Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 30.06.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 30.06.2017
ГОВОРИТЬ МОСКВА. УКРА╥НСЬКОЮ

Популярна рос╕йська рад╕останц╕я «Эхо Москвы» почина╓ нечувану справу: мовлення укра╖нською для укра╖нц╕в

Один з рупор╕в так звано╖ кремл╕всько╖ пропаганди – рад╕останц╕я «Эхо Москвы» (згоден, не зовс╕м звичайний рупор, а, так би мовити, «л╕беральний» чи «прогресивний») почина╓ мовити укра╖нською. Кожно╖ середи, починаючи з 28 червня, по п╕вгодини. Сам факт ма╓ значення лише, якщо це «перша ласт╕вка». Якщо в╕д п╕вгодини на тиждень буде зб╕льшення ╕ тривалост╕, ╕ частоти укра╖номовних передач, аж до виникнення в Рос╕╖ окремих укра╖номовних ЗМ╤.
Важко соб╕ уявити, що поява укра╖номовно╖ передач╕ з Москви – це всього лише творча примха конкретних журнал╕ст╕в. Н╕, у час, коли громадяни Укра╖ни ╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ стр╕ляють один в одного з автомат╕в, гранатомет╕в, гармат, танк╕в, «Град╕в» ╕ дал╕ вгору по кал╕брах збро╖, це не може бути чи╓юсь приватною примхою ╕ взагал╕ р╕шенням поза рос╕йською державою.
Отже, Рос╕я почина╓ говорити з Укра╖ною укра╖нською мовою. Якими б п╕дступними не були справжн╕ нам╕ри тих, хто дозволив трьом ведучим «Эха Москвы» започаткувати п╕вгодини укра╖нською, ми ма╓мо право оц╕нити под╕ю як свою безумовну перемогу. Це визнання нашо╖ окрем╕шност╕, фактичне заперечення тези про ╓диний народ, ск╕льки б ╖╖ у минулому ╕ в майбутньому не повторювали рос╕йськ╕ державн╕ ╕ недержавн╕ д╕яч╕, включно з самим Пут╕ним.
Дос╕ Рос╕я вважала, що пропаганду серед громадян Укра╖ни достатньо вести рос╕йською. Це – лог╕чно, адже рос╕йську в Укра╖н╕ знають вс╕ без винятку. На Заход╕ Кремль пропагу╓ сво╖ ╕де╖ англ╕йською, н╕мецькою, французькою, тобто – м╕сцевими мовами.  Тому «Russia Today», а не «Россия сегодня», та «Sputnik», а не «Спутник». Тобто, рос╕яни проявляють певну повагу до тамтешнього населення – об’╓кта сво╓╖ пропаганди, точн╕ше – розум╕ння, що, прим╕ром, н╕мц╕ та рос╕яни – це не один народ, а тому треба бути хитр╕шим. Укра╖нц╕ нав╕ть тако╖ м╕н╕мально╖ поваги, зв╕сна р╕ч, не заслужили у рос╕ян, тому таких рос╕йських ЗМ╤ як «Рос╕я сьогодн╕» та «Супутник» нема. Лог╕ка тут, погодьмося, ╓ ╕ вона «зал╕зна», бо виплива╓ з основно╖ ╕деологеми Кремля щодо Укра╖ни: незалежно╖ Укра╖ни нема, ╓ «Малороссия». ╤ ось нате вам! Згадана «зал╕зна» лог╕ка продовжу╓ визначати суть вс╕╓╖ пол╕тики Кремля щодо Укра╖ни, але на н╕й з’являються перш╕ плями ╕рж╕. Чому?
Насамперед, в╕йна породила появу потужного психолог╕чного фактора: т╕ укра╖нц╕, як╕ не вагаються з визначенням Рос╕╖ як агресора проти ╖хньо╖ Батьк╕вщини, а особливо т╕ з них, хто готовий збройно ╖╖ захищати в╕д рос╕йських вояк╕в, психолог╕чно не сприймають рос╕йською мови, яка луна╓ з Москви. Тобто, вести серед них московську пропаганду стало абсолютно безглуздою справою.
Але чи потр╕бно Кремлю взагал╕ ╖х аг╕тувати, раз вони вже визначили сво╓ вороже ставлення до Рос╕╖? Виявля╓ться, дуже потр╕бно.
По-перше, рос╕йськомовн╕ громадяни Укра╖ни, а якщо точн╕ше – громадяни Укра╖ни, як╕ з тих чи тих причин (включно з тими, котрим «какая разница?») прихильно ставляться до Рос╕╖, ще зовс╕м недавно – до в╕йни - становили невелику, але б╕льш╕сть нашого електорату. Сьогодн╕ тверду б╕льш╕сть становлять ╖х опоненти, т╕, хто «за ╢вропу» ╕ проти Рос╕╖, бо вона агресор. ╤ саме вони визначають, якою буде укра╖нська влада. ╤ Кремлю, щоб мати вплив на формування укра╖нсько╖ влади, на ╖╖ практичну пол╕тику, не можна обмежуватися роботою з укра╖нською «пророс╕йською ватою», конче необх╕дно мати хоч якийсь вплив на проукра╖нський електорат Укра╖ни. А звертатися до нього (через згаданий психолог╕чний фактор) треба вже не рос╕йською, а укра╖нською.
По-друге, рос╕йська пропаганда серед проукра╖нського електорату не обмежу╓ться лише питаннями в╕йни (Донбасу ╕ Криму). Тут його аг╕тувати ╕ справд╕ нема сенсу – хоч укра╖нською, хоч рос╕йською. А ось у питаннях ставлення укра╖нц╕в до сво╓╖ влади, зокрема – покритикувати чинну укра╖нську владу (чи похвалити), рос╕янам треба ж втокмачити якусь свою тезу б╕льшост╕ укра╖нського електорату. Як сформулював це головний редактор «Эха…» Олекс╕й Венедиктов, програма потр╕бна, щоб люди знали про те, що насправд╕ в╕дбува╓ться «на Укра╖н╕». Тобто, з Москви укра╖нцям укра╖нською будуть пояснювати, що «насправд╕».
По-трет╓, ╓ ще завдання перед Кремлем утримати серед б╕льшост╕ укра╖нц╕в повагу до рос╕йсько╖ нац╕╖, до рос╕йсько╖ культури, яка, знову ж таки через в╕йну та через те, що абсолютна б╕льш╕сть нин╕шн╕х представник╕в рос╕йсько╖ ╕нтелектуально╖ та культурно╖ ел╕ти п╕дтримали агрес╕ю проти Укра╖ни, стр╕мко зменшу╓ться. Якщо вже В╕ктор Шендерович – посл╕довний критик рос╕йського пол╕тичного режиму та особисто його оч╕льника – примудрився поховати св╕й моральний авторитет серед укра╖нських колег, то за таких темп╕в втрати поваги до всього рос╕йського дуже скоро вплив Москов╕╖ на Укра╖ну не вряту╓ нав╕ть спорудження у Москв╕ пам’ятник╕в Степану Бандер╕ та ╤вану Мазеп╕.
Зрештою, щоб пропаганда мала вплив, треба щоб ╖╖ принаймн╕ слухали, а якщо ╖╖ не слухають т╕льки тому, що вона рос╕йською мовою, то геть цю рос╕йську, давай ту мову, яку згодн╕ слухати. Кремл╕вськ╕ вожд╕ завжди були дуже прагматичними людьми ╕ задля досягнення сво╖х пол╕тичних ц╕лей готов╕ жертвувати якими завгодно принципами, нав╕ть сво╖ми так званими «скрепами».
Питання, чи зможуть у Кремл╕ налагодити таку пропаганду укра╖нською, щоб ╖╖ слухали укра╖номовн╕ громадяни Укра╖ни? Якщо й зможуть, то нескоро. Все-таки традиц╕я зневаги, закладена в принцип сп╕лкування з громадянами Укра╖ни виключно рос╕йською мовою, теж ма╓ свою потужну силу ╕нерц╕╖. Ось ╕ тут, передачу «Эха Москвы» укра╖нською попередньо назвали «А шо там у хохлов?»; у ц╕й назв╕ ст╕льки зневаги до Укра╖ни та укра╖нц╕в, що ╖╖, зрештою, треба думати, не затвердять. Матв╕й Ганапольський, хоч ╕ уродженець Львова (а з липня минулого року ще й  громадянин Укра╖ни) ╕ ма╓ певну практику сп╕лкування з слухачами укра╖нською мовою, але й в╕н явно не нос╕й мови, говорити укра╖нською йому важко, аж надто видно, що вона йому не р╕дна. А решта дво╓ ведучих – Олекс╕й Солом╕н та Олекс╕й Наришк╕н – взагал╕ т╕льки почали вчити укра╖нську. ╥м, певно, зда╓ться, що це справа зовс╕м нескладна, вони – знавц╕ рос╕йсько╖ – подужають ╖╖ «одной левой». Це ж бо не англ╕йська, не французька, тим б╕льше – не китайська, а так, д╕алект р╕дно╖ рос╕йсько╖. А запросити ведучими нос╕╖в укра╖нсько╖ не дозволя╓ все та ж прихована зневага до укра╖нсько╖, а ще, мабуть, елементарна жад╕бн╕сть (щоб не д╕литися зароб╕тком з «хохлами-ем╕грантами»).
Ут╕м, ╓ велика ймов╕рн╕сть, що «перша ласт╕вка» так ╕ залишиться ╓диною ╕ не долетить до середини Дн╕пра. Дуже швидко Кремль побачить, що укра╖нц╕ не так╕ дурн╕, як в╕н про них дума╓, ╕ що загарбання Криму ╕ Донбасу не розм╕няти на «суржик» чи нав╕ть бездоганну укра╖нську ведучих московських теле- чи рад╕останц╕й.

Юр╕й Сандул
«Укр╕нформ»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 30.06.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18735

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков