Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 24.03.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 24.03.2017
КРИМ: ПОВЕРНЕННЯ В «СОВОК»

Куди ╕ до чого «прийшов» вкрадений в Укра╖ни Крим за ц╕ три роки

18 березня 2014-го, у р╕чницю п╕дписання Паризького миру 1856 року, що заф╕ксував ганебну поразку Рос╕╖ в Кримськ╕й в╕йн╕, Володимир Пут╕н сказав слова про те, що Крим та Севастополь нарешт╕ повернулися «до порту приписки», що ╓ для них р╕дним та прийнятним. Цим самим, як ╕ тезою про «сакральн╕сть» Криму, були накреслен╕ два головних напрями, за якими й зд╕йсню╓ться ╕деолог╕чна та психолог╕чна обробка населення. У ц╕ дн╕ суц╕льних р╕чниць (ще можна пригадати референдум про збереження СРСР 17 березня 1991 року), можна п╕дбити певн╕ п╕дсумки – як зм╕нився Крим за ц╕ три роки? ╤ чи зм╕нився?

«Ты записался добровольцем»?
На таке запитання потр╕бна однозначно артикульована в╕дпов╕дь, ╕ тому гасло з плакату час╕в Громадянсько╖ в╕йни досить влучно ╕люстру╓ процеси, що характерн╕ для Криму. Якщо ти не соромишся висловлювати лояльн╕сть до влади – то все у тебе з владою буде добре. А от дал╕ ╕деолог╕чна машина пропону╓ тоб╕ виб╕р тих самих «двох п╕гулок», як у ф╕льм╕ «Матриця»: якщо тоб╕ вистача╓ кайфу в╕д самого визнання «Кримнашу», то й добре – от сам соб╕ в╕д того кайфуй ╕ н╕куди не л╕зь. А от якщо ти ще й ентуз╕аст…
На п╕востров╕, як ╕ в ╕нших рег╕онах РФ, вже створен╕ загони лоял╕ст╕в  - за в╕ком, фахом, уподобаннями, статтю... Здавалося б, в╕д цього у будь-як╕й кра╖н╕ н╕куди не д╕нешся,  але назви трохи лякають: «Молодая Гвардия Едино╖ Росии», «Всеросийское Движение Школьников», «Юнармия»… Тобто, ╕деолог╕чний напрямок обробки св╕домост╕ зрозум╕лий, але головне те, що саме ц╕ м╕л╕тарно-канцелярськ╕ одоробли дають «перепустку» у красиве номенклатурне майбутн╓. Не вс╕м, зв╕сно, але це – обов’язкова умова: трохи побудь дурником на п╕дхват╕, а пот╕м – от тоб╕ ╕ кар’╓ра. Хто бажа╓ працювати на держслужб╕ просто з профес╕йно╖ точки зору (не будемо заглиблюватися у моральн╕ аспекти) – ти ма╓ш публ╕чно демонструвати в╕рн╕сть ╕деолог╕чним засадам, що створен╕ у Кремл╕ та транслюються через ТБ.

«Не болтай»!  
А цей заклик – з радянського плаката «про шпигун╕в» - для тих, хто з чимось не згоден. Н╕, не можна говорити про як╕сь в╕дкрит╕ масов╕ репрес╕╖ проти ╕накомислячих у Криму. Зараз тут у пов╕тр╕ розлита атмосфера п╕знього СРСР: часи не людожерськ╕, але анекдоти про к╕лька табор╕в тих, хто ╖х розказу╓ – дуже популярн╕. Рол╕ тод╕шн╕х дисидент╕в виконують – кримськотатарськ╕ актив╕сти ╕ т╕, хто «болтает» б╕льше, н╕ж можна.  Висловлюватись в╕дверто краще на кухнях, причому, треба пильно сл╕дкувати за складом та настроями гостей кухн╕. Чому? Зв╕сно, можна бути впевненим у сво╖х друзях, але – пропагандистська машина сво╓ робить. ╤ чим дал╕ в╕д 2014-го, тим част╕шими стають випадки, коли достатньо нормальн╕ та адекватн╕ рац╕ональн╕ люди хай й не з п╕ною на губах, але стають саме на б╕к пропаганди у р╕зних ступенях ╖╖ сприйняття.
Част╕ше за все використову╓ться один аргумент: от бачите, а в╕йни, як на Донбас╕, нема, ну ╕ чого Укра╖на добилася – ╢вроп╕ вона не потр╕бна, та все таке ╕нше. Той очевидний факт, що переважна б╕льш╕сть нин╕шн╕х проблем Укра╖ни св╕домо створен╕ Рос╕╓ю, до уваги не береться. Спрацьову╓ обивательська лог╕ка, про «хату скраю» та «сорочку, що ближче до т╕ла» – от платять нам зарплатню, а батькам пенс╕ю – ╕ вже добре, адже не стр╕ляють. Так╕ люди, як╕ загалом комфортно жили й при Укра╖н╕ та не мають до не╖ ╕ррац╕ональних претенз╕й (на кшталт, що ╖х н╕бито «не чули» та «не розум╕ли»), добров╕льно в╕дмовляються в╕д будь-яко╖ громадсько╖ активност╕ та обирають таке соб╕ «спок╕йне життя», п╕д гаслом «досить вже пол╕тики» та «давайте без пол╕тики». Ну, ви пам’ята╓те афоризм про те, що пол╕тика ма╓ властив╕сть в певний момент сама ц╕кавитися людьми, як╕ не ц╕кавляться нею…

╤накомисляч╕: чи ╓ життя у Криму?
╤накомислення в Криму ма╓ сво╖ р╕зновиди. ╢ т╕, хто в╕дважу╓ться на протест в рамках рос╕йсько╖ д╕йсност╕ - критику╓ м╕сцеву владу, що н╕бито «дурить Пут╕на», а насправд╕ в Рос╕╖ життя ╕нше, а в Криму – влада краде. База таких настро╖в – у Фейсбуц╕, тобто, дал╕ отаких балачок справа не йде. ╤ не п╕де. Бо куди йти? Перший та ╓диний поки що одиночний п╕кет у С╕мферопол╕ два м╕сяц╕ тому ск╕нчився через 15 хвилин – чолов╕ка в╕дправили до пол╕цейського в╕дд╕лку. М╕тинг про «обманутий Крим», що нав╕ть був узгоджений ╕з владою, далеко в╕д центру С╕мферополя – провести так ╕ не дали. Це ╕ ╓ вся «опозиц╕йн╕сть» за рос╕йськими правилами.
Т╕ ж, хто не сприйма╓ «рос╕йську владу» як таку, стають ╕згоями у повному розум╕нн╕ цього слова: ╖м небезпечно демонструвати сво╖ переконання. З одного боку, це може стати предметом «зац╕кавленост╕» з боку ФСБ, але «мундиры голубые» реагують не на ус╕х без розбору: тут треба наговорити у Фейсбуц╕ чи десь ще публ╕чно все ж таки на статтю рос╕йського УК (в тому числ╕ – ту саму, де карають за сумн╕в чи в╕дмову визнання результат╕в «референдуму 16 березня»). Головна небезпека йде з боку сп╕вгромадян – сус╕д╕в, колег по работ╕, друз╕в, як╕ стають колишн╕ми… Машина ФСБ – це все ж таки державна структура, поки вона буде розвертатися… А от написати донос – це справа десяти хвилин, ╕ гарантувати, що це не зробить сус╕д чи колега – неможливо. Можуть пригадати ╕ «чем занимался в 2014 году»… Чи масове це явище? Н╕, але атмосфера сл╕дкування за тими, хто потенц╕йно може бути проти – в╕дчува╓ться, розлита в пов╕тр╕ - це факт.
Ще г╕рша вона - атмосфера - у соцмережах. Незгода ╕з пол╕тикою Кремля, нав╕ть якщо це не стосу╓ться Криму та Укра╖ни, а, наприклад, оц╕нки под╕й в Сир╕╖, чи просто критиц╕ Пут╕на, Лаврова, Шойгу, пок╕йного Чурк╕на та ╕нших – це прив╕д для цькування та нав╕шування ярлик╕в «бандер╕вця», «фашиста» та усього ╕ншого. Зв╕сно, це не обходится без проплачених мережевих «хробак╕в», але  у Фейсбук з «в╕двертостями» краще не л╕зти. Притому, що критика може бути абсолютно нейтральною саме по «кримському» чи «укра╖нському» критер╕ям, все одно – якщо розкрива╓ш пащу на святе – то в оцю саму «пащу» може залет╕ти усе, що завгодно. Ну а якщо не заспоко╖шся, то й донос можна написати…

Спогади про майбутн╓
Найточн╕ше атмосфера цих трьох рок╕в в╕дчувалася на «святкуванн╕» р╕чниц╕ «референдуму» 16 березня. Похмурий день, в╕дсутн╕сть будь-яких атрибут╕в свята – прапор╕в, транспарант╕в, посм╕шок - люди посп╕шають на роботу, але центр С╕мферополя перекрито. Будуть оф╕ц╕йн╕ урочистост╕. Вони – не для народу, а для влади: пов╕домлень про м╕тинг б╕ля «Держради» через ЗМ╤ не було. Масовку забезпечили зг╕дно рознарядки: центром м╕ста пройшли сп╕вроб╕тники бюджетних заклад╕в, що були «занаряджен╕» на ходу п╕д власний розпис. На театрал╕зованому д╕йств╕ на центральн╕й площ╕ С╕мферополя присутн╕ були десь тисяч╕ п╕втори людей, особливо вид╕лявся заг╕н пол╕ц╕╖ та ряжен╕ «казаки». На контраст╕ ╕з зануреним у власн╕ проблеми м╕стом, свято для начальства було дуже промовистим…
Складалося враження, що все це ми вже колись проходили: ╕ участь в м╕тингах зг╕дно списку профкому, ╕ школяр╕ на узб╕ччях - хто з прапорцями, хто з паперовими кв╕тами (╕ це нагадувало п╕вн╕чнокорейськ╕ традиц╕╖ – там завжди махають кв╕тами), ╕ оф╕ц╕озний бездарний концерт, п╕д час якого «в╓жливи╓ люди» перемагали «фашизм». Крим усе це вже пройшов   ╕ не лише за радянських час╕в, а зовс╕м недавно - при влад╕ Парт╕╖ рег╕он╕в. 
За формою все це – повернення до час╕в Януковича, за зм╕стом та загальним настро╓м в головах – часи розвиненого «застою», десь 1981-1982 роки. ╤рон╕я ╕стор╕╖ ╕ тут ╓: 17 березня – роковини референдуму 1991 року про збереження СРСР. Перед «святкуванням» дорогами Криму були розв╕шан╕ б╕лборди - «Крим обрав майбутн╓». Яке саме – уже видно, але п╕дсумок, як це завжди бувало в ╕стор╕╖, буде сформульовано п╕зн╕ше. Так, розум╕ння катастрофи прийде не завтра, ще багатьом перебування в оман╕ фальшивих лозунг╕в зда╓ться ц╕лком природним. Але дисонанс реальност╕ та оф╕ц╕озу вже ╓ очевидним.

В╕ктор Чопа
ukrinform.ua

На фото: ватажки ОРДЛО на святкуванн╕ 3-р╕ччя окупац╕╖ Криму

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 24.03.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18316

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков