Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 20.10.2017 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 20.10.2017
Дмитро Кулеба, Постпред Укра╖ни при Рад╕ ╢вропи: ЧОМУ РОС╤Я ХОЧЕ «ДОВЕСТИ ДО РУЧКИ» РАДУ ╢ВРОПИ? БО НЕ КОНТРОЛЮ╢ ╥╥

У Страсбурз╕ минулого тижня в╕дбулася остання в цьому роц╕ сес╕я Парламентсько╖ Асамбле╖ Ради ╢вропи. Для Укра╖ни вона мала величезне значення: ПАР╢ в╕дв╕дав Президент Укра╖ни, на дебатах було розглянуто Закон Укра╖ни «Про осв╕ту», за результатами обговорення – прийнято резолюц╕ю. Окр╕м укра╖нського аспекту, жовтнева сес╕я стала найпотужн╕шою за останн╕ роки спробою створити умови для повернення до ПАР╢ рос╕йсько╖ делегац╕╖. Про п╕дсумки сес╕йного тижня, тонкощ╕ сучасно╖ дипломатично╖ в╕йни, кулуарне життя ПАР╢, усп╕хи укра╖нсько╖ дипломат╕╖ в ексклюзивному ╕нтерв'ю «Укр╕нформу» розпов╕в Пост╕йний представник Укра╖ни при Рад╕ ╢вропи Дмитро Кулеба.

ДИПЛОМАТИЧН╤ БО╥ НА Ц╤Й СЕС╤╥ ПАР╢ БУЛИ НАЙВАЖЧИМИ
- Пане Посол, як ви оц╕ню╓те под╕╖ сес╕йного тижня, яку перспективу заклали вони на майбутн╓ для Укра╖ни?
- Щодо в╕зиту Президента Укра╖ни, то в╕н в╕дбувся, як кажуть, у правильному м╕сц╕, в правильний час. З 2014-го встановилася в Рад╕ ╢вропи така «традиц╕я» – п╕д к╕нець кожного року актив╕зуються «адвокати» Рос╕╖, як╕ намагаються створити умови для повернення Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ до Парламентсько╖ Асамбле╖ Ради ╢вропи. В╕дпов╕дно до правил процедури ПАР╢, повернення можливе лише в с╕чн╕. Тобто, якщо в с╕чн╕ не вдалося затвердити сво╖ повноваження, то «випада╓ш» на весь р╕к. ╤ тому жовтнева сес╕я завжди найб╕льш драматична, саме на н╕й намагаються все розбурхати ╕ перелаштувати п╕д рос╕ян, зробити так, щоб вони могли в с╕чн╕ повернутися. Цього року атака «адвокат╕в» Рос╕╖ була найпотужн╕шою: т╕ прихильники та лоб╕сти Рос╕╖, як╕ ран╕ше ховалися в кулуарах, почали працювати напряму, вийшли на св╕тло. Вся сес╕я була сконструйована таким чином, аби був пророс╕йський дискурс. Тобто, щоб ми не критикували Рос╕ю, як зазвичай, а говорили про необх╕дн╕сть дружби ╕ любов╕. Саме з ц╕╓ю метою на сес╕ю був запрошений президент Чех╕╖ М╕лош Земан. Що ╓, в принцип╕, нестандартним кроком у дипломатичн╕й практиц╕, тому що Чех╕я голову╓ зараз у Ком╕тет╕ м╕н╕стр╕в Ради ╢вропи (КМР╢, орган Р╢, до складу якого входять м╕н╕стри закордонних справ вс╕х держав-член╕в або ╖х пост╕йн╕ дипломатичн╕ представники – ред). М╕н╕стр закордонних справ Чех╕╖, в╕дпов╕дно до правил Ради ╢вропи, на кожн╕й сес╕╖ ПАР╢ виступа╓ в╕д ╕мен╕ сво╓╖ кра╖ни, а тут ще привозять президента ц╕╓╖ ж кра╖ни на додаток. Це було зроблено з одн╕╓ю метою: аби в╕н (Земан – ред.), як в╕домий русоф╕л ╕ пут╕ноф╕л, закликав до дружби ╕ д╕алогу з РФ. ╤ в╕н блискуче виконав в╕ддану йому роль: весь виступ присвятив Рос╕╖, необх╕дност╕ дружби з Пут╕ним. Це було 10 жовтня. А в╕зит нашого президента в╕дбувся 11 жовтня. З нашого боку це була сво╓р╕дна контратака, застосування важко╖ «збро╖», чим вдалося перебити цей пророс╕йський тиск ╕ загасити його. Дуже добре, що Президент знайшов час для цього в╕зиту.
- Як була сприйнята промова Президента Укра╖ни в ПАР╢? Чи супроводжувалися под╕╖, про як╕ ви розпов╕да╓те, кулуарною грою, ╕нтригами з боку пророс╕йського лоб╕?
- Президент мав сильний виступ, в╕дпов╕в на запитання, в╕н зустр╕вся з Генеральним секретарем Р╢ Турбйорном Ягландом, – вс╕ питання були проговорено, позиц╕ю прояснено. ╤ в середу по об╕д╕ Асамблея ухвалила так звану допов╕дь Н╕колетт╕, через яку в Укра╖н╕ стався шок та ╕стерика, що ми програли, ╕ рос╕ян повернуть у ПАР╢. Але, власне, ця допов╕дь була спробою створити пророс╕йський дискурс. Вона передбачала один важливий практичний крок – створення робочо╖ групи з представник╕в Ком╕тету м╕н╕стр╕в Р╢ ╕ представник╕в ПАР╢, як╕, по сут╕, почнуть шукати шляхи зм╕ни правил процедури Р╢ в такий спос╕б, що гаранту╓ повернення рос╕ян у с╕чн╕ 2018 року.
Уяв╕ть соб╕, що ще п╕д час п╕дготовки сес╕╖ на середу (11 жовтня – ред.) призначене ухвалення ц╕╓╖ допов╕д╕, а вже на четвер ставиться зас╕дання Сп╕льного ком╕тету ПАР╢ ╕ КМР╢, де держави мають братися за ╕мплементац╕ю ц╕╓╖ допов╕д╕. Тобто ще документ не ухвалений, а нас уже вс╕х скликають швидко ╕ б╕гом – займатися його ╕мплементац╕╓ю. Це все був виключно пророс╕йський сценар╕й. Допов╕дь ухвалили, у четвер в╕дбулося зас╕дання Сп╕льного ком╕тету, на якому на хвил╕ в╕зиту Президента Порошенка Укра╖на разом ╕з партнерами заблокувала створення робочо╖ групи. Сценар╕й провалився, ми в╕д╕грали цю ситуац╕ю: допов╕дь ╓, але основного свого задуму (створення робочо╖ групи) «адвокати» Рос╕╖ не досягли. Для нас сес╕я, в частин╕ протид╕╖ рос╕янам, завершилася позитивно. Дипломатичн╕ бо╖ були найважчими, не пам'ятаю такого з 2003 року, в╕дколи я в дипломат╕╖. За жовтень, листопад, грудень, с╕чень вони (рос╕яни – ред.) будуть ще намагатися обх╕дними шляхами протягнути ц╕ зм╕ни, ╕ така «шпаринка» ╕сну╓, тому ми не розслабля╓мося ╕ продовжу╓мо боротися.

УХВАЛЕННЯ РЕЗОЛЮЦ╤╥ ПАР╢ – ЦЕ ТИСК НА ВЕНЕЦ╤АНСЬКУ КОМ╤С╤Ю
- К╕лька дн╕в у сес╕йн╕й зал╕ досить емоц╕йно порушувалося питання нового Закону Укра╖ни «Про осв╕ту». Задекларована укра╖нською стороною позиц╕я – в╕дкрит╕сть до д╕алогу, оч╕кування висновк╕в Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖. Як ви оц╕ню╓те результати розгляду у ПАР╢ цього закону?
- Визнаю, що ложкою дьогтю в бочц╕ меду стала ця дискус╕я по Закону Укра╖ни «Про осв╕ту». Наш╕ угорськ╕ й румунськ╕ партнери в ПАР╢ д╕йсно змогли створити атмосферу несприйняття закону. Реальною була ситуац╕я, коли члени ПАР╢ ╕ дипломати також не знали сут╕ закону, але, дивлячись на реакц╕ю угорц╕в та румун╕в, вир╕шували ╖х п╕дтримати. У роз'яснювальному план╕ дуже важливим був в╕зит м╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Укра╖ни Л╕л╕╖ Гриневич, яка на тижн╕, що передував сес╕╖ ПАР╢, зустр╕чалася ╕з Генсеком Р╢ ╕ експертами. Але хвиля, п╕днята угорцями ╕ румунами, затьмарила ефект в╕д цього в╕зиту.
Щодо ухвалено╖ резолюц╕╖, то в н╕й ╓ дв╕ реч╕: одна – принципово важлива для Укра╖ни, друга – принципово важлива для угорц╕в. У резолюц╕╖ написано, що державну мову потр╕бно знати. Адже це неприпустимо, коли нацменшини не волод╕ють державною мовою. Це «плюс» для Укра╖ни. А «плюс» для угорц╕в – у тому, що ╖м удалося протягнути положення, в якому Асамблея заклика╓ Укра╖ну виконати вс╕ рекомендац╕╖ Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖, як╕ будуть надан╕ в грудн╕ цього року.
Тепер все перекочову╓ до Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖. Я особисто вважаю, що ухвалення тако╖ резолюц╕╖ – це тиск на Венец╕анську ком╕с╕ю. Тому що ПАР╢, по сут╕, демонстру╓, якою ╓ ╖╖ позиц╕я. Хоч вплинути на «венец╕анку» важко таким чином, але очевидно, що експерти враховуватимуть контекст, в якому цей процес в╕дбува╓ться. Наша позиц╕я дуже проста – не треба тиснути на Венец╕анську ком╕с╕ю н╕кому: н╕ Укра╖н╕, н╕ Угорщин╕, н╕ ПАР╢, н╕ ╢С, н╕ РФ. Це авторитетний орган, дайте йому змогу зрозум╕ти, що передбача╓ Закон Укра╖ни «Про осв╕ту».
- Чому угорська та румунська делегац╕╖ зайняли таку непримиренну позиц╕ю? Чи сл╕д вбачати за критикою закону про осв╕ту рос╕йський ╕нтерес у послабленн╕ позиц╕й Укра╖ни в Р╢, ПАР╢?
- З приводу пояснення закону, донесення його зм╕сту в ПАР╢, лунала критика на адресу МЗС. У цьому ключ╕ сл╕д усв╕домити одну р╕ч – Угорщину не влаштову╓ жоден стан вивчення угорсько╖ мови, окр╕м того, який ╓ станом на зараз. Наск╕льки б ми не зб╕льшували вивчення укра╖нсько╖ мови, ╖х це не задовольнить. Вони хочуть, щоб все лишилося, як ╓. Це ╖хня принципова позиц╕я. Агресивна позиц╕я, яку вони зайняли, спрямована саме на це. З угорцями були консультац╕╖, ╕ Посол Угорщини в Ки╓в╕ це визнавав. Але тут не принципово вести чи не вести консультац╕╖, вони в╕д сво╓╖ позиц╕╖ не в╕дступлять.
Щодо рос╕йського впливу, то я б зараз не загострював питання яко╖сь вза╓мод╕╖ Рос╕╖ та Угорщини, тому що угорц╕ ╕сторично мають безкомпром╕сну позиц╕ю в цьому питанн╕. Проблеми з Угорщиною через осв╕ту, через угорську меншину в кра╖н╕, мають Румун╕я ╕ Словаччина. Тобто так╕ кризи, як у нас зараз, вони були у наших сус╕д╕в ран╕ше. Це частина внутр╕шньо╖ пол╕тики Угорщини. Тому цей р╕вень ескалац╕╖ з Угорщиною був неминучий за будь-якого сценар╕ю.
Щодо Румун╕╖, то тут ╕сну╓ принципова р╕зниця. Угорщина готова «бульдозером» д╕яти у питаннях нацменшин, не зважаючи н╕ на двосторонн╕ в╕дносини, н╕ на ╢С. Водночас Румун╕я, хоч так само принципово захища╓ ╕нтереси сво╓╖ нацменшини, але – через д╕алог, через пошук вза╓моприйнятних р╕шень ╕ через конструктив. З╕ свого боку, ми в╕дкрит╕ до д╕алогу ╕ чека╓мо на висновки Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖.
- Як загалом складаються в╕дносини Укра╖ни у Рад╕ ╢вропи, яке до нас ставлення?
- Щодо ставлення: якби зараз не було ситуац╕╖ довкола закону про осв╕ту ╕ питань до нього, то можна було б сказати, що все прекрасно. Ми ратиф╕кували два ключов╕ протоколи до Конвенц╕╖ про права людини №15 ╕ №16, у нас ╓ план д╕й Ради ╢вропи для Укра╖ни, в рамках якого Р╢ допомага╓ з реформами. Рада ╢вропи допомагала нам перезавантажувати Верховний Суд ╕ допомага╓ взагал╕ вт╕лювати судову реформу, яку позитивно, до реч╕, оц╕нюють. Взагал╕, допоки рос╕яни вл╕тку цього року не сказали, що вони не платитимуть у бюджет, все було на позитивному треку, пот╕м ситуац╕я зм╕нилася.

У НАС Д╤ЙСНО ДИПЛОМАТ╤Я ВО╢ННОГО ЧАСУ, ╤ СУСП╤ЛЬСТВО МА╢ БУТИ ДО ЦЬОГО ГОТОВИМ
- П╕д час сес╕╖, в кулуарах депутати ПАР╢ з числа «друз╕в Укра╖ни» говорили про те, що Рос╕╖ вдалося посилити св╕й вплив на орган╕зац╕ю, зокрема розсадивши сво╖х людей у р╕зних органах Ради ╢вропи, зокрема в Секретар╕ат╕. Як ви оц╕ню╓те так╕ твердження, ╕ наск╕льки д╕╓вим може бути вплив таких «агент╕в»?
- Дипломат╕я – це процес, у рамках якого ти р╕зними шляхами забезпечу╓ш ╕нтереси сво╓╖ кра╖ни, ╕ один ╕з цих шлях╕в – це розсаджування сво╖х людей по секретар╕атах м╕жнародних орган╕зац╕й. Чи ╓ сильн╕ агенти Рос╕╖ в Секретар╕ат╕ Р╢? Вони ╓. Чи в╕дкривають вони двер╕ каб╕нет╕в важливих людей у Секретар╕ат╕ Р╢? В╕дкривають. Тобто вплив Рос╕╖ всередин╕ Р╢ на р╕вн╕ Секретар╕ату, де готуються документи ╕ процеси, – довол╕ серйозний. Але ПАР╢ – це пол╕тичний орган, ╕ тут мало мати вплив у Секретар╕ат╕, щоб проштовхувати необх╕дн╕ р╕шення. Наприклад, у четвер (12 жовтня – ред.), за годину-дв╕ до зас╕дання Сп╕льного ком╕тету, нам стало в╕домо, що ╓ п╕дготовлений Секретар╕атом проект заключних висновк╕в зас╕дання, де написано про повну п╕дтримку ╕н╕ц╕ативи Генерального секретаря ╕ допов╕д╕ Н╕колетт╕, повну п╕дтримку створення робочо╖ групи. Пот╕м ми приходимо на зас╕дання Сп╕льного ком╕тету, лама╓мо всю цю схему, ╕ в к╕нц╕ голова пропону╓ затвердити висновки: робочу групу не створю╓мо, продовжу╓мо д╕алог в ╕снуючих форматах. Цього разу вдалося в╕дбити цю спробу, наступного разу – вдасться чи, можливо, не вдасться. Це пост╕йна жива гра.
- Ран╕ше ви працювали при ОБС╢, отож до нин╕шнього призначення мали досв╕д роботи у м╕жнародних структурах. Окр╕м м╕сць, зм╕нилися й часи, зм╕нилися геопол╕тичн╕ реал╕╖, м╕жнародна позиц╕я в Укра╖ни. Розкаж╕ть, будь ласка, як працю╓ться зараз?
- Рада ╢вропи у пор╕внянн╕ з ОБС╢ позитивна тим, що тут у Рос╕╖ нема╓ права вето. Ми можемо ухвалювати р╕шення, зокрема у цьому роц╕ ухвалили безпрецедентне для Ради ╢вропи, для Ком╕тету м╕н╕стр╕в р╕шення по Криму. В ОБС╢ так╕ кроки неможлив╕. Чому рос╕яни хочуть перезавантажити Раду ╢вропи? Бо це ╓дина орган╕зац╕я, яку вони не контролюють повн╕стю. В Рад╕ Безпеки ООН у них ╓ право вето, в ГА ООН вони за рахунок альянс╕в тримають сво╖ позиц╕╖, хоч ╕ пропускають в╕д нас удари. В Р╢ вони не мають повного контролю над процесами. Для його встановлення вони йдуть нецив╕л╕зованим шляхом: каламутять, розвалюють, створюють кризи – заради того, щоб перезавантажити всю орган╕зац╕ю.
Перш╕ п╕вроку п╕сля мого при╖зду сюди, мо╖ колеги-посли так дружньо мене критикували, мовляв сл╕д бути м'якшим, дипломатичним, але я ╖м в╕дпов╕дав, що у нас дипломат╕я во╓нного часу. Я не можу бути класичним дипломатом, завуальовувати, гратися. Так, ╓ питання, де я можу гратися в нап╕втони ╕ «плести мережива», а ╓ питання, де наша позиц╕я ма╓ бути зрозум╕лою ч╕тко. ╤ те, що робить Рос╕я, теж потр╕бно розум╕ти ч╕тко й не потр╕бно мати до них якогось жалю чи сп╕вчуття. Нас б'ють – ми б'╓мо. У нас д╕йсно дипломат╕я во╓нного часу, ╕ сусп╕льство ма╓ бути до цього готовим.
Чому Рос╕я так хоче проведення сам╕ту в 2019 роц╕? Бо для них це нагода повн╕стю перезавантажити всю Р╢, тому зараз вони хочуть ╖╖ «довести до ручки», щоб була нагальна проблема, яку треба вир╕шувати на сам╕т╕.

В УКРА╥НИ ╢ СУТТ╢ВА ПЕРЕВАГА – МИ РОЗУМ╤╢МО Х╤Д ДУМОК РОС╤ЯН
- Так, ви ╕ ран╕ше наголошували на тому, що для пол╕пшення свого становища в орган╕зац╕╖ Рос╕я створю╓ комплементарну кризу. Тобто у «каламутн╕й вод╕» Кремлю легше досягати сво╖х ц╕лей?
- Вони якраз ╕ створили мутну воду. Асамблею зараз лихоманить – у прямому сенс╕ цього слова. Вони д╕йсно спод╕валися, що чим б╕льшою буде лихоманка, тим б╕льше у них буде шанс╕в. Але нав╕ть у ц╕й лихоманц╕ та «мутн╕й вод╕», ми все одно можемо ╖м протид╕яти ╕ протид╕╓мо. В Укра╖ни ╓ одна сутт╓ва перевага – ми розум╕╓мо рос╕ян, х╕д ╖хн╕х думок. Зараз у Р╢ почали погрожувати, що Рос╕я вийде з Р╢, якщо ми не повернемо ╖╖ в ПАР╢. ╤ на того, хто Рос╕ю добре не зна╓, це ма╓ вплив, це ляка╓. Я на це кажу, що Рос╕я з Р╢ не вийде, але зробить спробу обкласти свою участь у Р╢ такими обмеженнями, щоб себе повн╕стю захистити. У них, наприклад, ╓ закон, який дозволя╓ не виконувати р╕шення ╢вропейського суду з прав людини. Так нав╕що виходити з Р╢, якщо можна залишитися ╕ виконувати т╕ р╕шення, як╕ не викликають претенз╕й, а коли ╖х «жахнуть» р╕шенням по Криму, а це неминуче станеться, то вони ухвалять сво╓ р╕шення ╕ не будуть його виконувати. Допомага╓ ╕ те, що ма╓мо досв╕д трир╕чно╖ в╕йни, зна╓мо, що червоних л╕н╕й для рос╕ян не ╕сну╓. Якщо потр╕бно буде захоплювати заручник╕в – вони будуть захоплювати заручник╕в, треба буде цих заручник╕в зв╕льняти – вони зв╕льнятимуть. Рос╕йська дипломат╕я зараз готова руйнувати все у власних ╕нтересах. Треба розвалити Асамблею – будуть розвалювати, треба дискредитувати всю Раду ╢вропи – будуть дискредитувати.
- Як зараз в╕дбува╓ться сп╕лкування з рос╕йськими дипломатами?
- «Водорозд╕л» стався у 2014 роц╕. М╕й попередник Микола Точицький, який зараз ╓ Пост╕йним представником Укра╖ни при ╢С, розпов╕дав про цей переломний момент так: до цього ти сп╕лку╓шся з╕ сво╖ми рос╕йськими колегами, зустр╕ча╓теся на прийомах, ╕снують контакти, а пот╕м це ста╓ просто неможливим. Я за п╕втора року роботи жодного разу не розмовляв н╕ в компан╕╖, н╕ сам на сам ╕з рос╕йським послом, жодного разу не потиснув йому руку. Наше сп╕лкування в╕дбува╓ться виключно на зас╕даннях Ком╕тету м╕н╕стр╕в, коли я на нього нападаю, а в╕н на мене. Так само жоден сп╕вроб╕тник укра╖нського постпредства не ма╓ контакт╕в ╕з представниками рос╕йського постпредства. Ми ╖х не запрошу╓мо на сво╖ заходи, вони нас на сво╖. Це розрив ╕ максимум, що ми дозволя╓мо соб╕ – це вза╓мний дипломатичний трол╕нг.

ХОДИШ ╤З РОС╤ЯНАМИ «ЗА РУЧКУ» – БУДЬ ГОТОВИМ ЗА ЦЕ ЗАПЛАТИТИ
- Тепер у ПАР╢ новий президент. Яка позиц╕я Стелли К╕р╕ак╕дес щодо укра╖нського питання (адже ран╕ше вона не висловлювалася в╕дкрито, не голосувала «за» чи «проти»)? Чи достатньо часу (до к╕нця с╕чня 2018 року) перебування на посад╕, аби проявити свою позиц╕ю та вплинути на ситуац╕ю?
- Стелла К╕р╕ак╕дес перемогла саме тому, що вона дотриму╓ться нейтрально╖ позиц╕╖. Сказати, що вона пророс╕йська чи проукра╖нська, я не можу. Це людина, яка демонстративно в╕ддалена в╕д ус╕х питань, виступа╓ за любов, дружбу, сп╕вроб╕тництво ╕ боротьбу з корупц╕╓ю. Це не Аграмунт, який в╕дпрацьовував пророс╕йський сценар╕й. Н╕хто, до реч╕, не в╕рив, що його в╕дправлять у в╕дставку. ╢диний, хто в╕рив, ╕н╕ц╕ював це процес, – це ╤рина Геращенко (перший заступник голови Верховно╖ Ради Укра╖ни – ред). Пам'ятаю, коли вона вперше сказала, що Аграмунт ма╓ п╕ти у в╕дставку, н╕хто не пов╕рив. Це було складно, але в╕н сам зробив все для сво╓╖ в╕дставки по╖здкою до Сир╕╖ у склад╕ рос╕йсько╖ делегац╕╖, зустр╕ччю з Асадом.
Аграмунт, звичайно, у сво╖й в╕дставц╕ звинувачу╓ делегац╕ю Укра╖ни. Так, це була наша принципова позиц╕я, але в╕н сам полегшив досягнення ц╕╓╖ ц╕л╕. Саме в╕дставка Аграмунта з посади Президента ПАР╢, в╕дставка Хорд╕ Шукли, який ╖здив з Аграмунтом до Сир╕╖, з посади допов╕дача по Укра╖н╕, показали: обн╕ма╓шся, ходиш ╕з рос╕янами «за ручку» – будь готовим за це заплатити. ╤ це не питання непримиренност╕ Укра╖ни, це питання неповаги до само╖ ╢вропи та ╖╖ ц╕нностей.
Колегам-послам у Р╢ я наголошую на тому, що Аграмунт втратив посаду через те, що по╖хав до Сир╕╖, зрадив наш╕ ц╕л╕ та ╕деали, ╕ запитую, хто його прив╕з до Сир╕╖? – його привезла рос╕йська делегац╕я на чол╕ з Леон╕дом Слуцьким. Тобто Аграмунта за в╕зит у Сир╕ю вигнали, але при цьому готов╕ потиснути руку Леон╕ду Слуцькому як голов╕ рос╕йсько╖ делегац╕╖ в ПАР╢ ╕ запрошувати його до Р╢. Виходить, Рада ╢вропи розказу╓, що ми непримиренн╕ в питанн╕ Криму ╕ н╕коли не визна╓мо його анекс╕ю, але готов╕ прив╕тати людину, яка демонстративно возить у Крим ╕ноземних пол╕тик╕в ╕ розказу╓, що це була, ╓ ╕ буде рос╕йська земля. Чи ╓ в цьому лог╕ка? Питання лиша╓ться в╕дкритим.

ПИШАЮСЯ УКРА╥НСЬКОЮ ГРОМАДОЮ СТРАСБУРГА
- П╕д час в╕зиту Президента Порошенка б╕ля буд╕вл╕ Ради ╢вропи в╕дбулася презентац╕я «З╕рки Небесно╖ сотн╕». Яке значення ма╓ ця под╕я для Укра╖ни? Чи важким був процес орган╕зац╕╖ такого заходу?
- З з╕ркою вийшла така ╕стор╕я. Коли я при╖хав сюди п╕сля призначення на посаду, зустр╕вся з представниками Асоц╕ац╕╖ укра╖нц╕в Ельзасу «PromoUkraina», вони розпов╕ли про ╕снування Але╖ з╕рок б╕ля буд╕вл╕ Ради ╢вропи та свою ╕н╕ц╕ативу поставити там укра╖нську з╕рку. Вони вже зв'язалися з цього приводу з мер╕╓ю, але на якомусь етап╕ для руху вперед був потр╕бен додатковий ╕мпульс. Я включився одразу, п╕дключилася також наша делегац╕я з Верховно╖ Ради, ╕ таким ╓диним фронтом вдалося подолати вс╕ перешкоди. ╤снував досить серйозний ризик, оск╕льки тематика з╕рки (Майдан, Небесна сотня) – це така укра╖нська ╕стор╕я, в той час як у Страсбурга т╕сн╕ стосунки з Рос╕╓ю. До реал╕зац╕╖ проекту п╕д╕йшли за вс╕ма канонами дипломат╕╖, орган╕зували процес таким чином, щоб не сталося витоку ╕нформац╕╖, довго узгоджували напис на З╕рц╕, щоб в╕н вписувався в уявлення француз╕в, але при цьому не втратив свого зм╕сту для укра╖нц╕в.
Для мене це було також питання особистого принципу – в Ки╓в╕ ми створювали сквер Небесно╖ сотн╕ (дружина Посла Дмитра Кулеби, ╢вген╕я Кулеба – громадський д╕яч, ╕н╕ц╕атор створення скверу Небесно╖ сотн╕ в ╕сторичному центр╕ Ки╓ва, актив╕ст у боротьб╕ проти незаконних забудов у столиц╕, зокрема на Михайл╕вськ╕й площ╕ – ред.).
- На церемон╕ю в╕дкриття З╕рки до Страсбурга при╖хали члени родин «Небесно╖ сотн╕», учасники АТО, укра╖нц╕-д╕аспоряни. Наск╕льки активною ╓ д╕аспора у Страсбурз╕?
- Я пишаюся укра╖нською громадою Страсбурга. Як дипломат, я знайомий ╕з р╕зними моделями вза╓мод╕╖ громади з дипломатами, ╕ не завжди вони усп╕шн╕. Та громада, яка ╓ тут, – це люди, якими можна пишатися, ╕ як╕ повн╕стю закривають собою фронт народно╖ дипломат╕╖. Вони активн╕, ц╕леспрямован╕, головне – не сидять ╕ не чекають, а пост╕йно хочуть щось робити. Для мене, як для Посла, це надзвичайно круто – мати таких партнер╕в. З останн╕х орган╕зованих проект╕в – Тиждень укра╖нського к╕но, шикарне прийняття до Дня Незалежност╕. Важливу роль у проведенн╕ цих заход╕в з╕грала ще одна орган╕зац╕я громади «М╤СТ Франц╕я-Укра╖на». У постпредств╕ функц╕ону╓ укра╖нська школа, ╕ вона трима╓ться на громад╕. Коли ╓ ця синерг╕я, можна робити амб╕тн╕ проекти, досягати крутого результату.

Ольга Будник, Страсбург

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 20.10.2017 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19161

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков