Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 20.10.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 20.10.2017
ТЕРИТОР╤Я УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ

В сучасних людей моб╕льне життя: зм╕на м╕сць проживання – явище звичайне. Пере╖зди були ╕ в мене, але жили ми т╕льки в Укра╖н╕. Кр╕м не╖ н╕де б╕льше не мешкали. Одначе майже все життя я не в╕дчувала, що живу в Укра╖н╕. Шлях до р╕дно╖ В╕тчизни доводилося торувати скр╕зь – у власному дом╕, на робот╕, в сво╓му середовищ╕.
Пам’ятаю, як мене в╕двели до першого класу в м╕стечку Гола Пристань, що на Херсонщин╕. Батьки, звичайно, хот╕ли в╕ддати до укра╖нсько╖ школи. Вона була ╓дина ╕ знаходилася далеко, на околиц╕ м╕ста. ╤ ось ми з мамою проходимо пробний маршрут до не╖, ф╕ксуючи час – одна година. Ста╓ зрозум╕лим, що в таку далеч╕нь в╕дправляти дитину не збираються. А поряд, у центр╕, дв╕ рос╕йськомовн╕ школи, яку я й зак╕нчила. Це сталося в 1968 роц╕. Варто зазначити, що в цю школу приходили д╕ти з укра╖номовних родин, а зак╕нчували рос╕йськомовними. Така була пол╕тика.
В обласному центр╕, зрос╕йщеному Херсон╕, знову пошуки Укра╖ни – вступ на факультет укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖. Тод╕ укра╖нську мову в м╕ст╕ можна було почути х╕ба що на базар╕ та на нашому факультет╕. Щоправда, була ще одна на ц╕ле м╕сто укра╖нська школа та газета «Наддн╕прянська правда». Тод╕ ми, запальн╕ та гоноровит╕ студенти, простуючи м╕стом чи ╖дучи в м╕ському транспорт╕, розмовляли п╕дкреслено л╕тературною укра╖нською мовою. Ми нав╕ть перечитували обласну газету ╕ рахували, ск╕лькома словами користуються журнал╕сти. ╤ сумували з того, що мова газети обмежувалася в основному 400 словами. Зрозум╕ло, на нас поглядали, як на екзотику.
Це було боляче – мешкаючи на сво╖й земл╕, жити в чужомовному оточенн╕.
Пам’ятаю сильне враження, яке на мене справила передача ще на чорно-б╕лому телеекран╕ поема Л╕ни Костенко «Маруся Чурай». Я почала шукати цю книжку. Проте ╖╖ не виявилося н╕ в продажу, н╕ в б╕бл╕отеках. ╤ лише через десять рок╕в вона у мене з’явилася – д╕знавшись про мо╖ пошуки, над╕слав О. Микитенко ╕з журналу «Всесв╕т».
Пот╕м в╕дкрилися й ╕нш╕ книжки укра╖нських автор╕в. ╤ лише 1991 р╕к прин╕с приховану правду: ск╕льки письменник╕в та под╕й виявились нев╕домими. Було в╕дчуття: я мала диплом, та не маю осв╕ти. А тому новими знаннями про Укра╖ну ми упивалися як спрагл╕. Була велика потреба д╕литися новими знаннями з людьми.
Вт╕м, у Криму таких виявилося замало. ╤ тому на дв╕ пропозиц╕╖: працювати в приватн╕й школ╕ власника ф╕рми «Консоль» або в укра╖нському клас╕ звичайно╖ школи, я обрала другу.  Тут уже не треба було з л╕хтариком тих, хто вир╕шив навчати д╕тей укра╖нською. Мешканц╕ сам╕ приходили. На той час в Криму почали в╕дкриватися укра╖нськ╕ класи. Були й ентуз╕асти. Скаж╕мо, в╕доме подружжя Алла Петрова ╕ Олександр Польченко, актори та просв╕тяни, в╕дв╕дували осел╕ майбутн╕х першокласник╕в ╕ пропонували в╕ддавати д╕тей до укра╖нського класу. А ╖хн╕й досв╕д по╓днання укра╖нського класу з театральною студ╕╓ю «Св╕танок» ╓ ун╕кальним. Туди ж була при╓днана ╕ пластова робота. Згодом чимало випускник╕в того класу вступило до ╤нституту культури в Ки╓в╕. Це були 90-╕ роки, початок в╕дродження Укра╖ни.
У 1997 роц╕ мен╕ було запропоновано створити укра╖нську г╕мназ╕ю в С╕мферопол╕ на виконання р╕шення м╕сько╖ ради депутат╕в в╕д 4 кв╕тня. Директор школи № 21 Л. Барзут, в як╕й я працювала вчителем, була депутатом ╕ мала нам╕р очолити г╕мназ╕ю, але п╕зн╕ше, через р╕к п╕сля вибор╕в м╕ського голови. Мо╓ завдання – створити  школу: набрати учн╕в, знайти вчител╕в, обладнати меблями, п╕дготувати прим╕щення та орган╕зувати навчальний процес на один р╕к. Пот╕м я мала перейти на посаду заступника директора.
Натхнення, з яким я взялася до роботи, було неймов╕рним. Мен╕ не вистачало робочого тижня. З раннього ранку до темряви, як кажуть, пропадала на робот╕. Дом╕нанта ц╕каво╖ справи нав╕ть сприяла пол╕пшенню здоров’я. Дуже праглося створити в С╕мферопол╕ хоч невелику територ╕ю укра╖нсько╖ мови, культури, п╕сн╕, осв╕ти. Ми, укра╖нц╕ п╕вострова, завжди мр╕яли про це.
Почалася робота з набору вчител╕в, п╕дготовки прим╕щень. Не вс╕ в╕рили, що ця справа вдало завершиться. Начальник м╕ського управл╕ння осв╕ти Л. Шинкарчук говорила: «Вы не наберете сто детей – и мы вас не откроем». Чиновник Петренко з м╕носв╕ти АРК сказав: «Детей вы не наберете, учителя к вам не пойдут».
Та ми не опускали рук. Я купила друкарську машинку ╕ кожен веч╕р друкувала пачки оголошень: «В С╕мферопол╕ в╕дкрива╓ться укра╖нська г╕мназ╕я. А ранками розклеювала ╖х, увечер╕ знову с╕дала за машинку. Часом пом╕чала – мо╖ оголошення  кимось зривалися ╕ др╕бнилися на клаптики. Проте м╕стяни приходили. Вже о сьом╕й ранку б╕ля г╕мназ╕╖ було людно.
Нам вид╕лили невеличке старе прим╕щення колишньо╖ веч╕рньо╖ школи, ще ран╕ше в ньому розм╕щалася школа при н╕мецьк╕й к╕рс╕. Зрозум╕ло, воно не в╕дпов╕дало нормам – класи прох╕дн╕, т╕сн╕, незручн╕. Та були й плюси – адже то була наша укра╖нська школа!
Зд╕йснюючи наб╕р учн╕в, я звернулася до Тетяни Красиково╖, яка очолювала Чорноморську телерад╕окампан╕ю. В минулому вчителька, вона поставилась до мого прохання з розум╕нням. Доручила п╕дготувати в╕дпов╕дне оголошення, яке могло б зац╕кавити кримчан. Ц╕кавинка полягала в тому, що рос╕йськомовн╕ гарн╕ д╕вчата-ведуч╕ починали транслювати укра╖нською: «Увага! В С╕мферопол╕ в╕дкрива╓ться укра╖нська г╕мназ╕я». ╤ п╕шов пот╕к заяв в╕д мешканц╕в м╕ста. Оголошення про в╕дкриття укра╖нсько╖ школи звучало й по кримському рад╕о. Зрозум╕ло, ц╕ оголошення нам н╕ з чого було оплачувати. Ми домовилися з рад╕отелев╕з╕йниками – протягом року наша г╕мназ╕я щом╕сяця готуватиме передач╕ укра╖нською мовою. Що ми п╕зн╕ше регулярно й робили. ╤нформац╕я про г╕мназ╕ю стала популярною  ╕ на стор╕нках кримських газет. Ось к╕лька заголовк╕в: «Украинская гимназия в Крыму – миф или реальность», «Мы пришли учиться и расти», «Первая украинская гимназия» («Крымские известия»), «Укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖ бути!», «На гору круту, крем’яную», «╢ укра╖нська г╕мназ╕я!» («Кримська св╕тлиця»).
Швидко спливало л╕то 1997 року. А нам ще так багато треба було зд╕йснити. В першу чергу завершити наб╕р учн╕в такий, щоб не виникло жодно╖ можливост╕ не в╕дкрити школу.
Я звернулась до Нац╕онально╖ гвард╕╖ та штабу корпусу, мен╕ дозволили виступити перед в╕йськовими. Просила ╖х привести д╕тей до нашо╖ створювано╖ школи. Хоч ми мали непристосоване прим╕щення ╕ неясн╕ перспективи, описувала ╖м школу-мр╕ю. ╤ оф╕цери в╕дгукнулися. Багато з них привели сво╖х д╕тей. Прикладом став генерал В.Ф. Шевченко, який перев╕в дочку Юлю до нашо╖ г╕мназ╕╖. Привели д╕тей також генерали С.В. Конопляник ╕ В.О. Назаренко.
╤ ми виконали об╕цяне. Наближалося перше вересня. Школа набрала 487 д╕тей. Це 17 клас╕в. А п╕зн╕ше через с╕м рок╕в в результат╕ старань громадськост╕, батьк╕в та педагог╕в в С╕мферопол╕ була побудована школа, що стала горд╕стю ╕ окрасою м╕ста, екскурс╕йним об’╓ктом для вчител╕в Укра╖ни ╕ заруб╕жжя.
Школа в╕дкрилася. Ми, укра╖нц╕, перемогли, пливучи проти теч╕╖, об’╓днались. До реч╕, свято 1 вересня проходило на про╖ждж╕й частин╕ вулиц╕. Але яке то було неймов╕рне свято! ╤ пригадуються слова поета О. Олеся:
«Злет╕всь на свято ц╕лий св╕т.
╤ сл╕в, здивований, шука╓…
╤ Чорне море св╕й прив╕т
Гонцем крилатим посила╓».
Школяр╕ зайняли сво╖ класи, а схвильован╕ батьки – коридори. Начальник м╕ського  управл╕ння осв╕ти  Л.О. Шинкарук водила пом╕ж них м╕н╕стра осв╕ти республ╕ки Ю.В. Подкопа╓ва ╕ запевняла, що все буде гаразд. Хоч т╕снота кидалася в оч╕ на кожному кроц╕. ╤ пригадалася одна заява в╕д В. Рудика: «Прошу посадить сына на полу, в углу, лишь бы в украинской гимназии». Категоричною була республ╕канська СЕС, погрожуючи пов╕сити на двер╕ школи амбарний замок. Але завдяки просв╕тянину П.Р. Власенку такий замок не з’явився.
Отже, г╕мназ╕я святкувала перемогу. Проте ми розум╕ли, перед нами два надзавдання: створення максимально привабливо╖ конкурентноспроможно╖  школи в Криму, осв╕тнього центру з виховання ел╕ти, молод╕жного центру для педагог╕в ╕ домагатися спорудження прим╕щення для г╕мназ╕╖. Перше завдання почало зд╕йснюватися з при╖здом до нас професора П.П. Кононенка, директора ╤нституту укра╖нознавства. Школа стала ф╕л╕╓ю цього учбового закладу. У сп╕впрац╕ з ним ми пропрацювали вс╕ 17 рок╕в. Досить потужний заряд майстерност╕ та осв╕тнього р╕вня отримали в╕д народного вчителя Г.С. Сазоненко та колективу Укра╖нського гуман╕тарного л╕цею Ки╖вського Нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Т.Г. Шевченка. Практичну п╕дтримку г╕мназ╕я одержувала ╕ в╕д фонду «В╕дроження».
Це були ц╕кав╕ роки, наповнен╕ дорогоц╕нними справами. Працюючи разом з цими поважними ╕нституц╕ями, г╕мназ╕я справд╕ стала брендом номер один в Криму.

(Дал╕ буде).

Натал╕я Руденко,
колишн╕й директор укра╖нсько╖ школи-г╕мназ╕╖ в м. С╕мферопол╕

На фото: 1 вересня 2004 року, свято першого дзвоника у новому прим╕щенн╕ Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖, з в╕тальним словом виступа╓ Н. Руденко

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 20.10.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19174

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков