Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 26.05.2017
РЕЦЕПЦ╤Я ШЕВЧЕНКОВОГО СЛОВА В ОПОВ╤ДАНН╤ В╤КТОРА СТУСА «РАНОК НА МАЙДАН╤»

Рецепц╕я (лат. receptio – сприйняття) – запозичення письменником ╕дей, мотив╕в, образ╕в, сюжет╕в ╕з твор╕в ╕нших письменник╕в чи л╕тератур ╕з подальшим ╖х творчим осмисленням (трансформац╕╓ю). Поняття стосу╓ться також поетики, тобто теоретичного осмислення нею об’╓ктивних властивостей художн╕х твор╕в, л╕тературного процесу, що передбача╓ вза╓мозв’язок творчост╕ ╕ сприймання разом ╕з функц╕онуванням письменства у певному культурно-╕сторичному пер╕од╕.
Триптих сучасного кримського укра╖нського письменника В╕ктора Стуса «Тарас серед нас» (2013 р.), до якого вв╕йшли опов╕дання «Ранок на майдан╕», «Гр╕х», «Потолочена трава-мурава», ╓ сво╓р╕дним перенесенням описаних Тарасом Шевченком злободенних сусп╕льних проблем позаминулого стол╕ття у сучасну часову площину.
Соц╕ально-викривальна тема опов╕дання «Ранок на майдан╕» – протистояння влади та громади – це опис тепер╕шнього стану речей у пол╕тиц╕, який ще з час╕в Шевченка не зазнав сутт╓вих кардинальних зм╕н.
Фоном опов╕д╕ ╓ цитата Шевченка «Якби ви знали панич╕, як люди плачуть живучи!», яка орган╕чно впл╕та╓ться в ╕дейний задум автора.
Зав’язкою твору ╓ опис автором ситуац╕╖, коли вранц╕ «губернатор одного приморського м╕ста ╤ван ╤ванович Болванов кр╕зь лобове скло службового «Мерседеса» заприм╕тив натовп на майдан╕ перед в╕кнами сво╓╖ адм╕н╕страц╕╖». ╤ це його збентежило, адже т╕, у кого в╕н на служб╕, «з╕псують настр╕й на весь день». М╕щани ж з╕бралися, щоб ╖м, обд╕леним та обкраденим, що коп╕йки рахують, пояснили «зв╕дки у Болванова взявся чотириповерховий будинок? А ма╓ток б╕ля моря? А ╕номарки? Все це в╕н придбав на зарплату?», на що почули в╕дпов╕дь начальника м╕ськуправл╕ння м╕л╕ц╕╖ полковника Пенькова: «Це не ваше д╓ло! Разб╓рьомся! Разойд╕т╓сь по добру, по здорову!»
Ус╕м жителям м╕ста було в╕домо, що пр╕оритетом д╕яльност╕ Болванова ╓ власне збагачення за рахунок зловживань службовим становищем. Це як у саркастичних Шевченкових рядках:

А той, щедрий та розк╕шний,
Все храми муру╓;
Та отечество так любить,
Так за ним б╕дку╓,
Так ╕з його, сердешного,
Кров, як воду, точить!..
та
Латану свитину з кал╕ки зн╕мають,
З шкурою зн╕мають, бо н╕чим обуть
Княжат недорослих…

Викривально-звинувачувальний мотив поеми «Сон» В╕ктор Стус майстерно трансформу╓ в сюжетну канву опов╕дання через реальний опис губернаторського списку «ус╕х його надбань: ма╓тку, дач╕ б╕ля моря, трьох ╕номарок ╕ нав╕ть квартира сина в Лондон╕». Сюди сл╕д додати також ще й подарований йому на день народження м╕сцевим ол╕гархом дорогий швейцарський годинник, «блиск золота та д╕амант╕в» якого для Болванова був сво╓р╕дним оберегом в╕д прохань та нар╕кань простого народу.
П╕дсилювальним елементом негативно╖ характеристики губернатора ╓ його мова, яка св╕дчить про низький ╕нтелектуально-культурний р╕вень кер╕вника. Автор намага╓ться донести думку читачам про те, що людина, яка не дотриму╓ться моральних ц╕нностей, не ма╓ права займати державну посаду. Суржикова лайлива лексика ╤вана ╤вановича ╕люстру╓ уседозволен╕сть, безкарн╕сть, неповагу до п╕длеглих: «– Прокуратура? Це Болванов! Чому перепиту╓те? Н╕як не звикнете до мо╓╖ фам╕л╕╖? Де прокурор?.. Н╓м╓дл╓нно до мене на ковьор! Щоб за п’ять хвилин в╕н був тут, як штик!»; «– Це Болванов! – гаркнув у трубку. – Та не болван, а Болванов, голова м╕ськадм╕н╕страц╕╖, дурню! Н╓м╓дл╓нно мене зв’яжи з начальником! Як нема╓? Ви╖хав на чр╓звичайно╓ про╕сш╓ств╕╓? Яке може бути ЧП, коли на площ╕, п╕д мо╖ми в╕кнами таке неподобство! Несанкц╕онований м╕тинг! Работать м╓ша╓т!». По-╕ншому в╕н не сп╕лку╓ться. Так завжди ╕ з╕ вс╕ма. Фразу «Казли! Настоящ╕╓ казли!» в╕н може адресувати ╕ м╕тингувальникам, ╕ правоохоронцям, ╕ п╕длеглим.
Образ полковника м╕л╕ц╕╖ Пенькова в опов╕данн╕ – це ╕люстрац╕я нев╕гластва деяких представник╕в силових структур. П╕сля хвилинного напруженого роздивляння разом ╕з прокурором м╕ста С╕ряком б╕лборда, на якому «золотаво вилискували у вран╕шньому пром╕нн╕ сонця букви: «╤ на оновлен╕й земл╕ врага не буде, супостата!» ╤ п╕дпис: «Тарас Шевченко», в╕н авторитетно пооб╕цяв: «А отого Тараса Шевченка … ми знайдемо, ╕ от наказан╕я в╕н не в╕двертиться!»; «Ми зл╕пимо такий закон, що тому Шевченку мало не покажеться!». Люди розсм╕ялися. Головний м╕л╕ц╕онер був розгублений, в╕н не м╕г зрозум╕ти причину веселого гоготу людей. Кумедну ситуац╕ю йому розтлумачила присутня на м╕тингу ╕нтел╕гентна бабуся: «Вона п╕д╕йшла до Пенькова, чемно зазирнула йому у в╕ч╕ ╕ тихо мовила:
– Таки поез╕я Тараса Шевченка ╕ дос╕ вельми актуальна. Он ск╕льки людей з╕брала. А вам, молодий чолов╕че, я ладна хоч зараз дати уроки укра╖нсько╖ л╕тератури». Не знав б╕долаха, що Шевченко застер╕гав земляк╕в сво╖х:

Якби ви вчились так, як треба,
То й мудрость би була своя.
А також закликав:
Уч╕тесь, читайте,
╤ чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь…

М╕тинг досяг свого апогею. Заклик «Болванова у в╕дставку!» лунав на все м╕сто.
Згодом стало в╕домо про добров╕льне складення повноважень голови м╕ськдержадм╕н╕страц╕╖ Болванова ╤вана ╤вановича: «Тарас Шевченко перем╕г. Та чи надовго? Болванових ще багато в Укра╖н╕. ╤ пенькових теж. Не кажучи вже про с╕ряк╕в…». Саме таким «патр╕отам» адресован╕ слова Кобзаря:

Ох, якби те сталось, щоб ви не вертались,
Щоб там ╕ здихали, де ви поросли!..
╤ сонце не гр╕ло б смердячого гною
На чист╕й, широк╕й, на вольн╕й земл╕.

Василь ДЕРКАЧ,
кандидат ф╕лолог╕чних наук,
доцент кафедри укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖
Тавр╕йсько╖ академ╕╖
Кримського федерального ун╕верситету
╕м. В. ╤. Вернадського,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни

На фото (зл╕ва направо): В╕ктор Стус ╕ Василь Деркач

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18611

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков