Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 04.08.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 04.08.2017
ЩО В╤ДБУВА╢ТЬСЯ В КРИМУ?

Влада п╕вострова вже пресу╓ ╕ тих, хто допомагав окупантам, а тепер вир╕шив «покачати права»

Щоб зрозум╕ти, що в╕дбува╓ться в анексованому Рос╕╓ю Криму, потр╕бно знати одну з головних особливостей Рос╕╖ - здатн╕сть ╖╖ влади задля досягнення сво╖х ц╕лей брехати, об╕цяти золот╕ гори, створювати в ЗМ╤ картинку красивого рос╕йського життя, не бачити проблем людей, приховувати, замовчувати, перекручувати ╕ в╕дверто брехати про реал╕╖, в яких живуть рос╕яни ╕ в яких сьогодн╕ опинився Крим.
Ще задовго до окупац╕╖ Криму в 2014 роц╕ рос╕йськ╕ анал╕тики регулярно в╕дправляли в Кремль сво╖ дов╕дки про те, що найб╕льш серйозними та орган╕зованими опонентами рос╕йського вторгнення в Крим (а в╕д мр╕╖ про це н╕коли не в╕дмовлялися у Москв╕) можуть бути кримськ╕ татари. Приклади двов╕ково╖ ╕стор╕╖, коли Рос╕я, т╕льки ступивши на п╕востр╕в, стала вит╕сняти кор╕нний народ за його меж╕, - доказ тому. А вже депортац╕я, орган╕зована Москвою у 1944 роц╕, в╕д яко╖ дос╕ не висохли сльози кримських татар, при всьому бажанн╕ Москви не може змусити серця кримських татар перейнятися любов'ю до Рос╕╖.
Тому ц╕лком зрозум╕ло, чому найб╕льш серйозн╕ проблеми з новою владою в Криму сьогодн╕ в╕дчува╓ саме цей народ.
В╕зьмемо найсв╕ж╕ш╕ приклади. Верховний суд Рос╕╖ засудив кримського татарина Руслана Зейтулла╓ва до 15 рок╕в позбавлення вол╕, звинувачуючи в тому, що в╕н орган╕зував у Севастопол╕ осередок заборонено╖ в Рос╕╖ парт╕╖ Х╕зб ут-Тахр╕р. Виступаючи на суд╕ 27 липня, Руслан заявив, що Рос╕я, звинувачуючи його, вихолостила саме поняття "тероризм", що на лав╕ п╕дсудних сьогодн╕ знаходяться люди, як╕ "страждають за в╕ру", як╕ "н╕чого ╕ н╕коли не п╕дривали, не п╕дпалювали, н╕чого не захоплювали ╕ н╕кого в заручники не брали". Варто пояснити, що в укра╖нському Криму парт╕я "Х╕зб ут-Тахр╕р" не була заборонена ╕ д╕яльн╕сть в╕руючих ц╕╓╖ орган╕зац╕╖ н╕чим Укра╖н╕ не загрожувала. У рос╕йському ж Криму за в╕руючих сьогодн╕ не може заступитися нав╕ть Муфт╕ят, який ризику╓ впасти в немил╕сть ново╖ влади.
Як вважа╓ один ╕з захисник╕в Зейтулла╓ва, ╓дина мета суд╕в над мусульманами в Криму (а вирок отримали вже четверо кримських хлопц╕в, ╕ ще 15 людей оч╕кують р╕шення суду) - залякати вс╕х ╕нших, зробити одностайними не т╕льки в тому, як╕ молитви читати ╕ як╕ книги на полицях тримати, але ╕ в лояльност╕ ╕ бажанн╕ не вид╕лятися на загальному фон╕.
Окр╕м справи "Х╕зб ут-Тахр╕р" у Криму ╓ справа "26 лютого" та "справа Чийгоза". У рамках цих крим╕нальних справ судять Ахтема Чийгоза, Ал╕ Асанова ╕ Мустафу Дег╕рменджи, як╕ були учасниками м╕тингу п╕д ст╕нами кримського парламенту 26 лютого 2014 року, який виступав на п╕дтримку територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни. Кр╕м них у м╕тингу брали участь тисяч╕ людей, у тому числ╕ парт╕я нин╕шнього "кер╕вника" Криму Аксьонова, прихильники яко╖ виступали за рос╕йський статус Криму. Але за участь у м╕тингу та заворушення, як╕ виникли на ньому, судять т╕льки кримських татар. ╢ ще "справа ╤льм╕ Умерова" ╕ "справа журнал╕ста Семени" - ╖х судять за те, що вони наважуються говорити очевидн╕ реч╕: зг╕дно з м╕жнародною точкою зору, Крим належить Укра╖н╕.
Ц╕ процеси потр╕бн╕ для закр╕плення почуття страху серед нелояльного населення. Лякають людей ╕ пост╕йн╕ зникнення молодих хлопц╕в з числа кримських татар. Загалом, за даними правозахисник╕в, з моменту рос╕йсько╖ анекс╕╖ Криму пропали 44 кримчанина, з яких шестеро були знайден╕ мертвими, дво╓ - перебувають у м╕сцях позбавлення вол╕, 17 - знайден╕, ╕нш╕ вважаються зниклими безв╕сти. В основному це кримськ╕ татари.
Показовою для ситуац╕╖ з правами людини в Криму ╓ ╕ "справа Володимира Балуха". Укра╖нець з Роздольненського району Криму може отримати 5 рок╕в позбавлення вол╕ за те, що наполегливо вив╕шував укра╖нський прапор над сво╖м будинком. Влада звинувачу╓ фермера у "придбанн╕ та збер╕ганн╕ бо╓припас╕в" - на горищ╕ його будинку силовики "знайшли" 90 патрон╕в ╕ к╕лька тротилових шашок.
Ус╕ ц╕ крим╕нальн╕ справи стрясають внутр╕шн╓ життя Криму та насправд╕ сьогодн╕ хвилюють вже не т╕льки кримських татар ╕ укра╖нц╕в.
Як виявилося, рос╕йська влада вимага╓ все б╕льшо╖ лояльност╕ в╕д усе б╕льшо╖ к╕лькост╕ людей.
За словами адвоката Олександра Попкова, рос╕йська «фем╕да» добралася ╕ до "любител╕в прав людини", як╕ активно голосували за "возз'╓днання Криму з Рос╕╓ю".
Незвикл╕ до брутального "закручування гайок", вони за старою традиц╕╓ю укра╖нсько╖ вольниц╕ намагалися збиратися на м╕тинги ╕ налагоджувати "рос╕йське життя в Криму". Та не вийшло.
Наприклад, у Севастопол╕ рос╕йська влада почала дуже жорстко придушувати протести козак╕в, анарх╕ст╕в та ╕нших любител╕в «рос╕йського» п╕вострова. Спочатку ц╕ люди не реагували на пресинг, тому що звикли за час╕в Укра╖ну, мало що не сподобалося - виходити з плакатами на площу. Але нова «влада» почала ╖х розганяти, особливо впертих - затримувати, а пот╕м ╕ справи заводити. Для початку - пов'язан╕ з вандал╕змом, алкогол╕змом, наркотиками. Актив╕ст╕в так заганяли, що вони, злякавшись, згорнули будь-яку д╕яльн╕сть.
На в╕дм╕ну в╕д них, блогер-журнал╕ст Олекс╕й Наз╕мов, який очолю╓ м╕сцеве ╕нтернет-видання «Твоя газета», ╕ депутат в╕д комун╕ст╕в в Алуштинськ╕й м╕ськрад╕ Павло Степанченко не в╕дступили ╕ стали пред'являти «м╕сцев╕й влад╕» серйозн╕ звинувачення в корупц╕╖, спробували в╕дстоювати ╕ соц╕альн╕ права городян, але в результат╕ опинилися за ╜ратами.
За словами адвоката Олександра Попкова, Рос╕я не стала щадити нав╕ть сво╖х, тому що пан╕чно бо╖ться "будь-яко╖ некеровано╖ активност╕ народу, яка у будь-який момент може вийти з-п╕д контролю".
На думку правозахисник╕в, Москва на все, що в╕дбува╓ться в Криму, дивиться "кр╕зь пальц╕", надавши карт-бланш м╕сцевим силовикам ╕ пол╕тикам. А у рос╕йського сусп╕льства нема╓ н╕якого ╕нтересу до пол╕тичних справ у Криму. На найб╕льш масових телеканалах журнал╕сти вм╕ло створюють красиву картинку "щастя", що звалилося на Крим, повернення в "р╕дну гавань". Судячи з того, що "сво╖х" в Криму ста╓ все менше, в картинку вже мало хто в╕рить.
В ц╕лому рос╕йськ╕ адвокати (а сьогодн╕ в окупованому Криму легально можуть працювати т╕льки вони) заявляють про абсурдн╕сть висунутих обвинувачень проти журнал╕ст╕в, мусульман, правозахисник╕в, блогер╕в, ╕ намагаються в╕дстоювати закон, не особливо спод╕ваючись на справедливий результат справи.
П╕дсумок трьох рок╕в окупац╕╖ печальний - нав╕ть якщо людина не ц╕кавиться пол╕тикою, живе у далекому глухому сел╕, не ╕дентиф╕ку╓ себе з якоюсь рел╕г╕╓ю, парт╕╓ю або нац╕ональн╕стю, негативн╕ зм╕ни в житт╕ в Криму починають наздоганяти ╖╖.
Зм╕ни, насамперед, в економ╕ц╕ Криму. При Укра╖н╕ будь-який житель п╕вострова, де б в╕н не жив, м╕г в╕дчувати себе частиною св╕ту, ╢вропи, кра╖ни. Сьогодн╕шн╕й Крим перетворився в остр╕в з ледве дихаючим ╤нтернетом, дуже поганим моб╕льним телефонним зв'язком, ризикованою енергетикою, не вир╕шеною проблемою водопостачання та ╕нфраструктурою, яка все нижче опуска╓ться та в╕дляку╓ нав╕ть найб╕льш невибагливого рос╕йського курортника.
Що курортний сезон 2017 року в Криму провалений, сьогодн╕ визна╓ ╕ оф╕ц╕йна «влада». Два останн╕ тижн╕ вони по-р╕зному намагалися пояснити це.
Наприклад, в "уряд╕" Криму заявили, що Укра╖на, боячись усп╕х╕в кримсько╖ курортно-туристично╖ ╕ндустр╕╖, заборонила сво╖м громадянам ╖хати сюди на в╕дпочинок. Б╕льш того, за словами "голови держкомнацу" Заура См╕рнова, укра╖нська влада оголосила про "туристичну блокаду рос╕йського п╕вострова" ╕ дали вказ╕вки прикордонн╕й служб╕ створювати штучн╕ перешкоди вс╕м укра╖нцям, як╕ хочуть ви╖хати на в╕дпочинок в Крим. При цьому нескладний мон╕торинг показав, що адм╕нмежа м╕ж Кримом ╕ Херсонською областю перевантажена як раз в рос╕йському сегмент╕. Знаюч╕ люди стверджують, що збираючи та випускаючи таким чином б╕льш-менш численн╕ групи людей, рос╕йськ╕ прикордонники створюють "картинку" вдалого сезону для телебачення.
Можливо, хтось ╕з кримських чиновник╕в забув, а хтось взагал╕ був не в курс╕, що слоган "заборонити" в укра╖нськ╕й сусп╕льн╕й св╕домост╕ у принцип╕ ╓ неприйнятним. Кр╕м того, цього року туристичн╕ об'╓кти в Херсонськ╕й област╕ та Одес╕ в явному виграш╕ перед кримськими. Тут на користь в╕дпочиваючих ╕ ц╕нова пол╕тика, ╕ в╕дсутн╕сть в╕йськових вертольот╕в над головою, ╕ чист╕ пляж╕, ╕ можлив╕сть без остраху розмовляти р╕дною мовою, чи то рос╕йською, чи то укра╖нською.
Багато хто нав╕ть у сам╕й Рос╕╖ вважають, що анал╕тичн╕ зд╕бност╕ кримських чиновник╕в використовуються явно не в тому напрямку. Т╕ рос╕йськ╕ туристи, як╕ цього л╕та прибули в Крим, вважають, що ц╕ни на продукти на п╕востров╕ вищ╕, н╕ж у дорог╕й Москв╕.
"Зг╕дно з даними Федерально╖ служби державно╖ статистики, в Севастопол╕ варт╕сть м╕н╕мального набору продукт╕в приблизно на 200 рубл╕в вище, н╕ж у П╕вденному федеральному окруз╕ ╕ по Рос╕╖ в ц╕лому", - св╕дчать м╕сцев╕ ЗМ╤.
Наведемо нещодавно промон╕торен╕ ц╕ни на одному з с╕мферопольських ринк╕в (мова йде виключно про кримськ╕ продукти, як╕ не потребують транспортування з материка). Персики - 100-120 руб, черешня - 150 руб, пом╕дори - 60-100 руб, перець - 60 руб, ог╕рки - 60 руб, зелень - 40 руб за пучок. Найдешевш╕ сири - 300 руб/кг, молоко - 40-50 руб ╕ вище, морозиво - в╕д 60 руб. Одноденн╕ екскурс╕╖ по туристичних маршрутах - у середньому 2000 руб, квитки в Парк лев╕в - 950 руб дорослий, 450 - дитячий.
Щоб коротко розпов╕сти, що сто╖ть за цими цифрами, уточнимо, що в часи укра╖нського Криму рос╕йськ╕ туристи любили при╖жджати сюди саме через доступн╕ подорож╕ та розваги, а також дешев╕ продукти, ц╕ни на як╕ були не вищ╕, н╕ж в материков╕й Укра╖н╕. А в наведеному списку укра╖нськ╕ ц╕ни будуть в два, а десь ╕ в три рази нижч╕ за нин╕шн╕ кримськ╕.
Дехто з чиновник╕в озвучу╓ думку, що висок╕ ц╕ни на товари в Криму пов'язан╕ з в╕дсутн╕стю великих торгових мереж ╕, в╕дпов╕дно, слабкою конкуренц╕╓ю та низьким обсягом пропозиц╕й на ринку товар╕в.
"У Севастопол╕ в╕дсутн╕ велик╕ торг╕вельн╕ мереж╕, в╕дпов╕дно, обсяг пропозиц╕й ╕ р╕вень конкуренц╕╖ нижче. Чому вони до нас не заходять? Насамперед, бояться санкц╕й", - пояснила "влада" Севастополя ц╕ни на продукти, як╕ аж зашкалюють.
Але визнати, що ус╕ ц╕ та багато ╕нших д╕р кримсько╖ економ╕ки ╓ насл╕дком агресивно╖ системно╖ пол╕тики Рос╕╖ щодо Криму, вони або не можуть, або бояться.
Саме агрес╕я Рос╕╖ стала причиною б╕д п╕вострова. Щодо РФ, яка не раху╓ться з цив╕л╕зованим правопорядком ╕ думкою св╕тово╖ громадськост╕ про ситуац╕ю в Криму, вводяться все нов╕ ╕ нов╕ санкц╕╖. Повед╕нка Рос╕╖ в Криму не подоба╓ться н╕кому - це св╕дчить ╕ ╕стор╕я з турб╕нами Siemens, як╕ обманним шляхом намагалися доставити в Крим з Краснодарського краю, ╕ в╕дмова в╕д вояж╕в у Крим св╕тових з╕рок, ╕ нов╕ крим╕нальн╕ справи Генпрокуратури Укра╖ни проти колишн╕х укра╖нських прокурор╕в, судд╕в ╕ чиновник╕в. А значить, ситуац╕я економ╕чно╖, соц╕ально╖ та культурно╖ окрем╕шност╕ Криму ма╓, нарешт╕, стати питанням номер один у св╕т╕.

Руслан Баталов
Крим - Ки╖в
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 04.08.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18873

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков