Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПОГОДИВ КАНДИДАТУРУ ЗАЛУЖНОГО НА ПОСАДУ ПОСЛА У БРИТАН╤╥
Про це йдеться у пов╕домленн╕ М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни…


БУДЕ ДЕНЬ, КОЛИ ╤ ШВЕЦ╤Я ЗМОЖЕ ПРИВ╤ТАТИ УКРА╥НУ З╤ ВСТУПОМ В АЛЬЯНС
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2017 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 24.02.2017
Серг╕й Горбатюк, кер╕вник Департаменту спецрозсл╕дувань ГПУ РОЗСЛ╤ДУВАННЯ СПРАВИ ЯНУКОВИЧА - НЕСКООРДИНОВАНЕ. ВТРАЧАЮТЬСЯ ЧАС ╤ ЯК╤СТЬ СЛ╤ДСТВА

Минуло три роки, як з 18 по 20 лютого загинуло 78 учасник╕в Революц╕╖ Г╕дност╕. Злочини, ско╓н╕ в той пер╕од, об`╓днан╕ в одну велику «справу Майдану». Розсл╕дують ╖╖ прац╕вники Департаменту спецрозсл╕дувань Генпрокуратури, який уже два роки очолю╓ Серг╕й Горбатюк.
Ран╕ше до його п╕дрозд╕лу входило 117 сл╕дчих ╕ прокурор╕в. Займалися вони також економ╕чними справами Януковича та колишн╕х високопосадовц╕в. Як за минулого генпрокурора, так ╕ за нин╕шнього Горбатюк зажив славу самост╕йного кер╕вника, що не могло не позначитися на робот╕ його п╕дрозд╕лу. Шок╕н хот╕в його в╕дправити в «почесне заслання» - працювати прокурором Льв╕всько╖ област╕, генпрокурор Луценко вив╕в з Департаменту спецрозсл╕дувань к╕лька десятк╕в прац╕вник╕в ╕ утворив Управл╕ння з розсл╕дування злочин╕в, ско╓них злочинними орган╕зац╕ями. Туди забрали ╕ частину економ╕чних справ. Як згодом пояснив Луценко, причиною цього стала незгода Горбатюка направляти до суду справи екс-високопосадовц╕в для ╖х заочного засудження за нин╕шн╕м законодавством. Сам кер╕вник Департаменту спецрозсл╕дувань вважа╓, що закон про заочне судочинство потр╕бно зм╕нювати, бо в╕н ма╓ низку «п╕дводних камен╕в», як╕ допоможуть колишн╕й верх╕вц╕ кра╖ни вийти сухою з води.
В ╕нтерв’ю «Укр╕нформу» Серг╕й Горбатюк розпов╕в, коли сл╕д оч╕кувати на ф╕нал у справ╕ «беркут╕вц╕в», який статус мають судд╕ Конституц╕йного суду, чого не вистача╓ сл╕дчим для ефективно╖ роботи ╕ про сво╖ непрост╕ стосунки з кер╕вництвом Генпрокуратури.
- Серг╕ю В╕кторовичу, мина╓ три роки як в╕дбувся Майдан. Чи ╓ прогрес у розсл╕дуванн╕ тих траг╕чних под╕й?
- Результати розсл╕дування ╓ практично по кожному резонансному еп╕зоду. Але ╓ ╕ нерозкрит╕ злочини – це зокрема вбивства Жизневського, Н╕гояна ╕ Сеника. Однак у ц╕й справ╕ проведена велика к╕льк╕сть сл╕дчих д╕й, як╕ дають п╕дстави для оптим╕зму. Попередн╕ експертизи давали висновки, що смертельного постр╕лу завдано з в╕дстан╕ до 3 метр╕в. Додатков╕ ж експертизи дають висновки, що ц╕ вбивства були ско╓н╕ з в╕дстан╕ понад 20 метр╕в, де знаходились в той час п╕дрозд╕ли «беркут╕вц╕в». В╕дпов╕дно йде робота до звуження кола тих, хто п╕дозрю╓ться.
Щодо розгону студент╕в 30 листопада у нас ╓ п╕дозри 19 особам, починаючи в╕д президента Януковича ╕ зак╕нчуючи «беркут╕вцями». Справи стосовно колишн╕х 4 командир╕в «Беркуту», голови КМДА Попова ╕ начальника управл╕ння громадсько╖ безпеки Ки╖всько╖ м╕л╕ц╕╖ - в суд╕. Були у нас складнощ╕ у встановленн╕ виконавц╕в побиття, але ма╓мо певн╕ зрушення. У розгон╕ брали участь понад 200 беркут╕вц╕в, а били студент╕в, зг╕дно з анал╕зом в╕деозапис╕в, десь чолов╕к 30-40. Одного з них уже ╕дентиф╕кували ╕ пов╕домили про п╕дозру. Суд обрав йому запоб╕жний зах╕д у вигляд╕ особистого зобов'язання. Спод╕ваюсь, що п╕сля цього будуть встановлен╕ ╕ ╕нш╕ виконавц╕.
- В╕н да╓ св╕дчення?
- За цим еп╕зодом жоден правоохоронець не да╓ св╕дчень н╕ про себе, н╕ про сво╖х колег. Хоча все в╕дбувалося поряд, кожен щось бачив.
- А наступн╕ еп╕зоди?
- По першому грудня ш╕сть крим╕нальних справ вже слухаються у суд╕. Пов╕домили про п╕дозру кер╕вництву харк╕вського «Беркуту» ╕ заступнику командира «Беркуту» Ки╖всько╖ област╕, ╕нспектору управл╕ння громадсько╖ безпеки, начальнику управл╕ння громадсько╖ безпеки ╕ ще молодшому ╕нспектору автослужби «Беркут».
За под╕╖ 10-11 грудня притягли до в╕дпов╕дальност╕ двох колишн╕х «беркут╕вц╕в» ╕з Запор╕зько╖ област╕. В суд направлен╕ справи стосовно командира роти цього п╕дрозд╕лу. Оголошений у розшук заступник командира полку ки╖вського «Беркут».
За вс╕ма еп╕зодами перешкоджання проведенню акц╕й протесту та р╕зн╕ злочини у пер╕од Революц╕╖ Г╕дност╕ пов╕домлено про п╕дозру президенту Януковичу, м╕н╕стру Захарченку, його заступнику Ратушняку, командувачу внутр╕шн╕х в╕йськ, кер╕вництву ки╖всько╖ м╕л╕ц╕╖, а за окремими еп╕зодами - Азарову, Пшонц╕, Якименку.
Водночас по с╕чню м╕сяцю (под╕╖ 19-22 с╕чня - ред.) завершено розсл╕дування за фактом побиття на колонад╕ двох потерп╕лих. П╕дозрюван╕ знайомляться з матер╕алами справи. 
За розг╕н ходи «Мирний наступ» 18 лютого до суду направлено обвинувальн╕ акти стосовно трьох представник╕в харк╕вського спецп╕дрозд╕лу «Беркут» - командира батальйону, роти ╕ б╕йця. У справ╕ б╕йця вже ╓ вирок - 5 рок╕в позбавленн╕ вол╕ умовно. По ╕нших слухання продовжу╓ться. Командир роти п╕д вартою. За цей еп╕зод пов╕домлено про п╕дозри кер╕вництву правоохоронних орган╕в держави. Також вже у суд╕ слуха╓ться справа командира льв╕вського батальйону «Беркут». 
По цих же под╕ях сл╕дство завершене ╕ щодо чотирьох б╕йц╕в харк╕вського «Беркуту». ╥м ╕нкрим╕нуються вбивства, замахи на вбивства та пособництво у цьому, вчинен╕ у перш╕й половин╕ дня 18 лютого. Зараз вони знайомляться з матер╕алами провадження. На мою думку, Апеляц╕йний суд необ╜рунтовано зм╕нив ╖м запоб╕жн╕ заходи з тримання п╕д вартою на домашн╕й арешт.
Розсл╕дування по цьому еп╕зоду продовжуються. Встановлюються вс╕ причетн╕ до злочин╕в. Перев╕ряються внутр╕шн╕ в╕йська ╕ п╕дрозд╕ли «Беркуту» ╕нших м╕ст. Загалом спричинення т╕лесних ушкоджень учасникам мирного наступу ╕нкрим╕ну╓ться б╕льше сотн╕ ос╕б.
Наступний еп╕зод 18-го лютого - це штурм Майдану п╕д виглядом антитерористично╖ операц╕╖. Один ╕з кер╕вник╕в операц╕╖ - тод╕шн╕й начальник Управл╕ння СБУ у Ки╓в╕ та Ки╖вськ╕й област╕ перебува╓ п╕д вартою. Йому, а також колишн╕м голов╕ СБУ Якименку, його першому заступнику Тоцькому, кер╕вництву ки╖всько╖ м╕л╕ц╕╖ ╕ президенту висунута п╕дозра у незаконному проведенн╕ АТО, яка призвела до вбивств та ╕нших тяжких насл╕дк╕в. Обвинувальний акт - у суд╕ з лютого 2016 року. Але до розгляду фактично суд приступив т╕льки 2 лютого цього року - в╕дбулося перше п╕дготовче зас╕дання. 
- Скоро мине три роки, як по вулиц╕ ╤нститутськ╕й були розстр╕лян╕ 48 майдан╕вц╕в. Справа п'яти «беркут╕вц╕в», яких звинувачують у причетност╕ до вбивств, слуха╓ться у Святошинському райсуд╕ ╕з с╕чня 2015 року. Коли оч╕ку╓те на ф╕нал?
- У суд╕ тривають допити потерп╕лих. Дал╕ на черз╕ - допити св╕дк╕в ╕ досл╕дження матер╕ал╕в провадження. Тому складно сказати ск╕льки ще триватиме судовий розгляд ц╕╓╖ справи. Може, ще р╕к чи два, хоча можливо ╕ швидше. Все залежатиме в╕д того, чи не буде якихось затягувань, як з'являтимуться на зас╕дання потерп╕л╕ й св╕дки, як довго триватиме призначена судом бал╕стична експертиза.
- Коли восени 2014 року заступник командира ки╖вського спецп╕дрозд╕лу «Беркут» Дмитро Садовник ут╕к, його с╕м'я залишалася в Ки╓в╕. Чи в╕домо, де зараз перебува╓ його дружина? Чи ви╖хала вона з Укра╖ни до нього в Крим?
- За м╕сцем попередньо╖ ре╓страц╕╖ у Ки╓в╕ його с╕м'я не прожива╓. Вони начебто вибули за м╕сцем проживання батьк╕в Садовника у Запор╕зьку область. На сьогодн╕ у нас нема╓ в╕дпов╕д╕, чи вони до╖хали туди, чи покинули Укра╖ну. Ми направили запити та доручення - оч╕ку╓мо в╕дпов╕дь.
- Як в╕домо, у розстр╕лах 20 лютого 2014 року звинувачують 26 "беркут╕вц╕в". П'ятеро утримуються п╕д вартою, доки ╖х справа слуха╓ться в суд╕. 12 отримали рос╕йське громадянство, 2 - право на тимчасове проживання. Що в╕домо про ╕нших? Чи отримав Департамент спецрозсл╕дувань нов╕ в╕дпов╕д╕ в╕д рос╕йських правоохоронц╕в?
- Нещодавно прийшли в╕дпов╕д╕ стосовно ╕ще двох «беркут╕вц╕в». Вони отримали рос╕йське громадянство. Тобто нараз╕ громадянство РФ мають уже 14 «беркут╕вц╕в» та 2-м надали притулок.
- Як╕ перспективи у притягненн╕ ╖х до в╕дпов╕дальност╕?
- Генпрокуратура Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в╕дмовилася ╖х видати, але написала, що готова прийняти крим╕нальн╕ провадження для розсл╕дування. ╢ така м╕жнародна практика. Але ми стверджу╓мо, що «беркут╕вц╕» не позбавлялися громадянства Укра╖ни ╕ в╕дпов╕дно безп╕дставно набули громадянство Рос╕╖. Ми ╕ надал╕ ма╓мо право притягувати ╖х до в╕дпов╕дальност╕ та застосовувати до них процедуру так званого заочного судочинства. Але я неодноразово наголошував, що треба вносити зм╕ни у норми, що регулюють цю процедуру.
- Як в╕домо, ╤нтерпол вбача╓ справи «беркут╕вц╕в» пол╕тично вмотивованими ╕ в╕дмовився оголосити ╖х у м╕жнародний розшук, що ╓ передумовою для заочного засудження…
- У травн╕ 2016 року до Крим╕нально-процесуального кодексу внесли зм╕ни про заочне судочинство, як╕ запровадили тимчасову процедуру строком до 15 кв╕тня 2017 року. У цих зм╕нах визначено, що одн╕╓ю з п╕дстав для початку процедури спец╕ального розсл╕дування, ╓ випадок, коли особа перебува╓ у розшуку ш╕сть м╕сяц╕в або п╕дтверджене ╖╖ перебування на територ╕╖ ╕ншо╖ кра╖ни. Формально «беркут╕вц╕в» та ╕нших розшукуваних ос╕б можна заочно судити за ц╕╓ю нормою. Але я звертаю увагу, що вона прописана таким чином, що створю╓ передумови для скасування вироку як незаконного виключно через порушення процедури, зокрема, через наявн╕сть ознак виб╕ркового правосуддя. Кр╕м того за ц╕╓ю тимчасовою нормою не зрозум╕ло, що ма╓ в╕дбутися до 15.04.2017 - звернення до суду чи вирок, а це св╕дчить про правову невизначен╕сть норми, що ╓ порушенням принципу верховенства права. Також наявн╕ порушення прав п╕дозрюваного, а також встановлення необх╕дних особливостей для оскарження заочного вироку.
Ц╕ порушення вимог Конституц╕╖ ╕ Конвенц╕й про права людини створюють п╕дстави для визнання незаконними вирок╕в укра╖нських суд╕в у ╢вропейському суд╕ з прав людини. ╤ це з урахуванням того, що Крим╕нально-процесуальним кодексом не передбачено повернення справ на дорозсл╕дування п╕сля того, як вони направлен╕ до суду. Тобто якщо справа розвалю╓ться в суд╕, можна т╕льки або закрити ╖╖, або винести виправдувальний вирок, ╕ додаткових доказ╕в у н╕й не збереш, ╕ попередн╕ огр╕хи виправити вкрай важко.
╤ з цього приводу в серпн╕ 2016 року я направив допов╕дну записку генпрокурору Юр╕ю Луценку, у як╕й виклав, що вкрай важливо терм╕ново ╕н╕ц╕ювати внесення зм╕н до норм КПК, як╕ регулюють так зване заочне розсл╕дування. Але в╕дпов╕д╕ до цього часу не отримав. Нещодавно народн╕ депутати начебто за погодженням ╕з Генпрокуратурою п╕дготували законопроект №5610, який частково розв'язу╓ проблему, про яку я говорю, але цим законопроектом не усунут╕ б╕льш╕сть недол╕к╕в. Поки що цей законопроект не потрапив на порядок денний Верховно╖ Ради, але, повторюсь, в╕н прописаний таким чином, що не вир╕шу╓ проблему остаточно.
- Чи може сл╕дство вже в╕дтворити ланцюжок того, як спускався наказ розстр╕лювати м╕тингувальник╕в безпосередньо до «беркут╕вц╕в»? Чи можете стверджувати, що наказ в╕ддав безпосередньо Янукович?
- Стверджувати, що та чи ╕нша особа вчинила злочин, можливо лише за вироком суду, який вступив у законну силу. Тому зараз можемо говорити, що за результатами розсл╕дування колишньому президенту Януковичу пов╕домлено про п╕дозру у орган╕зац╕╖ протид╕╖ протестним акц╕ям у пер╕од 30.11.2013 - 20.02.2014, в орган╕зац╕╖ ╕нших злочин╕в, вчинених при цьому ╕, зокрема, вбивств. ╢дине, що говорити про докази, а також пов╕домляти про детал╕ (як саме, через кого ╕ до кого) на сьогодн╕ я не можу - сл╕дство ще трива╓.
- З'явилася ╕нформац╕я, що тод╕шн╕й заступник глави Адм╕н╕страц╕╖ президента з гуман╕тарних питань Юр╕й Чмирь мав в╕дношення до орган╕зац╕╖ силового розгону м╕тингувальник╕в 18-19 лютого…
- В╕н перев╕рявся на причетн╕сть, як ╕ багато ╕нших високопосадовц╕в. Встановлено, що Чмирь мав в╕дношення до тих чи ╕нших заход╕в щодо протид╕╖ протестним акц╕ям, як╕ проходили 18-20 лютого. Але ми зараз не говоримо, що в╕н вчиняв злочинн╕ д╕╖ - п╕дозри йому нема╓, сл╕дство трива╓.
- СБУ пов╕домляла, що трьох «беркут╕вц╕в» - Амброськ╕на, Тамтуру ╕ З╕нченка так звана влада «ДНР» включила у список обм╕ну заручник╕в. Була заява в╕д спецслужби, що такий обм╕н неможливий. Чи надходили ╕нш╕ пропозиц╕╖ стосовно ╖х обм╕ну? 
- Жодних оф╕ц╕йних пропозиц╕й не було. З чуток було ран╕ше в╕домо, а п╕дтвердження набуло зг╕дно з╕ «списками, оприлюдненими Савченко». Такий обм╕н нав╕ть не розглядався, в╕н вигляда╓ абсолютно фантастичним ╕, на мою думку, неможливим.
- Чи п╕дтвердилася причетн╕сть до розстр╕л╕в м╕тингувальник╕в 20 лютого спецп╕дрозд╕л╕в «Ягуар», «Альфа» ╕ «Омега». Ран╕ше ви не виключали таку верс╕ю…
- Даних про те, що вони безпосередньо застосовували зброю, на сьогодн╕ нема╓. ╢ ╕нформац╕я, що спецп╕дрозд╕ли «Альфа», «Сок╕л», УДО ╕ спецп╕дрозд╕л «Омега» внутр╕шн╕х в╕йськ вели спостереження з дах╕в будинк╕в в урядовому квартал╕. Але на сьогодн╕ нема╓ даних, що вони стр╕ляли. Водночас вс╕ крапки у цьому не поставлен╕ - сл╕дство продовжу╓ться.
- П╕д час протестних акц╕й загинуло 13 правоохоронц╕в. Сл╕дство з'ясувало обставини та винних у ╖х загибел╕?
- Ми просунулися у встановленн╕ обставин убивств. ╢ напрацювання стосовно причетност╕ певних ос╕б до окремих убивств. Нараз╕ ╕ще н╕кому не пов╕домлено про п╕дозру, але робота у цьому напрямку трива╓.
- Чи допитували льв╕в'янина ╤вана Бубенчика, який заявляв, що 20 лютого убив двох командир╕в «Беркута» ╕ к╕льком вистр╕лив по ногах?
- Бубенчик допитаний. Д╕йсно, ╓ дан╕, що з тих м╕сць, як╕ в╕н указав, велася стр╕льба. Але його св╕дчення м╕стять протир╕ччя, тому його показання перев╕ряються додатково. Наприклад, в╕н каже, що там стояв оф╕цер, а там сид╕в загиблий рядовий ╕ в трохи ╕ншому м╕сц╕. Тобто, якщо людина з╕зна╓ться у вбивств╕, да╓ показання, як╕ не зб╕гаються, то на п╕дстав╕ таких суперечливих показань - не можна говорити про пов╕домлення йому про п╕дозру.
- Чи пройшов експертизу автомат Калашникова, з якого в╕н стр╕ляв?
- У нього особисто нема╓ автомата Калашникова чи мисливсько╖ модиф╕кац╕╖ гвинт╕вки «Сайга». Це була не його зброя. ╤ на сьогодн╕ в╕н не пов╕домив, де вона знаходиться.
- Генпрокурор Луценко на початку осен╕ минулого року сказав, що до к╕нця року ма╓ нам╕р об'╓днати справи стосовно Януковича в одне велике провадження ╕ направити ╖х до суду. Що зроблено в цьому напрямку?
- Ця ╕дея, наск╕льки я розум╕ю, вже не ма╓ м╕сця. Одн╕ справи Януковича розсл╕ду╓ Головна в╕йськова прокуратура, ╕нш╕ - Головне сл╕дче управл╕ння, еп╕зоди про злочини п╕д час Майдану залишилися у нас. Але через цю ╕дею наш Департамент спецрозсл╕дувань розд╕лили ╕ створили Управл╕ння з розсл╕дування злочин╕в, вчинених злочинною орган╕зац╕╓ю. Хоча ми пояснювали, що через обмежений строк сл╕дства - лише 12 м╕сяц╕в з урахуванням ознайомлення п╕дозрюваних ╕ захисник╕в з╕ справою - це призведе до втрати терм╕н╕в у розсл╕дуванн╕ й може стати такою формальною причиною ╖х закриття. Ми говорили, що економ╕чн╕ та майдан╕вськ╕ еп╕зоди злочин╕в, у яких п╕дозрю╓ться Янукович, необх╕дно розсл╕дувати комплексно з ╓диним координуючим центром, але цього не зроблено. Зараз розсл╕дування в╕дбуваються нескоординовано, р╕зними п╕дрозд╕лами, ╕ це веде до втрати часу, якост╕ сл╕дства. Одн╕ й т╕ ж сл╕дч╕ д╕╖ можуть проводитися дв╕ч╕, а то й трич╕, в╕дсутн╕й належний обм╕н ╕нформац╕╓ю. Це все явно не на користь справи.
- А як╕ саме крим╕нальн╕ провадження у вас забрали, а як╕ залишили?
- Залишили вс╕ злочини, як╕ стосуються протид╕╖ протестним акц╕ям п╕д час Революц╕╖ Г╕дност╕, й д╕яльн╕сть злочинно╖ орган╕зац╕╖ Януковича саме в ц╕й частин╕. Це справи про затримання майдан╕вц╕в, притягнення ╖х до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕, «закони 16 с╕чня», д╕яльн╕сть т╕тушок - це все у нас. ╤ще у нас залишилися справи за п╕дозрою екс-м╕н╕стра юстиц╕╖ Лукаш, тод╕шнього глави Адм╕н╕страц╕╖ президента Клю╓ва, оч╕льника М╕нАПК Присяжнюка, генпрокурора Пшонки та його сина. Щодо можливих неправосудних р╕шень Конституц╕йного суду у 2010 роц╕, щодо ф╕нансування Межиг╕р'я.
Забрали провадження за п╕дозрою Януковича у заволод╕нн╕ резиденц╕╓ю Межиг╕р'я та уг╕ддями Сухолуччя, розтратою кошт╕в п╕д час приватизац╕╖ «Укртелекому», економ╕чн╕ еп╕зоди щодо Табачника, ╤ванющенка, Калетника, Захарченка й д╕яльн╕сть злочинно╖ орган╕зац╕╖ в ╕нший немайдан╕вський пер╕од.
- Серг╕ю В╕кторовичу, чи задовольнив генпрокурор ваше клопотання про посилення Департаменту спецрозсл╕дувань сл╕дчими ╕ прокурорами?
- П╕сля розд╕лення Департаменту нас скоротили до 60 чолов╕к, тобто лишили 40 сл╕дчих ╕ 20 прокурор╕в. На мо╖ три рапорти про велику шкоду для розсл╕дування ╕ фактичну руйнац╕ю роботи по багатьох еп╕зодах та прохання повернути попередн╕й штат додали 12 ваканс╕й - 6 сл╕дчих, 4 прокурори ╕ 2 заступника начальник╕в в╕дд╕л╕в. На сьогодн╕ в нас у штат╕ Департаменту працю╓ 42 сл╕дчих та 22 прокурори.
- ╤ще восени минулого року ви говорили про тиск ╕з боку заступника генпрокурора Юр╕я Столярчука. Нараз╕ вам надходять як╕сь вказ╕вки щодо розсл╕дування конкретних справ?
- Ще за генпрокурора Шок╕на був певний тиск ╕з приводу розсл╕дування справи Клименка. Були прохання не притягувати до в╕дпов╕дальност╕ певних ос╕б у ц╕й справ╕. Але ми пов╕домили ╖м про п╕дозру ╕ рухались дал╕. Пот╕м прийшов генпрокурор Луценко. Я допов╕в йому про факти негативного впливу на розсл╕дування у ц╕й справ╕.
Але зам╕сть притягнення винних до в╕дпов╕дальност╕ у нас це провадження на п╕дстав╕ вигаданих звинувачень у неефективност╕ забрали ╕ передали у В╕йськову прокуратуру. Я не знаю деталей розсл╕дувань у цьому провадженн╕ на сьогодн╕, але вважаю, що якщо справа забира╓ться по сфальсиф╕кованих п╕дставах, то ╖╖ подальше розсл╕дування явно не спрямоване на досягнення об'╓ктивного та повноц╕нного результату.
- Ви дуже ревно ставитеся до сво╖х крим╕нальних проваджень…
- З╕ сторони розсл╕дування вигляда╓ просто. Але, щоб пов╕домити про п╕дозру, направити обвинувальний акт у суд, необх╕дно провести велику ╕ ретельну роботу сл╕дчим ╕ прокурорам, щоб з╕брати докази. ╤ коли ухвалили абсолютно невмотивоване р╕шення розд╕лити Департамент ╕ утворити ╕нше Управл╕ння, туди забрали окрем╕ практично розсл╕дуван╕ справи, пов'язан╕ з кер╕вниками колишньо╖ провладно╖ злочинно╖ орган╕зац╕╖.
Забрали справу про заволод╕ння уг╕ддями Сухолуччя, де пов╕домлено про п╕дозру Януковичу. Ми зак╕нчили ╕ направили в суд за цим еп╕зодом обвинувальний акт стосовно 14 ос╕б, яким ╕нкрим╕ну╓ться пособництво колишньому президенту, включно з колишн╕м головою Ки╖всько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖.
Так само забрали справу щодо заволод╕ння резиденц╕╓ю Межиг╕р'я, яка практично доведена до к╕нця. Направляти до суду ╖╖ будуть люди, як╕ не розсл╕дували ╕ не знають багатьох нюанс╕в.
У червн╕ минулого року нам передали з Головного сл╕дчого управл╕ння ГПУ справу так званих «вишок Бойка». Ми три м╕сяц╕ розсл╕дували ╕ допов╕ли, що вийшли на перспективи пов╕домлення про п╕дозру окремим виконавцям. П╕сля цього справу забрали ╕ передали у В╕йськову прокуратуру. Як пояснили, через неефективне розсл╕дування. Знову ж таки, не вивчаючи це провадження. А перед Новим роком справу «вишок Бойка» забрали вже у В╕йськово╖ прокуратури ╕ передали у Головне сл╕дче управл╕ння - де лог╕ка. Що зм╕нилося? Зм╕на сл╕дчого чи прокурора по КПК, кр╕м об'╓ктивних причин - це зв╕льнення, тяжка хвороба, можлива лише тод╕, коли справа розсл╕ду╓ться неефективно, ╕нших п╕дстав нема╓.
- Ви сп╕лкувалися з цього приводу з генпрокурором? Як в╕н це поясню╓?
- В╕н указу╓, що таке його р╕шення, без необх╕дно╖ мотивац╕╖. Також я подавав рапорти з цього приводу, де викладав ус╕ порушення, як╕ допущен╕ при прийнятт╕ таких р╕шень про передачу проваджень ╕ просив ╖х скасувати. Але цього не в╕дбулося. Часто я просто не можу до нього потрапити.
- А коли востанн╓ бачились?
- Сьогодн╕ (8 лютого - ред.), а до того два м╕сяц╕ не м╕г з ним зустр╕тися, незважаючи на те, що неодноразово вказував його пом╕чникам на необх╕дн╕сть зустр╕ч╕, бо ╓ проблеми, як╕ необх╕дно обговорити ╕ вир╕шити. Кр╕м того, що мен╕ самому необх╕дно, то було б, напевно, ╕ генеральному прокурору ц╕каво д╕знатися, як╕ ╓ проблеми, яка потр╕бна допомога в розсл╕дуванн╕.
- Можливо, в╕н про все д╕зна╓ться в╕д свого заступника Столярчука?
- Сумн╕ваюся, бо Столярчук, за винятком окремих справ, теж не виявля╓ необх╕дного ╕нтересу.
- А хто ж тод╕ ц╕кавиться? Ви сам╕ соб╕ розсл╕ду╓те ╕ ходите з╕ сво╖ми проблемами?
- Так. Ц╕кавляться актив╕сти, потерп╕л╕, адвокати родин Небесно╖ Сотн╕. Вони вказують на наявн╕ недол╕ки, як╕сь упущення, зокрема, на еп╕зод чи особу, яку необх╕дно перев╕рити. Дають докази, ╕нформац╕ю, що ми десь щось пропустили.
- Як╕ питання обговорили з генпрокурором сьогодн╕?
- В╕н мене запитував про строки завершення розсл╕дування за п╕дозрою Януковича та ╕нших високопосадовц╕в у протид╕╖ протестам. Я вказав, що завершення можливе, коли прокурор визначить достатн╕сть доказ╕в для направлення до суду. Аби ця робота зак╕нчилася в стисл╕ терм╕ни, треба створити умови для роботи сл╕дчих ╕ прокурор╕в та усунути наявн╕ перешкоди. У нас ╓ проблеми з╕ штатом. Потр╕бно повернути к╕льк╕сть прац╕вник╕в, яка була до скорочення. Тод╕ у нас було 77 сл╕дчих ╕ 40 прокурор╕в.
Також у нас пост╕йно виникають др╕бн╕ проблеми, але на них витрача╓ться багато сил. Це в╕дсутн╕сть каб╕нет╕в ╕ техн╕ки. Сл╕дч╕ й прокурори не вмотивован╕. Вони йдуть, тому що при╖хали з областей ╕ мають проблеми з житлом, як╕ не вир╕шуються. Два роки тут працюють, але не можуть н╕ службову квартиру отримати, н╕ хоча б якусь к╕мнату в гуртожитку, де можна окремо жити з с╕м'╓ю. Наших сл╕дчих ╕ прокурор╕в переманюють, бо вважа╓ться, що наш Департамент не ма╓ п╕дтримки кер╕вництва, а тому перебування в ньому безперспективне з точки зору кар'╓ри та забезпечення.
Також у нас проблеми з комп'ютерним обслуговуванням. Нема╓ ╤Т-фах╕вця. Уже к╕лька м╕сяц╕в не можемо встановити сервер, який потр╕бний для збер╕гання в╕део- та ауд╕озапис╕в. Тобто пост╕йно виникають як╕сь др╕бниц╕, яких не повинно бути взагал╕. Звичайно, можна сказати, що складнощ╕ ╓ у вс╕х, ╕ проблеми у вс╕х виникають. Це зрозум╕ло, але тод╕ треба припинити кер╕вництву говорити, що розсл╕дування злочин╕в п╕д час Майдану це справа №1, ╕ вони зроблять все можливе для ╖х розсл╕дування.
- А як╕ п╕дрозд╕ли мають б╕льшу п╕дтримку?
- Головне сл╕дче управл╕ння, Департамент з розсл╕дування у сфер╕ економ╕ки. Те саме Управл╕ння з розсл╕дування злочин╕в, вчинених злочинними орган╕зац╕ями, яке в╕дд╕лилося в╕д нас. ╥хн╕ кер╕вники без проблем мають зустр╕ч╕ з генпрокурором, ╖хн╕ проблеми вир╕шуються. Напевно, вони важлив╕ш╕ завдання виконують, н╕ж ми.
- А як╕ зарплати у ваших сл╕дчих?
- Вони отримують по 13-15 тисяч. Бува╓ додаткове прем╕ювання. Можливо, зарплата, у пор╕внянн╕ з середньою по Укра╖н╕, ╕ висока, але якщо враховувати, що б╕льш╕сть - не м╕сцев╕ й ╖м потр╕бно винаймати житло у Ки╓в╕, то у них фактично н╕чого не залиша╓ться. Тому я ставлю питання, щоб ╖м вид╕лили службов╕ квартири чи хоча б к╕мнати в гуртожитках. Об╕цянки це вир╕шити хоча б частково в╕д кер╕вництва на сьогодн╕ ╓, ╕ дуже хот╕лося б, щоб вони були зреал╕зован╕. Це дуже позитивно вплинуло б на вмотивован╕сть сл╕дчих та прокурор╕в.
- Справа екс-м╕н╕стра юстиц╕╖ Лавриновича вже слуха╓ться в Шевченк╕вському райсуд╕. Коли Департамент спецрозсл╕дувань плану╓ направити до суду крим╕нальну справу в╕дносно екс-м╕н╕стра юстиц╕╖ Олени Лукаш?
- Колишньому м╕н╕стру юстиц╕╖ Лукаш ╕ ще 15 особам, у тому числ╕ ╖╖ п╕длеглим, ╕нкрим╕ну╓ться заволод╕ння держкоштами в сум╕ понад 2,5 млн. грн. Сл╕дство йде до завершення, але точну дату завершення може назвати прокурор, коли визна╓, що доказ╕в достатньо з╕брано для направлення провадження до суду.
- Ви звинувачу╓те Лукаш у присво╓нн╕ 2,5 млн. державних кошт╕в. Водночас вона ма╓ три квартири в Ки╓в╕, будинок в Царському сел╕ на Печерську. Чому сл╕дство не зац╕кавилося походженням кошт╕в, на як╕ була придбана ця нерухом╕сть?
- За фактом незаконного збагачення заре╓строване провадження, яке розсл╕ду╓ться. Будинок у так званому Царському сел╕ заре╓стрований на мат╕р Лукаш (69-л╕тню пенс╕онерку - ред.). У ход╕ сл╕дства перев╕ря╓ться, чи не була ця нерухом╕сть придбана за грош╕ дочки.
- В╕домо, що справа «чорно╖ бухгалтер╕╖», яку розсл╕ду╓ НАБУ, перетина╓ться з розсл╕дуванням вашого Департаменту про узурпац╕ю влади Януковичем. Чи утворена сп╕льна сл╕дча група, про яку говорив директор НАБУ?
- У б╕льшост╕ матер╕али «чорно╖ бухгалтер╕╖» стосуються наших справ стосовно д╕яльност╕ злочинно╖ орган╕зац╕╖, узурпац╕╖ влади, д╕яльност╕ правоохоронних орган╕в, тому ми ╕ запропонували сп╕льне розсл╕дування. Попередньо ми отримали в╕д НАБУ коп╕╖ ц╕╓╖ книги ╕ опрацювали ╖х. Але ц╕ матер╕али потр╕бн╕ нам в ориг╕налах. Частину ╖х нам передали. Зараз ми опрацьову╓мо з НАБУ питання, як будемо координувати нашу д╕яльн╕сть. У кого збер╕гатимуться ориг╕нали «чорно╖ бухгалтер╕╖», там ╕ буде центр розсл╕дування. Але головне, щоб був результат.
- На початку березня 2014 року Генпрокуратура розпочала крим╕нальне провадження за фактом узурпац╕╖ влади Януковичем. Шестеро судд╕в КСУ, як╕ ухвалювали р╕шення про в╕дм╕ну Конституц╕╖ 2004 року, дос╕ на сво╖х посадах. Який статус вони мають, чи вручен╕ ╖м пов╕домлення про п╕дозру?
- П╕дозри н╕кому ╕ще не вручен╕, судд╕ перебувають у статус╕ св╕дк╕в. Тривалий час цим провадженням займалося Головне сл╕дче управл╕ння. У червн╕ минулого року його передали нам. П╕сля вивчення документ╕в ми зрозум╕ли, що справа фактично не розсл╕дувалася. За п╕втора року сл╕дчим Головного сл╕дчого управл╕ння направлено лише к╕лька запит╕в ╕ можливо проведено один допит. Ми почали це розсл╕дування практично з нуля.
- Викликали судд╕в на допити?
- Так, вони допитуються. Зараз не можу сказати, коли у розсл╕дуванн╕ будуть результати, але, думаю, певн╕ особи у цьому провадженн╕ можуть бути притягнут╕ до в╕дпов╕дальност╕.
- Директор НАБУ пов╕домляв, що у «чорн╕й бухгалтер╕╖» значиться велика сума в доларах на потреби КСУ. Чи в╕домо - хто отримував ц╕ грош╕?
- Так, ╓ суми, як╕ можна вважати вид╕леними на КСУ, але на сьогодн╕ детал╕ цих запис╕в в ╕нтересах сл╕дства я не можу розголошувати. Ми досл╕джу╓мо ухвалення Конституц╕йним судом у той пер╕од трьох р╕шень, як╕ колишн╕ можновладц╕ використали на свою користь для узурпац╕╖ влади. Це р╕шення про можлив╕сть формування коал╕ц╕╖ окремими депутатами, так званими тушками, про в╕дм╕ну Конституц╕╖ 2004 року ╕ р╕шення стосовно статусу Верховного суду, яким були звужен╕ його повноваження.
Алла ШЕРШЕНЬ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 24.02.2017 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18167

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков