Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 15.12.2017
СВЯТИЙ МИКОЛАЙ, В╤Д ЛИХОГО ЗАХИЩАЙ!

Наш╕ традиц╕╖

Напередодн╕ 19 грудня до д╕тей (почасти ╕ до дорослих) ма╓ зав╕тати Святий Миколай, покласти п╕д подушки чи у чоб╕тки “миколайчики”. Вранц╕ прокида╓мось, а там — солодк╕ гостинц╕ лежать, ╕грашки, книги, новенький модний одяг, про який так мр╕яли...
Носить в╕н подарунки уноч╕, та так, щоб н╕хто не знав ╕ не бачив, бо творить добро не на показ, а для того, щоб люди т╕шилися гарною неспод╕ванкою. Тому його ще називають Дивотворцем, Чудотворцем. Серед дитячих подарунк╕в в╕д Святого Отця Миколая часто зустр╕ча╓мо ╕грашкових зв╕ряток. Не дивно, адже в╕н ╓ охоронцем ус╕х тварин, добре розум╕╓ ╖хню мову ╕ вм╕╓ сп╕лкуватися з ними. Тож ╕ д╕тей вчить любити все живе, та, насамперед, любити Бога, батьк╕в, р╕дну землю...
До обов'язк╕в Святого Миколая також входить обер╕гати людей в╕д стих╕йних лих, передус╕м на вод╕. Саме тому його особливо шанують моряки, рибалки. Вони, вирушаючи у моря-океани, на глибок╕ водойми за промислом, беруть з╕ собою ╕кону святого.
З давн╕х давен укра╖нц╕ в╕рили в особливу силу Чудотворця. Ще у XVI-XVII стол╕ттях укра╖нськ╕ козаки ревно молилися до святого перед тим, як вирушати у далек╕ морськ╕ (╕ не т╕льки морськ╕) походи. П╕зн╕ше у багатьох приморських м╕стах з метою захисту мореплавц╕в будували поблизу порт╕в храми на честь Отця Миколая-Чудотворця.
Сво╖м покровителем вважають його ╕ вод╕╖, а тому часто побачимо в авто ╕кону святого. Знахар╕ упевнен╕ (та й церква наполяга╓ на цьому), що щира молитва до Чудотворця може зц╕лити в╕д багатьох недуг (нав╕ть, здавалося б, невил╕ковних), так що й л╕к╕в не потр╕бно. Головне — молитися з в╕рою! Зрештою, в Укра╖н╕ ╓ чимало чудотворних ╕кон ╕з зображенням Святого Отця Миколая.
За церковними приписами щодо Р╕здвяного посту, то на свято Миколая можна ╖сти рибн╕ страви (незалежно в╕д того, на який день воно припада╓), але п╕сля свята п╕ст ма╓ стати ще сувор╕шим, рибу дозволя╓ться ╖сти лише в нед╕лю. П╕сля свята Миколая в Укра╖н╕ молодь кожного вечора збиралася на вечорниц╕, але без гучних забав. Веселитися будемо п╕сля Р╕здва Христового!

У ГРУДН╤ ТА С╤ЧН╤ — СВАРОЖ╤ СВЯТА

Серед язичницьких бог╕в, у яких свято в╕рили ╕ ревно ╖м поклонялися наш╕ предки — сх╕дн╕ слов'яни, зустр╕ча╓мо ╕м'я Сварога — одного з найвеличн╕ших у пол╕те╖стичному пантеон╕.
Це бог-творець Всесв╕ту, чолов╕че вт╕лення Роду (ще одного божества), небесний коваль, який викував Св╕т (той же Всесв╕т). В╕н, за давн╕ми пов╕р'ями, створив перших людей, став покровителем шлюбу й с╕м'╖. За давн╕х час╕в зображувався лише символ╕чно, бо був зб╕рним образом для вс╕х бог╕в-м╕сяц╕в, але п╕зн╕ше його змальовували з топ╕рцем у золотих руках або з молотом у небесн╕й кузн╕. Його величали еп╕тетом “прекраснорукий”, тобто бог-митець. Саме в╕д цього образу, на думку деяких л╕нгв╕ст╕в, походить висл╕в “золот╕ руки” (чи “майстер на вс╕ руки”, хоча так╕ визначення не зовс╕м тотожн╕), яким величають вм╕лого, досв╕дченого майстра.
Сварог ╓ вт╕ленням косм╕чних потуг Св╕тла, Вогню, Пов╕тря (Еф╕ру), а також батьком зод╕акальних суз╕р'╖в, що отримали назву Сварожич╕в. До реч╕, давня чеська книга “Мати Сл╕в” переклада╓ ╕м'я Сварог словом “зод╕ак”.
Коло Свароже означа╓ р╕чне коло суз╕р'╖в, тобто календар, за яким визначали час проведення господарських роб╕т ╕ святкувань, пори року, вели л╕точислення наш╕ давн╕ предки, ор╕╓нтуючись на небесн╕ св╕тила.
Саме ╕м'я Сварог походить ╕з санскритського (давньо╕ранського) кореня “свар”, що у переклад╕ означа╓ “голос”, “звук”, “нота”, в╕д яких походять слова ╕ словосполучення з╕ значеннями “звучати”, “сп╕вати”, “сяяти”, “блищати”, а також “Сонце”, “небесне св╕тило”, “сонячне сяйво”. ╤снують ╕ так╕ форми: “Зварог”, “Зварожини” - назви зимового циклу народних свят, як╕ в╕дзначали у грудн╕-с╕чн╕ нав╕ть ще на початку XX стол╕ття. Тепер ╖х окрем╕ елементи збереглися лише у народно-побутових обрядах в╕дзначення новор╕чно-р╕здвяних свят.
Тарас ЛЕХМАН

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19431

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков