Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 24.02.2017
ВИШИВАЛА НЕ РУШНИК, А ДОЛЮ...

14 лютого було багатолюдно в одн╕й ╕з зал Кримсько╖ республ╕кансько╖ науково╖ б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Франка. Прийшли соратники та однодумц╕ Данила Андр╕йовича Кононенка – нашого видатного поета ╕ перекладача, а також люди, як╕ просто люблять його поез╕ю, на презентац╕ю книги спогад╕в про нього «Цю землю я любив…».
Виступаючих було багато, виступив ╕ я, але промова моя була невелика, тому що б╕ль в╕д втрати ц╕╓╖ чудово╖ людини ще й дос╕ не вщух…
Книгу спогад╕в про В╕ру Серг╕╖вну – мою маму, ми почали готувати з 2011 року, а вл╕тку 2012 р. сво╖ спогади про не╖ написав ╕ Данило Кононенко. Гадаю, що зараз було б дуже доречно познайомити читач╕в газети з ними. Звичайно, н╕ в╕н, коли в╕ддавав мен╕ цей матер╕ал, н╕ я, коли отримував його, нав╕ть не могли подумати, що через 5 рок╕в вже син В╕ри Ро╖к напише спогади про Данила Кононенка…
Вадим РО╥К

***
╤м’я кримсько╖ вишивальниц╕ укра╖нських рушник╕в В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к знайоме мен╕ з преси ще з к╕нця 60-х – початку 70-х рок╕в минулого, двадцятого стол╕ття: то вона писала про виставки художньо╖ вишивки в Будинку народно╖ творчост╕, де тод╕ працювала методистом образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, то в коротких ╕нформац╕ях про так╕ ж виставки згадували ╕ ╖╖ ╕м’я.
Б╕льше ╕м’я В╕ри Ро╖к стало на слуху вже в часи незалежност╕ Укра╖ни. Особливо часто воно почало з’являтися на стор╕нках укра╖номовно╖ газети «Кримська св╕тлиця». Журнал╕сти-св╕тличани стали ц╕кавитися творчим доробком сво╓╖ землячки, народжено╖ на Полтавщин╕, укра╖нкою за духом ╕ чудовим майстром вишивки рушник╕в. Адже, мабуть, т╕льки в Укра╖н╕ так свято шануються наш╕ вишиван╕ рушники ╕ вс╕ обряди та звича╖, пов’язан╕ з ними: хл╕бом-с╕ллю на вишиваному рушнику зустр╕чали бажаних гостей, без рушник╕в не в╕дбувалися заручини та вес╕лля, нав╕ть труну з пок╕йником опускали на цвинтар╕ в яму на рушниках...
Рушники та сорочки-вишиванки – то наш╕ обереги, наш╕ нац╕ональн╕ символи, наше таке до болю близьке ╕ р╕дне, без чого ми не уявля╓мо свого життя, свою нац╕ю. Хто бачив, як матуся схилялася над б╕лим полотном, аби вишити синов╕ в дорогу рушничок на щастя ╕ долю, хто народився в укра╖нськ╕й хат╕ ╕ виростав з розма╖тими барвами рушник╕в, якими були обрамлен╕ на покут╕ у куточку образи святих, а також с╕мейн╕ фотозн╕мки на б╕л╕й ст╕н╕ с╕льсько╖ осел╕, той н╕коли не зрадить в соб╕ дух укра╖нства, не пройде мимо виставлених на загальний огляд рушник╕в, вишитих майстерною рукою. Газета укра╖нц╕в Криму «Кримська св╕тлиця» не раз розпов╕дала на сво╖х стор╕нках про виставки вишиваних рушник╕в славетно╖ майстрин╕ В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к.
Наприк╕нц╕ кв╕тня 2001 року, коли Кримське товариство культурних зв’язк╕в з укра╖нцями за кордоном «Укра╖на-Св╕т» в╕дзначало сво╓ 30-р╕ччя, тод╕шн╕й в╕дпов╕дальний секретар правл╕ння товариства Василь Савенко орган╕зував виставку роб╕т на той час уже добре знано╖ ╕ в╕домо╖ далеко за межами Укра╖ни заслужено╖ майстрин╕ укра╖нсько╖ вишивки В╕ри Ро╖к. На юв╕лей товариства при╖хало багато гостей не лише з р╕зних куточк╕в Криму, а й з-поза його меж. Ус╕ були зачарован╕ виставкою, яка мала назву «Укра╖нський рушничок». Тод╕ ж я познайомився ╕ з самою майстринею та ╖╖ чудовими роботами. Згадалися матусин╕ рушники, як╕ ненька вишивала у довг╕ зимов╕ вечори.
Порозмовляли з В╕рою Серг╕╖вною, як кажуть, «на ходу», в не дуже затишн╕й обстановц╕, бо людей було чимало ╕ кожному хот╕лося хоч словом перемовитися з вишивальницею. ╤ хоч наша зустр╕ч була короткою, я встиг в╕дчути велику, щедру душу ц╕╓╖ ж╕нки, в як╕й жив наш мужн╕й укра╖нський дух, яка, живучи подовгу за межами Укра╖ни, не забула свою р╕дну мову, свою Полтавщину. Тод╕ ж на т╕й святков╕й конференц╕╖ товариства «Укра╖на-Св╕т» ми й сфотографувалися з В╕рою Серг╕╖вною: в╕дпов╕дальний секретар товариства Василь Савенко, заступник м╕н╕стра культури АРК Леон╕д Б╕лий, бандурист Олекс╕й Нирко та автор цих рядк╕в б╕ля одного з╕ стенд╕в виставки.
Та ближче ми з╕йшлися з В╕рою Серг╕╖вною п╕сля виставки ╖╖ роб╕т на мо╖й батьк╕вщин╕– у Кам’янському державному ╕сторико-культурному запов╕днику та в музе╖ Богдана Хмельницького нац╕онального ╕сторико-культурного запов╕дника «Чигирин» вл╕тку 2004 року. Пам’ятаю той день, коли переповнена в╕д вражень на Черкащин╕ В╕ра Серг╕╖вна, повернувшись додому в С╕мферополь, в╕дразу ж зателефонувала мен╕ ╕ запропонувала зустр╕тися. Наступного дня вона, як ╕ зазвичай, при╖хала з╕ сво╖м сином Вадимом Михайловичем у редакц╕ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕», де я працював редактором л╕тератури ╕ мистецтва. Пригадую, ск╕льки було емоц╕й, ск╕льки незабутн╕х вражень в╕д Кам’янки, Чигирина, Канева, де в╕дбувалися виставки «Укра╖нського рушничка», ск╕льки теплих ╕ щирих в╕тань в╕д земляк╕в привезла мен╕ В╕ра Серг╕╖вна! Багато розпов╕дала, як ╖╖ там, на Черкащин╕, сердечно зустр╕чали, якою ц╕кавою стала виставка ╖╖ вишивок для людей, котр╕ й сам╕ люблять вишивати ╕ не уявляють свого життя без цього улюбленого заняття.
На завершення нашо╖ тепло╖ зустр╕ч╕ Вадим Михайлович сфотографував нас разом з В╕рою Серг╕╖вною. Пров╕вши гостей, я п╕д враженням почутого в╕дразу ж написав статтю «Де творили Пушк╕н ╕ Чайковський» – кв╕тне «Укра╖нський рушничок», котра була опубл╕кована в «Кримський св╕тлиц╕» 13 серпня 2004 року. А незабаром я п╕дготував статтю про виставку в Чигирин╕, яка називалась: «На земл╕ Хмельницького Богдана В╕ри Ро╖к кв╕тне рушничок» («Кримська св╕тлиця», 22 жовтня 2004 року). Тод╕ ж ╕ народилися рядки в╕рша «Хрестиком гаптоване життя», який я присвятив В╕р╕ Ро╖к.
А пот╕м, п╕сля Черкащини, В╕ра Серг╕╖вна продовжувала св╕й виставковий тур по м╕стах Укра╖ни – Льв╕в, Р╕вне, Луцьк, ╤вано-Франк╕вськ, Черн╕вц╕, Новоград-Волинський... ╤ мен╕ випала честь висв╕тлювати на стор╕нках «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ту подорож «Укра╖нського рушничка». Наш╕ зустр╕ч╕ та розмови з В╕рою Серг╕╖вною були частими: вона бувала в редакц╕╖ газети, яка стала для не╖ р╕дною ╕ близькою. Тут, в редакц╕╖, В╕ра Серг╕╖вна не раз вол╕ла святкувати разом з колективом та шанувальниками ╖╖ творчост╕ св╕й день народження, а в 2009 роц╕, коли на останн╕ дн╕ кв╕тня припадало свято Великодня, до «Кримсько╖ св╕тлиц╕» на день народження В╕ри Серг╕╖вни 25 кв╕тня зав╕тало чимало гостей – друз╕в ╕ шанувальник╕в майстрин╕ укра╖нсько╖ вишивки, Героя Укра╖ни – П. Вольвач, П. Власенко, вчителька укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури В. Коваленко, з ╕н╕ц╕ативи яко╖ в С╕мферопольськ╕й школ╕ № 3 було створено народознавчу св╕тлицю, з-пом╕ж експонат╕в яко╖ були й вишиван╕ рушники В╕ри Ро╖к. Композитор А. Сидоров подарував присвячену ╕менинниц╕ свою нову п╕сню.
Зустр╕ч╕ в «Кримськ╕й св╕тлиц╕» стали традиц╕йними. Тут ми слухали хвилююч╕ розпов╕д╕ В╕ри Серг╕╖вни про ╖╖ життя, в якому немало було ╕ сумного, ╕ рад╕сного, усього того, що покладено в основу ╖╖ б╕ограф╕чно╖ книги «Мелод╕╖ на полотн╕», яку вона нам подарувала. Щиро ╕ сердечно в╕тали В╕ру Серг╕╖вну з присво╓нням ╖й високого звання «Герой Укра╖ни», випустили спец╕альний чотиристор╕нковий кольоровий додаток до «Кримсько╖ св╕тлиц╕», присвячений 95-р╕ччю шановано╖ нами майстрин╕ укра╖нсько╖ вишивки.
Готувалися до ╖╖ стол╕тнього юв╕лею, але, на превеликий жаль, В╕ра Серг╕╖вна трохи не дожила до ц╕╓╖ високо╖ дати. Лишилася св╕тла пам’ять про не╖ у ╖╖ вишиваних рушниках, в ╖╖ книз╕ «Мелод╕╖ на полотн╕», у книз╕ в╕рш╕в-присвят та в╕дгук╕в на ╖╖ чудов╕ роботи «Рядки, як в╕зерунки рушников╕», яка виходила у св╕т двома виданнями ╕ яку я редагував та до яко╖ писав передмову. Говорив я тепле слово про В╕ру Серг╕╖вну та ╖╖ творч╕сть у створенн╕ мальовничих укра╖нських рушник╕в у ф╕льм╕, присвяченому ╖й, який зн╕мав талановитий льв╕вський режисер Василь Глинчак. Т╕шуся й рад╕ю з того, що знав ╕ не раз сп╕лкувався з ц╕╓ю ж╕нкою, яка вишивала на рушниках свою долю, а, отже, й долю мого р╕дного народу.

Данило Кононенко,
поет, заслужений журнал╕ст Укра╖ни,
заслужений д╕яч мистецтв АР Крим
м. С╕мферополь

На фото: В╕ра Ро╖к ╕ Данило Кононенко в редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕», 2004 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18150

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков