Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 01.12.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 01.12.2017
УКРА╥НСЬК╤ КРЕДИТИ В КРИМУ? «ИХТАМНЕТ»!

Ус╕ р╕шення невизнано╖ н╕ким окупац╕йно╖ влади в Криму незаконн╕ апр╕ор╕. Тому списуйте кредити чи н╕, а повертати ╖х все р╕вно доведеться

Об╕цянка списати борги перед укра╖нськими банками – один ╕з гачк╕в, яким окупанти «ловили» громадян Укра╖ни в Криму у 2014 роц╕. Кримчанам пропонувалося отримати пряму ф╕нансову вигоду в╕д окупац╕╖ – а саме, невиконання взятих на себе ф╕нансових зобов'язань перед комерц╕йними банками Укра╖ни та ╕ншими ф╕нансовими ╕нститутами. Давалася ╕ ╕нша об╕цянка, яка теж пропонувала отримання прямо╖ ф╕нансово╖ вигоди - вс╕ депозити, як╕ кримчани розм╕стили у в╕дд╕леннях комерц╕йних банк╕в Укра╖ни до окупац╕╖, будуть повернут╕ ╖хн╕м власникам «новою» владою. Ц╕ солодк╕ «мр╕╖» в окупованому Криму сьогодн╕ намагаються перетворити у примарну «реальн╕сть». Але ж ми зна╓мо, рано чи п╕зно, окупац╕йна влада зникне, «як роса на сонц╕». Але не зникнуть законн╕ зобов’язання, за як╕ рано чи п╕зно доведеться в╕дпов╕дати.
Крим, борги, порожн╕ над╕╖
29 листопада окупац╕йний новинний ресурс «Крим╕нформ» о 10:57 опубл╕кував пов╕домлення про те, що так зван╕ «депутати» нелег╕тимно╖ «державно╖ ради республ╕ки Крим»: «...схвалили реструктуризац╕ю заборгованост╕ кримчан укра╖нським банкам за станом на 18 березня 2014 року аж до списання боргу або його частини...». Тобто, жителям Криму (за даними окупац╕йно╖ влади 350 тис. ос╕б) спису╓ться частина борг╕в перед укра╖нськими банками - якщо сума заборгованост╕ не перевищу╓ близько $136 тис. (за курсом на 18 березня 2014 року). Решта реструктуризу╓ться з в╕дстрочкою виплат. Чи означа╓ це, що зобов'язання кримчан перед укра╖нськими банками л╕кв╕дуються? Н╕! Оск╕льки р╕шення про списання приймаються нелег╕тимною з точки зору укра╖нського ╕ м╕жнародного права владою, без участ╕ законних власник╕в - укра╖нських комерц╕йних банк╕в та Нац╕онального банку Укра╖ни.
Прим╕тно, що ця ж новина з'явилася також на укра╖нському ресурс╕ «Страна UA» об 11:57. З урахуванням годинно╖ р╕зниц╕ - новина опубл╕кована практично одночасно з кримським «рупором». Днем ран╕ше цей же сумнозв╕сний ресурс опубл╕кував пов╕домлення про те, що в укра╖нських судах виграно процес у Приватбанку про повернення депозит╕в кримчанам. На перший погляд - «перемога справедливост╕» у боротьб╕ з упертими банк╕рами (прохання Укр╕нформу прокоментувати пов╕домлення прес-служба банку про╕гнорувала, мовляв, не зрозум╕ли запитання – Авт.). Але, на жаль, ця «перемога» породжу╓ нову кол╕з╕ю. За рахунок яких ресурс╕в Приватбанк або ╕нш╕ комерц╕йн╕ банки Укра╖ни мають повертати депозити?
За оц╕нками НБУ на момент початку окупац╕╖ обсяг залучених депозит╕в в Криму становив, приблизно, 3-4% в╕д усього обсягу депозит╕в в комерц╕йних банках Укра╖ни – близько 22 млрд. гривень (83 млрд. руб за курсом весни 2014 року). Обсяг виданих т╕льки ф╕зичним особам, кредит╕в в Криму становив близько 17 млрд. гривень (64.26 млрд. руб за курсом весни 2014 року) – б╕ля 1,8% загального кредитного портфелю. Б╕льша частина з них, до реч╕, була виплачена вкладникам протягом 2014-2015 рок╕в, ╕ за р╕зними даними залишилося б╕ля 9 млн. грн. Хоча точно╖ оф╕ц╕йно╖ дос╕ статистики нема╓, позаяк переоц╕нка портфелю продовжу╓ться.

Найпрост╕ший шлях забезпечити виплати депозит╕в - зобов'язати кримчан повертати отриман╕ до окупац╕╖ кредити. Лог╕чна д╕я, але ╓ проблеми, як╕ на наше прохання докладно пояснив Юр╕й См╕лянський, економ╕чний експерт ГО «Майдан закордонних справ» (до 2014 року жив ╕ працював в Криму – Авт.).
Юр╕й См╕лянський: «Для того щоб виконати сво╖ об╕цянки щодо повернення депозитних вклад╕в, окупанти мали би забезпечити уповноважен╕ окупац╕йн╕ ╕нституц╕╖ в╕дпов╕дними ф╕нансовими ресурсами. По сут╕, окупанти з метою завоювання лояльност╕ населення захоплено╖ територ╕╖ взяли на себе зобов'язання не п╕дкр╕плен╕ економ╕чною лог╕кою. Кредитн╕ зобов'язання залишились перед банками Укра╖ни, а виконання депозитних зобов'язань окупанти начебто взяли на себе. Спочатку вони розглядали три джерела забезпечення виконання зобов'язань - перепродаж експропр╕йованого укра╖нського майна та ╕нших актив╕в, як приватних, так ╕ державних, трансферти з федерального бюджету РФ та ресурси рос╕йського фонду захисту вкладник╕в.
З перепродажем експропр╕йованого в окупованому Криму майна та ╕нших укра╖нських актив╕в у окупант╕в виникли проблеми. В тому числ╕, через санкц╕╖ (перш╕ були введен╕ вже 6 березня 2014 року). Ресурси рос╕йського фонду захисту вкладник╕в д╕йсно були зад╕ян╕ в цьому процес╕, але через значний обсяг необх╕дних кошт╕в для виплат д╕яльн╕сть фонду дала збо╖. Це, зокрема, вилилося у в╕дмов╕ окупац╕йних суд╕в розглядати позовн╕ заяви фонду та в заниженн╕ курсово╖ р╕зниц╕ в пар╕ «гривня/рубль» ╕ таке ╕нше. Засоб╕в федерального бюджету теж виявилося недостатньо.
Виникла необх╕дн╕сть з пошуку вар╕ант╕в сп╕впрац╕ з укра╖нськими комерц╕йними банками з метою викупу кредитних зобов'язань кримчан. НБУ за фактами такого сп╕вроб╕тництва до тепер╕шнього часу не дав сво╓╖ оц╕нки, ╕нш╕ державн╕ ╕нститути Укра╖ни теж. (Нараз╕ Служба безпеки Укра╖ни лише зараз почала розсл╕дувати крим╕нальну справу стосовно одного з укра╖нських банк╕в, що продали сво╖ «кримськ╕» кредити рос╕йським факторинговим ╕ колекторським компан╕ям – Авт.).
В результат╕, виплати по депозитах стали затримувати, рос╕йськ╕ колектори розпочали процес стягнення з кримських позичальник╕в ╖х кредитних зобов'язань перед укра╖нськими банками. Така пол╕тика окупац╕йно╖ влади кримчанам звичайно не сподобалася ╕ стала приводом для зростання невдоволення серед населення Криму». (В к╕нц╕ липня Пут╕н п╕дписав закон про правила погашення борг╕в жител╕в анексованого Криму перед укра╖нськими банками, який н╕бито був прийнятий у зв'язку з д╕ями на територ╕╖ Криму колектор╕в, як╕, перекупивши борги в укра╖нських банк╕в, почали «тероризувати» м╕сцеве населення ╕ п╕дпри╓мства – Ред.).
Кримський ф╕нансовий в╕з ╕ нин╕ там
На╖вно вважати, що при вс╕х ╕снуючих сьогодн╕ обмеженнях ╕ в╕дсутност╕ в╕дпов╕дно╖ ╕нфраструктури, жител╕ окупованого Криму будуть регулярно ви╖жджати на територ╕ю Херсонсько╖ област╕ для погашення сво╖х кредитних зобов'язань. Тим б╕льше, в умовах, коли Законом про «СЕЗ в Криму» вони визнан╕ сво╓ю державою нерезидентами за територ╕альною ознакою. Сл╕д також враховувати ╕ факт загального зубож╕ння, пад╕ння платоспроможност╕ та зниження якост╕ життя в окупованому Криму.
За словами, експерта, в результат╕, стороною, на яку ляже основний тягар виконання зобов'язань, виявляться т╕ громадяни Укра╖ни, жител╕ Криму, як╕ були змушен╕ покинути окуповану територ╕ю. Особи, як╕ втратили можлив╕сть користуватися сво╖м рухомим ╕ нерухомим майном в Криму, придбаним, зокрема, ╕ за кредитн╕ кошти, але як╕ мають продовжувати сплачувати борги укра╖нським банкам. «╤нший вар╕ант, Нац╕ональний банк включа╓ верстат ╕ надрукованими, але не забезпеченими, грошима вир╕шу╓ проблему виконання судових р╕шень перед кримчанами за депозитними зобов'язаннями. Але тод╕, зб╕льшу╓ться ╕нфляц╕я ╕ нац╕ональна валюта знец╕ню╓ться ще б╕льше. Кр╕м того виника╓ проблема подв╕йного в╕дшкодування, як за депозитними зобов'язаннями, так ╕ за кредитними. Невже для ╖╖ вир╕шення Нац╕ональний банк ма╓ розширювати сп╕впрацю з окупац╕йною владою у Криму? Звичайно, н╕! На наш погляд, питання кримських ф╕нансових зобов’язань ма╓ бути «замороженим» до моменту вироблення сп╕льного зваженого р╕шення з державною владою, регулятором, експертами та представниками громадськост╕ в рамках ╓дино╖ внутр╕шньо╖ державно╖ пол╕тики. ╤ хоча вар╕анти пропонуються нами, починаючи ще з 2014 року, «в╕з ╕ нин╕ там», - п╕дсумову╓ Юр╕й См╕лянський. Ма╓ться на уваз╕, стратег╕чно, Укра╖на поки не зрушила з м╕сця у питаннях в╕дшкодування втраченого при окупац╕╖ - позови в м╕жнародн╕ суди ще т╕льки готуються.
╢дине, що було зроблено - протягом минулих трьох рок╕в банки здеб╕льшого заф╕ксували збитки за втраченими кримськими активами та докап╕тал╕зували установи зг╕дно норматив╕в НБУ. Ситуац╕я ж з кредитами в зон╕ АТО залиша╓ться не врегульованою, оск╕льки закон про деокупац╕ю та ре╕нтеграц╕ю Донбасу, дос╕ не прийнято.
Оксана Пол╕щук
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 01.12.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19368

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков