Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 03.03.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 03.03.2017
╤гор ╤гнатович, канадський продюсер «Г╕рких жнив»: «МИ ПОЧАЛИ ЗЙОМКИ Ф╤ЛЬМУ МАЙЖЕ ТА╢МНО, БО ТОД╤ ЩЕ ПРИ ВЛАД╤ В УКРА╥Н╤ БУВ ЯНУКОВИЧ»

На велик╕ екрани Укра╖ни вийшов канадський ф╕льм «Г╕рк╕ жнива», в основу якого покладен╕ страшн╕ под╕╖ Голодомору 1932-33 рок╕в. Те, що ф╕льм про трагед╕ю укра╖нського народу зняли саме в Канад╕, зрозум╕ло: значну частину населення там складають укра╖нськ╕ ем╕гранти, як╕ свого часу вирушали за океан або в пошуках кращо╖ дол╕, або й рятуючись в╕д комун╕стичних репрес╕й.
Саме в так╕й с╕м’╖ – вих╕дц╕в ╕з Льв╕вщини ╤гнатович╕в - уже в Торонто народився син ╤гор (Ян), який став продюсером «Г╕рких жнив». Н╕ його р╕дн╕, н╕ в╕н сам н╕коли не знали, що таке Голод — отой, який доводив до божев╕лля, ставав причиною кан╕бал╕зму, примушував людей ╖сти кот╕в, собак, щур╕в ╕ хрущ╕в, вишукувати на полях мерзлу гнилу картоплю.
Проте часова ╕ територ╕альна дистанц╕я не зробили для нього чужим б╕ль укра╖нського народу. ╤ коли режисер Джордж Менделюк звернувся до б╕знесмена, мецената та ╕нвестора ╤горя ╤гнатовича, той без вагань погодився вкласти у зйомки м╕льйони долар╕в.
Продюсер особисто представив стр╕чку у Львов╕. Тут в╕н зустр╕вся ╕з науково-викладацьким складом ╕ студентами ун╕верситету «Льв╕вська пол╕техн╕ка», льв╕в’янами, яким розпов╕в про власну мотивац╕ю культурницько╖ ╕нвестиц╕╖. ╤гор ╤гнатович в╕дпов╕в ╕ на питання кореспондента «Укр╕нформу».

- Пане ╤горю, жител╕ Зах╕дно╖ Укра╖ни, на щастя, не зазнали тако╖ трагед╕╖, як ╖х сус╕ди за Збручем. Зв╕дки ╕ в якому в╕ц╕ ви д╕зналися про Голодомор? Що спонукало вас вкласти так╕ значн╕ кошти у цю стр╕чку?
Щоб зрозум╕ти будь-яку кра╖ну, треба знати ╖╖ ╕стор╕ю, переживання людей. ╤ нашу укра╖нську ╕стор╕ю треба чужинцям зрозум╕ти
- Як до мене прийшла ╕дея? Я був дуже зац╕кавлений у зйомках цього ф╕льму, бо в зах╕дному св╕т╕ знань про Голодомор майже не ╕сну╓. Зна╓ лише укра╖нська д╕аспора та деяк╕ вчен╕, як╕ займаються ц╕╓ю темою. ╤ я подумав, що створити такий ф╕льм за допомогою сучасно╖ техн╕ки – це не т╕льки викликати зац╕кавлення зах╕дного глядача, але й нагода поширити знання про Голодомор. Моя ц╕ль ╕ мр╕я була ╕ ╓, щоб у зах╕дному св╕т╕ розумн╕ й осв╕чен╕ люди побачили цей ф╕льм. ╤ ми вже ма╓мо здивован╕ ╕ захоплен╕ в╕дгуки. Люди, як╕ студ╕ювали в ун╕верситетах, зазначають, що ран╕ше майже не чули про цей злочин. Вони кажуть: як це можливо, що про це не говорили н╕ в школах, н╕ в ун╕верситетах. Так що це в╕дразу да╓ натхнення на дискус╕ю, п╕д час яко╖ проводяться паралел╕ з сучасн╕стю.
Адже щоб зрозум╕ти будь-яку кра╖ну, треба знати ╖╖ ╕стор╕ю, переживання людей. ╤ нашу укра╖нську ╕стор╕ю треба чужинцям зрозум╕ти. Голодомор — це надзвичайно важлива ╕ болюча стор╕нка укра╖нсько╖ ╕стор╕╖, в╕дкрита до сьогодн╕ рана. Вона мусить заго╖тися, а для цього потр╕бно на цю тему говорити. ╤ тепер, власне, буде нагода почати говорити про це у зах╕дному св╕т╕, вклинитись з╕ сво╖м минулим у концепц╕ю сьогодн╕шнього пол╕тичного, дуже бурхливого ╕ неспок╕йного, кл╕мату, щоб було б╕льше зрозум╕ло, якою ╓ Укра╖на, ╕ як╕ у не╖ в╕дносини з Рос╕╓ю, як вони складалися протягом стол╕ть.
- Чи були у ваш╕й родин╕ потерп╕л╕ в╕д комун╕стичного режиму?
Загалом нема╓ укра╖нця, який не потерп╕в би в╕д стал╕нського ╕ комун╕стичного терору
- Я народився у Торонто, моя мама - з-п╕д Львова, батько ╕з Дрогобиччини. П╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни вони втекли в╕д комун╕ст╕в до Канади. Але деяк╕ з родич╕в, хто залишився, потерп╕ли. Мо╓╖ дружини родина дуже потерп╕ла, а з батьково╖ в Укра╖н╕ залишився лише один стрийко, якому було 15 рок╕в. Коли прийшли комун╕сти, то його як родича зрадник╕в народу засудили на 15 рок╕в.
Загалом нема╓ укра╖нця, який не потерп╕в би в╕д стал╕нського ╕ комун╕стичного терору. Так що я чув про ц╕ злод╕яння не т╕льки у канадськ╕й ╕ в укра╖нськ╕й школах, до яких ходив, але й у с╕м’╖. Правда, небагато, бо в той час досить ╕нформац╕╖ про Голодомор не було нав╕ть у Канад╕. Стал╕н свого часу багато зробив, щоб приховати цю ╕нформац╕ю. Але повол╕ досл╕дники робили свою справу. Чимало ╕нформац╕╖ вийшло п╕сля розпаду Радянського Союзу, бо тод╕ в╕дкрили вс╕ документи ╕ арх╕ви КДБ. Тод╕ про укра╖нську трагед╕ю почали говорити б╕льше.
- У яких кра╖нах будуть показан╕ «Г╕рк╕ жнива»?
- Ми вже ма╓мо договори ╕з 45 кра╖нами св╕ту, тобто ф╕льм буде показаний на кожному континент╕. ╤ мова лише про демонстрац╕ю на великих екранах в к╕нотеатрах. Поза тим, ми вже доходимо до 100 кра╖н, де в╕н буде показаний по телебаченню. А з часом будемо розповсюджувати стр╕чку на дисках у кра╖нах, як╕ не можуть соб╕ дозволити купити ф╕льм, але хочуть його побачити.
- Чи було зац╕кавлення з Рос╕╖?
- Поки що не не було. Ми хочемо досягти резонансу у св╕т╕, а тод╕, можливо, ╕ там захочуть його побачити.
- Наск╕льки мен╕ в╕домо, сценар╕й ф╕льму зм╕нювали 12 раз╕в. Чим це було викликано? Що додавали ╕ що вилучали ╕з сюжету?
- Це ╓ нормальна р╕ч. Кожен ф╕льм, кожен сценар╕й п╕д час зйомок зазна╓ зм╕н. Трапля╓ться, його переробляють ╕ по 20-25 раз╕в. От ╕ ми старалися, щоб було все краще ╕ краще. ╤ врешт╕ д╕йшли до моменту, що можна було б ще виправляти, але ф╕льм був уже готовий (см╕╓ться).
- Ф╕льм демонструвався в рамках Берл╕нале ╕ Каннського фестивалю? Як сприйняла сита ╢вропа правду про голод в Укра╖н╕?
- Ми не показували ф╕льму оф╕ц╕йно н╕ в Каннах, н╕ на Берл╕нале. То були приватн╕ покази дистриб’юторам. Так само було ╕ в Америц╕, ╕ на  ╕нших фестивалях. Це не були публ╕чн╕ виступи, бо ми хот╕ли заручитися договорами з ус╕ма. ╤ насамперед, з╕ Сполученими Штатами. 24 лютого (на день п╕зн╕ше, н╕ж в Укра╖н╕, - ред.) розпочався показ по вс╕й Америц╕.
- Резонансу ще не зна╓те?
- Ще не зна╓мо, але чу╓мо, що ╓ велике зац╕кавлення м╕ж д╕аспорою ╕ не т╕льки, але й серед людей ╕нших нац╕ональностей, як╕ сл╕дкують за пол╕тичними под╕ями в Укра╖н╕. Ми також мали спец╕альний показ у Вашингтон╕, Нью-Йорку, а також у Кембриджському ун╕верситет╕, в Лондон╕, а тепер у Ки╓в╕ та у Львов╕, п╕сля чого буде канадська прем’╓ра. Скр╕зь ф╕льм виклика╓ величезне розчулення.
- Чи не було спроб зашкодити зйомкам ф╕льму, якихось негативних меседж╕в ╕з Москви тощо?
- Ми почали зйомки майже та╓мно, бо тод╕ ще при влад╕ в Укра╖н╕ був Янукович, ╕ якби д╕зналась преса, телебачення, був розголос, я певний, що в╕н би в╕дреагував. А так все робилося тихенько, щоб н╕хто не знав. Хот╕ли спок╕йно завершити роботу, а тод╕ вже говорити про не╖. Ми ф╕льмували протягом 35 дн╕в в Укра╖н╕, ╕ за два дн╕ до завершення роботи Янукович проголосив, що не йде до ╢вропи, а йде до Москви. Через два дн╕ ми ви╖хали, а п╕сля того почався Майдан, ╕ Януковичу вже було не до ф╕льму. Через пару м╕сяц╕в ми повернулися, щоб в╕дзняти сцени в ╕нших м╕сцях. Тод╕ вже було важче. Бо багато з тих, хто з нами працював над ф╕льмом, вдень були на зн╕мальному майданчику, а ввечер╕ йшли на Майдан. ╤ ми нав╕ть просили, щоб вони не йшли, бо там було небезпечно, ╕ на роботу приходили невиспаними, але люди чинили так, як вважали за потр╕бне, ╕ дор╕кнути ╖м у цьому було неможливо. Вже п╕сля повернення до Канади, д╕знались, що один ╕з тих, хто з нами працював над ф╕льмом, загинув у зон╕ АТО.
- Хто займався п╕дбором актор╕в?
- У нас була ц╕ль, щоб ф╕льм мав актор╕в св╕тового р╕вня. ╥х п╕дбором займався режисер, я це все схвалив, ╕ хоч ми мали з цього приводу певн╕ дискус╕╖, головна в╕з╕я ф╕льму була за ним. Я ж працював, так би мовити, за кул╕сами: б╕льше займався музичним тлом, стежив, щоб була дотримана ╕сторична правда. Але склад актор╕в мен╕ дуже сподобався. Макс Айронс знаменито з╕грав Юр╕я, а Саманта Баркс – Наталку. Мен╕ дуже багато людей кажуть, що вона вигляда╓, як справжня укра╖нка. До реч╕, Макс Айронс, який гра╓ художника, сам малю╓, ╕ деяк╕ з його полотен були використан╕ у ф╕льм╕. Загалом, найважчим було знайти худих, виснажених людей для масових сцен. Ми шукали «масовку» нав╕ть у хосп╕сах та в л╕карнях, прагнучи таким чином надати картин╕ достов╕рност╕.
- Для голл╕вудських актор╕в тема Голодомору в Укра╖н╕ - це щось таке фантастичне, як «Зорян╕ в╕йни». Чи не було ризику, що ф╕льм стане таким соб╕ водев╕лем, тим б╕льше, що траг╕чн╕ под╕╖ розгортаються на романтичному тл╕?
- Актори д╕йсно н╕чого не знали про Голодомор. А почавши працювати, були ╕ вражен╕ сценар╕╓м, ╕ захоплен╕. Дуже гарна сп╕впраця була м╕ж ними й укра╖нськими акторами. Вс╕ старалися якнайкраще заграти сво╖ рол╕, бо знали, наск╕льки це важливо для св╕ту. Велике значення мало також те, що зйомки в╕дбувалися в Укра╖н╕. Сп╕лкування з людьми додавало гр╕ актор╕в ще б╕льшо╖ достов╕рност╕.
- Перша назва ф╕льму була «Врожай диявола». Чому ╖╖ вир╕шили пом’якшити?
- Зараз зн╕ма╓ться багато ф╕льм╕в про Вселенське Зло, ╕ ми не хот╕ли, щоб наша робота асоц╕ювалася ╕з цим жанром.
- Чи спод╕ва╓тесь на окупн╕сть сво╓╖ багатом╕льйонно╖ ╕нвестиц╕╖?
- Мен╕ було надважливо, щоб був такий ф╕льм. Якщо в╕н щось заробить, це буде бонус. Якщо н╕ – нема р╕зниц╕. Мене питають, чи зробив би я под╕бну ╕нвестиц╕ю ще раз. Нема╓ мови. Я зробив би ╖╖.
- В ╕стор╕╖ Укра╖ни ╓ багато траг╕чних стор╕нок. Чи нема у вас на мет╕ ╕нших проект╕в?
- Пропонують р╕зн╕ проекти. Але нараз╕ я сконцентрований на цьому. Що буде дал╕ – те буде.
***
Авторами сценар╕ю «Г╕рких жнив» ╓ канадець укра╖нського походження Джордж Менделюк та Р╕чард Бачинський-Гувер. У головних ролях знялися голл╕вудськ╕ актори ново╖ генерац╕╖ – Макс Айронс (Юр╕й), Саманта Баркс (Наталка), Барр╕ Пеппер (Ярослав – д╕д Юр╕я), Тамер Гассан (червоний командир), Теренс Стемп (батько Юр╕я) та ╕нш╕. У ф╕льм╕ залучен╕ також укра╖нськ╕ актори – Олександр Печериця та Остап Ступка.
В╕таючи укра╖нську прем’╓ру «Г╕рких жнив», Президент Петро Порошенко зазначив, що тривалий час орган╕затори Голодомору - цього жахливого злочину проти людства старанно його замовчували, а ╖хн╕ посл╕довники нав╕ть зараз намагаються применшити масштаби ско╓ного. Але як тод╕, так ╕ сьогодн╕ Укра╖на висто╖ть перед загрозою знищення ╕ переможе у вир╕шальн╕й боротьб╕ з агресором.

Н╕нель КИС╤ЛЕВСЬКА
Льв╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 03.03.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18188

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков