Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 29.09.2017 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 29.09.2017
ПАМ’ЯТЬ, ЯКА ПРОДОВЖУ╢ ЖИТТЯ

Цього року у третьому номер╕ журналу «Народна творч╕сть та етнолог╕я» - науковому виданн╕ ╤нституту мистецтвознавства, фольклористики та етнолог╕╖ ╕м. М. Т. Рильського Нац╕онально╖ академ╕╖ наук Укра╖ни – була опубл╕кована стаття Вадима Ро╖ка, присвячена пам’ят╕ його матер╕, Героя Укра╖ни В. С. Ро╖к.
3 жовтня мина╓ вже с╕м рок╕в, як В╕ри Серг╕╖вни не стало, тож нехай ця публ╕кац╕я стане ще одним спомином про нашу славну землячку – Берегиню укра╖нсько╖ народно╖ вишивки в Криму.

Вадим Ро╖к
ПАМ’ЯТЬ, ЯКА ПРОДОВЖУ╢ ЖИТТЯ

Про творч╕ здобутки В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к пам’ятають не лише напередодн╕ юв╕лейних дат. ╥╖ спадщина ц╕кавить людей завжди й усюди. Так, протягом 2014—2015 рок╕в ╖╖ персональна виставка «Укра╖нський рушничок» пройшла з краю в край в╕д Зах╕дно╖ до Сх╕дно╖ Укра╖ни, починаючи в╕д музею Лес╕ Укра╖нки в Колодяжному на Волин╕ й зак╕нчуючи Мел╕тополем Запор╕зько╖ област╕. У вересн╕ 2014 року в Полтав╕ в Нац╕ональному педагог╕чному ун╕верситет╕ ╕м. В. Г. Короленка в╕дбулася Всеукра╖нська наукова конференц╕я: «Укра╖нська вишивка у творах В╕ри Ро╖к», ╕ це не враховуючи вечор╕в пам’ят╕, фотовиставок, газетних публ╕кац╕й, презентац╕й книг.
105 рок╕в в╕д дня народження мо╓╖ мами - Героя Укра╖ни В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к — широко в╕дзначалося, починаючи з березня 2016 року, ╕ тривало до кв╕тня 2017-го. За цей час в╕дбулися так╕ заходи: виставка «В╕ра Ро╖к та учениц╕» (25.03.2016 р., С╕мферополь, Будинок художника); презентац╕я картини М. Василь╓во╖ ╕ Ю. Фастенка «В╕ра Ро╖к з ученицями» (25.03.2016 р., С╕мферополь, Будинок художника); виставка вишивки учн╕в школи № 3, присвячена 105-р╕ччю в╕д дня народження В. Ро╖к (06.04.2016 р., Музей м. Гадяча Полтавсько╖ област╕); книжкова виставка ╕ веч╕р пам’ят╕ (21.04.2016 р., Полтава, Центральна м╕ська б╕бл╕отека); виставка ╕ веч╕р пам’ят╕, на якому презентували музичний диск ╕з п╕снями, присвяченими В. Ро╖к, у виконанн╕ заслуженого д╕яча мистецтв АР Крим Ореста Мартин╕ва (22.04.2016 р., м. Лубни Полтавсько╖ область, Картинна галерея); л╕тературно-мистецька година «Музика на полотн╕» (23.04.2016 р., Полтава, б╕бл╕отека-ф╕л╕я № 7); в╕дкриття мемор╕ально╖ дошки на буд╕вл╕ музею л╕тератури ╕ мистецтв (25.04.2016 р., м. Кобеляки Полтавсько╖ област╕); про 105 р╕чницю в╕д дня народження В. Ро╖к пов╕домили Укра╖нське рад╕о та Житомирське обласне рад╕о (25.04.2016 р.); виставка ╕ веч╕р пам’ят╕ (26.04.2016 р., м. Кан╕в Черкасько╖ област╕, Музей декоративно-прикладного мистецтва); Полтавське обласне рад╕о вшанувало пам’ять В. Ро╖к (28.04.2016 р.); творча зустр╕ч вишивальниць Шевченк╕вського рушника, створеного за в╕зерунком В. Ро╖к, ╕з глядачами (04.11.2016 р., С╕мферополь, Етнограф╕чний музей). А найважлив╕шим у низц╕ цих заход╕в стало присво╓ння ╕мен╕ В╕ри Ро╖к провулку в Ки╖вському район╕ Полтави та вулиц╕ в сел╕ Войниха Лубенського району на п╕дстав╕ р╕шення Полтавсько╖ ОДА. Дек╕лька заход╕в в╕дбулось ╕ в ╕нших рег╕онах Укра╖ни.
Така велика к╕льк╕сть заход╕в з нагоди 105-р╕ччя в╕д дня народження В╕ри Серг╕╖вни св╕дчить про те, що народна творч╕сть невмируща, вона завжди буде жити та розвиватися. На жаль, через брак кошт╕в поки що не вдалося видати книги спогад╕в про В. Ро╖к з нагоди ╖╖ 105-р╕ччя. Це видання м╕стить спогади мистецтвознавц╕в, музе╓знавц╕в, прац╕вник╕в науки, культури ╕ мистецтв, композитор╕в, художник╕в, вишивальниць, ╖╖ учн╕в та посл╕довник╕в, знайомих, друз╕в ╕ родич╕в з ус╕х рег╕он╕в Укра╖ни, а також Рос╕╖, кра╖н Прибалтики, Польщ╕, Б╕лорус╕, ╤зра╖лю про життя ╕ творчий шлях В╕ри Ро╖к. До того ж у книз╕ з╕брано в╕рш╕ та п╕сн╕, присвячен╕ народн╕й майстрин╕, в╕дгуки в╕дв╕дувач╕в ╖╖ виставок, документи орган╕в влади з ув╕чнення пам’ят╕ Героя Укра╖ни.
У кв╕тн╕ 2017 року над╕йшла зв╕стка ╕з Санкт-Петербурга в╕д композитора Валер╕ана Стратуци, який пише: «Дорог╕ друз╕! 9 березня 2017 року в╕дбувся веч╕р, присвячений чергов╕й р╕чниц╕ в╕д дня народження Т. Г. Шевченка, в Будинку нац╕ональностей, в якому я теж брав участь, виконавши дв╕ сво╖ п╕сн╕ “Круг м╕стечка Берестечка” на слова Т. Шевченка та «Мелод╕я л╕та» на слова Мар╕╖ Тарасюк-Богуслав. По зак╕нченн╕ концерту мен╕ передали з С╕мферополя диск з 15-ма мо╖ми п╕снями у виконанн╕ заслуженого артиста Укра╖ни ╕ Криму Ореста Мар-тин╕ва. Ус╕ ц╕ п╕сн╕ я присвятив Герою Укра╖ни, вишивальниц╕ В╕р╕ Серг╕╖вн╕ Ро╖к, чи╓ ╕м’я носять вулиц╕ в Полтавськ╕й област╕ та площа у С╕мферопол╕. Орест Мартин╕в включив ╖х у св╕й репертуар ╕ викону╓ на багатьох концертах.
В╕ра Ро╖к чудова ╕ сонячна ж╕нка. ╥╖ виставки в╕дбулись по всьому св╕ту. ╥╖ не стало на 99 роц╕ життя. Св╕тла пам’ять В╕р╕ Серг╕╖вн╕. Ми з ╖╖ сином Вадимом Ро╖ком впевнен╕, що мо╖ п╕сн╕ — це добра пам’ять про доньку Укра╖ни В╕ру Серг╕╖вну Ро╖к.
Спасиб╕ Оресту за чудове виконання цих п╕сень. Мо╖ п╕сн╕ живуть завдяки йому ╕ авторам сл╕в, особливо Над╕╖ Риндич з Нижньог╕рського району Криму — в не╖ пречудов╕ в╕рш╕
Наша сп╕льна творч╕сть дару╓ людям рад╕сть, в╕ру в краще майбутн╓. А п╕сню “Вишивала ж╕нка Укра╖ну” також гра╓, виступаючи перед публ╕кою, композитор з Норвег╕╖ Олекс╕й Курбанов. В ц╕й п╕сн╕ ╓ все — ╕ рад╕сть, ╕ горд╕сть, ╕ сльози, а головне — моя душа в ц╕й п╕сн╕... Бажаю Вам щастя ╕ здоров’я, удач╕ на нив╕ культури. Як при╓мно, що в мене ╓ так╕ друз╕! Валер╕ан Стратуца».
Життя трива╓, ╕ в Криму цього року в╕дбулася низка заход╕в з нагоди святкування
106-о╖ р╕чниц╕ в╕д дня народження майстрин╕. В╕дзначили цю дату ╕ у Волинському кра╓знавчому музе╖ в м. Луцьку.
Насамк╕нець хочу зазначити, що в цьому роц╕ ╓ к╕лька пам’ятних дат, пов’язаних ╕з творч╕стю В╕ри Ро╖к:
- 50 рок╕в тому, у 1967 роц╕, В╕ра Ро╖к вперше отримала золоту медаль ВДНГ УРСР, а 16 вересня 1967 року вона стала заслуженим майстром народно╖ творчост╕ Укра╖ни;
- 45 рок╕в тому В╕ра Ро╖к разом з ученицями вперше демонструвала вишивки на ВДНГ СРСР;
- 25 рок╕в тому, у 1992 роц╕, роботи В╕ри Ро╖к вперше демонструвалися за кордоном (в Угорщин╕);
- 20 рок╕в тому, 22 кв╕тня 1997 року, В╕ра Ро╖к стала лауреатом Прем╕╖ АР Крим;
- 10 рок╕в тому, 25 травня 2007 року, В╕р╕ Ро╖к присво╓но звання почесного громадянина м. Лубен;
- 5 рок╕в тому, 5 жовтня 2012 року, в╕дбулося урочисте в╕дкриття пам’ятника роботи скульптора ╤рини Дацюк (м. Луцьк) на могил╕ В. Ро╖к; а 14 грудня 2012 року в С╕мферопол╕ в╕дкрився Музей укра╖нсько╖ вишивки ╕м. В. С. Ро╖к.

На фото: В╕ра Ро╖к ╕ ╖╖ роботи
Журнал «Народна творч╕сть та етнолог╕я», № 3, 2017 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 29.09.2017 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19085

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков