Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 26.05.2017
Володимир Лис, письменник: ДОСТАТНЬО, ЩОБ 200 Ч╤ЛЬНИХ УКРА╥НСЬКИХ РОДИН ЗАГОВОРИЛИ УКРА╥НСЬКОЮ В ПОБУТ╤

В ╤вано-Франк╕вську завершився другий фестиваль ╕сторично╖ л╕тератури «Соф╕я». У м╕сто, яке розвива╓ нов╕ л╕тературн╕ традиц╕╖, презентувати сво╖ твори при╖хали письменники з Волин╕ – Володимир Лис та його дружина Над╕я Гуменюк. Трохи втомлен╕ дорогою, вони проте жваво в╕дпов╕дали на запитання молодих л╕тератор╕в ╕ студент╕в Прикарпатського ун╕верситету, д╕лилися спогадами, згадували ц╕кав╕ ╕стор╕╖.
Автор популярного «Стол╕ття Якова» з╕зна╓ться – найб╕льше в житт╕ любить працювати з текстом. Образ героя Меха зл╕пив ╕з п’яти характер╕в л╕тн╕х людей. Серед них – ╕ р╕дний д╕д письменника, а ще – односельц╕ та дивакуватий чолов╕к, який у сво╖ 102 роки пора╓ться по господарству, ходить до магазину ╕ з рад╕стю може перехилити чарчину. Запитання про телеверс╕ю цього твору Володимира Лиса н╕би трохи драту╓. Ут╕м, в╕н таки розпов╕да╓ кореспондентов╕ «Укр╕нформу» ╕ про ф╕льм, ╕ про його актор╕в, ╕ про те, коли мовне питання не буде стояти в Укра╖н╕ так гостро.
- Пане Володимире, знаю, що багато людей в╕дкрили для себе письменника Володимира Лиса п╕сля того, як на одному з центральних канал╕в побачили екран╕зац╕ю вашого роману «Стол╕ття Якова». Чи сподобався вам цей ф╕льм? Адже в╕н викликав як позитивн╕, так ╕ критичн╕ в╕дгуки?
- Ф╕льм бачив. Уже говорив про те, що це мало бути зовс╕м ╕нше. Справа в тому, що це була третя пропозиц╕я екран╕зац╕╖ «Стол╕ття Якова». Надходила ще пропозиц╕я в╕д ╕ншого каналу. Вт╕м, вони там задумали створити ф╕льм про наркоман╕ю. Чомусь ця л╕н╕я у них проходила зеленкою. Я написав ╖м синопсис (текст, у якому виписан╕ головн╕ сюжетн╕ л╕н╕╖ ф╕льму – авт.). Та коли вони прислали св╕й, я схопився за голову. Ще отримав пропозиц╕ю в╕д дуже в╕домого митця. Не буду називати його ╕мен╕, бо дав слово. В╕н хот╕в з╕грати у ф╕льм╕ роль Якова. Умови були непоган╕, але одна з них – н╕хто б╕льше не зможе грати цю роль, бо в╕н повн╕стю викупову╓ на ф╕льм права. Я в╕дмовився. Ус╕м, хто звертався до мене з пропозиц╕╓ю екран╕зувати роман, я ставив умову – ф╕льм ма╓ звучати лише укра╖нською. Канал «1+1» на це погодився. Автором сценар╕ю мала виступити молода ╕ перспективна Наталка Ворожбит. Ми нав╕ть зустр╕чалися на студ╕╖, обговорювали сценар╕й. Вона почала працювати. Але, як часто бува╓ в Укра╖н╕, раптом вид╕ляють грош╕, ╕ ╖х треба терм╕ново осво╖ти до к╕нця року. Наталка Ворожбит по╖хала. З’явився всюдисущий Андр╕й Кокотюха, сценар╕й в╕н написав майже за два м╕сяц╕. Мене запевняв, що дуже н╕жно поставиться до роману, але по сут╕ – в╕н створив свою верс╕ю.
Тим, хто не читав книги, а лише дивився ф╕льм, було н╕би й ц╕каво. Там справд╕ ╓ динам╕ка, непогана операторська робота, акторська. Але образи ╕ х╕д сюжету – далек╕ в╕д роману. ╤ головне – нема волинсько╖ колористики, то╖ мови. Вони в╕д╕йшли в╕д зах╕дно-пол╕ського д╕алекту. А пам’ята╓те ф╕льм «Л╕кв╕дац╕я»? Там н╕би не ст╕льки всього, як отой одеський колорит. Ще скажу, що мене об╕цяли запросити на зйомки, але так ╕ не сталося. Зн╕мали усе терм╕ново. То ж ма╓мо те, що ма╓мо.
- А франк╕вського актора, Романа Луцького, який з╕грав молодого Якова, ви б похвалили за роль?
- Так, похвалив би. Його ╕ Стан╕слава Боклана. Обидва добре з╕грали. Оте мовчання Боклана мен╕ нагаду╓ Ступку. Бо Ступка ╕нод╕ говорив б╕льше сво╖м мовчанням, н╕ж д╕алогами. Луцький добре з╕грав. ╢диний момент був, але актор тут не винний. У мо╓му роман╕ Як╕в виходить проти вес╕лля з одним патроном ╕ забира╓ Улянку в л╕с, а у ф╕льм╕ – Як╕в робить постр╕л, до нього кида╓ться польський пол╕цай, ╕ Як╕в т╕ка╓. М╕й Як╕в такого б н╕коли не зробив! Та й у молодост╕ Як╕в н╕коли не носив бороди. Але то все – творц╕ ф╕льму. Щодо гри Луцького. В актора гарна статура, в╕н чудово показав пристрасть. Р╕вноправний партнер ╕ нав╕ть десь перегра╓ виконавицю Улянки. Велике в╕тання Роману Луцькому!
- У «Стол╕тт╕ Якова» виразною ╓ польська тема. Якими, на вашу думку, мали б сьогодн╕ бути в╕дносини м╕ж укра╖нцями та поляками? 
- Вважаю, що нам треба дивитися у тепер╕шн╓ ╕ майбутн╓, не повертатися лише до минулого. Тепер╕шня польська влада, правляча парт╕я, застосову╓ традиц╕йний пол╕тичний прийом. Коли щось не ладиться, пада╓ рейтинг – треба рятуватись ╕ вигадувати винних. Тепер винними стали укра╖нц╕. А м╕ж поляками та укра╖нцями було багато доброго. Я зач╕паю цю тему, бо в╕д цього н╕куди не д╕нешся. Те ж «Стол╕ття Якова» ма╓ вийти у польському переклад╕. Тепер мен╕ об╕цяли н╕чого не скоротити. А от рок╕в три-чотири тому чесно казали, що викинуть один розд╕л зв╕дти. Я запитав: який? Думав, може, там, де Зося в бордел╕. Н╕-н╕, запевнили. Це, кажуть, нав╕ть зац╕кавлення викличе. Йдеться про те, де Зося ряту╓ укра╖нське село. Я заперечив, сказав, що це так благородно, добре ╕ гарно, бо ж ряту╓. Н╕, кажуть, у них це не пройде. Бо там показано, що Арм╕я Крайова заходить в село ╕ палить його, а в них вважають, що такого не було. Я ж сказав, вибачте, адже нав╕ть польськ╕ джерела, книжки вказують, що вони применшують к╕льк╕сть загиблих укра╖нц╕в. У Польщ╕ знають, що все-таки укра╖нц╕ на Волин╕ теж гинули. Так, кажуть, але там переконан╕, що це були т╕ укра╖нц╕, як╕ нападали на польськ╕ колон╕╖, а Арм╕ю Крайову вважають лицарями. Тод╕ я в╕дмовився в╕д такого перекладу, бо для мене це було принциповим питанням.
Нав╕ть в екран╕зац╕╖ мого роману показали Арм╕ю Крайову шляхетною, якоюсь прилизаною, тод╕ як укра╖нц╕в – не дуже. Очевидно, звичка.
- У ваших творах часто доля людини описана на фон╕ в╕йни, непростих под╕й. Але ц╕ книги ви писали у мирний час. Нин╕ ж в Укра╖н╕ – в╕йна. Не задумувались написати про не╖?
- Думаю, що про цю в╕йну писати не буду. Зараз я п╕дготував книжку мало╖ прози, куди ув╕йдуть есе та новели, ╕ там ╓ розд╕л «Сучасн╕ нагульновци». Пам’ята╓те роман Шолохова «П╕днята ц╕лина»? Там Нагульнов слуха╓ з╕ сво╖м соратником Разметновим п╕вня. От коли той сп╕ва╓, герой каже: «Харашо пойот. В╕д╕ш, как вивод╕т». А той в╕дпов╕да╓: «Ето кулацк╕й когут, а для м╓ня, ╓сл╕ он даже хорошо пойот, я н╕когда ето н╓ пр╕знаю. Для м╓ня всегда буд╓т б╓дняцк╕й лучше п╓ть». Ось так ╕ у нас зараз ведеться. ╤де масове видання дуже погано╖, дуже прим╕тивно╖ поез╕╖ ╕ прози про АТО ╕ про Майдан. Про це часто пишуть люди, як╕ там не були. Вони вживають криклив╕ ╕ “високопатр╕отичн╕” фрази. От у нас одна поетеса написала 130, а ╕нша – 153 в╕рш╕ про Майдан ╕ Небесну Сотню. Ну, як можна ст╕льки написати? Тим паче, коли там не були. Допускаю, можна написати один, два ╕ нав╕ть п’ять добрих в╕рш╕в. Але ж не б╕льше. Я протестую проти цього, бо переконаний, що мають бути справжн╕ поез╕я ╕ проза. Ту ж «В╕йну ╕ мир» написали через п’ятдесят рок╕в. Про козаччину, взагал╕ – через триста. Тому, коли сол╕дн╕ видавництва п╕дтримують ╕ подекуди нав╕ть вимагають писати патр╕отичн╕ твори, то я в╕дмовляюсь. Я ╕ моя дружина Над╕я Гуменюк пишемо патр╕отичн╕ книги, але так╕, що створен╕ не через криклив╕ фрази. Я пишу про народ, про пол╕щук╕в – це теж патр╕отичн╕ реч╕. Нехай буде менше прози ╕ поез╕╖, але нехай вона буде б╕льш прониклива. Вт╕м, на одному з конкурс╕в мене таки вт╕шив один роман про АТО. Журнал╕стка провела досл╕дження – чому гинуть, чому зазнають поразки наш╕ б╕йц╕. ╤ це д╕йсно правдивий тв╕р.
- На Волин╕ вас знають як «народного синоптика». Хот╕ла запитати, чи ма╓те пол╕тичний прогноз для Укра╖ни?
- Це було мо╓ хоб╕, якому я в╕ддав 20 рок╕в. Але останн╕ ш╕сть я цим не займаюсь. А пол╕тичн╕ прогнози не даватиму. Якось у 2014-му, коли лише почались под╕╖ в Донецьку ╕ Луганську, я говорив, що все зак╕нчиться до вересня. Проте зак╕нчення фрази «якщо не втрутиться Рос╕я» тод╕ я св╕домо викреслив, аби не наврочити. Тепер скажу лише одне. П╕дозрюю: все, що в╕дбува╓ться на сход╕, завершиться перед президентськими виборами. Але, на жаль, до того часу загинуть ще сотн╕, а може, й тисяч╕ наших хлопц╕в. ╥х мен╕ найб╕льше шкода, бо кожна людина, кожний, хто там ╓, носить у соб╕ ц╕лий всесв╕т. ╤ ми нав╕ть збагнути не можемо, яких втрача╓мо учених, письменник╕в… Та в╕йна – дуже дивна. Вважаю правильним, що припинили там торг╕влю.
- Сьогодн╕ знову гостро сто╖ть мовне питання. Яке ваше ставлення до нього?
- Нещодавно, мене запитали щодо гасла «╢дина кра╖на – ╓д╕ная страна». Я сказав, що ставлюсь до нього категорично негативно, бо воно, по сут╕, сприяло ще б╕льш╕й русиф╕кац╕╖ кра╖ни. У цьому питанн╕ я, однозначно, погоджуюся з нашим земляком ╢вгеном Сверстюком, який сказав, що не треба н╕яких закон╕в, н╕якого насильства, аби в Укра╖н╕ заговорили укра╖нською. Треба лише, щоб 200 пров╕дних укра╖нських б╕знесових ╕ пол╕тичних родин заговорили укра╖нською мовою в побут╕. Все. Ус╕ будуть з них брати приклад. А не так, як зараз – в╕дходить два кроки в╕д м╕крофона ╕ переходить на рос╕йську. А як говорять на нашому телебаченн╕? Я теж там буваю. По-перше – жахлив╕ наголоси, а ╕нше – в╕дчува╓ш, доки з тобою говорять, то ще укра╖нською, а як лише в╕д╕йдуть – виключно рос╕йською. Для себе я в╕дкрив нав╕ть к╕лькох людей, яких вважав патр╕отами, а вони, виявилось, у побут╕ говорять рос╕йською.
- В Укра╖н╕ вас шанують. Серед численних нагород ╕ в╕дзнак може ╓ якась особлива?
- Я до цього ставлюсь дуже скептично й ╕рон╕чно. Часто мене питають за «Коронац╕ю слова». Нав╕ть дор╕кають, що там Лису, мовляв, присуджували прем╕ю всупереч умовам. Вважаю, що там в╕дзначають р╕зних письменник╕в. Мен╕ там подоба╓ться тим, що вклада╓ш у конверт п╕д псевдон╕мом рукопис – ╕ все. Його в╕дкривають уже на нагородженн╕. Коли був членом жур╕, пробував нав╕ть в╕дгадати ╕м’я письменник╕в, та не м╕г. Подоба╓ться мен╕ той конкурс, бо в╕н чесний. Те ж «Стол╕ття Якова» я надсилав туди п╕д псевдон╕мом. Тепер можу сказати. Василь Нережа. У мене брат Василь, а Нережа – р╕чка, яка прот╕ка╓ через мо╓ село. А щодо участ╕ на здобуття Шевченк╕всько╖ прем╕╖, пригадую, коли д╕йшов до третього туру, дзвонить мен╕ член ком╕тету, каже, що дуже ╖м подоба╓ться мо╓ «Стол╕ття Якова» ╕ просить: «Роб╕ть же щось, так хочемо, аби ви….». Я в╕дпов╕в: «Зна╓те, я вм╕ю писати, а оте загадкове «щось» я робити не вм╕ю». Тод╕ присудили прем╕ю Леон╕ду Горлачу. Цього року я дуже переживав за ╤вана Малковича, бо в╕н д╕йсно хороший поет.
- А що ви чита╓те? Яка книжка справила враження на Володимира Лиса? 
- Ми ст╕льки чита╓мо, що живемо н╕би у б╕бл╕отец╕ (дивиться на дружину, посм╕ха╓ться, - авт.). Я нав╕ть написав есе «Компан╕я», де з╕брав те, що читав ╕ що мен╕ запам’яталося. У ньому я нав╕в слова свого улюбленого ф╕лософа Мераба Мамардашв╕л╕. Там такий д╕алог: «А ти Маркса читав? Н╕. А Л╓н╕на? Н╕. А Стал╕на? Та н╕. ╤, зрештою, дай мен╕ спок╕й. У тебе – своя компан╕я, а в мене – своя». ╤нод╕ чита╓ш ╕ не дуже в╕домого письменника, але розум╕╓ш, що це – тво╓. Наприклад, п╕сля форуму видавц╕в я прочитав Пола Джонса «Черчилль». Знаю, що ╓ б╕ограф╕чний восьмитомник, чотиритомник про цього пол╕тика. А ця книжка – невеличка, але дуже добре написана. Виявля╓ться, п╕сля Друго╖ св╕тово╖ Черчилль зм╕г соб╕ купити ма╓ток за гонорари, зароблен╕ л╕тературною працею! А ще мен╕ страшенно сподобався факт, що коли у 1942 роц╕ затверджували бюджет кра╖ни, ╕ тод╕ вр╕зали грош╕ на культуру, то пол╕тик р╕зко виступив: «Якщо ми не вид╕ля╓мо кошти на культуру, то за що тод╕ вою╓мо?»
- Де б Укра╖н╕ знайти таких пол╕тик╕в?
- ╢ чесн╕ пол╕тики, але майже скр╕зь ╖х чека╓ доля однакова. Перше: або вони ламаються ╕ починають грати за тими ж правилами ╕ нормами. Або ╖х в╕дтручують десь на задв╕рки. ╤ найрадикальн╕ший спос╕б – ╖х вбивають. Що б там не говорили, але я вважаю, що справд╕ укра╖нським президентом був В╕ктор Ющенко. До реч╕, в побут╕ в╕н говорив укра╖нською. Вже коли втратив владу, то йому в спину почали кидати каверзн╕ постр╕ли. А треба було ран╕ше його критикувати й ставити см╕лив╕ запитання. У нас ще зна╓те яка б╕да ╓? Президента обирають демократичним способом, а хочуть, аби в╕н був диктатором. А так не може бути.
- Коли шукаю ваш╕ новинки у книгарн╕, нер╕дко чую: «Ну от як вони, чолов╕к ╕ дружина, ст╕льки пишуть? Як в╕дпочивають? Хто кому п╕дказу╓, критику╓? Чи можуть, зрештою, жити на сво╖ гонорари?» Як би ви в╕дпов╕ли людям? 
- Недавно м╕сцева газета хот╕ла взяти у нас ╕нтерв’ю. Завчасно попередили, що хочуть сфотографувати, як ми разом л╕пимо вареники. Я кажу, що в житт╕ н╕коли не л╕пив, можу лише ╖сти. Питають – може, майстру╓те? Н╕, в╕дпов╕даю, не вм╕ю. От не дано мен╕ цього. Просять, аби хоч ст╕лець робив. Тод╕ я заперечив: якщо журнал╕ст╕в не ц╕кавлю як письменник, то н╕чим не зараджу. Скажу так. Ми створили студентську с╕м’ю ще коли навчались у Льв╕вському ун╕верситет╕ на факультет╕ журнал╕стики. Дякувати Богу, з того часу – разом. Працю╓мо автономно. Чита╓мо твори лише тод╕, коли зак╕нчу╓мо. У процес – не втруча╓мось. А коли тв╕р завершений, тод╕ можна сказати думку, зауваження та ╕нше. Нас т╕шить, що ми ст╕льки часу поруч ╕ працю╓мо в р╕зних жанрах. Я б╕льше маю прози, Надя – дуже гарну поез╕ю. А ще я називаю ╖╖ класиком укра╖нсько╖ л╕тератури для д╕тей.
А про гонорари... Так, вже ╓ видавництва, як╕ ╖х платять. Та в пор╕внянн╕ з тими, як╕ отримують письменники у Польщ╕, ╢вроп╕, вони см╕шн╕, хот╕лося б, аби були б╕льш╕. Бо якщо у сотн╕ раз╕в б╕льше за один виступ заробля╓ сп╕вак, ан╕ж ти, хоч над романом працю╓ш р╕к чи б╕льше, то це дивно. Але добре, що вже друкують не лише те, що «припливе».

╤рина Дружук, ╤вано-Франк╕вськ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18586

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков