Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…


РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПОШИРИТИ СВОЮ ЗЛОЧИННУ СУТЬ НА ╤НШ╤ КРА╥НИ
Рос╕я – це велика тюрма. Нин╕ рос╕яни намагаються загнати в цю тюрму ╕ укра╖нц╕в…


НЕМА╢ СИЛ ТЕРП╤ТИ: НОБЕЛ╤ВСЬК╤ ЛАУРЕАТИ ВЛАШТУВАЛИ МАН╤ФЕСТ ПУТ╤НУ
П╕д зверненням п╕дписалося 39 ос╕б, всесв╕тньо в╕домих св╕тил науки…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ДАН╤ЛОВА:
В╕н переводиться на ╕нший напрямок…


ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 09.06.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 09.06.2017
ВЛАДА ГЕРОСТРАТ╤В

Коли у 1959 роц╕ ми пере╖хали на помешкання до С╕мферополя, наш м╕крорайон нагадував хут╕р. Навпроти забудовано╖ лише з одного боку вулиц╕ - ск╕льки сягало око простягалося поле, червоне аж до самих небес – ст╕льки колись цв╕ло на ньому мак╕в. Сьогодн╕ на його м╕сц╕ – к╕лька шк╕л та дитячих садочк╕в, три супермаркети, дитячий ╕гровий майданчик, нав╕ть церква та все ╕нше, аби жителям багатоповерх╕вок тут комфортно жилося.
Особливо пишаюся я нашим ринком, одним ╕з найб╕льших в С╕мферопол╕, де можна придбати абсолютно все ╕ для автолюбител╕в, ╕ для домогосподинь, ╕ для майстр╕в на вс╕ руки. Одних т╕льки рибних пав╕льйон╕в тут 5 – ╖х я в╕дв╕дую у кошачих справах. ╤ це вже п╕сля того, як нин╕шня кримська влада (подумки я називаю ╖╖ владою герострат╕в) провела на територ╕╖ ринку генеральну зачистку, не залишивши ╕ сл╕ду в╕д  торговельних точок, як╕ було визнано незаконними. Не ч╕пали лише тих, хто мав належний пакет документ╕в ╕ справно платив у м╕ський бюджет.
Аналог╕чн╕ процедури було проведено по всьому С╕мферополю, особливо нещадною владна команда стала до вулично╖ торг╕вл╕: адже бабус╕ та д╕дус╕ з пучками редиски, зелено╖ цибул╕ та моркви складали неабияку конкуренц╕ю для тих, хто торгував у «законний» спос╕б – з належними перерахуваннями у вс╕ ╕нстанц╕╖. Приватн╕ господар╕ з╕ св╕жою городиною легко збивали ц╕ни профес╕йних перекупник╕в, що торгували у спец╕ально в╕дведених закутках, чим ╕ вичерпувалися переваги санкц╕оновано╖ торг╕вл╕.
«Невже ви готов╕ все це споживати?!» - вола╓ телев╕з╕йна реклама, демонструючи зелений товар, розташований на ящиках обаб╕ч тротуару. На що новоспечен╕ сумл╕нн╕ громадяни РФ мають вигукнути: «Н╕ за що у св╕т╕!» ╕ кинутись туди, де схожий товар, проте г╕ршо╖ якост╕, продають утрич╕ дорожче, але з прилавк╕в. А пом╕ж тим, ╕ редиска, ╕ цибуля, ╕ морква виросли не на прилавках, а у т╕й сам╕й земл╕, яко╖ нав╕ть п╕д асфальтом тепер ма╓мо так боятися.
Як могли, захищали сво╖ преференц╕╖ ╕ п╕дпри╓мц╕ з вулиц╕ Козлова, де розм╕стили сво╖ палатки на пташиних правах ще в к╕нц╕ дев'яностих. ╤дея знести ╖хн╕й таб╕р оживала кожн╕ 2–3 роки, тод╕ п╕дпри╓мц╕ м╕тингували, перекривали вулицю, п╕кетували Раду м╕н╕стр╕в – в Укра╖н╕ все це було можна ╕ ефективно. Пам'ятаю, як близько трьох годин провела разом з цими людьми п╕д дощем, бо хот╕лося дочекатися таки результату, а ще – зачепили за живе т╕ гасла, з якими проходила акц╕я. Ну, наприклад, «Сх╕д ╕ Зах╕д – разом!». Це був п╕дсумок зустр╕ч╕ кримських п╕дпри╓мц╕в у Ки╓в╕ з колегами ╕з зах╕дних рег╕он╕в, у яких с╕мферопольц╕ здобули щиру п╕дтримку.
Але хоч ╕ минуло не так багато часу, все це забулося. «Кримську весну» вулиця Козлова зустр╕чала буянням рос╕йських триколор╕в ╕ дзвоном келих╕в з╕ спиртним. Тут, як н╕де, щастю не було меж╕. ╤ хто б м╕г подумати, що воно виявиться таким коротким? За розг╕н «стих╕йник╕в» взялися практично одразу ж, мовляв, ╖хн╓ перебування - ╕ незаконне, ╕ неестетичне, та ╕ на вулицю Козлова дуже велик╕ плани. Щоправда, жоден ╕з них так ╕ не зд╕йснився, а р╕чницю «кримсько╖ весни» п╕дпри╓мц╕ святкували вже вдома ╕ переважно без спиртного – як же його придбати безроб╕тним за шаленими рос╕йськими ц╕нами?!
Залишалося вт╕шатися лише тим, що ╖хнього брата дедал╕ б╕льшало – наступ на об’╓кти торг╕вл╕ дедал╕ набирав оберт╕в. Ось як пояснила причину цих д╕й головний арх╕тектор Криму ╤.╤ванова, що недавно об╕йняла тепер╕шню посаду: «В центре Симферополя должна быть прогулочная зона. Фонтан будет обязательно, я вам обещаю, потому что все просят. Возможно, для этого придется перенести памятник Ленину». ╤ д╕йсно, центром веч╕рнього С╕мферополя колись гуляли ц╕л╕ натовпи люду, особливо молодь: зустр╕ч╕, сп╕лкування, см╕х, а то ╕ п╕сн╕, газована вода по 3 коп╕йки в кожному автомат╕ ╕ через 20 крок╕в чашечка кави – так проводили ми в╕льний час 40 – 45 рок╕в тому.
А в 90-т╕ роки почалося виживання, життя набуло суто утил╕тарного смислу, ╕ чашечка кави поступилася м╕сцем буханц╕ хл╕ба. Центр С╕мферополя безнад╕йно опуст╕в, лише до сьомо╖ години тут проб╕гали як╕сь заклопотан╕ клерки, а «в╕дпочивали» х╕ба що «вуличн╕ артисти» з г╕тарами та шапками для пожертв. Не набагато зм╕нилася ситуац╕я ╕ сьогодн╕: люди «окопалися» б╕ля телев╕зор╕в, комп'ютер╕в, в╕ддаючи перевагу штучно створеному або ж в╕ртуальному св╕ту, а про «п╕ти прогулятися» вже давно забуто.
Тим не менше, «глава Криму» Серг╕й Аксьонов виявився ще б╕льшим естетом ╕ любителем «красивого» в╕дпочинку, н╕ж головна арх╕текторка, ╕ вир╕шив поширити «рекреац╕йну» зону ╕ на територ╕ю Центрального ринку, того самого, який був для с╕мферопольц╕в центром життя, коли цей пан ще не народився. Почувши вперше, що ринок плану╓ться л╕кв╕дувати, а усю торг╕влю винести кудись за м╕сто, я не поставилася до цього серйозно. Бо без пам'ятника Лен╕ну прожити значно легше, н╕ж без щоденного харчування ╕ безл╕ч╕ побутових товар╕в та ще ╕ в межах наших здеб╕льшого скромних ц╕нових можливостей, що забезпечувала широка пропозиц╕я головного  торговельного об'╓кту ус╕х час╕в ╕ народ╕в.
Та ось в╕дбулася генеральна репетиц╕я ц╕╓╖ под╕╖, що не залишала сумн╕в╕в: Аксьонов не жарту╓. На страсному тижн╕, коли Церква не рекоменду╓ не лише сваритися, але й голосно говорити, на площ╕ перед ринком, де вже з п╕встол╕ття в стац╕онарних умовах в╕дбува╓ться продуктова торг╕вля, з'явилися бульдорези. Вони зм╕тали на сво╓му шляху усе: ларки, магазини разом з холодильниками, продуктами та одягом, чавили овоч╕, перетворюючи весняне розма╖ття товар╕в на брудн╕ ру╖ни, суц╕льне м╕сиво ╕з глини, кам╕ння ╕ апельсин╕в, бо не вс╕ п╕дпри╓мц╕ встигли вивезти св╕й товар ╕ далеко не вс╕ пов╕рили в можлив╕сть того, що сталося.
А тут ще й покупц╕, що з'╖халися з усього м╕ста, аби запастися продуктами до великоднього столу, як╕ намагалися зробити останню свою покупку буквально п╕д колесами важко╖ техн╕ки! Хтось кричав, хтось плакав, хтось вигукував прокльони, а хтось, п╕ддавшись пан╕ц╕, просто вт╕кав з цього страшного м╕сця, розштовхуючи натовп. Тод╕ подумалося: напевне, так виглядала ╕ в╕йна, коли в м╕сто вдиралися ворож╕ танки…
Навряд чи хтось п╕драховував, яких це завдало людям збитк╕в, чула лише, що без роботи залишилось близько 2000 громадян, а ще чула – вже ╕з оф╕ц╕йних джерел – що ру╖ни будуть розчищен╕ вже до Пасхи ╕ незабаром тут з'являться сквер з лавочками та автостоянка. Ось т╕льки хто буде на тих лавочках в╕дпочивати, коли не буде ринку, невже при╖жджатимуть як на мемор╕альне м╕сце – з кв╕тами?
Та вже минули ╕ Пасха, ╕ Тр╕йця – а н╕ лавочок, н╕ кв╕т╕в. ╤ завал╕в не поменшало, а пасажири, як╕ зазвичай робили на ринку пересадку, докуповуючи щось необх╕дне для вечер╕, перес╕дають переважно в центр╕ м╕ста – надто вже непри╓мно коротати тут час: брудно, а ввечер╕ ще й темно ╕ небезпечно серед ям. То куди ж так посп╕шали бульдозеристи, чому не дали людям забрати св╕й товар, хто гнав ╖х у шию? В╕дпов╕дь на це запитання городяни так ╕ не отримали, д╕зналися лише, що м╕сце погрому й дос╕ не прибране, тому що на це нема╓ в бюджет╕ кошт╕в. Воно ж, звичайно, руйнувати - не будувати, перше сутт╓во дешевше! Вт╕м, якщо в╕рити тим, хто пост╕йно бреше, тепер н╕бито вже знайшли спонсора, й незабаром з'явиться все об╕цяне.
Решта ж ринку ма╓ бути розчавлена чоботом Аксьонова вже в наступному роц╕, ╕ п╕сля останн╕х под╕й це н╕ в кого не виклика╓ сумн╕в╕в. Зам╕сть ринку будемо прогулюватися, чим не альтернатива? А купувати продукти телев╕зор радить на ярмарках вих╕дного дня – по суботах, вранц╕, а не тод╕, коли зручно, ╕ теж - далеко не в центр╕ м╕ста. К╕лька раз╕в задля ╕нтересу в╕дв╕дала так╕ ярмарки ╕ я – ц╕ни шален╕, вищ╕, н╕ж у супермаркетах, та ╕ багато в двох руках не донесеш, на тиждень точно не вистачить.
Але по-справжньому мене хвилю╓ ╕нше – плануючи перетворити трасу на Севастополь на федеральну з в╕дпов╕дними стандартами, «батьки» кримсько╖ столиц╕ мають нам╕р знести увесь житловий масив аж до м╕сця, яке було колись полем, вкритим маками, ╕ спорудити на територ╕╖, що вив╕льнилася, багатоповерх╕вки – аби було красиво ╕ сподобалося якомусь «перцю», котрий сл╕дуватиме в м╕сто «рос╕йсько╖» слави. Що тут скажеш! Тож, можливо, невдовз╕ пройдуться ╕ по мо╖й вулиц╕ бульдозером, як вже не раз пройшлися по душ╕.
Так╕ вони, наш╕ кримськ╕ герострати, котр╕ славляться не побудованим, а зруйнованим та ще й посилаються при цьому на народну волю: скаж╕мо, зг╕дно з╕ «лжестатистикою», ╕ ринок вони «закопали в землю» «на замовлення трудящих» - п╕д час опитування за це висловилося н╕бито 95% кримчан. Ц╕каво, що рейтинг Володимир Пут╕на неухильно пада╓ ╕ вже не становить нав╕ть 50%, тож п╕д вибори бажано «повернути в р╕дну гавань» ще якийсь п╕востр╕в, а як щодо рейтингу нашого м╕сцевого любителя прекрасного? Та х╕ба ж хтось скаже!
А пом╕ж тим, преса зв╕ту╓ про нов╕ стратег╕чн╕ плани кримських урядовц╕в по захопленню ╕ знищенню «ворога» - сьогодн╕ п╕д приц╕лом  торговельний центр «Куб», що на Куйбишевському ринку, а також завдання «добити» «стих╕йник╕в», як╕ все ще насм╕люються там торгувати фруктами ╕ городиною. Щиро сп╕вчуваю людям, хоча н╕-н╕ ╕ промайне думка: а можливо, кримчани таки цього ╕ заслужили?

Тамара СОЛОВЕЙ
м. С╕мферополь

На фото: територ╕я б╕ля с╕мферопольського Центрального ринку сьогодн╕; чиясь «св╕тла» герострат╕вська владна голова додумалася залатати огорожу набережно╖ вздовж Салг╕ра… зеленою буд╕вельною капроновою с╕ткою… а що - «очень даже по-русски»!
Фото В. Качули

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 09.06.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18653

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков