Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 23.06.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 23.06.2017
НАВ╤ЩО РОС╤Я ЗМ╤НЮ╢ ЕТН╤ЧНИЙ СКЛАД КРИМУ

Для в╕йськово╖ бази, у яку Рос╕я перетворю╓ анексований Крим, к╕льк╕сть населення в розм╕р╕ 2,4 млн. чолов╕к ╓ економ╕чно надм╕рним. Кр╕м того, окупанти, безумовно, враховують, що це населення майже чверть стол╕ття знаходилося в умовах укра╖нсько╖ демократ╕╖ ╕ свободи слова. При цьому особливо «обтяжуючою обставиною» для окупант╕в ╓ наявн╕сть на п╕востров╕ кримськотатарського народу в ус╕х багатогранних аспектах його ╕стор╕╖, проблем ╕ перспективних нац╕ональних ц╕лей та завдань. Тому демограф╕чна ситуац╕я в Криму розгляда╓ться Рос╕╓ю виключно в контекст╕ формування в рег╕он╕ «в╕йськового осво╓ння» лояльного населення, оптимального за витратами на його утримання ╕ нездатного на громадянськ╕ протести та будь-як╕ ╕нш╕ неконтрольован╕ форми пол╕тично╖ активност╕.
За три роки окупац╕╖ неодноразово п╕дтверджувалася г╕потеза про те, що РФ взяла курс на вит╕снення з Криму «зайвого» населення та його часткову зам╕ну за рахунок керовано╖ м╕грац╕╖ з рос╕йських рег╕он╕в. ╤ така пол╕тика розпочалася одразу — навесн╕ 2014 року. Протягом усього пер╕оду окупац╕╖ «зайве» населення вит╕снялося шляхом демонстративних репрес╕й: у 2016 роц╕ вони торкнулися вже не т╕льки кримськотатарського народу, але й були поширен╕ на «укра╖нських терорист╕в ╕ диверсант╕в», продовжилися репрес╕╖ щодо журнал╕ст╕в. Водночас державою-окупантом протягом 2014-2017 рок╕в активно стимулювалося перем╕щення значно╖ к╕лькост╕ населення з Криму в р╕зн╕ рег╕они Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, наприклад, за програмою «Далекосх╕дний гектар» — безкоштовне отримання земельно╖ д╕лянки для житлового буд╕вництва, б╕знесу або фермерського господарства на територ╕ях суб’╓кт╕в РФ, що входять до складу Далекосх╕дного федерального округу. Кр╕м того, окупац╕йна влада стимулю╓ молодь ви╖жджати з Криму, надаючи п╕льги на навчання в ун╕верситетах рег╕он╕в РФ.
Паралельно п╕дтримувалося заселення Криму жителями р╕зних рег╕он╕в РФ. По-перше, у цьому процес╕ використову╓ться м╕л╕таризац╕я Криму, тобто зб╕льшення на територ╕╖ п╕вострова не т╕льки к╕лькост╕ в╕йськових, що ╓ переважно контрактниками, а не призовниками, а ще й член╕в ╖хн╕х с╕мей. Для цього на окупований Крим поширено програму «в╕йськово╖ ╕потеки».
По-друге, активно використову╓ться зам╕на кадр╕в: кримськ╕ державн╕ й мун╕ципальн╕ службовц╕, незважаючи на те, яку вони демонстрували лояльн╕сть до анекс╕╖, системно та масово зам╕нюються чиновниками з р╕зних областей РФ, переважно з депресивних рег╕он╕в ╓вропейсько╖ частини Рос╕╖, в тому числ╕ п╕вн╕чних, а також з в╕ддалених м╕ст Сиб╕ру. З перших дн╕в та протягом вс╕х рок╕в окупац╕╖ Рос╕я за рахунок спрямування персоналу з Москви та ╕нших рег╕он╕в продовжу╓ методично формувати в Криму та Севастопол╕ св╕й репресивний ╕ управл╕нський апарат: силов╕ структури, контролююч╕ органи, «наглядач╕» в органах республ╕кансько╖ ╕ мун╕ципально╖ влади окуповано╖ територ╕╖. За оц╕нками, що базуються на анал╕з╕ як публ╕чно╖, так ╕ ╕нсайдерсько╖ ╕нформац╕╖, частка чиновник╕в, над╕сланих ╕з Рос╕╖, у п╕дрозд╕лах федеральних в╕домств РФ у Криму, що п╕дпорядкован╕ безпосередньо Москв╕, досяга╓ 70%, а в м╕сцевих в╕домствах, п╕дпорядкованих С╕мферополю, — 50%. Одна з тенденц╕й, що проявилася в 2016 роц╕, поляга╓ в тому, що зам╕щення м╕сцевих кадр╕в при╖жджими почало проявлятися в таких сферах як осв╕та та охорона здоров’я.
По-трет╓, протягом ус╕х трьох рок╕в окупац╕╖ спостер╕га╓ться процес переселення до Криму ╕з придбанням житла пенс╕онер╕в ╕з в╕ддалених п╕вн╕чних рег╕он╕в РФ, Сиб╕ру, Далекого Сходу. ╤ ця тенденц╕я зараз п╕дсилю╓ться. А коли в цих людей запитують, чому ╖м не сидиться вдома, вони в╕дпов╕дають щось на кшталт «╕ там у нас погано, ╕ в Криму погано, але тут у вас хоча б тепло».
По-четверте, можна прогнозувати, що в Криму на пост╕йне проживання може залишитись значна к╕льк╕сть рос╕йських роб╕тник╕в, що беруть участь у буд╕вництв╕ Керченського мосту та ╕нших великих об’╓кт╕в ╕нфраструктури. За оф╕ц╕йними даними орган╕в статистики РФ на 1 жовтня 2016 року, абсолютний прир╕ст населення в Криму за рахунок м╕грац╕╖ з рег╕он╕в РФ в 2014-2016 роках склав 151 651 чолов╕к: по «Республ╕ц╕ Крим» — 96 226 чолов╕к, по м╕сту Севастополю — 55 425 чолов╕к.
По м╕р╕ того, як ця ситуац╕я розвива╓ться в Криму, коли р╕вень свободи слова, р╕вень життя та свободи взагал╕ ста╓ все б╕льш нестерпним для нормальних людей, к╕льк╕сть кримчан, що прагнуть залишити п╕востр╕в, зб╕льшу╓ться.  Темп приросту населення Севастополя за рахунок м╕грац╕╖ з рег╕он╕в РФ за пер╕од окупац╕╖ до чисельност╕ на 1 с╕чня 2014 року (складала 385 900 ос╕б) становить безпрецедентн╕ 14,36%, а населення Криму без Севастополя — 4,9%. Вт╕м, оц╕нки, що дають жител╕ окупованого Криму щодо м╕грац╕йно╖ ситуац╕╖, кардинально в╕др╕зняються нав╕ть в╕д наведених вище дуже високих показник╕в оф╕ц╕йно╖ статистики. Мешканц╕ Севастополя, в тому числ╕ депутати м╕ськради та прац╕вники охорони здоров'я ╕ медичного страхування, в╕дзначають, що, за ╖хн╕ми в╕дчуттями, населення Севастополя зросло в 2-2,5 рази. Жител╕ С╕мферополя вважають, що реальне населення кримсько╖ столиц╕ зараз становить близько 600 тисяч ос╕б проти 380 тисяч до 2014 року. Також в╕дзнача╓ться дуже велике зростання к╕лькост╕ д╕тей, спостер╕га╓ться гострий деф╕цит м╕сць у школах та особливо в дитячих садах. В школах вже ╕снують класи з л╕терами «ж» ╕ «з».
Саме п╕сля зам╕ни населення в Криму до р╕вня задов╕льно╖ лояльност╕ кремл╕вська влада може, на ╖хню думку, отримати можлив╕сть вступити в м╕жнародний переговорний процес щодо дол╕ Криму на «демократичн╕й» основ╕. Так, в 2016 роц╕ в╕дзначалась значна к╕льк╕сть «вкидань» в ╕нформац╕йний прост╕р через в╕домих «л╕беральних» д╕яч╕в РФ та деяких кра╖н Заходу ╕дей проведення «повторного референдуму» щодо статусу Криму. Сл╕д також зазначити, що по м╕р╕ того, як ця ситуац╕я розвива╓ться в Криму, коли р╕вень свободи слова, р╕вень життя та свободи взагал╕ ста╓ все б╕льш нестерпним для нормальних людей, к╕льк╕сть кримчан, що прагнуть залишити п╕востр╕в, зб╕льшу╓ться. Також свою роль з╕грало отримання Укра╖ною безв╕зу з ╢С. Тепер кримчани замислилися, що можуть отримувати б╕ометричн╕ паспорти та ╖здити до ╢вропи. А, кр╕м того, почалися розмови про введення в╕зового режиму з Рос╕╓ю. Ця ситуац╕я для т╕╓╖ частини населення Криму, яка давно хот╕ла по╖хати, але, з якихось сво╖х причин, не могла цього зробити, стане стимулом нарешт╕ залишити п╕востр╕в. А те, що ФСБ зараз почала в╕дстежувати та «сп╕лкуватися» з тими кримчанами, як╕ ╖здять на материкову Укра╖ну, аби отримати тут б╕ометричний паспорт, п╕дштовхне ще б╕льше кримчан залишити Крим.

Андр╕й КЛИМЕНКО,
директор Кримського департаменту Фонду «Майдан закордонних справ», головний редактор сайту BlackSeaNews
www.unian.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 23.06.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18717

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков