Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПОГОДИВ КАНДИДАТУРУ ЗАЛУЖНОГО НА ПОСАДУ ПОСЛА У БРИТАН╤╥
Про це йдеться у пов╕домленн╕ М╕н╕стерства закордонних справ Укра╖ни…


БУДЕ ДЕНЬ, КОЛИ ╤ ШВЕЦ╤Я ЗМОЖЕ ПРИВ╤ТАТИ УКРА╥НУ З╤ ВСТУПОМ В АЛЬЯНС
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 29.09.2017 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 29.09.2017
МИ НЕ МОГЛИ НЕ ПОСИЛИТИ РОЛЬ УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ В ОСВ╤Т╤ ╤ НЕМА╢ ПРО ЩО ДИСКУТУВАТИ

Президент Укра╖ни Петро Порошенко заявля╓, що укра╖нська влада не могла не посилити роль укра╖нсько╖ мови в осв╕т╕ ╕ нема╓ про що дискутувати. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це Порошенко пов╕домив п╕д час зустр╕ч╕ з прац╕вниками осв╕ти в Ки╓в╕.
«Хот╕в би окремо зупинитися на сьом╕й статт╕ закону, яка викликала не лише внутр╕шн╕й, але й дуже широкий м╕жнародний резонанс», - сказав в╕н. За його словами, протягом останн╕х рок╕в в Укра╖н╕ обережно, але впевнено впроваджу╓ться курс на наповнення реальним зм╕стом державного статусу укра╖нсько╖ мови. «Ми не могли не посилити роль укра╖нсько╖ мови в осв╕т╕. Про що тут дискутувати? Дитина, яка зак╕нчу╓ укра╖нську школу ма╓ волод╕ти укра╖нською мовою. ╤ звичайно, важливо, щоби ви, шановн╕ вчител╕, престиж мови п╕двищували не лише на уроках, але й у сп╕лкуванн╕ з д╕тьми на перервах ╕ у виховному процес╕. Щоб д╕ти бачили, що укра╖нська для вас це не суха норма закону, а живий зас╕б повсякденного сп╕лкування», - заявив президент.
Як пов╕домляв УН╤АН ран╕ше, в Укра╖н╕ набув чинност╕ закон "Про осв╕ту", п╕дписаний президентом Петром Порошенком 25 вересня. Верховна Рада ухвалила цей закон 5 вересня. Зокрема законом запроваджу╓ться 12-р╕чна середня осв╕та. Кр╕м того, документ передбача╓, що мовою осв╕тнього процесу в навчальних закладах ╓ державна мова - укра╖нська. В╕дпов╕дно до закону, особам, як╕ належать до нац╕ональних меншин Укра╖ни, гаранту╓ться право на навчання в комунальних установах для отримання осв╕ти поряд з державною мовою в╕дпов╕дно╖ нац╕онально╖ меншини. Це право реал╕зу╓ться через класи (групи) з навчанням мовою в╕дпов╕дно╖ нац╕онально╖ меншини поряд з державною мовою. Особам, як╕ належать до кор╕нних народ╕в Укра╖ни, гаранту╓ться право на навчання в комунальних закладах дошк╕льно╖ та загально╖ середньо╖ осв╕ти поряд з державною мовою в╕дпов╕дного кор╕нного народу. Це право реал╕зу╓ться через створення клас╕в (груп) з навчанням мовою цього народу поряд з державною мовою. Встановлено, що особи, як╕ належать до кор╕нних народ╕в, нацменшин Укра╖ни, як╕ почали здобуття загально╖ середньо╖ осв╕ти до 1 вересня 2018 року, до 1 вересня 2020 продовжують отримувати таку осв╕ту в╕дпов╕дно до правил, як╕ д╕ють до набрання чинност╕ цим законом, з поступовим зб╕льшенням к╕лькост╕ навчальних предмет╕в, що вивчаються укра╖нською мовою. У Польщ╕, Румун╕╖, Угорщин╕, Грец╕╖, Болгар╕╖ висловили стурбован╕сть у зв'язку з нормами цього закону, що стосуються мови навчання представник╕в нац╕ональних меншин Укра╖ни. Сво╓ю чергою, в М╕н╕стерств╕ осв╕ти ╕ науки Укра╖ни запевнили, що мовн╕ положення нового закону про осв╕ту в Укра╖н╕ не порушують ╢вропейську харт╕ю рег╕ональних мов або мов меншин та Рамкову конвенц╕ю про захист нац╕ональних меншин. Глава МЗС Угорщини Петер С╕йярто заявив про нам╕р його кра╖ни блокувати зближення Укра╖ни ╕ ╢С через мовн╕ положення закону про осв╕ту.
www.unian.ua

КЛ╤МК╤Н ПРОПОНУ╢ НЕЗАДОВОЛЕНИМ КРА╥НАМ С╤СТИ ЗА СТ╤Л ПЕРЕГОВОР╤В

Через мовну статтю закону про осв╕ту м╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни Павло Кл╕мк╕н пропону╓ кра╖нам-партнерам с╕сти за ст╕л переговор╕в. Про це глава укра╖нського зовн╕шньопол╕тичного в╕домства пов╕домив у Twitter. "Вважаю, що стейтмент╕в (заяв) щодо нового закону про осв╕ту пролунало достатньо. Причому з обох стор╕н", - сказав Кл╕мк╕н. "Вс╕ заяви – це про пол╕тику, а не про людей. Ма╓мо с╕сти разом ╕ зробити так, щоб людям було краще. Щоб кожен почував себе вдома", - додав в╕н.
 
╢С ЗАКЛИКАВ КИ╥В «ЯКОМОГА ШВИДШЕ» ЗАПРОСИТИ ОЦ╤НКУ РАДИ ╢ВРОПИ ЩОДО ЗАКОНУ «ПРО ОСВ╤ТУ»

В ╢вропейському Союз╕ в╕тають нам╕р укра╖нсько╖ влади звернутися до Ради ╢вропи за експертною оц╕нкою закону "Про осв╕ту" ╕ закликають зробити це якнайшвидше. Про це йдеться в коментар╕ речника Зовн╕шньо╖ дипломатично╖ служби ╢С Май╖ Косьянчич власному кореспонденту УН╤АН в Брюссел╕. Вона наголосила, що п╕д час сп╕лкування представник╕в ╢С з укра╖нською владою ╓вропейська сторона завжди п╕дкреслю╓, що в╕дпов╕дне законодавство повинно в╕дпов╕дати м╕жнародним зобов'язанням, як╕ Укра╖на взяла на себе в рамках, зокрема, Рамково╖ Конвенц╕╖ про захист нац╕ональних меншин Ради ╢вропи та ╢вропейсько╖ Харт╕╖ рег╕ональних ╕ м╕норитарних мов. "Як зазначалося у попередн╕й думц╕ Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖, роль укра╖нсько╖ мови, як державно╖ мови, ╕ захист меншин та рег╕ональних мов повинн╕ бути ретельно збалансован╕. Ми в╕та╓мо нам╕р укра╖нсько╖ влади запросити експертний висновок Ради ╢вропи ╕ заклика╓мо зробити це якомога швидше. Ця думка ма╓ бути належним чином взята до уваги, як з точки зору ╖╖ позиц╕╖, так ╕ з точки зору впровадження у законодавство", - наголосила Косьянчич.

ЕКСПЕРТИЗА РАДИ ╢ВРОПИ «МОВНО╥» СТАТТ╤ МА╢ ПРИПИНИТИ МАН╤ПУЛЯЦ╤╥

Анал╕з Радою ╢вропи мовно╖ статт╕ закону про осв╕ту ╕ надан╕ Укра╖ною пояснення стосовно механ╕зм╕в його ╕мплементац╕╖ ма╓ зняти ман╕пуляц╕╖ навколо нього.
Про заявила в╕це-прем'╓р м╕н╕стр з питань ╓вропейсько╖ та ╓вроатлантично╖ ╕нтеграц╕╖ ╤ванна Климпуш-Цинцадзе на зустр╕ч╕ з рег╕ональними та центральними ЗМ╤ у в╕второк, 26 вересня, пов╕домля╓ кореспондент «Укр╕нформу».
«Я дуже рада, що Президент п╕дписав закон про осв╕ту. Я би хот╕ла бачити набагато менше емоц╕й з боку наших партнер╕в ╕ колег з р╕зних кра╖н, насамперед прикордонних, ╕ ман╕пуляц╕й з ╖хн╕м поданням ╕нформац╕╖ стосовно того, що н╕бито в нас порушуються права нацменшин», - сказала Климпуш-Цинцадзе.
Вона додала, що наших сус╕д╕в турбу╓ виключно одна стаття цього закону - 7 стаття, яка стосу╓ться мови викладання. На переконання Климпуш-Цинцадзе, виконання ц╕╓╖ мовно╖ статт╕ насправд╕ розширю╓ можливост╕ представник╕в нацменшин, адже якщо вони зак╕нчують школу в Укра╖н╕ без знання державно╖ мови, то в них дуже обмежен╕ можливост╕ пошуку роботи, яка пов'язана ╕з вза╓мод╕╓ю з державою.«Це додатков╕ можливост╕ для представник╕в нацменшин реал╕зувати себе в Укра╖н╕», - п╕дкреслила в╕це-прем'╓р м╕н╕стр.
Вона нагадала, що закон про осв╕ту нада╓ можлив╕сть здобувати дошк╕льну ╕ початкову осв╕ту мовами нацменшин ╕ не заперечу╓ можливост╕ ╕ п╕сля зак╕нчення початково╖ школи вивчати деяк╕ предмети мовами нацменшин.
«Я переконана, що анал╕з Радою ╢вропи ц╕╓╖ мовно╖ статт╕ ╕ надана нами ╕нформац╕я щодо того, як ми бачимо ╕мплементац╕ю цього закону в реальних механ╕змах, мали б зняти т╕ претенз╕╖, як╕, як на мене, абсолютно штучно ╕ занадто емоц╕йно створюються нашими партнерами в Угорщин╕ та ╕нших кра╖нах»,- резюмувала Климпуш-Цинцадце.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 29.09.2017 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19080

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков