Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 10.11.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 10.11.2017
ЗУСТР╤Ч ДВОХ ПОКОЛ╤НЬ - ЧЕРЕЗ ОБ’╢КТИВИ ФОТОГРАФ╤В

Кожна чергова по╖здка на материкову Укра╖ну особисто мен╕ дода╓ позитивних вражень, натхнення та сили. Не було винятком ╕ цьогор╕чне гостювання на р╕дн╕й Ки╖вщин╕. ╤ нехай жовтневе похолодання з дощами внесло деякий розлад в плани та особисте здоров’я, все ж дещо вдалося зд╕йснити, в╕дв╕дати та побачити. Настрою додали тепл╕ ст╕ни батьк╕всько╖ хати, гостинн╕ зустр╕ч╕ в школ╕ та с╕льськ╕й  б╕бл╕отец╕ мого Рудого Села у Володарському район╕, гучний фестиваль укра╖нсько-грузинсько╖ дружби «Тб╕л╕соба» з кавказькою кухнею, грузинськими винами, запальними танцями ╕ п╕снями на Андр╕╖вському узвоз╕ в Ки╓в╕ та найперша под╕я (в день мого при╖зду)  –  фотовиставка «Об’╓ктивна ╕стор╕я», що саме в╕дкрилася в Нац╕ональному музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ в рамках проекту «Життя на нул╕», присвяченого под╕ям на Сход╕.
«Об’╓ктивна ╕стор╕я», тобто ╕стор╕я через об’╓ктив, представлена роботами чотирьох б╕йц╕в-фотограф╕в Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖, фотонегативи яких з 216-ма кадрами були знайден╕ в с. Явор╕в Кос╕вського району ╤вано-Франк╕всько╖ област╕ в 1999 роц╕ на подв╕р’╖ приватного подв╕р’я, а в 2005 роц╕ оприлюднен╕ в книз╕ Василя Гуменюка «Явор╕вський фотоарх╕в УПА», та сучасними кольоровими ╕ чорно-б╕лими св╕тлинами з буремного Донбасу, автором яких ╓ в╕домий в╕йськовий фотограф Юр╕й Величко, ще в недавньому бо╓ць батальйону «Донбас-Укра╖на». Його роботи експонувалися ╕ ран╕ш в зал╕ Мистецького арсеналу в Ки╓в╕, у В╕льнюс╕ та ╕нших м╕стах Укра╖ни та ╢вропи. 
Мета орган╕затор╕в виставки – провести паралел╕ м╕ж визвольними под╕ями, як╕ в╕дд╕ляють одну в╕д одно╖ с╕м десятил╕ть, та розв╕яти м╕фи з тих стор╕нок ╕стор╕╖ Укра╖ни, як╕ навмисне роздувалися протягом тривалого часу радянською пропагандою, под╕╖ яких ╕ тепер продовжують викривлятися зац╕кавленими в цьому опозиц╕йними та ворожими ЗМ╤.        
З Юр╕╓м Величко ми були знайом╕ в╕ртуально, я вже мала в сво╖й домашн╕й ки╖вськ╕й б╕бл╕отец╕ його сол╕дне ц╕каве видання фотоальбом «Мар’╖нка» з дарчим надписом, а текст мого в╕рша «Вродила груша» вдало був використаний поряд з св╕тлиною на стор╕нц╕ ╖╖ автора Ю. Величка в соц╕альних мережах. Тому мо╓ прагнення потрапити на виставку було зумовлене ще й бажанням познайомитися в╕ч-на-в╕ч з Фотографом (такий позивний мав пан Юр╕й на фронт╕), бо в його об’╓ктив не раз потрапляла ╕ моя донька, в╕йськовослужбовець ЗСУ.
Урочисте в╕дкриття виставки вже зак╕нчувалося, упорядник та досл╕дник Явор╕вського арх╕ву УПА Василь Гуменюк зак╕нчував давати ╕нтерв’ю телеканалам. Дещо з його сл╕в ╕ мен╕ вдалося почути ╕з-за спин оператор╕в, а дещо д╕зналася з╕ сл╕в Юр╕я Величка та ╕нших орган╕затор╕в виставки, зокрема ╤нни ╢рмаково╖ та директора Музею ╤вана Ковальчука. (Дуже вдячна ╖м за запрошення п╕днятися л╕фтом на оглядовий майданчик до п╕дн╕жжя Батьк╕вщини-матер╕ та побачити Ки╖в з висоти пташиного польоту. Тако╖ панорами столиц╕ мен╕ ще не доводилося спостер╕гати. В свою чергу я подарувала Фотографу та Музею щойно отриман╕ прим╕рники зб╕рника «Опален╕ рими»,  з в╕ршами автор╕в з ус╕х областей Укра╖ни, видавництва «╤нтер-Парк»  м. Лубни).
╤дея створення ц╕╓╖ значущо╖ виставки, орган╕зовано╖ напередодн╕ 75 р╕чниц╕ УПА та 100-р╕ччя створення Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки, виникла п╕сля знайомства Юр╕я Величка з Василем Гуменюком, уродженцем того ж села Явор╕в, де був знайдений арх╕в з фотопл╕вками повстанц╕в. П╕д час перегляду св╕тлин – св╕дчень ╕сторичних под╕й велико╖ давност╕, як╕ чудом збереглися, бо фотографування в повстанськ╕й арм╕╖ з м╕ркувань консп╕рац╕╖ було заборонене, а збер╕гання тим паче, у Юр╕я Величка, з його сл╕в, виникало враження, що все це в╕н вже бачив, що аналог╕чн╕ зображення ╓ ╕ в його власному сх╕дному арх╕в╕. Вимальовувалася яскрава аналог╕я  м╕ж учасниками под╕й колишн╕х ╕ под╕й сьогодення, бо на цей час панов╕ Василев╕ Гуменюку вдалося знайти людей, що особисто знали повстанц╕в, в╕дображених на св╕тлинах, ╕дентиф╕кувати добру частину з 310-320 ос╕б з тих старих фотограф╕й з допомогою ╖х родич╕в, земляк╕в ╕ нав╕ть к╕лькох б╕йц╕в, що ще були на той час серед живих, в╕дбувши покарання в таборах та поселеннях. Досл╕дження пана Василя висв╕тлили, що в Укра╖нськ╕й Повстанськ╕й Арм╕╖ воювали патр╕оти з ус╕х областей Укра╖ни, як ╕ тепер на Сход╕, а особливо вразив його той факт, що останн╕м пров╕дником УПА був донеччанин ╤ван Кулик-С╕рий, колишн╕й радянський оф╕цер. Це привело до висновку, що УПА була загально-укра╖нським явищем.
Ун╕кальн╕сть виставки – це здво╓н╕ св╕тлини, тобто схож╕ м╕ж собою фотограф╕╖ з╕ Сходу ╕ з фотоарх╕ву, знайденому в Яворов╕: так╕ ж мужн╕ та вольов╕ обличчя учасник╕в цих двох р╕зних за часом под╕й. Враховуючи неординарн╕сть фотовиставки  та сп╕рне сприйняття громадськ╕стю давн╕х ╕сторичних под╕й, такий зах╕д, як ╖╖ презентац╕я в Музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни, викликала неабияку зац╕кавлен╕сть у людей. Орган╕затори продовжують приймати запрошення на проведення виставки в ╕нших м╕стах Укра╖ни. А проект «Життя на нул╕» з фотовиставкою Юр╕я Величка вже стартував в Нац╕ональному ╕сторичному музе╖ у Дн╕пр╕.
Особисто мене дуже вразила ╕нформац╕я, яку я почула, а також експонати, як╕ побачила на власн╕ оч╕ в зал╕ музею, тому продовжую сл╕дкувати за рухом проекту «Життя на нул╕» просторами Укра╖ни та ╢вропи. Впевнена, що на ц╕кав╕ роздуми експозиц╕я надихнула й ╕нших в╕дв╕дувач╕в виставки.
А ще я з рад╕стю д╕зналася, що на початку листопада в Будинку оф╕цер╕в Збройних Сил Укра╖ни в╕дбулося зас╕дання Ком╕тету з присудження прем╕╖ ╕мен╕ Богдана Хмельницького, р╕шенням якого в╕йськовий фотограф член Нац╕онально╖ сп╕лки фотохудожник╕в Укра╖ни Юр╕й Величко став лауреатом ц╕╓╖ почесно╖ прем╕╖ в ном╕нац╕╖ «Твори образотворчого мистецтва в╕йськово╖ тематики» за виставку фото роб╕т «Життя на нул╕». Щиро в╕таю пана Юр╕я, рад╕ю його усп╕хам, майстерност╕ та нашому знайомству.

Галина Литовченко,
письменниця, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни
Бахчисарайський район

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 10.11.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19249

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков