на не╖ санкц╕╖, а сервери парт╕╖ Демократично╖, адм╕н╕страц╕я яко╖ т╕ санкц╕╖ наклала. Чи компрометувало те ╖╖ кандидата в очах електорату? Ще б пак! Чи могла частина голос╕в виборц╕в перетекти в результат╕ того до кандидата в╕д республ╕канц╕в? Певно, що могла. Особливо п╕сля активного роздмухування скандалу телеканалом Russia Today. ╤нша р╕ч, що специф╕ка того втручання, з╕ зрозум╕лих причин, не дозволя╓ вирахувати конкретн╕ електоральн╕ втрати одного ╕ здобутки ╕ншого кандидата, а отже, й висунути не одн╕ лише загальн╕ звинувачення. Схоже, якраз на це й розраховували т╕, хто спланував ту операц╕ю. Не врахували одного, а саме того, що нав╕ть досягши тактично╖ мети — приходу до влади бажано╖ ключово╖ ф╕гури, програли стратег╕чно, проявивши перед ел╕тою нац╕╖, яка не на одних лише словах спов╕ду╓ демократичн╕ ц╕нност╕ ╕ не з чуток зна╓ про порядн╕сть, свою п╕дступну сутн╕сть, сво╓ намагання ман╕пулювати ними. Чи треба казати, що такого в серйозн╕й пол╕тиц╕ не пробачають? Дума╓ться, це чудово розум╕ють в Москв╕. Зв╕дси й арешт Михайлова-Стоянова-Докуча╓ва, як намагання дистанц╕юватися в╕д спроб хвоста крутити собакою. Самим же в╕дкремл╕вським гакерам в цьому випадку, схоже, в╕дводиться роль такого соб╕ колективного ╤они, якого Кремль кида╓ в ладне покотити штормову хвилю море.
Дехто, щоправда, висува╓ ╕нш╕ трактування сенсац╕йних арешт╕в, Так, “експерти” православного ресурсу Царьград, очолюваного гидков╕домим ╕деологом “русского мира” паном Дуг╕ним, с╕ють думку про те, що гакер╕в, чи╖ “д╕яння завдали ╕стотно╖ шкоди мереж╕ впливу РФ за кордоном”, направляло, мовляв, ЦРУ. ╤нш╕ переконан╕ в тому, що заарештованих п╕дозрюють у “злив╕” ╕нформац╕╖ американським спецслужбам про керован╕ з Москви к╕бератаки серв╕с╕в Нац╕онального ком╕тету демократично╖ парт╕╖ та ╕нш╕ електоральн╕ об'╓кти п╕д час виборчо╖ кампан╕╖ в США.
В будь-якому випадку, под╕бний “в╕дступний” Кремля засв╕дчу╓ його велику зац╕кавлен╕сть в налагодженн╕ стосунк╕в з╕ Сполученими Штатами в над╕╖ на якнайшвидше скасування санкц╕й. Адже, попри показну браваду, санкц╕╖ неп╕дйомним тягарем лягли на Москов╕ю. ╤ найб╕льше в╕дчувають те у сферах д╕яльност╕, пов'язаних з високими технолог╕ями — у Роскосмос╕, в Оборонпром╕, в так╕й надважлив╕й для кра╖ни нафтогазов╕й галуз╕.
Викинутого за борт гр╕шника ╤ону, як ми зна╓мо, проковтнув кит ╕ випустив лише тод╕, коли той погодився-таки пропов╕дувати Боже слово в Н╕нев╕╖. В нашому ж випадку хитрий гр╕шник, схоже, збира╓ться в╕дбутися тим, щоб пожертвувати розгн╕ваному морю... свою брудну хламиду. Та чи задовольниться тим море?

Валентин БУТ

***

ТИМ ЧАСОМ…
М╕н╕стерство ф╕нанс╕в США послабило санкц╕╖ щодо Федерально╖ служби безпеки РФ, введен╕ наприк╕нц╕ 2016 року за к╕бертатаки п╕д час американських вибор╕в.
Б╕льше читайте тут: http://dt.ua/WORLD/ssha-poslabili-sankciyi-proti-fsb-rosiyi-232078_.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18026

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков