Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4442)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4115)
Українці мої... (1657)
Резонанс (2107)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1842)
Крим - наш дім (1022)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (305)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (201)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 08.12.2017 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 08.12.2017
ГЕРО╥ УКРА╥НИ: ДОСТОЙНИКИ, НОМЕНКЛАТУРНИКИ ТА НЕГ╤ДНИКИ

Точка зору

У Франц╕╖ найвищою державною нагородою ╓ орден Почесного Лег╕ону, у Польщ╕ – орден Б╕лого Орла. В Укра╖н╕ ж – орден Золота З╕рка та орден Держави, як╕ вручаються особам, удосто╓ним звання Героя Укра╖ни. Перший орден належить тим, хто одержав це звання за геро╖чну звитягу, другий – тим, хто одержав звання Героя за визначн╕ трудов╕ досягнення. Найпершим звання Героя Укра╖ни був удосто╓ний президент Нац╕онально╖ академ╕╖ наук Борис Патон – на 80-л╕ття НАНУ, яке зб╕глося з 80-л╕ттям ╖╖ оч╕льника.
Попри те, що звання Героя Укра╖ни продовжу╓ певну сов╓тську традиц╕ю, за 19 рок╕в його ╕снування серед кавалер╕в Золото╖ З╕рки й ордена Держави – так╕ достойники, як В’ячеслав Чорнов╕л ╕ Василь Стус (обидва – посмертно), Микола Руденко ╕ Тетяна Яблонська, Олександр Б╕лаш ╕ Микола Колесса, ╤ван Дзюба ╕ Леон╕д Каденюк, Стан╕слав Конюхов ╕ Максим Гулий. За останн╕ роки Золотими З╕рками нагороджен╕ десятки захисник╕в Укра╖ни, як╕ з╕ збро╓ю в руках обстоювали ╖╖ свободу в боях з рос╕йськими агресорами та ╖хн╕ми мар╕онетками.
А 21 листопада 2014 року посмертно звання Геро╖в було надане Небесн╕й Сотн╕ – як зазначено в президентському указ╕, «за громадянську мужн╕сть, патр╕отизм, геро╖чне в╕дстоювання конституц╕йних засад демократ╕╖, прав ╕ свобод людини, самов╕ддане служ╕ння Укра╖нському народу, виявлен╕ п╕д час Революц╕╖ г╕дност╕».
А разом ╕з тим Героями Укра╖ни стало чимало номенклатурних д╕яч╕в, грошовитих б╕знесмен╕в, сумн╕вних ос╕б, а то й в╕двертих нег╕дник╕в. ╤ це серйозна проблема, яка потребу╓ вир╕шення, бо якщо однаков╕ звання нараз╕ мають т╕, хто захищав Укра╖ну, ╕ т╕, хто здавав ╖╖ окупантам, це не т╕льки девальву╓ саме звання, а й дискредиту╓ Укра╖нську державу.

╤грища в «геро╖чних геро╖в»
В╕д початку сов╓тськ╕ традиц╕╖, вт╕ленн╕ у званн╕ Героя Укра╖ни, виявляли себе не лише в аксесуарах нагороди (нагадаю, що тод╕ були «золот╕ з╕рки» й орден Лен╕на), а й у добор╕ ╖╖ об’╓кт╕в. Шахтар╕, комбайнери, сталевари, директори завод╕в… Ут╕м, серед удосто╓них звання Героя за трудов╕ подвиги, з кожним роком було все б╕льше власник╕в ╕ прац╕вник╕в приватних ф╕рм. Чи був резон у нагородженн╕ ╖х орденом Держави? Питання дискус╕йне. Мабуть, лог╕чн╕шим було би, за аналог╕╓ю з сов╓тським званням «героя соц╕ал╕стично╖ прац╕» присвоювати таким особам звання «героя кап╕тал╕стично╖ прац╕»…
Але жарти жартами, а звання Героя Укра╖ни стало популярним у нов╕тнього «ноб╕л╕тету» – чиновництва високого рангу, топ-менеджер╕в ╕ б╕знесмен╕в. ╤ ╖хн╓ число зростало й зростало. А в останн╕й р╕к президентства Леон╕да Кучми в╕дбулася справжня роздача нагород – 41 Герой Укра╖ни, вдв╕ч╕ б╕льше, н╕ж у середньому за кожен ╕з попередн╕х 5 рок╕в.
За президентства В╕ктора Ющенка ситуац╕я дещо зм╕нилася. Серед Геро╖в стало б╕льше борц╕в за незалежн╕сть Укра╖ни р╕зних час╕в, удосто╓них цього звання ╕ посмертно, ╕ при житт╕, менше спортсмен╕в ╕ б╕льше д╕яч╕в культури та науковц╕в. Проте шахтар╕в, топ-менеджер╕в ╕ б╕знесмен╕в також вистачало.
Нарешт╕, за В╕ктора Януковича присво╓ння Геро╖в Укра╖ни перетворилося на в╕двертий фарс. Скаж╕мо, 2010 року аж четверо донецьких шахтар╕в одержали ордени Золото╖ З╕рки, як╕ мають вручатися за геро╖чн╕ подвиги. З них один – «за встановлення визначного результату у видобутку вуг╕лля», за перевищення так званого «рекорду Стаханова», в╕дверто╖ фальсиф╕кац╕╖ стал╕нських час╕в. Ут╕м, ╕ зараз фальшований рекорд був «перевищений» за допомогою т╕╓╖ само╖ фальсиф╕кац╕╖. 22 Героя Укра╖ни, понад половину удосто╓них Януковичем ц╕╓╖ нагороди, були з Донбасу, серед них – чимало член╕в Парт╕╖ рег╕он╕в. Серед них був ╕ графоман Борис Б╓лаш, який колись сус╕див ╕з Януковичем ╕ мав ╕з ним приязн╕ в╕дносини. Нараз╕ в╕н запекло «викривав» укра╖нський сепаратизм у римован╕й форм╕, за що й став Геро╓м Укра╖ни та одержав орден Держави.

╫андж╕ попереднього часу, пов’язан╕ з╕ званням Героя Укра╖ни, проявилися на повну силу у 2014-му, з початком рос╕йсько╖ агрес╕╖.

Чи можуть бути зрадники Укра╖ни ╖╖ Героями?
Дос╕ нев╕домо, ск╕льки Геро╖в Укра╖ни з числа г╕рник╕в й аграр╕╖в залишилися жити та працювати на окупован╕й територ╕╖ Криму й Донбасу, примножуючи сво╓ю працею потенц╕ал Рос╕╖ та ╖╖ мар╕онеток. ╤мов╕рно, що рахунок ╕де на десятки ос╕б. Але деяк╕ знаков╕ постат╕ в цьому план╕ активно «засв╕тилися». Колишн╕й «рег╕онал» Борис Дейч, що був на час рос╕йсько╖ агрес╕╖ депутатом Верховно╖ Ради Укра╖ни, активно п╕дтримував окупац╕ю Криму Рос╕╓ю. Февз╕ Якубов, що був на президентських виборах дов╕реною особою як Кучми, так ╕ Януковича, став не менш палким прихильником Пут╕на та його агентом у кримськотатарському середовищ╕. Микола Багров, оч╕льник Кримського обкому КПСС у 1989-91 роках, а пот╕м голова Верховно╖ Ради автоном╕╖, беззаперечно став на б╕к окупант╕в ╕, зокрема, заявив: «Я був першим кер╕вником Верховно╖ ради Автономно╖ Республ╕ки Крим, ╕ вже тод╕ можна було бачити в Укра╖н╕ ознаки нацизму. Зараз це нер╕дко перероста╓ у в╕двертий фашизм. Велике спасиб╕ президентов╕ Володимиру Пут╕ну, який допом╕г, повернення Криму було проведено блискуче». До реч╕, перший антиукра╖нський заколот Багров учинив у Криму у 1992 роц╕. Це йому надал╕ не завадило: Ющенко у 2007 роц╕ зробив Багрова Геро╓м Укра╖ни, а в 2010 роц╕ Нац╕ональна академ╕я наук обрала його сво╖м членом. Пут╕н╕ст Багров у 2015 роц╕ помер, залишаючись Геро╓м Укра╖ни та членом НАНУ…
Як бачимо, з╕ званням Героя Укра╖ни ╓ серйозн╕ проблеми. Дехто вважа╓, що воно скомпрометоване, ╕ тому потр╕бно заснувати нову найвищу в╕дзначу. Дехто пропону╓ ретельно «почистити» списки Геро╖в, позбавивши цього звання тих, хто його нег╕дний. ╢ й ╕нш╕ думки. Беззаперечним вида╓ться те, що в╕дверт╕ зрадники та «тих╕» колаборац╕он╕сти не можуть мати т╕ сам╕ в╕дзнаки, як ╕ захисники Укра╖ни. Разом ╕з тим сваволя тут неприпустима. За статтею 16 Закону Укра╖ни «Про державн╕ нагороди Укра╖ни», «позбавлення державних нагород може бути проведено Президентом Укра╖ни лише у раз╕ засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду у випадках, передбачених законом». Х╕ба в╕дверта зрада Батьк╕вщини та колаборац╕я не ╓ тяжкими злочинами? Тож неприпустимим вигляда╓ звол╕кання влади у виявлення винних у таких злочинах ╕ доведенн╕ до к╕нця процедури позбавлення ╖х звань Геро╖в Укра╖ни.
Разом ╕з тим на в╕дверте пол╕тиканство скида╓ться те, що в сил╕ залишене н╕кчемне з правово╖ точки зору р╕шення Донецького суду в╕д 2010 року про позбавлення звань Геро╖в Укра╖ни Степана Бандери та Романа Шухевича. По-перше, воно ╜рунту╓ться на тому, наче вони н╕коли не були громадянами Укра╖ни (хоча насправд╕ були у 1918–19 роках), по-друге, суд з╕гнорував наведену вище норму укра╖нського законодавства. Проте поточна пол╕тична доц╕льн╕сть продовжу╓ дом╕нувати; вида╓ться, те саме стосу╓ться ╕ небажання позбавляти звань Геро╖в колаборант╕в – а раптом вони знову перекинуться на б╕к оф╕ц╕йного Ки╓ва, адже, хто зрадив один раз, здатен зрадити дв╕ч╕…
То чи випадково ще за час╕в Кучми з’явилася п╕сня, що звучить ╕ нин╕: «Я не хочу бути геро╓м Укра╖ни»?
Серг╕й ГРАБОВСЬКИЙ,
кандидат ф╕лософських наук, член Асоц╕ац╕╖ укра╖нських письменник╕в
www.radiosvoboda.org

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 08.12.2017 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19378

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков