Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 02.06.2017
«…ЦЮ ЗЕМЛЮ Я ЛЮБИВ»

На ц╕й земл╕ я жив,
Цю землю я любив.
╤ в не╖ перейду,
З╕ллюсь нав╕ки з нею…

Цей запис, зроблений рукою Данила Кононенка, було знайдено в одному з його блокнот╕в. Саме в╕н в╕дкрива╓ книгу спогад╕в про поета. До не╖ ув╕йшли нариси колег, друз╕в, знайомих Данила Андр╕йовича, його окрем╕ поез╕╖, св╕тлини з родинного арх╕ву та арх╕ву «Кримсько╖ св╕тлиц╕», б╕бл╕ограф╕чна дов╕дка. Книга видана в С╕мферопол╕.
Упорядкування ╕ редагування спогад╕в зд╕йснив поет, л╕тературознавець, оч╕льник укра╖номовних письменник╕в Криму Михайло Вишняк. У передмов╕ до книги в╕н написав: «…нехай ця невеличка книжечка стане скромним пошануванням подвижницького служ╕ння на л╕тературн╕й нив╕ нашого побратима Данила Кононенка на кримськ╕й земл╕. ╤ хай кожен, хто прочита╓ ц╕ спогади, а пот╕м захоче п╕знати ╕ його поез╕ю, упевниться в тому, що жив у Криму справжн╕й Поет, закоханий ус╕м серцем у цей прекрасний св╕т ╕ людей в цьому св╕т╕».
До збору спогад╕в долучився також головний редактор газети «Кримська св╕тлиця» В╕ктор Качула, який написав про Данила Андр╕йовича, що в╕н був для нього «як старший брат: ╕ газетно-письменницький, ╕ житейський – мудрий, творчо й духовно ╓динокровний, р╕дний. З ним легко разом працювалося… Завдяки йому, його численним л╕тературним знайомствам у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» була представлена практично вся л╕тературна Укра╖на!»
У сво╖х дописах вс╕, хто знав Поета, говорять про його людян╕сть, щир╕сть, доброту, пишуть про Д. Кононенка - чудового л╕рика ╕ гарного перекладача, невгамовного громадського д╕яча ╕ профес╕йного журнал╕ста. У багатьох спогадах звучать слова вдячност╕ поету-наставнику, який завжди п╕дтримував починаючих поет╕в, оп╕кувався дитячим л╕тературним конкурсом «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!», писав передмови до перших зб╕рок молодих поет╕в.
В╕ктор Стус написав у спогад╕: «Д. Кононенко виплекав ц╕лу когорту л╕тератор╕в. ╤ на це не жалкував ан╕ часу, ан╕ сил. Бо розум╕в, наск╕льки важливо мати в багатонац╕ональному Криму плеяду укра╖номовних письменник╕в».
14 лютого в С╕мферопол╕ в б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤. Франка в╕дбулась презентац╕я книги спогад╕в про Д. Кононенка. На не╖ з’╖хались друз╕ Данила Андр╕йовича з р╕зних куточк╕в Криму. Хоча п╕дготовка була напруженою ╕ нав╕ть нервовою, адже в╕дпов╕дн╕ служби в анексованому п╕востров╕ не лише перев╕ряли сценар╕й заходу, а вимагали в╕д прац╕вник╕в б╕бл╕отеки надати список учасник╕в, проте заборонити проведення заходу не могли, адже Д. Кононенко – надзвичайно в╕дома ╕ авторитетна в Криму людина. Але презентац╕╓ю цей веч╕р спогад╕в, на якому з╕брались однодумц╕, назвати важко. Атмосфера була надзвичайно теплою, згадували добру ╕ щиру людину. Учасники под╕бного заходу в Кам’янц╕ з ц╕кав╕стю переглянули в╕деофрагменти ╕з презентац╕╖ книги «Цю землю я любив…» у Криму.
«Його поез╕ю осяга╓ш серцем, пропуска╓ш кр╕зь душу, як струм… – з╕зналась у спогадах Наталя Волошко. Недарма Лада Федоровська, критик, сказала про в╕рш╕ Д.К., що вони – «душ╕ неприспан╕ тривоги».
Вихованц╕ Кам’янсько╖ районно╖ л╕тературно╖ студ╕╖ ╕м. Данила Кононенка п╕дготували поетично-музичну композиц╕ю ╕з твор╕в нашого земляка. У н╕й прозвучали ╕ п╕сн╕ Там╕ли Чупак на слова Д. Кононенка»: «Я знову в тих╕й Кам’янц╕», «В╕к Укра╖ну люби» в авторському виконанн╕.
Нещодавно тро╓ член╕в л╕тературно╖ студ╕╖ ╕м. Д. Кононенка стали переможцями Всеукра╖нського дитячого л╕тературного конкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!», який також носить ╕м’я Поета. Власну поез╕ю подарувала слухачам Дарина Бондаренко, лауреат конкурсу в ном╕нац╕╖ «поез╕я» (2 м╕сце). Ростислав Юрик, який пос╕в в ном╕нац╕╖ «проза» 3-т╓, а в ном╕нац╕╖ «публ╕цистика» 2 м╕сце, прочитав уривок з╕ свого опов╕дання «Дивний птах з мого сну».
Сьогодн╕ л╕тературна студ╕я продовжу╓ справу Данила Кононенка, нашого земляка, прекрасного Поета, щирого патр╕ота Укра╖ни.

╢ найсвят╕ше слово на земл╕. 
Одне. Високе. Св╕тле: Укра╖на. 
Синон╕м – мати. Р╕дна ╕ ╓дина... 
╢ найсвят╕ше слово на земл╕. 
Воно – син╕вних почутт╕в вершина. 
Воно – пром╕ння сонячне в ╕мл╕. 
╢ найсвят╕ше слово на земл╕. 
Одне. Високе. Св╕тле: Укра╖на.

Сво╖ми спогадами про Данила Кононенка п╕д час презентац╕╖ под╕лилися: професор ЧНУ ╕м. Б. Хмельницького, член НСПУ Володимир Пол╕щук, однокласниця Поета Н╕на Петр╕вна Луценко, його т╕тка Зоя Степан╕вна Шевченко, двоюр╕дна сестра Над╕я ╤ван╕вна Мариненко, односельчанка З╕на Оксент╕╖вна Гвоздик та вчитель Михайл╕всько╖ ЗОШ Тетяна Дем’ян╕вна Конар╓ва.
Теплу, задушевну атмосферу презентац╕╖ доповнило звучання камерного ансамблю Кам’янського ╕сторико-культурного запов╕дника (кер╕вник Тетяна Голуб). У виконанн╕ колективу прозвучали твори укра╖нських композитор╕в.
Спод╕ва╓мось, що душа Данила Кононенка рад╕ла ╕ сп╕вала разом з нами, коли звучала його поез╕я, коли присутн╕ з любов’ю ╕ вдячн╕стю згадували Поета, нашого незабутнього земляка.
Родина Данила Кононенка, його друз╕ планують друге видання книги спогад╕в, бо, можливо, хтось не встиг вчасно ╖х записати або й не знав про таку необх╕дн╕сть. Особливо це, мабуть, стосу╓ться земляк╕в поета, адже у книз╕ в╕дсутн╕ спогади про дитинство поета, юн╕сть, його батьк╕в, дуже мало ╕нформац╕╖ про ребедайл╕вський ╕ кам’янський пер╕оди життя. Тому наш святий обов’язок – доповнити образ Поета – це потр╕бно не лише його сучасникам, а й наступним молодим покол╕нням укра╖нц╕в, для яких життя Данила Кононенка може й повинне бути прикладом для насл╕дування.

Там╕ла ЧУПАК,
заступник директора Кам’янського державного ╕сторико-культурного запов╕дника з науково╖ роботи
(Б╕льше фото – на Фейсбук-стор╕нц╕ «КС»:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1539258346145764&id=192473467490932)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18642

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков