Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 18.08.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 18.08.2017
МЕРТВ╤ ЗАГОВОРИЛИ. У ЛУЦЬКУ В╤ДНАЙДЕН╤ ОСТАНКИ РОЗСТР╤ЛЯНИХ В'ЯЗН╤В РАДЯНСЬКОГО РЕЖИМУ

5 серпня 1937 року за наказом НКВС СРСР №00447 вступила в д╕ю постанова Пол╕тбюро ЦК ВКП(б) в╕д 2 липня 1937 року П 51/94 «Про антирадянськ╕ елементи». Розпочалася наймасов╕ша за всю радянську епоху «чистка» сусп╕льства в╕д людей, яких комун╕сти визначили ворогами. На основ╕ цього документа, зокрема, розстр╕ляли 22-23 червня 1941 року к╕лька тисяч волинян. Нещодавно розкопали одну таку братську могилу.
– Це деформован╕ кул╕, знайден╕ вже на останках… У даному випадку – кул╕ в╕д гвинт╕вки системи Мос╕на (набо╖ кал╕бру 7,62) – це ознака, що вона потрапила на щось тверде, вона деформу╓тся в╕д потрапляння в скелет людини, к╕стку людини.
– А це залишок в╕д цинку, де патрони, а ось г╕льзи в╕д системи Мос╕на, вони вс╕ в обойм╕ – що означа╓, що п╕сля цього, як проводилися розстр╕ли – то ще й зв╕тувалися. Це радянськ╕ г╕льзи. ╥х тут дуже багато.
– Збереглися залишки одягу, шерстяний одяг. Б╕дн╕ люди, полатане взуття, хоча були р╕зн╕. В основному це молод╕ люди, перша ознака – у вс╕х збережен╕ зуби. 18-20-35-40 рок╕в.
Ось так описували страшн╕ знах╕дки п╕д час розкопок археологи та громадськ╕ актив╕сти. Упродовж шести дн╕в у невелик╕й могил╕ були в╕днайден╕ останки 107 людей. Ексгумац╕ю проводило комунальне п╕дпри╓мство Льв╕всько╖ обласно╖ ради з питань зд╕йснення пошуку поховань учасник╕в нац╕онально-визвольних змагань та жертв во╓н, депортац╕й ╕ пол╕тичних репрес╕й «Доля», а також волинськ╕ ╕сторики ╕ кра╓знавц╕ разом з луцькими археологами Юр╕╓м Мазуриком ╕ В╕ктором Баюком.
У серпн╕ 2016 року розпочався ремонт Кафедрально╖ вулиц╕, яка, власне й приляга╓ до ст╕н колишньо╖ в’язниц╕ (нин╕ Свято-Архангельський монастир). Саме тод╕ головний спец╕ал╕ст в╕дд╕лу охорони культурно╖ спадщини Луцько╖ м╕ськради, археолог Юр╕й Мазурик дом╕гся проведення розв╕дкового шурфу.
«У 44-му роц╕, вже п╕сля зв╕льнення Луцька, в’язниця радянською владою знов використовувалася за призначенням, ╕ як св╕дчить один в’язень колишн╕й, ╤ван Мануйлик (в╕н якраз був у ц╕й в’язниц╕), його змушували зр╕зати хрести з цих могил. В╕н в╕дмовився. Але це було проведено. Могили були зр╕внян╕ з землею, п╕зн╕ше заасфальтован╕. ╤ до нашого часу втратилися в╕зуальн╕ ознаки цих могил. У 90-х роках громадськ╕сть встановила пам’ятн╕ знаки в м╕сцях, де локал╕зуються ц╕ братськ╕ могили. Громадськ╕сть неодноразово ставила питання про перепоховання цих могил, але не було в╕доме м╕сце, де починати розкопки. Лише минулого року п╕д час благоустрою територ╕╖ вдалося внасл╕док археолог╕чних розв╕док локал╕зувати одне з цих поховань, скупчення людських останк╕в», – розпов╕да╓ Юр╕й Мазурик.
Онука розстр╕ляного на територ╕╖ Луцько╖ в’язниц╕ Франца Щерб╕нського, Тетяна Пономарьова зна╓ трагед╕ю сво╓╖ родини з╕ сл╕в бабус╕. Уродженець польського Радома, Франц Щерб╕нський п╕сля приходу радянсько╖ влади лишився на Волин╕ працювати рад╕озв’язк╕вцем. С╕м’я вихоувала 5-р╕чну донечку, коли чолов╕ка заарештували за штучним обвинуваченням.
«Мам╕ на той час було 5 рочк╕в. Д╕дуся заарештували вноч╕, в 40-му роц╕, не пояснюючи н╕чого, ╕ бабуся довго шукала, де д╕дусь пропав. Пот╕м в╕н знайшовся в т╕й тюрм╕. До останнього чекав на суд ╕ був упевнений, що в╕н н╕ в чому не винен. А як вийшов ╕з зали суду – по обличчю котилися сльози, ╕ кричав бабус╕: скажи д╕тям, що я н╕ в чому не винен!» Мама хот╕ла передати йому булочку, бо в╕н був дуже виснажений, повипадали зуби. А наглядач вдарив маму ногою, ╕ вона скотилася з другого поверху зал╕зними сходами. Коли мама з бабусею на трет╕й день п╕сля розстр╕лу прийшли сюди – бабуся побачила руку, вирвану з жилами, ╕ вп╕знала по ╜удзиках руку свого чолов╕ка. Вона зомл╕ла», – розпов╕да╓ онука загиблого Тетяна Пономарьова.
К╕льком лучанам дивом вдалося врятуватися. Один ╕з них, на пр╕звище Розмислович, був орган╕стом ╕ знався з родиною Щерб╕нських.
«В╕н прийшов до нас ╕ розпов╕в, що на розстр╕л╕ д╕дусь стояв напроти нього. Розмислович упав ран╕ше, його трупами засипало. А пот╕м в╕н уплав д╕стався до бабус╕ й попросив допомоги. Бабуся к╕лька дн╕в його переховувала, це заф╕ксовано в матер╕алах КДБ», – розпов╕да╓ Тетяна Пономарьова.
Серед тих, хто з дитинства знав про страшне м╕сце з перших вуст – ╕ правнучка в╕домого на Волин╕ шевченкознавця Миколи Кудел╕ Мар╕я Ф╕лонюк. У Волинському обласному кра╓знавчому музе╖, де вона працю╓, д╕╓ пост╕йна експозиц╕я Миколи Кудел╕, одн╕╓ю з важливих елемент╕в яко╖ ╓ його книга «П╕д мурами Луцько╖ тюрми». Микола Куделя був ╖╖ пол╕тичним в’язнем ╕ дивом врятувався. Упродовж багатьох рок╕в Микола Куделя пригадував ╕ в╕дшуковував пр╕звища розстр╕ляних та ╖хн╕ родини. Завдяки йому на ╖╖ мурах з’явилися ╕менн╕ мемор╕альн╕ дошки.
«За сво╖ пол╕тичн╕ погляди, любов до Укра╖ни, до Шевченка, в╕н був ув’язнений ще польською владою. ╤ з приходом радянсько╖ влади в╕н потрапив до Луцько╖ в’язниц╕. 23 червня в╕н став св╕дком ц╕╓╖ траг╕чно╖ под╕╖. У наш╕й родин╕ завжди говорили про цю под╕ю, д╕дусь розпов╕дав. Мури Луцько╖ тюрми забрали ╕ мого прапрад╕да, тобто Миколи Кудел╕ тестя, який був непол╕тичним в’язнем – в╕н мав величезне господарство, працював важко. З приходом радянсько╖ влади – вважа╓ться куркулем ╕ потрапля╓ до в’язниц╕. Перед тим, як ╕ти на розстр╕л, Микола Куделя зустр╕вся ╕з Сидором ╤вановим, тобто з╕ сво╖м тестем. Той щиро в╕рив, що ╖х в╕дпустять додому. Але повернутися так ╕ не вдалося. Тесть на той час уже мав 80 рок╕в ╕ втратив з╕р. П╕сля розстр╕лу Микола Куделя бачив т╕ло свого тестя, ╕ його теж поховали в одн╕й ╕з ям б╕ля Луцько╖ в’язниц╕», – розпов╕да╓ Мар╕я Ф╕лонюк.
Сам Микола уноч╕ вибрався з-п╕д т╕л, адже встиг прикинутися мертвим, ╕ його оминула куля кат╕в. Тож вважав сво╖м обов’язком скласти мартиролог загиблих та належно ув╕чнити ╖хню пам’ять. Чим, поряд ╕з вивченням ╕ популяризац╕╓ю Шевченк╕ани, ╕ займався упродовж усього життя.
Родини закатованих ╕ розстр╕ляних спод╕валися, що могила буде в╕днайдена, ╕ вони зможуть ╕дентиф╕кувати й поховати д╕дуся. Вт╕м, перша могила, про яку знали лучани, виявилася порожньою, розпов╕да╓ учасник розкопок, ╕сторик ╕ кра╓знавець Серг╕й Годлевський. Серг╕й затявся в╕днайти ╕ перепоховати загиблих ще наприк╕нц╕ 80-х, коли д╕знався про Луцьку трагед╕ю у червня 41-го. Але це виявилося непросто.
«╢ перекази, що в 50-60-х роках, коли вже в’язниця не д╕яла, там стояла автоколона, був закритий об’╓кт, ╕ там по ночах працювали бульдозери й н╕би вивозили щось таке. ╢ й переказ, що ╖х викинули в Луцьку на см╕тт╓звалищ╕, кажуть, що вивезен╕ п╕д буд╕вництво дороги Луцьк – Дубно. Але перша яма виявилась порожньою. А тут п╕сля недовгих пошук╕в яму виявили ╕ почали п╕дн╕мати т╕ла. Знайшли мундштуки, ложки дерев’ян╕, греб╕нц╕, рештки одягу. Об╕цяно, що до к╕нця вересня судмедекспертиза скаже про в╕к, стать, причини смерт╕. Ми про це вже зна╓мо, але ╓ процедурн╕ нюанси, як╕ потр╕бно зробити», – розпов╕да╓ Серг╕й Годлевський.
«Вдалося встановити, що це д╕йсно поховання у воронц╕ в╕д ав╕абомби, що в ц╕й могил╕ похован╕ 107 ос╕б, складен╕ дуже щ╕льно, без всяко╖ системи, – продовжу╓ в╕н. – У деяких останках у черепн╕й коропц╕ – кульов╕ отвори, на к╕стках ознаки смерт╕ в╕д поранення вогнепальною збро╓ю, у ╜рунт╕ над могилою була знайдена велика к╕льк╕сть г╕льз рушниц╕ системи Мос╕на, кулемета системи Дегтярьова ╕ револьвера системи «Наган». Останки збер╕гаються тут, в монастир╕, прац╕вники Волинського бюро судмедекспертизи проведуть експертизу, щоб п╕дтвердити причини смерт╕ загиблих».
Заступниця голови Громадсько╖ ради при Волинськ╕й облдержадм╕н╕страц╕╖ Мар’яна Сорочук розпов╕да╓, що упродовж року громадськ╕ актив╕сти збирали ╕сторик╕в, кра╓знавц╕в, депутат╕в, як╕ нарешт╕ вир╕шили, що потр╕бно належним чином вшанувати й перепоховати останки цих невинно вбитих людей. М╕ська влада вид╕лила на ц╕ роботи 100 тисяч гривень.
«Створили спец╕альну робочу групу, куди ув╕йшли представник ╤нституту нац╕онально╖ пам’ят╕, кра╓знавц╕, ╕сторики. Роботи експерт╕в з досл╕дження останц╕в продовжаться у вересн╕, ╕ на Покрову, спод╕ва╓мося, ми зможемо ╖х перепоховати. Попередньо розгляда╓мо м╕сце всередин╕ подв╕р’я монастиря», – зазнача╓ Мар’яна Сорочук.
Щодня у храм╕ Новомученик╕в ченц╕ Свято-Архангельського монастиря моляться за душ╕ загиблих.
За фактом масового вбивства, вчиненого тотал╕тарним режимом на територ╕╖ Луцько╖ в’язниц╕, порушене крим╕нальне провадження.
Валентина Одарченко
www.radiosvoboda.org

720 ТИСЯЧ ЖЕРТВ: ДОСЛ╤ДЖЕННЯ УКРА╥НСЬКИХ ╤СТОРИК╤В ПОКАЗУ╢ МАСШТАБ РЕПРЕС╤Й У СРСР

25 рок╕в тому Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни ухвалив р╕шення про програму «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю», щоб на основ╕ арх╕вних даних з╕брати ╕нформац╕ю про кожного необ╜рунтовано засудженого у пер╕од з 1917 до 1991 року, а також детально вивчити репрес╕╖ в СРСР. Спочатку планувалося випустити 25 книг – по одн╕й на кожну область Укра╖ни. Однак т╕ досл╕дники, як╕ взялися за цю роботу на початку 90-х, не могли й уявити, як╕ були масштаби того, що в╕дбулося.
Сьогодн╕ ╕менний список репресованих на територ╕╖ Укра╖ни та арх╕вн╕ матер╕али про каральну машину СРСР – це 110 величезних том╕в, а у планах – ╕ще 20. У деяких рег╕онах для описання репрес╕й знадобилося дек╕лька том╕в, наприклад, у Донецьк╕й област╕, де репрес╕╖ торкнулися найб╕льшо╖ к╕лькост╕ людей на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни, пов╕домля╓ «Рад╕о Свобода».
За словами сп╕вроб╕тника ╤нституту ╕стор╕╖ Укра╖ни Олега Бажана, який брав участь у програм╕ «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю», ╕мпульс для початку такого масштабного безпрецедентного на пострадянському простор╕ досл╕дження дало сусп╕льство, яке п╕сля початку перебудови потребувало в╕дпов╕д╕ на питання, чи╖ ж т╕ла лежать на м╕сц╕ масового поховання в Бик╕внянському л╕с╕. Державна ком╕с╕я при Рад╕ м╕н╕стр╕в УРСР, створена в 1987 роц╕, так ╕ не змогла порушити мовчання ╕ розпов╕сти, що мова йде про жертв НКВС – розстр╕ляних в’язн╕в в основному ки╖вських в’язниць.
У той же час у прес╕ публ╕кац╕╖ про Бик╕внянськ╕ могили продовжувались, ╕ з’ясувалося, що ще на початку 60-х рок╕в поет Василь Симоненко, художник Алла Горська ╕ театральний режисер Лесь Танюк п╕сля в╕дв╕дування масового поховання звернулися в мер╕ю Ки╓ва (селище Бик╕вня лежить у межах м╕ста) з пропозиц╕╓ю створити там мемор╕ал. Незабаром п╕сля цього за дивних обставин була вбита Алла Горська, багато хто звинувачу╓ в ╖╖ смерт╕ КДБ.
П╕сля цих публ╕кац╕й у 1992 роц╕ Верховна Рада ухвалила р╕шення на державному р╕вн╕ п╕дтримати нам╕р в╕дпов╕сти на вс╕ питання, як╕ стосувалися природи б╕льшовицько╖ влади ╕ пол╕тичних репрес╕й у пер╕од ╕снування СРСР. Головою редакц╕йно╖ колег╕╖ програми «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю» був призначений академ╕к Петро Тимоф╕йович Тронько, сп╕вроб╕тник ╤нституту ╕стор╕╖ Укра╖ни та один ╕з тих, хто п╕дписав колективний лист до депутат╕в ╕ уряду з проханням п╕дтримати започаткування програми. У кожн╕й област╕ Укра╖ни були створен╕ редакц╕╖ з наукових сп╕вроб╕тник╕в, журнал╕ст╕в, кра╓знавц╕в, як╕ займалися темою репрес╕й.
Сьогодн╕ к╕льк╕сть досл╕дник╕в по вс╕й кра╖н╕ нал╕чу╓ к╕лька тисяч ос╕б. Багато часу вони проводять в арх╕вах, тому в п╕дготованих публ╕кац╕ях чимало м╕сця в╕дведено документам радянських спецслужб, що в╕дображають специф╕ку репрес╕й на м╕сцях. Окр╕м цього, в м╕ру можливостей досл╕дники збирали св╕дчення очевидц╕в, спогади тих, хто вижив, щоб п╕дготувати анкети на кожного репресованого.
За словами ╕сторика Олега Бажана, укра╖нськ╕ фах╕вц╕ спочатку не дов╕ряли статистиц╕, яку використовували радянськ╕ спецслужби, ╕ вир╕шили перев╕рити ╖╖ ще раз.
«Р╕ч у тому, що деяк╕ документи про статистику пол╕тичних репрес╕й збер╕гаються в арх╕вах СБУ. Це те, про що допов╕дали нагору. Ми ж на п╕дстав╕ створено╖ картотеки можемо вийти ╕ виходимо тепер на реальн╕ цифри. Ми персон╕ф╕кували цю статистику. На сьогодн╕ у нас в картотец╕ ╓ дан╕ про 720 тисяч репресованих. Картка на п╕дстав╕ арх╕вно-сл╕дчо╖ справи заведена на кожну людину. Нав╕ть якщо справа була колективною, все це заноситься в картку, згаду╓ться, хто проходив по ц╕й справ╕ ╕ був репресований, хто розстр╕ляний або ж в╕дправлений до табору. Завдяки програм╕ ми можемо д╕знатися ╕м’я ╕ пр╕звище ц╕╓╖ людини, його долю ╕, в╕дпов╕дно, говорити про соц╕альний, нац╕ональний зр╕з», – розпов╕в ╕сторик.
http://zik.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 18.08.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18907

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков